Gospođo predsedavajuća, narodni poslanici, iz štampe i medija ovih dana moglo se zaključiti da se vodi nekakav postupak, ili će biti vođen nekakav postupak, za nekakvo krivično delo ili nešto tome slično što se zove – politička pozadina ubistva premijera Zorana Đinđića. Pošto ja ne znam zaista kao pravnik kakvo je to krivično delo „politička pozadina ubistva“, ili bilo kog krivičnog dela, pod jedan, bih molio gospođu Malović, ministarku pravde, da mi to objasni. A zašto? Zato što se specijalni tužilac oglasio ovih dana tvrdeći da će u vezi s tim, dakle, kako sam to nazvao, „političkom pozadinom ubistva“, između ostalih (a u kom svojstvu, to saopštenje nije reklo) biti saslušan i predsednik DSS Vojislav Koštunica, koji je dva puta bio premijer ove države i prvi demokratski izabrani predsednik SRJ.
Dakle, ono što mene tu interesuje, želim da se uklone određene opskurnosti iz te cele priče. Da bi one bile uklonjene neophodno je da određeni državni organi, pre svega određeni ministri, kao što je ministar pravde ili ministar unutrašnjih poslova, daju svoj iskaz o tome, a ne da ih čujemo parcijalno i na onaj način kako je to bilo prethodnih dana kada je reč o ministru unutrašnjih poslova. Naime, on je juče izjavio, prema onome što čitamo u novinama, da će dvadesetak lica biti saslušano po zahtevu tužioca, pri čemu nije naglašeno ko i u kom svojstvu, kada je reč o tim licima koja će biti saslušana. Neka imena su nabrojana, ali ne tačno ko i u kom svojstvu. Pri tom je rekao da ne postoji zahtev, odnosno da na tom spisku zahteva za saslušanje nije dobio ime Vojislava Koštunice.
Opet, sa treće strane, znamo da postoji privatna tužba protiv predsednika DSS Vojislava Koštunice za tu famoznu političku pozadinu krivičnog dela. Ono što je sada tu interesantno, gledajući različite emisije na raznim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, kao što je bila jedna sa nazivom „Naša privatna stvar“, u subotu, videli smo da tu postoji očigledno nečiji privatni interes, pod jedan, da nekog politički diskredituje. Sve je to bilo tako i tako smo to tretirali do momenta dok se nije oglasio tužilac Radisavljević. Tog trenutka to više nije privatni interes. Mi do dana današnjeg ne znamo šta su planovi tužioca Radisavljevića. Nemoguće je da ministarka Malović o tome ne zna ništa, nemoguće je da Ivica Dačić o tome ne zna ništa. Trebalo bi da o tome budemo obavešteno, naravno, insistiram.
S druge strane, kada je reč o takvoj floskuli kao što je „politička pozadina ubistva“, tu moramo da budemo vrlo oprezni, jer kada se radi o političkoj pozadini onda imamo političku kvalifikaciju, ne krivičnopravnu. U krivičnopravnom smislu postoje pomagači, saučesnici, organizatori, podstrekači i ostali za određeno krivično delo; to se zove tim imenom.
Ako neko želi da se drzne da predsednika SRJ, prvog legitimno i demokratski izabranog, Vojislava Koštunicu, nazove pomagačem za izvršenje jednog krivičnog dela, neka to kaže tim imenom, pa ćemo da vidimo kakvog to osnova i utemeljenja ima i na osnovu kojih činjenica. Da li su činjenice to što je u određenom periodu Demokratska stranka Srbije politički bila suprotstavljena Vladi Zorana Đinđića? To jeste činjenica, ali ako je to činjenica, onda za svaku buduću nesrećnu okolnost (ne daj Bože da se nekome nešto desi) svaka opoziciona stranka koja je politički suprotstavljena nekome mora biti odgovorna ili inspirator nekog zločina.
Ta pileća logika, mogu da razumem, dolazi od naših političkih protivnika koji se bave politikom, ali ne mogu da razumem da politički protivnici smognu snage da tu pileću logiku proture državnim organima. To je ono što meni najviše smeta i to je ono što boli i to je ono što ovo društvo vuče unazad. Pri tome, određene činjenice, činjenice na koje se do dan-danas nije odgovorilo, lebde u vazduhu. Tužilac je svojevremeno pustio ubice Zorana Đinđića iz zatvora, taj isti tužilac do dana današnjeg nije odgovarao, jer ne postoji ni oslobađajuća ni osuđujuća presuda, jer se postupak u nedogled odugovlači. Ko to radi, ko je posećivao ljude u Šilerovoj, ko im je bio prijatelj? To su ključna pitanja.