ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.05.2011.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

19.05.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:10

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem potpredsednici Nataši Jovanović na sugestiji.
Za pet minuta ćemo zapravo nastaviti rad. Molim da pripremite spisak govornika za to vreme.
(Posle pauze – 10.50)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo, nastavljamo rad. Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika, na osnovu člana 96. stav 4.
Dok narodni poslanici dostave informaciju o tome ko je od govornika prijavljen za reč, na osnovu člana 27. saopštavam da iz stenograma sednice Narodne skupštine u toku današnjeg dana treba brisati, ukloniti deo koji se odnosi na otvaranje sednice u raspravi o pojedinostima, a po tački dnevnog reda koja je omaškom otvorena pre nego što je završena rasprava u načelu o tački dnevnog reda koja je upravo otvorena i koja je u toku.
Nakon što završimo raspravu o tački dnevnog reda o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije otvorićemo, naravno, pretres u pojedinostima o tački dnevnog reda koja je bila u zajedničkom načelnom pretresu dva zakona, a prvi je Predlog zakona o privrednim društvima.
Da li žele reč predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa? (Da.)
Narodni poslanik Dragan Todorović. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Takođe bih, pre nego što krenem na raspravu, postavio pitanje šta je sa ovlašćenim predlagačem? Stvarno bih vam skrenuo pažnju da vodite ovu sednicu u skladu sa nekim demokratskim tradicijama koje ova skupština ima, a koje i gubi, nažalost, u protekle tri godine, otkako je ova većina na vlasti. Mislim da je elementarna stvar, kada je u pitanju Skupština Republike Srbije, da bi trebalo da bude predlagač prisutan kada se razmatra ovako nešto, posebno zato što mislim da je ovo izuzetno važno pitanje, jer se radi o stvari koja je za ovu skupštinu, nažalost, postala očigledna, da se Poslovnik primenjuje u skladu sa načinom kako vi funkcionišete, odnosno dvostrukim aršinima – određena pravila važe za neke poslaničke grupe, a za neke poslaničke grupe to ne važi.
To je, nažalost, veliki problem sa kojim smo se suočili u ovom sazivu Skupštine Republike Srbije od 2008. godine, sa brutalnim kršenjem Poslovnika koji ste vi doneli i primenjivanjem isključivo onako kako vama odgovara, u skladu sa vašim političkim interesima.
Podsetio bih vas na Poslaničku grupu SRS, kada ste prihvatili krađu mandata SRS, krađu glasova građana Srbije koji su glasali za SRS. Vi ste preko toga prešli zato što vam je to tada odgovaralo.
Takođe bih vas podsetio na još jedan događaj koji je izuzetno važan, jedna vrsta presedana koji se desio u Skupštini Republike Srbije prilikom menjanja Poslovnika, kada ste povećali broj članova skupštinskih odbora iz jednog jedinog razloga – da bi vladajuća većina, odnosno Demokratska stranka, u pojedinim odborima imala većinu kako bi donosila odluke koje bi bile u skladu sa njihovim političkim interesima.
Najdrastičniji primer je Administrativni odbor. Problem se, normalno, postavio zbog jedne jednostavne stvari, mogućnosti da poslaničke grupe ostvare svoje pravo i podnesu blanko ostavke svojih poslanika u slučaju da ih izdaju. Jedna od stranaka u vladajućoj koaliciji je bila za to da se blanko ostavke uvažavaju. Vi to niste mogli da prihvatite. To je, između ostalog, i G17 plus, i vi to dobro znate. Vi ste potpuno promenili sastav, mimo izborne volje građana. Vi ste pokrali volju građana Republike Srbije, ne na izborima, nego ste pokrali kasnije u Skupštini Republike Srbije, što je apsolutno nedopustivo.
Da vas podsetim da ste od SRS tom prilikom ukrali 14 mandata. Na ta mesta trebalo je da dođu predstavnici Srpske radikalne stranke, po procentu koji imaju u Skupštini Republike Srbije. Međutim, vi to niste dozvolili. Odbor za ustavna pitanja – 20%, odnosno jedan mandat više; Odbor za finansije – 17%, jedan mandat manje; Odbor za odbranu i bezbednost – 23,5%; za inostrane poslove – 23,5%; Odbor za pravosuđe i upravu – 29,4%; Odbor za prosvetu – 17%; za zdravlje i porodicu – 23,5%; Odbor za saobraćaj i veze – 23,5%, da ne čitam sve ove procente. To govori o načinu vašeg funkcionisanja u ovom sazivu i to je prosto nedopustivo.
Znam da ćete vi preko ovog preći, vas apsolutno ništa ne interesuje. Vi ste za proteklih jedanaest godina bukvalno uništili ovu državu, skoro da ste je doveli do kraja. Poslednja nedelja rasprave u Skupštini Republike Srbije vezana za određene zakone, izmene i dopune zakona pokazala je na koji način ste uništili ovu državu. Recimo, najbolji primer je bio Zakon o duvanu; vi ste potpuno uništili našu duvansku industriju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, tema dnevnog reda. Narodni poslaniče, dužni ste da saslušate predsedavajućeg. Dakle, s punim razumevanjem da tačka dnevnog reda izmena članova odbora podrazumeva širinu koju narodni poslanik želi da unese obrazlažući, ta širina se ne odnosi na rasprave o predlozima zakona koji su bili ili jesu u pretresu, tako da vas molim – o temi dnevnog reda.
Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite, narodni poslanik Dragan Todorović.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Baš zbog toga vam govorim, zato što je Skupština funkcionisala na ovakav način, što nije prihvatala da radi u skladu sa Poslovnikom, mi smo došli u ovu situaciju u koju smo došli.
Podsetio bih vas na zahteve Srpske radikalne stranke kada su u pitanju članovi odbora i na naše zahteve da se članovi odbora promene. Vi to niste prihvatili.
Postavljam jednostavno pitanje: kako je moguće da prihvatate dvostruke aršine? Da se razumemo, mi se slažemo sa zahtevom Poslaničke grupe LDP i smatramo da njima treba da pripadne to članstvo u odboru u kome se nalazi Vesna Pešić i tu nema za nas apsolutno nikakve dileme, ali postavljamo pitanje kako je moguće da LDP ima određeno pravo, ili neke druge poslaničke grupe, a da SRS nema to pravo? Jednostavno pitanje, koje, mislim, ne zahteva nešto mnogo truda da bi se dao jednostavan odgovor. Kako je to moguće? Objasnite kako je moguće da u Skupštini Republike Srbije postoji ovolika neravnopravnost?
Kada su takve situacije, onda morate da vodite računa da one izazivaju određene posledice. Ako se to dešava u Skupštini Republike Srbije, šta se tek dešava običnim građanima u običnom životu? Kakva su onda njihova prava? Da li su svi građani jednaki pred sudom ili pred nekim drugim državnim organima? Očigledno da nisu. Ako u Skupštini Republike Srbije svi poslanici nisu jednaki, sve poslaničke grupe nisu jednake, kako očekujete da će u životu svi građani biti jednaki, posebno imajući u vidu neke opaske predsednika Republike o građanima prvoga reda i građanima drugoga reda, što je u kasnijoj praksi od strane Demokratske stranke dodatno prošireno?
Pozivam vas da takve stvari polako izbacujete iz upotrebe, da se vratite osnovnim principima parlamentarizma, da poštujete ravnopravnost, da poštujete pravo svake poslaničke grupe, svakog poslanika, da poštujete pravo koje je napisano u Poslovniku, da ga ne kršite. Vi to radite samo zahvaljujući jednoj stvari, zato što imate 126 ljudi koji će po diktatu podići ruku, bez obzira na to šta vi stavili na glasanje, iako su mnogi od njih potpuno svesni činjenice da to nije u redu i da nije korektno. Međutim, poštujući partijsku disciplinu oni će to uraditi, ali, u krajnjoj liniji, to će se svima obiti o glavu.
Molio bih vas da više ne kršite Poslovnik i da svim poslaničkim grupama u Narodnoj skupštini omogućite da rade na isti način, sa istim pravima, a ne da za vas postoje poslaničke grupe na koje računate jer će vam u određenom momentu trebati njihovi glasovi, pa im zato dozvoljavate neke stvari. Kada se radi o poslaničkim grupama sa kojima nema kompromisa, koje se strogo drže Poslovnika, svoje politike, svoje ideologije, a vama to ne odgovara, vi brutalno kršite i Poslovnik i sve moguće norme. To je problem sa kojim se susrećemo dve i po godine i taj problem će se odraziti na ukupan život u Skupštini Republike Srbije, a mislim i u Srbiji. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je osam minuta od vremena predsednika poslaničke grupe.
Pre nego što pitam da li želi reč neko drugi od predsednika ili ovlašćenih predstavnika, na osnovu člana 90. i člana 87. obaveštavam narodne poslanike da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova.
Da li želi reč još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa? (Ne.)
Obaveštavam vas da je, saglasno članu 96. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, do otvaranja jedinstvenog pretresa prijave za reč u pisanom obliku, sa redosledom narodnih poslanika, podnela Poslanička grupa SRS.
Dajem reč prvoj prijavljenoj na listi poslanika za raspravu u jedinstvenom pretresu, narodnoj poslanici Nataši Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Hvala, gospođo Čomić, gospodine Novakoviću, dame i gospodo narodni poslanici, verovatno sve kolege poslanici ne znaju, ali saznaće u toku današnjeg dana, mi danas imamo vanrednu sednicu Kolegijuma Narodne skupštine, sa jednom tačkom dnevnog reda, a to je – prezentacija novog skupštinskog sajta, u čemu je najviše učestvovala gospođa Čomić, u izradi tog sajta i prezentacije.
Danas ćemo mnogo više imati prilike da razgovaramo o tome na koji način se na skupštinskom sajtu tretiraju oni koji nisu osvojili, koji su ukrali mandate od SRS. Juče je neko lepo primetio, od gostiju koji su bili u našoj poslaničkoj grupi, da je neko od ovih lažnih poslanika koji su izdali SRS i predsednika Vojislava Šešelja i otišli sa Nikolićem i Vučićem u ovu pronatovsku opciju, tzv. SNS, potpisan na ekranu kao SNS.
Sećate se, gospođo Čomić, da su se oni, kada su oteli, ukrali mandate, prijavili kao nekakva nova, fantomska grupa Napred Srbijo. Imajući u vidu to da ste vi ozbiljna žena i da ste pristupili ozbiljno ovom poslu, videćemo danas na koji način se oni tretiraju po skupštinskim odborima.
Oni nisu, kao što je naš predsednik poslaničke grupe gospodin Todorović rekao, imali pravo da uopšte kroče više nogom u Narodnu skupštinu, naročito zbog činjenice da smo mi Administrativnom odboru, odmah pošto su otišli na taj put izdaje povedeni Canetom Subotićem, Miškovićem i Bekom, tajkunima i njihovim stranim mentorima, dostavili ostavke na osnovu kojih je mandati trebalo da se vrate našoj stranci.
Pošto moramo da imamo jasan pregled, očekujem da ćete vi na skupštinskom sajtu ubrzo da ažurirate i ovu izmenu legitimnog predloga kolega iz LDP o kome danas raspravljamo, ali mnogo me interesuje i jedva čekam 14 časova da vidim kako se tretiraju ovi koji su sada nešto, misle da su nešto, a građani nikada nisu glasali na izborima za njih. Verujte mi, poznajući sve te koji su kvaziposlanici pojedinačno znam …
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim vas, bez izraza „lažni poslanik“ i „kvaziposlanik“. Narodna skupština ima 250 narodnih poslanika, jednakih u pravima i obavezama, pa vas molim da vodite računa i da ne kršite odredbu Poslovnika Narodne skupštine koja nas obavezuje da ne ugrožavamo ugled Narodne skupštine i da se uljudno ophodimo jedni prema drugima.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođo Čomić, uvažavam vašu primedbu, ali samo ako i vi imate u vidu koje su stranke izašle na izbore i koje su legitimne liste koje su dale predloge poslanika u ovom sazivu koji ima 250 poslanika.
Omaklo se jednoj našoj koleginici, bivšoj predsednici Skupštine, pre nekoliko godina, pošto smo, nažalost, tada imali dva smrtna slučaja, da kaže da Skupština ima 248 poslanika, pa je bilo i kada je imala 308 poslanika zbog činjenice …
(Predsedavajuća: Narodna poslanice, ne sumnjam da vi pamtite dugo od skupštinskih rasprava, ali sada se radi o ovde i sada. Dakle, molim vas, uljudno i bez ugrožavanja ugleda Narodne skupštine u ophođenju sa 250 narodnih poslanika, odnosno 249, pošto ste i vi, naravno, narodna poslanica.)
Malopre ste – učinilo mi se da ćete danas imati, kao što ga imate, najširi demokratski kapacitet – rekli gospodinu Todoroviću da nam je dozvoljeno da u raspravi o ovoj tački dnevnog reda, pošto se radi o nama i o skupštinskim odborima, napravimo i takve vrste digresija, ali pošto sada vidim da ste promenili mišljenje, vratiću se na ovaj konkretni predlog LDP-a i ove odbore o kojima je danas reč.
Dakle, SRS apsolutno uvažava pravo i mogućnost, koja proističe iz Poslovnika koji govori o konstituisanju odbora Narodne skupštine, da kolege iz Poslaničke grupe LDP, s obzirom na to da je njihova, sada već bivša, koleginica gospođa Vesna Pešić istupila i sada je, kako se to po novom kaže, samostalni poslanik, izvrše zamene u odborima za koje smo predloge dobili, a i da izvrše neke druge izmene, odnosno da pojedine kolege poput gospodina Đurića i Andrića, umesto u odborima u kojima su do sada predstavljali LDP, budu članovi drugih odbora. Tu, zaista, nema nikakvog spora, čuli ste i od gospodina Todorovića.
Problem je u striktnoj primeni ovog člana Poslovnika. Mi smo se pre svega zbog toga prijavili da govorimo o ovoj tački dnevnog reda. Dolazimo do toga da se on ne poštuje u delu... Znači, ovo je jedan proces: izvrši se promena članova kada to želi jedna poslanička grupa, koja je legitimna, koja je osvojila poslaničke mandate na izborima voljom građana, kao što smo i mi, ali, eto... Da se ne vraćam na tu priču koju već i vrapci na grani znaju, da su nam ukradeni mandati. Ali, šta se sada ovde dešava? Kako ćemo mi da dođemo u situaciju da do kraja ovog skupštinskog mandata, da bismo dali dobar primer novom skupštinskom sazivu, u kome će opet biti veoma veliki broj predstavnika liste SRS - dr Vojislav Šešelj, ako da Bog, i sa našim predsednikom u Srbiji i na čelu ovde u klupama Narodne skupštine, što sumnjamo da će se desiti, s obzirom na to da je očigledno odluka da se on zadrži već devet godina u pritvoru haškog kazamata... Ide naruku Tadiću i njegovom režimu i njegovoj produženoj ruci Nikoliću kako bi se takmičili u izbornoj kampanji bez prisustva našeg predsednika ovde u Srbiji.
Kako god, mi se jedini od početka višestranačja u Srbiji držimo striktno izbornog principa i reciprociteta. Kada je u pitanju izbor predsednika i zamenika predsednika, sada je jasno i definisano, što ranijih godina nije bilo, u ranijim poslovnicima, na koji način se bira predsednik i zamenik predsednika. Tu treba da se poštuje onaj deo koji govori da u skladu sa svojom snagom i brojem narodnih poslanika poslaničke grupe imaju pravo na određeni broj predsednika, odnosno zamenika predsednika.
Bilo bi iluzorno da je Liberalno-demokratska partija, dok je Vesna Pešić još bila njihov član i član Odbora za inostrane poslove, zatražila da ima predsednika Odbora za inostrane poslove. To mesto je pripalo... Sada ću da govorim o tom odboru, jer je koleginica, kao što ste i vi član Odbora za inostrane poslove, dala svoj doprinos u radu, u skladu sa svojom politikom i svojim stavom. Sada to više ne može da bude, jer je istupila iz LDP-a.
Bilo je, dakle, slučajeva kada se flagrantno kršio ovaj član Poslovnika. Pored ovog zakidanja procenata i nepoštovanja reciprociteta, Srpskoj radikalnoj stranci su otimani i predsednici skupštinskih odbora. Da sam u pravu, najočigledniji primer je gospodin Todorović, koji sedi ispred mene. Kao šef Poslaničke grupe SRS, po broju mandata najveće poslaničke grupe, on je bio predsednik Odbora za odbranu i bezbednost. Jednoga dana nije im se svidelo što se obračunava sa tajkunima, sa Canetom Žapcem, sa Milanom Bekom, sa Miškovićem...
A koja je danas prva vest, gospodine Todoroviću u svim medijima? Da je Milanu Beku sud zabranio korišćenje Luke Beograd. Kada biste vi, gospođo Čomić, kada bih ja... Dobro, ja sam član Odbora za bezbednost, pa se na detaljniji način bavim time, kriminalom, korupcijom i povezanošću vrha državne vlasti sa tajkunima i onima koji su ogrezli u kriminalu, ali kada bi ostale kolege znale koliki je kriminalac Milan Beko da gospodin Todorović to nije pokrenuo kao predsednik Odbora za odbranu i bezbednost?
Šta se dešava sada sa Odborom za inostrane poslove? Da, Miškovića sam više puta pomenula, ali vidite, gospodine Todoroviću, još nemaju snagu i ne žele, naravno, jer je on njihov finansijer, kao i Nikolićev, da udare na njega. Ali, mi ćemo to da sprovedemo do kraja, narod će da ukaže poverenje nama, pre svega zbog naše doslednosti, pre svega zato što smo izričiti borci protiv kriminala i korupcije, a to je najveći problem, pored nezaposlenosti i svega što boli naše građane.
Da se vratim na Odbor za inostrane poslove, u kome smo i vi i ja članovi. Imam velike primedbe na rad tog odbora, a evo zbog čega. Zbog toga što bi to trebalo da bude u parlamentarnoj diplomatiji... Evo, mi smo i u Savetu Evrope pre tri godine usvojili rezoluciju koja tretira taj pojam parlamentarne diplomatije, znači, preko rada delegacija, preko rada grupa prijateljstva narodni poslanici (što je intencija SRS, o čemu je govorio i gospodin Jojić povodom toga što nije formirana grupa prijateljstva sa Iranom) aktivno učestvuju u razmeni iskustava, u razvijanju dobrih prijateljskih i međunarodnih odnosa sa drugim kolegama.
Zašto smo mi iz opozicije onemogućeni kao članovi Odbora za inostrane poslove? Takav problem imala je i gospođa Vesna Pešić kada je bila član LDP-a, takav problem će da ima i njen kolega Bojan Đurić, budite sigurni (koji se sada predlogom LDP-a o kome raspravljamo menja). Zašto mi ne možemo da izglasamo nijednu inicijativu na Odboru za inostrane poslove koja je u interesu te parlamentarne demokratije i dobre spoljne politike Republike Srbije? Zbog toga što nam to ne da predsednik Odbora Dragoljub Mićunović. Na svaki naš predlog da proširimo tačku dnevnog reda... Pa nije valjda Odbor mesto gde treba da se preglasavamo, ako vi imate većinu i tako je poslovnički utvrđeno? Znači, mi treba tamo da sedimo kao ikebane i da ćutimo. Mi to nećemo.
Bio je Vuk Jeremić prošlog puta; tri sata je bio, ministar inostranih poslova. Čuo je predlog SRS da se ODKB stavi na dnevni red i da pod hitno formiramo parlamentarnu delegaciju koja bi legitimno, kako treba i kako dolikuje, i kako očekuju i premijer Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin, predsednik Medvedev i gospodin Grizlov, predstavljala Srbiju na zasedanju 24. maja. On je to glatko odbio. Čak nam nije, gospođo Čomić (ne znam da li ste bili u tom delu sednice Odbora za inostrane poslove), dao odgovor na pitanje gde je pismo koje je stiglo iz Ruske dume, pismo zbog koga je nekoliko puta gospodin Konuzin razgovarao sa gospodinom Todorovićem, sa gospođom Đukić Dejanović.
Kao što je obećano ambasadoru Irana, koga smo posetili kao delegacija, kao prijatelji te zemlje i tog naroda koji se bori protiv globalističke politike Amerike i NATO-a, koji je očekivao da će normalno da bude, ako su iranski parlamentarci formirali delegaciju, poslali pismo Odboru za inostrane poslove da žele da nas posete ovde u Srbiji. Zašto mi to nismo uradili? To ne može sada ni Bojan Đurić da promeni, sve i da hoće, da izađe sada sa nekim novim predlogom LDP-a. Sada ću da mu kažem – nema teoretske šanse. Ono što zacrta Dragoljub Mićunović, ono što se dogovori vladajuća koalicija, to je zapečaćeno, i dalje nema ništa.
Govorili smo jutros ovde o tome, govorio je i kolega Milentijević, a i mi više puta – spoljnu politiku u zemlji umesto Vlade preuzeo je Boris Tadić. Kada mi pitamo, znate, i onako razgovaramo iza kulisa, pa pokušamo da saznamo zašto se Dragoljub Mićunović tako ponaša, dobijemo odgovor da on ima potpuna ovlašćenja Borisa Tadića i da to radi u dogovoru s njim.
Dolazimo do toga da smo neozbiljni, do toga da varamo kolege (kad taj izraz moram da upotrebim, malo je grublji, ali zaista je tako) iz Ruske Federacije, iz Ruske dume, iz Irana i nekih drugih zemalja. Jednostavno, mi na Odboru za inostrane poslove ne možemo da prezentujemo politiku stranke sa čije smo liste izabrani i da sprovodimo određene inicijative.
Taj isti odbor je, vi ste tu lepo sugerisali gospođi Đukić Dejanović, nadležan i za predloge prilikom formiranja međunarodnih parlamentarnih delegacija. Šta se desilo nedavno? Desilo se da je Božidar Delić, časni srpski general, uvidevši da ovi kod kojih je otišao nakratko imaju program koji im je Montgomeri pisao, na engleskom jeziku, a oni u stvari nemaju nikakav program, niti ideologiju, ni Nikolić ni Vučić, njihov program su Amerika i NATO, i njihovi mentori sa Zapada, File i ostali, Barozo... Kada se gospodin Delić, što je pozdravila čitava patriotska Srbija i veliki broj bivših, sada opet članova SRS, koji su krenuli njegovim putem i vratili se u naše redove, vratio u Poslaničku grupu SRS, istog momenta su oni požurili, pošto su oni pronatovska organizacija, tzv. stranka, da ga zamene u Odboru, odnosno Delegaciji Parlamentarne skupštine NATO. Zašto? Zato što moraju da stave onoga koji će da predstavlja politiku ulaska Srbije u NATO. Zato što oni hoće i više…
(Predsedavajuća: Poštovana narodna poslanice, sastavi parlamentarnih delegacija su posebna tačka dnevnog reda. Kad i ako bude tačka dnevnog reda izmena i dopuna delegacija, onda će to biti dnevni red.)
Jesu, ali je to vezano za Odbor za inostrane poslove.
Gospođo Čomić, zaista vas ne razumem, jer to ne ide naruku Demokratskoj stranci. Shvatite već jednom da vi štitite ove koji otimaju mandate.
(Predsedavajuća: Narodna poslanice, ja primenjujem Poslovnik u interesu 250 narodnih poslanika i molim vas da to uvek imate u vidu.)
Govorim vam o vašem političkom interesu, ali kad to budete shvatili biće kasno.
(Predsedavajuća: Moj politički interes je da svi primenjujemo Poslovnik, najviši i najlepši.)
Znači, što se tiče novog kolege, gospodina Đurića, meni je drago, on je legitimni predstavnik liste LDP - Čedomir Jovanović. Mi se dijametralno razlikujemo, kad je u pitanju spoljna politika Srbije i sve ono što treba da uradimo. Mi srpski radikali zalažemo se za teritorijalnu celovitost zemlje, za jačanje nacionalne svesti naroda, za saradnju, ne sa EU... Izričito smo protiv Evropske unije i jedina smo politička stranka koja je tako pozicionirana na političkoj sceni Srbije, sa jasnim argumentima zašto to nije dobro za srpski narod, zašto mi srljamo u vašem nastojanju da dobijete status kandidata, a ne ulaska, koji je na dugom štapu. Ali, mi ćemo na Odboru za inostrane poslove i dalje, bez obzira na takvo ponašanje, koje je nedemokratsko i protivno principima rada jednog parlamenta, koje sprovodi Dragoljub Mićunović, nastaviti da pokrećemo ove pozitivne inicijative, zato što nam je stalo do digniteta Narodne skupštine Republike Srbije.
Pravo da vam kažem, srce me zaboli kada mi kažete i prekinete me – čuvajte dostojanstvo. Mi radikali smo najveći čuvari dostojanstva Narodne skupštine jer znamo da je narod, koji je deo svog suvereniteta preneo na nas glasajući na izborima, odlučio da pravi ljudi to budu i da na pravi način prezentuju ono što narod boli, ono što bi oni želeli. Verujte mi, svakim atomom naše snage i energije, kao što vidite ovde svakoga dana u radu naših kolega, mi ćemo nastavljati da to radimo.
Ali, promena predsednika, brzopotezno sklanjanje gospodina Todorovića sa mesta predsednika Odbora za odbranu i bezbednost nas je sada dovelo u pat poziciju, gospođo Čomić. To je raspad sistema. Mi ne možemo da održimo sednicu Odbora za odbranu i bezbednost. Zašto? Zato što se vaš kolega Konstantin Samofalov, da li po svojoj ličnoj volji, bar mi je tako rekao, ili je to nešto što spada u politički marketing, prijavio za dobrovoljno služenje vojnog roka, i on je taj koji nedostaje i mi nemamo kvorum. Mi nismo mogli, je lʼ tako, gospodine Todoroviću, prošlo je već mesec dana, da raspravljamo o redovnom izveštaju MUP-a.
(Dragan Todorović: Nismo mogli ni dok je bio tu.)
Jeste. Nismo mogli da vidimo šta radi BIA. Znate, tamo vršljaju ovi CIA, MI-6 agenti, jure generala Mladića, koga naravno nikada neće uhvatiti, i Gorana Hadžića.
Gospodine Todoroviću, zaista ste dali svoj doprinos, to znaju i kolege iz drugih opozicionih stranaka, radu tog odbora. Da ne bude degutantno da vas ja kao vaša koleginica hvalim, ali, evo, ispostavilo se da smo bili u pravu. Tako će jednog dana, gospođo Čomić, da se ispostavi da smo bili u pravu za sve ovo što se dešava u Odboru za inostrane poslove.
Uostalom, moram da pohvalim ministra Jeremića. On je bio vrlo jasan na prethodnoj sednici Odbora za inostrane poslove. Kada su poslanici iz vladajuće stranke počeli da pričaju o tome da je neophodno, da moramo u Evropsku uniju, on je lepo rekao – nemojte, ljudi, molim vas, da pravite novu dogmu, nije Evropska unija novi marksizam. Bio je potpuno u pravu. Čak je argumentovano, jer je došao pripremljen i kao ozbiljan ministar, došao u sukob sa Dragoljubom Mićunovićem, predsednikom Odbora, koji je putovao sa Vesnom Pešić u Egipat za vreme vlasti gospodina Mubaraka i tamo izjavio da mi podržavamo Mubaraka, dobre odnose itd. Kada se vratio ovde okrenuo je ćurak naopako. Znamo da je Mićunović to radio i kada je bio član Saveza komunista; jedno vreme bio je na Golom otoku, ali ne zato što je bio takav protivnik Brozovog režima, nego kao doušnik, da one koji su toliko godina morali da budu pod strahotama totalitarnog Brozovog režima cinkari, da tako kažem.
Sada smo došli dotle da on kaže – pa, ne znamo da li nama treba konferencija ministara nesvrstanih, zašto da se vraćamo, to je nešto što nije potrebno Srbiji. Evo, kada razgovaramo na Odboru za inostrane poslove, kada imamo izveštaj ministra i redovan izveštaj o aktivnostima, ko nas, gospođo Čomić, podržava u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta? Ko spasava u Ujedinjenim nacijama, kada imamo predloge rezolucija, Kosovo i Metohiju? Upravo ti naši prijatelji iz nesvrstanih zemalja, pre svega Ruska Federacija, sa kojom parlament ne želi da sarađuje preko ODKB.
Da ne govorim o činjenici da pre nekoliko dana kada je bila sednica Saveta bezbednosti, vezano za utvrđivanje svega onoga što je bilo u izveštaju Dika Martija i za to da Ujedinjene nacije (a to je pravac i put koji zagovara SRS), a ne Euleks, sprovode istragu, koja zaista jeste nešto što mora da se desi, nas su tamo podržali Rusi, Indijci, Brazilci. To su upravo one zemlje za koje mi predstavnici SRS i na Odboru za inostrane poslove i u radu parlamentarnih delegacija insistiramo na saradnji, tzv. zemlje članice BRIK grupe, ne samo zbog njihove ogromne ekonomske moći, a činjenica je da bi svaka saradnja sa njima u tom smislu donela ogroman napredak Srbiji, nego i zbog toga što je njihov politički uticaj strateški važan. Čak se razmišlja o tome da se u nekoj budućnosti, to upravo te zemlje predlažu, izvrši redefinisanje Ujedinjenih nacija, odnosno samog Saveta bezbednosti, jer je on gotovo u rukama, po odlukama, Amerike i njenih zapadnih saveznika.
Tako su i formirali taj ad hok tribunal, u kome je već devet godina naš predsednik dr Vojislav Šešelj, što je nezabeležen slučaj. A videlo se da ih je do nogu porazio i potukao. Na kraju, od ogromne većine poslanika koji su pratili njegovo izlaganje po 98. bis pravilu, kada je tražio da ga oslobode, ja sam upravo od vas, kao i druge kolege, dobila, kao i od mnogih građana Srbije, čestitke da mu prenesem, pre svega zbog njegove pravničke, intelektualne i svake druge nadmoći nad tim tzv. tribunalom.
Ali, s obzirom na to, a ovo pričam zbog građana Srbije, zbog aktuelnih i budućih poslanika koji će sesti u ove skupštinske klupe, ne vredi, ovde su u mnogim segmentima suspendovani demokratski procesi, za koje se Srpska radikalna stranka bori. Očigledan primer je način na koji su nam ukradeni mandati i način na koji smo zakinuti u procentima, kako je gospodin Todorović pročitao, u skupštinskim odborima.
Kao narodni poslanici i kolege gospodinu Đuriću želimo uspeh u radu u Odboru za inostrane poslove, ali s obzirom na to da pripada opozicionoj političkoj stranci, nijedna inicijativa koju bude tamo podneo neće doći na dnevni red, kao što nije do sada nijedna inicijativa Srpske radikalne stranke. Zahvaljujem na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćena su dvadeset dva minuta od vremena poslaničke grupe. Razlika u odnosu na sat je vreme koje sam koristila kao predsedavajuća.
Narodni poslanik Zoran Antić želi da govori o povredi Poslovnika.