Dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu ovoga što je gospodin Dinkić malo pre rekao i na osnovu onoga što smo dobili od jutros sa ovim papirima, odnosno mišljenjem predlagača i onoga što u tome piše, zaista, gospodine Dinkiću, ne znamo šta je u stvari vaš koncept, šta u stvari kao predlagač hoćete. Da li se oni argumenti, pod znacima navoda, koje ste iznosili u načelnoj raspravi, odnose na ovo što su vam gospoda iz DS servirala, a vi prihvatili da bi oni za to glasali, ili onaj zakon koji ste nam branili u načelnoj raspravi?
Pazite, u načelnoj raspravi sam vam čitao šta ste rekli na jednom forumu. Rekli ste da se decentralizacija ne može raditi parcijalno. Vi je sada upravo namećete da se radi parcijalno, ako se ovo uopšte može nazvati decentralizacija. To je jedna stvar.
Druga stvar, vi ste čovek koji je najglasnije prozivao lokalne samouprave za firmarine, odnosno za komunalne takse koje su nametali kompanijama, preduzet-nicima, privatnicima, javnim preduzećima, odnosno preduzećima u kojima se te firmarine, komunalne takse naplaćuju. Da li ne govorim istinu, gospodine Dinkiću? Vi ste tražili da se Vlada obračuna, da tako kažem, sa lokalnim samoupravama i nametne im obavezu i urazumi ih da se ne ponašaju tako bahato. Vi sad nama kažete da to prepuštate lokalnoj samoupravi, ali ne zato što ste vi hteli, nego zato što je to hteo gospodin kolega Edip Šerifov. Zašto to od nas niste tražili u načelnoj raspravi, nego sada? Sada je ovo u stvari primer koji pokazuje koliko ste vi u stvari ozbiljno pristupili celoj ovoj priči i da ovo sve treba da ima samo jedan populistički kapacitet i ništa više. Trebaju vam procenti za izbore i ništa više.
Kažete – lokalne samouprave će u narednom periodu da rade ono slobodno, svojevoljno, protiv čega ste se vi u prethodnom periodu borili i zalagali da ne bude tako. I svojom indiferentnošću, gospodine Dinkiću, kao potpredsednik Vlade, i vi i vaše kolege u Vladi, vi ste omogućili da lokalne samouprave u Srbiji naprave ovakve komunalne takse kakve ću ja da čitam. Delimično se slažem sa vama da ovakve komunalne takse ne treba i ne smeju da budu, ali ne mogu do kraja ni da optužim lokalnu samoupravu, zato što sam kao neko ko je bio u lokalnoj samoupravi bio prinuđen da delimično firme i kompanije opterećujem komunalnim taksama, zato što ste nas vi kao Vlada potkradali za transfere koje niste hteli da nam prebacujete.
Ne možete sve da stavite ni na teret lokalnoj samoupravi. Pokušaću kada ovo govorim, s obzirom da se radi o opštini iz koje dolazim, da budem nepristrasan. Niti ću da branim lokalnu samoupravu, niti ću do kraja da je osporavam, ali ću da vam pročitam šta je vaš koncept u Vladi nametnuo opštinama.
Još jedna stvar, niste vi bili u obavezi da ovo omogućite na osnovu zakona koji je do sada bio na snazi. Vi ste se tim zakonom obavezali da ćete kao Vlada propisati kriterijum, a to nikad niste uradili, zato što zakon niste poštovali. Kriterijum, uz konsultaciju sa komisijom, valjda za lokalnu samoupravu, nikada niste usvojili i to ste lokalnoj samoupravi ponudili kao jadac – evo, gospodo iz lokalne samouprave, vi pišite takse kolike hoćete, ja ću u javnosti da se zalažem protiv toga, vi se svađajte sa privatnim kompanijama koje su došle kod vas i investitorima, raspravljajte, trgujte sa komunalnim taksama koje su po pet i po 10 miliona, radite šta hoćete, a na kontu toga ja ću da vas zakidam za transfere i naknadu ću, recimo za korišćenje prirodnih dobara sa vašeg područja, da uzimam za budžet Republike Srbije, a ne da vam vraćam i to će tako da ide u nedogled.
To tako ne može da ide u nedogled, to jednog dana dođe na naplatu. Petljajući se u to vrzino kolo sada ste se upetljali i dovesti ste sebe u jednu situaciju da ne znate šta hoćete. Predložili ste zakon na koji ste za svaki član prihvatili amandmane, samo zato da bi vam zakon prošao. Eto koliko je vama to bitno.
Rekao sam u načelnoj raspravi – ovde postoji jedna dilema ko je gori, ko predlaže ili koji će ovo da prihvati. Ovde se sada više ne zna ni ko predlaže ni ko prihvata. Ovako hoćete da uređujete lokalnu samoupravu, ovo je smejurija.
Sada pogledajte, gospodine Dinkiću, deo vaše diskusije gospodin Krasić je u načelnoj diskusiji podržao, evo slažem se sa vama. Pogledajte ovo – komunalna taksa u Surdulici za "Koka-kolinu" fabriku "Rose" 8.360.000. To će ostati, zato što vi niste dali da se naknade za korišćenje vode i eksploataciju vode u mojoj opštini, deo sredstava vrati lokalnoj samoupravi.
Onda, gospodine Dinkiću, evo vam ovde kompanija "Knauf", 7.315.000. I vi pričate o pozitivnoj investicionoj klimi, promovišete liberalni kapitalizam, naravno o trošku države, finansirajući radna mesta iz budžeta Republike Srbije. Onda jedan potencijalni investitor dođe i pogleda kakve su komunalne takse u jednoj opštini u kojoj treba da investira i 7.000.000 treba da plati samo za firmarinu, samo za isticanje firme. Zašto bi on došao ovde? Ali, tamo gde gospoda iz G 17 plus imaju interes nije sporno da firmarinu plate 7.000.000, jer dobiju 10.000 evra po radnom mestu tamo gde imaju politički interes. To su apsurdi u kojima država danas živi.
Ne branim ove kompanije i nemam ništa protiv da im lokalna samouprava ovo naplati, ali ovo nije dobro. Postoji osnova po osnovu koje treba da plate i državi i lokalnoj samoupravi i mnogo više nego kroz firmarinu ali na ime korišćenja resursa i na ko zna koliko čega drugog.
Koliko ste vi ozbiljno ovome pristupili, gospodine Dinkiću, mi smo duboko ubeđeni da ovo niti će da doživi svoju primenu, niti će zaživeti. Bolje je da tako bude. Ne možete paušalno, površno, populizma radi, da definišete način na koji će se finansirati lokalna samouprava. To je besmisleno. Samo ćete dalje da produbite jaz, kao što ste hteli 2007. godine, kada ste smanjili oporezivanje na zarade sa 14% na 12%, pa uveli neoporezivi deo, kao što ste tad hteli da ispadnete dobronamerni prema poslodavcima, vi ste suštinski napravili regresiju i evaziju u lokalnim samoupravama koje su najugroženije.
Da ne govorimo o nedostacima poreskog sistema, poreskih službi lokalne administracije koja naplaćuje poreze i države koja te poreze ubire. To su sve problemi, ali vama je veći problem, gospodine Dinkiću, da najavite i sprovedete sveobuhvatnu reformu propisa jer znate koliki i kakav je to posao, jer je to posao koji zaista iziskuje trud, konsenzus i angažovanje. Vi izađete sa 10 članova zakona u Skupštinu i za dve noći taj zakon se u potpunosti promeni da bi vaši koalicioni partneri to podržali.
Pitam vas, pošto ste se hvalili sa pola miliona potpisa, kako ste ih skupljali? Evo, sad iz dana u dan slušam, naročito u firmama gde su direktori po političkoj liniji postavljani iz vaše stranke, kako ste ih skupljali u kompanijama kojima ste finansirali radna mesta - iz državnog budžeta. Znači, koliko je tu realna brojka, to je sad druga stvar.
Sada vas pitam, pola miliona glasova odnosno građana, da li su podržali zakon koji ste im vi predložili ili zakon koji je sad predložila Demokratska stranka? Ne možete se tako poigravati sa državom. Suština decentralizacije jeste da se ospori samovolja centralne vlasti.
Idite danas u Vranje da vidite samovolju vaše političke stranke u Vranju, kako se zloupotrebljavaju javni radovi. Baš me briga, na vas kukaju i vaši koalicioni partneri, ali svi mi trpimo tamo, i pozicija i opozicija zato što ne možete da dobijete mogućnost da učestvujete u javnim radovima ako niste iz G 17 plus i onda ta politička stranka promoviše decentralizaciju. Eto vam primera da pokažete opredeljenje da hoćete nešto da depolitizujete i decentralizujete.
Gospodine Dinkiću, ne živimo ni u Bugarskoj, ni u Rumuniji, ni u Turskoj, ni u Americi, živimo tu. Posledice vašeg rukovođenja ovom državom, ne samo vašeg lično, da me tako ne shvatite, nego vladajuće većine u poslednjih 10 godina, debelo osećamo na svojoj koži. Suština cele priče je da se raskine sa tom politikom, politikom od danas do sutra, politikom koja ni jednog trenutka nije projektovala Srbiju u narednih 10 godina.
Gospodine Dinkiću, vaši ministri uvode poreske mere za koje kažu da ćemo ih primenjivati godinu dana, pa ako se pokažu kao dobri, biće osnova za poresku reformu. Da li je to koncept koji podržavate? Da li je to koncept održivog razvoja? Ili, godinu dana posle primene određenih subvencija i mera Vlade nam kažete – znate šta, ove mere nisu uspele, sada moramo druge da radimo? Gde je odgovornost za tako nešto? Kod koga? Za šta?
Danas slušamo da se kroz vakcine popljačkalo ko zna koliko novca. Zato lokalne samouprave nisu mogle da dobiju, zato što se kralo na drugoj strani.
Gospodine Dinkiću, moje pitanje za vas, ako nisam u pravu da ste uradili latentni rebalans budžeta, a ovi pristali na to, odakle pare za ovo? Recite nam koja će javna dobra i usluge koje obezbeđuje republički nivo vlasti da trpe zbog vaše potrebe da date više novca lokalnoj samoupravi. Iz iste kase uzimamo. Ili ste možda računali na ovaj kredit koji planirate da uzmete od 700 miliona evra u septembru mesecu? Ne kredit, nego kroz obveznice i kroz hartije – 500 miliona za evro obveznice i 200 miliona za dinarske. Objasnite nam to. Recite nam šta će u državi da trpi da bi ste sproveli svoj politički hir ili ambiciju u praksu.
Država je nešto ozbiljno i traži mnogo ozbiljnije, i delovanje i angažovanje. Ako ste već bili spremni da prihvatite amandmane, pa ljudski i korektno je bilo da sednete sa svojim koalicionim partnerima i dogovorite zakon i izađete u ovoj skupštini, a ne da vam se smeje i javnost i opozicija i deo vaših kolega iz koalicije u kojoj sedite, samo to ne smeju javno da urade. Ovo više i ptice znaju šta je i o čemu se radi. To mogu da osporavam, ali država više nema prava na ovakve avanture zato što ste je doveli do dna. U odnosu na 2001. godinu, ova država je tri puta zaduženija zato što plaća ovakve avanture, avanture svih vas koji činite vlast od 2000. godine.
Gospodine Dinkiću, vi i vaša politička opcija ste to kontrolisali, najesencijalnije segmente ove države i ovog društva poslednjih 10 godina. Možda najveću političku odgovornost za probleme u kojima smo, imate vi. Zahvaljujem.