DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 26.10.2011.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 73 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u elektronskom sistemu za glasanje, molim narodne poslanike da stave svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.
U elektronskom sistemu za glasanje prisutno 84 narodna poslanika i prisutan je još jedan određeni broj narodnih poslanika u sali Narodne skupštine, tako da su ispunjeni Poslovnikom utvrđeni uslovi za početak rada sednice Narodne skupštine.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika. Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici: predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović o narodni poslanik Momo Čolaković.
Nastavljamo zajednički načelni pretres 13. i 14. tačke dnevnog reda i to delom sednice gde pravo na reč imaju narodni poslanici a po redosledu i prema prijavama za reč u zajedničkom načelnom pretresu o predlozima zakona iz tačaka 13. i 14. dnevnog reda.
Poslednji prijavljeni govornik na listi onih koji žele da uzmu reč je narodni poslanik Zoran Krasić, a vreme koje je na raspolaganju narodnom poslaniku Zoranu Krasiću od ukupnog vremena poslaničke grupe SRS je sedam minuta i pre nego što dam reč, želim da uputim izvinjenje narodnom poslaniku Zoranu Popoviću, omaškom i zbog sličnosti glasova, juče sam tokom sednice zamolila da ne ometa dobacivanjem, on nije dobacivao. Moje izvinjenje narodnom poslaniku Zoranu Popoviću, sa nadom da ćemo zajedno tako svi učestvovati u održavanju reda na sednici i da nećemo kršiti odredbe Poslovnika Narodne skupštine.
Narodni poslanik Zoran Krasić ima reč. Sedam minuta.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Pa dobro, ako ste mi se izvinili, nema nikakvih problema.
Da završim ovu priču o izmenama Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju i javno-privatnom partnerskom odnosu i koncesijama. Juče smo stvarno dosta ispričali o ovom prvom Predlogu zakona, ostalo je još malo da kažemo našto o ovom drugom koji je na dnevnom redu.
Javno-privatni odnos partnerski je u stvari ortakluk između predstavnika državne svojine i predstavnika privatne svojine u obavljanju privrednih delatnosti koje se tiču delatnosti od opšteg interesa. Pravi primer za to je komunalna delatnost. Možete da zamislite kako će to u Srbiji da izgleda. Juče sam vas podsetio da smo imali jednu varjantu kod Mobtela, pa je Karić u bekstvu zato što je državni kapital prevlačio i trošio kao privatni kapital. Mi imamo puno ljudi koji su se značajno obogatili, naročito od 2000. godine do danas i oni imaju toliko sredstava da su im potrebni novi izazovi, kao biznismenima. Pošto su već zauzeli monopole u nekim delatnostima ostala je komunalna infrastruktura i komunalne delatnosti. U uslovima nedostatka sredstava u jedinicama lokalne samouprave za razvoj tih delatnosti evo ih - spasioci tajkuni. Naravno, ponovo će se uspostaviti monopol. To će biti i kod parkiranja i kod kanalizacije, iznošenja smeća, prevoza, moguće je i grejanje, čišćenje, održavanje stambenih zgrada, liftova.
Ko će da utiče posle na cenu komunalnih usluga? Ko će da učestvuje u određivanju te cene kada ste pre nekoliko meseci promenili zakone o izborima i omogućili svakom tajkunu da kupi slobodan mandat? Onda ćete imati situaciju, posle sledećih izbora, da će sve jedinice lokalne samouprave, a sve su prezadužene, da spas traže u javno-privatno partnerskom odnosu. Sa kim? Sa tajkunima, jer jedino oni imaju sredstava. Ko će taj posao da odobri? Jedinica lokalne samouprave gde se nalaze slobodni odbornici pod kontrolom tog istog tajkuna. Od državnog monopola napravićemo javno-privatni partnerski monopol, pa će onda privatni partner u tom odnosu i putem knjiženja i putem troškova i putem, da li će da iskazuje dobit to je drugo pitanje, i pitanje je da li tamo treba da se pojavi dobit zato što u komunalnim delatnostima cene komunalnih usluga treba da budu prilagođene platežnim mogućnostima stanovništva sa određenog prostora. Kažete da je to evropski standard. Šta nas briga, mi ionako nećemo biti u EU. Što bi nas nešto obavezivalo što se tiče Evropske komisije, EU, kada mi nikada nećemo biti članovi.
Vidite da su i vrapci na granama i ovaj vrabac podunavac shvatio da od EU nema ništa, ili su oni sada u stanju raspadanja, pošto su čuli da mi treba da dođemo tamo. Nešto se dešava. Tako da, ovo što se pozivate na evropske standarde, ja sam izuzetno zadovoljan, to će nama bitno da pomogne sledeću kampanju, ali ovaj javno-privatni partnerski odnos je otprilike kao koalicioni kapacitet.
Znate i sami, u Srbiji važi jedna izreka – Od ortačke kobile se ne jede ni mesto, jer je kiselo. U Srbiji ne može da uspe ortakluk, između oca i sina, između dva brata, a ortakluk između državne svojine i privatne svojine je uvek na štetu svih građana Republike Srbije. I vi ovog gurate. Zašto? Neko vam je rekao tamo da to jeste evropski standard, mada u onoj izjavi ste naveli da nema nikakav standard, da ne postoji nikakva obaveza usaglašavanja. Ako pođete od principa - trebaju vam pare, aman ljudi, posle toliko zaduživanja, zar je moguće da vam još trebaju pare? Ne možete više negde na drugom mestu da se zadužite, sad biste da se zadužite kod koga? Kod Miškovića, Beka ili kod ovih? Aman, naplatite od njih potraživanja koja ima država.
Strašne stvari se dešavaju. Evo, vidite, sad smo u mogućnosti ne samo da unapred kažemo šta će da bude povodom neke vaše inicijative, nego ovo sve građani shvataju i bez objašnjenja, i bez objašnjenja shvataju da je u pitanju jedna najobičnija medijska podvala, prevara i uspostavljanje novih monopola, da bi bogati bili još bogatiji, a da bi siromašni bili još siromašniji. Druga tačka vašeg zajedničkog programa ove Vlade je borba za socijalnu pravdu. Pa kako možete da pričate o socijalnoj pravdi, a država duguje građanima, svojim građanima?
Evo, ovih dvadesetak minuta, da požurite u EU, častim vas.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih za reč, a pre zaključivanja načelnog pretresa, pitam da li žele reč predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa ili još neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika Narodne skupštine?
Ako da, molim vas da se prijavite u elektronski sistem, da biste mogli da koristite svoje pravo na reč u ovom delu toka sednice.
Pošto niko ne želi reč, zaključujem zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju i Predlogu zakona o javnom-privatnom partnerstvu i koncesijama.
Prelazimo na 15. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI PRAVA OPLEMENjIVAČA BILjNIH SORTI.
Pre nego što otvorim načelni pretres o tački dnevnog reda koja je pred nama, na osnovu člana 90. i člana 87. obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo danas tokom radnog dana raditi načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prava oplemenjivača biljnih sorti, a kada završimo načelni pretres ove tačke dnevnog reda otvorićemo i raspravljati o zajedničkom načelnom pretresu o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Visokom savetu sudstva i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Državnom veću tužilaca, s tim što će uobičajena pauza od jednog sata biti određena nakon što završimo pretres tačke koja će upravo biti otvorena, a ukoliko bude bilo potrebe radićemo i posle 18,00 časova do završetka zajedničkog načelnog pretresa o 16. i 17. tački dnevnog reda.
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada.
Primili ste izveštaje Odbora za poljoprivredu, Odbora za evropske integracije i Zakonodavnog odbora.
Pre otvaranja načelnog pretresa, podsećam vas da, prema članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova pojedine poslaničke grupe, i to: poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju pripada jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslaničkoj grupi SRS - jedan sat, osam minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Ujedinjeni regioni Srbije - 28 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Napred Srbijo - 25 minuta i 12 sekundi; poslaničkoj grupi DSS - Vojislav Koštunica - 24 minuta; poslaničkoj grupi SPS - JS
- 18 minuta; poslaničkoj grupi LDP - 14 minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslaničkoj grupi PUPS - šest minuta.
Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi ni jedne poslaničke grupe imaju pravo da govore svako po jednom do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, a sa redosledom narodnih poslanika. Na osnovu člana 96. stav 4, prijave za reč se primaju do otvaranja načelnog pretresa ili zajedničkog jedinstvenog pretresa tačke dnevnog reda, tako da vas molim da ko još nije predao spisak narodnih poslanika koji žele da učestvuju u raspravi, da to učini odmah.
Obaveštavam vas, takođe, da će po ovim tačkama dnevnog reda poslaničke grupe predstavljati sledeći narodni poslanici: narodni poslanik Siniša Stamenković - poslaničku grupu PUPS; narodni poslanik Arpad Fremond - poslaničku grupu Manjina; narodni poslanik Zoran Bortić - poslaničku grupu SPS – JS i narodni poslanik Milorad Krstin - poslaničku grupu SRS.
Ukoliko još neka poslanička grupa želi da ovlasti nekog člana, molim vas da nas obavestite da bi mogli da obavestimo Narodnu skupštinu.
Saglasno članu 157. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram načelni pretres o Predlogu zakona.
Da li predstavnik predlagača, Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede želi reč? (Da.)
Reč ima ministar.