DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 27.10.2011.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

6. dan rada

27.10.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:10

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Zaključujem zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Republike Slovenije o izručenju, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Republike Slovenije o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između  Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti odbrane, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma  između  Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Mađarske o saradnji u oblasti odbrane i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nigerije o saradnji u oblasti odbrane.
Ovim završavamo prepodnevni deo našeg današnjeg rada.
Rad nastavljamo danas u 16,00 časova, koji će trajati do 19,00 časova, gde na osnovu odredbi Poslovnika, s obzirom da je poslednji radni četvrtak u mesecu,će Vlada Republike Srbije sa članovima biti prisutna u sali, a narodni poslanici imati pravo da postavljaju poslanička pitanja. Hvala.
(Posle pauze)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovani narodni poslanici, s obzirom da je danas poslednji četvrtak u mesecu, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pristupamo postavljanju poslaničkih pitanja u vremenu od 16.00 do 19.00 časova.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika Narodne skupštine koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja: narodni poslanik ima pravo da postavi poslaničko pitanje pojedinom ministru ili Vladi, iz njihove nadležnosti, u skladu sa članom 204. stav 1. Poslovnika; poslaničko pitanje mora biti jasno formulisano, što je isto propisano članom 204. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine i na kraju, izlaganje narodnog poslanika koji postavlja pitanje ne može da traje duže od tri minuta, što je takođe definisano članom 204. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine; predsednik Narodne skupštine upozoriće narodnog poslanika, koji postavlja poslaničko pitanje, ako pitanje nije postavljeno u skladu sa odredbama ovog Poslovnika, odnosno ako nije upućeno nadležnom organu, što je propisano članom 204. stav 6. Poslovnika Narodne skupštine.
Na usmeno postavljeno poslaničko pitanje, Vlada, odnosno ministar, moraju odmah usmeno odgovoriti. Ako je za davanje odgovora potrebna određena priprema, oni to moraju odmah moraju obrazložiti, a odgovor narodnom poslaniku dostaviti u pisanom obliku, u roku od osam dana od dana kada je pitanje postavljeno, u skladu sa članom 206. stav 1 Poslovnika Narodne skupštine.
Takođe, prema članu 207. Poslovnika, posle datog odgovora na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da, u trajanju od najviše tri minuta, komentariše odgovor na svoje pitanje ili da postavi dopunsko pitanje. Po dobijanju odgovora na dopunsko pitanje, narodni poslanik ima pravo da se izjasni o odgovoru u trajanju od najviše pet minuta.
U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora, shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanja na povredu Poslovnika, što je regulisano članom 216. Poslovnika Narodne skupštine.
U skladu sa tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanja.
Molim sve narodne poslanike da to urade čim pre, da bi mogao da se odredi spisak sa imenima i prezimenima narodnih poslanika koji žele da učestvuju u postavljanju poslaničkih pitanja Vladi Republike Srbije.
Istovremeno vas podsećam da će redosled postavljanja poslaničkih pitanja biti utvrđen prema dosadašnjoj praksi rada, tako što će naizmenično najpre reč dobijati narodni poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, a zatim narodni poslanici od najmanje prema najvećoj poslaničkoj grupi.
Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.
Narodni poslanik Riza Halimi ima pravo da prvi postavi poslaničko pitanje. Izvolite.

Riza Halimi

Grupa manjina
Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedniče, članovi Vlade, u vezi sa veoma ozbiljnim životnim problemima koji se pojavljuju na našem području Preševo-Bujanovac-Medveđa, postavio sam pitanje Vladi i na pismeni odgovor koji sam dobio 18. avgusta, potpisan od strane zamenika predsednika Vlade, direktno se ne odgovara na pitanja u vezi sa tim problemima. Na kraju imate ovu interesantnu rečenicu, gde se kaže – stoga i dijalog sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, jeste usmeren na preovlađenje rešenja za osnovna životna pitanja sa kojima se suočavaju građani koji žive na prostoru Kosova. Prethodno o tim istim problemima sam pitao premijera i on mi je odgovorio da će niz tih problema, veoma osetljivih, očekuje se da će se rešiti u predstojećem dijalogu između Beograda i Prištine.
Na osnovu odgovora koji sam pisano dobio, ispada da će se u tom dijalogu rešavati samo životni problemi građana Kosova, a ne u ovom slučaju problemi za koje sam postavio pitanja, a koji se odnose na Albance u Preševskoj dolini. Zato sada tražim objašnjenje da znamo na čemu smo.
Dodatno, mislio sam ministra Ćirića da pitam, a pošto njega nema, opet premijeru Cvetkoviću postavljam pitanje – najavljeno je u sredstvima informisanja da će se preispitati niz veoma loših privatizacija u dosadašnjem periodu. Znamo da će to po običaju biti za velike firme koje su od interesa države. Međutim, šta će biti sa veoma frapantnim, veoma lošim privatizacijama u manjim mestima, kao na primer Preševo? Ovde sam ko zna koliko puta iznosio da je prodata firma i to zaštitna, zaštitno preduzeće je prodato za 260 hiljada dinara, uz neke obaveze manje od 200 hiljada dinara da investira. Bez posla je ostalo 30 radnika i šta sad?
Imovina vredi verovatno više od 500 hiljada evra. Da li tu treba nadležni državni organi da vide, da se to preispita, jer ne može ova pljačka naočigled, u sred bela dana da se tako krade i to društvena imovina i da ljudi ostanu na ulici.
Opet, bio sam čak dosadan sa onom pričom o trgovinskom preduzeću "Bratstvo", kada sam svojevremeno pre aukcije pitao šta će ministar privrede pre tri godine tamo da uradi da spreči diskriminaciju, jer su sprečeni domaći biznismeni da kupuju trgovinska preduzeća, poslovni prostor po Preševu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Tri minuta. Zahvaljujem.
Predsednik Vlade Mirko Cvetković, ima reč. Izvolite.

Mirko Cvetković

Poštovani narodni poslaniče, vezano za ovo prvo pitanje oko problema Albanaca iz Preševske doline, sećam se da smo onda razgovarali na temu pitanja priznanja diploma i da su njihovi problemi zbog toga što oni studiraju u Prištini, dobijaju diplome koje onda nisu priznate kod nas.
U tom kontekstu, ovo pitanje koje će biti predmet dijaloga, u suštini, vezano je za sve diplome, a ne za pojedince koji stanuju u jednoj državi kao što je naša, možda u Albaniji itd, već je uopšte pitanje da li se ta diploma može priznati kao validna kod nas i pod kojim uslovima.
Tom prilikom sam rekao da je to pitanje koje će biti predmet dijaloga i verovatno znate da ono jeste jedno od pitanja koja su na listi. Kada dođe na red, o njemu će se takođe razmatrati.
Ne znam za druga pitanja na šta mislite, kada kažete – vezano za probleme Albanaca na jugu Srbije.
Što se tiče loših privatizacija, to nažalost nije stvar koja ima bilo kakav nacionalni kontekst, već prosto, imate loših privatizacija svugde i ono što mogu da kažem jeste da Agencija za privatizaciju i Ministarstvo ekonomije, ima obavezu, a ono je to do sada i radilo, da vodi računa o zakonskim propisima, da li se ispunjavaju ugovori koji su potpisani prilikom privatizacije ili ne. U tom kontekstu, privatizacija može biti preispitana. Ukoliko je pak situaciji da je ugovor u celini ispoštovan, onda su mogućnosti za poništenje privatizacije minimalne, odnosno ne postoji zakonski osnov za to.
Nažalost, imamo situaciju da jedan broj privatizacija, odnosno tih vlasnika koji su došli do preduzeća, doduše, na transparentan i otvoren način, kasnije su bila zbog toga što su bili, da kažem, nedovoljno spremni i sposobni da se upuste u koštac sa tržištem, pa su onda izgubili i preduzeća nisu mogla da kvalitetno vode, ali ima i situacija kada je neko ušao u privatizaciju gledajući samo na imovinu preduzeća, a ne toliko sa željom da preduzeće nastavi sa radom.
U tom kontekstu, ti ugovori o privatizaciji su uključivali i obavezu održavanja delatnosti u nekoliko narednih godina. Naravno, ukoliko imamo situaciju da je neko otpuštao radnike, nije se držao delatnosti, onda ima puno osnova da se ta privatizacija raskine ili traži novi kupac, ili na neki način, vidi kako da se reši pitanje tog preduzeća.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Riza Halimi. Tri minuta dopunsko pitanje.

Riza Halimi

Grupa manjina
Hvala. Oko privatizacije, mislim da ako firma ima 6000 kvadratnih metara i to urbanizovanog, pored magistralnog puta, ima najmanje jedan stan, a proda se i mašine se prodaju kao staro gvožđe, možete zaključiti da je sve to prodato za 2600 evra i da je obaveza bila manja od 200 hiljada da se uloži.
Kada sam pokušavao u Agenciji za privatizaciju da ukažem na manipulacije, ubeđivali su me da firma proizvodi, iako je prodavalo proizvode koji su tu proizvedeni 20 godina ranije. To je bila očigledna manipulacija, da ne kažem i pljačka. Jasno je da je u pitanju više od 500 hiljada evra prodato za 2600 evra to trgovinsko preduzeće.
Vi znate, a maločas sam počeo o tome da pričam, ali nisam završio, da je u pitanju pranje novca, stečenog prodajom droge, tog konzorcijuma na relaciji Vranje-Budva. Čak je to bilo multietničko. Država, kada je trebala da proda društvenu firmu, nipošto nije htela da omogući domaćim ljudima da kupe tu firmu. Ovo je stvarno za ozbiljnu brigu.
Što se tiče diploma koje ste već spomenuli, mislim da ste čak spomenuli diplome Albanije, i to je svojevrsni problem. Tri puta potpredsednik Vlade iz Albanije dolazi u Beograd, da se konačno nekako dogovore dve vlade da međusobno priznaju diplome. Taj problem se već 10 godina ne rešava. Da ne govorim o ovom političkom problemu koji tek treba da se reši, kada su u pitanju diplome Prištine.
Ispaštaju naši ljudi, građani ove države zbog toga. Vodi se visoka politika, a životni problemi ljudi na terenu se ne rešavaju. I onda, na čemu smo? Drugih problema ima na pretek. I pitanje penzija koje ljudi ne mogu da ostvare ako su radili jednim delom na Kosovu. Da budemo tu veoma jasni, to ne mogu Albanci. U pitanju je i etnička diskriminacija. Albanci koji su radili na teritoriji Kosova i u tim firmama, ne mogu taj deo da ostvare preko penzije, jer se kaže da Beograd ne raspolaže originalnom dokumentacijom. Originali su ostali na Kosovu.
Taj problem nikako da se reši. Ljudi umiru. Kada će, u ovom slučaju, između Prištine i Beograda da se reši? Nije ni najavljen dijalog na tu temu. Kada će ti ljudi da ostvare taj deo penzije? Možda je neko čitavo vreme radio na Kosovu, a građanin je Preševa, Bujanovca ili Medveđe. Imaju i drugih problema. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Tri minuta. Zahvaljujem.
Poštovani narodni poslanici, pre nego što nastavimo rad, dozvolite mi da u vaše i svoje ime pozdravim studente Studijskog programa za srpski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Nikšiću, koji su danas gosti i trenutno prate deo današnje sednice sa galerije velike sale.
Prisutni su: prof. dr. Goran Radonjić, prof Milorad Durutović, Bojana Pejović, Jelena Martinović, Sanja Bojić, Tamara Milošević, Jovan Krušić, Pero Kaluđerović, Danilo Simičević, Ivana Kilibarda, Dubravka Pantović, Petruša Božović, Kristina Žugić, Marija Nenezić, Vasilije Savić, Marko Stevanović, Goran Kovačević, Velika Perutović, Maja Simović, Filip Jovović, Milica Tomašević, Ana Simović, Ivan Grbović, Jelena Anđelić, Dragana Rajević, Milica Svrkota, Jelena Vlahović, Ivona Vulić, Ana Kilibarda, Jadranka Bojović, Mirjana Rajković, Dragana Pajović, Milena Dragović, Danka Bajčeta, Goran Radojčić, Milica Sekulić, Dragana Marković, Nikola Petković, prof Dušan Krcunović, Gordana Krcunović, Slađana Golubović, Vladimir Milunović, Ognjen Jovović, Savka Ljujić, Slavica Karadžić, Miloš Nenezić, Marija Kipa, Margita Bećirović, Nemanja Bubanja.
Dobrodošli u Srbiju, dobrodošli u Narodnu skupštinu Republike Srbije.
Reč ima predsednik Vlade Mirko Cvetković.

Mirko Cvetković

Vrlo kratko, pošto ste komentarisali moj odgovor vezano za privatizaciju i zaista postoji jedan deo na koji nisam dao odgovor. Govorio sam o mogućnosti raskidanja privatizacije po osnovu toga da ugovor nije ispoštovan.
Međutim, kada se pogleda sam model i koncept privatizacije, aukcija koju ste vi pomenuli, aukcija je način prodaje na kome imaju pravo svi da učestvuju. To je javan način prodaje, gde se pojedini učesnici nadmeću podizanjem cene i davanjem maksimuma onoga što oni misle da to preduzeće vredi.
Ukoliko je tako postavljen model, onda mi ne možemo više da govorimo o tome da li je cena visoka ili je niska, jer onaj ko smatra da je cena preniska je ispustio šansu da sam učestvuje na aukciji i da da veću cenu koja bi bila odgovarajuća. Ta cena koja možda naizgled izgleda da je mala, može da bude posledica pre svega činjenice da je preduzeće prezaduženo, da njegovi dugovi, kad se saberu, su u stvari veći od imovine, pa da je to neka rezidualna razlika ili, naravno, može da bude rezultat toga da je neko oterao kupce, zabranio im fizički ili na drugi način da se pojave na aukciji, što je jedan kriminalni akt i to, ukoliko se utvrdi, može biti osnov za poništaj aukcije i, praktično, takva osoba će onda biti gonjena od strane nadležnih organa. Ukoliko se poseduje takva informacija da se to desilo u tom slučaju i da je cena veštački manja zbog toga što je izvršena restrikcija onih koji bi bili učesnici na tome, onda je to sasvim druga priča i to je nešto sa čime moramo ozbiljno da se pozabavimo. Pozivam sve koji imaju takva saznanja da se obrate nadležnim organima koji će odmah reagovati.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ministar Rasim Ljajić ima reč.