DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 10.11.2011.

12. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo sa radom Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, ima nas 70.
Da bismo utvrdili tačan broj poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema.
Pošto nas ima 84, ima uslova za rad.
Da li neko od predsednika odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa, želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 286. našeg Poslovnika (Da.)
Narodni poslanik Željko Tomić. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Željko Tomić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsednice, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, postoji jedan grad u Srbiji, još uvek je u Srbiji, verovali ili ne, vi iz vladajuće koalicije, zove se Kosovska Mitrovica. Danas je u tom gradu dan žalosti. Smatramo, mi iz Demokratske stranke Srbije, da je predsednica parlamenta trebala da počne sednicu sa minutom ćutanja. Sinoć je od zločinačke ruke poginuo Savo Mojsić, ustreljen, a to je plod višedecenijskog zuluma od strane Albanaca.
Savo Mojsić je ubijen u Mitrovici i dan je žalosti, a vi veselo ćakulate, baš lepo. Moje pitanje danas posvećeno Vladi Republike Srbije, odnosno premijeru - da li je tačno da pregovarač u ime Vlade u dijalogu između Beograda i Prištine, Borko Stefanović, dogovara i radi na zajedničkim punktovima na graničnim prelazima Brnjak i Jarinje i da to nije nikakav predlog nikakve međunarodne zajednice, već da je to predlog baš Beograda, odnosno beogradskih vlasti? Uz koji mandat i uz kakve argumente, želimo to da čujemo?
Pravite integrisano upravljanje granicom. Mi ne znamo koji model primenjujete, šta vam je konkretna namera i kakva je to mešavina koju želite da primenite granične službe Srbije i Kosova, baš onako kako postoji između granične službe Kosova i Makedonije. Šta to znači? To znači da postoje granične službe dve suverene države. Time ste iz puzajućeg priznanja Kosova prešli u galupirajuće priznanje Kosova kao nezavisne države. Da li će se to naći u vašoj deklaraciji, koju danas očekujemo konačno da vidimo, o Kosovu i Metohiji? Ko je pisao tu deklaraciju? Po mojim informacijama, pisali su je isti oni koji su 9. septembra prošle godine napisali rezoluciju koja je otišla mimo volje nas narodnih poslanika, sa potpuno drugačijim tekstom UN.
Ponovo se radi nešto tajno, ali videćemo, nadam se, kako ste već obećali u subotu, koliko prekosutra, da vidimo šta tu sve piše i da li ste odobrovoljili i one u ovom parlamentu koji nikada ne bi glasali i nisu glasali za neke rezolucije i deklaracije koje je ovaj parlament donosio. Ili ćete vi iz vlasti, konkretno čak iz DS doživeti slom ili će Srbija doživeti slom, koliko na sledećim izborima. Srbija se ne sme i neće odreći prava na svoj deo teritorije. Da li je ta teritorija, to Kosovo i Metohija, da li je to cena za evropsku kandidaturu, koja će možda biti, a možda i neće? Dužni ste, premijer države je dužan ovde da dođe i da kaže. To što će on narodnim poslanicima koji postavljaju pitanje odgovoriti u pismenoj formi, mi nemamo mogućnost iz opozicije, pošto ste blokirali sve medije, nemamo mogućnost na to da reagujemo, na odgovore i Vlade i ministara, to je sasvim druga stvar.
Ko će istražiti i na koji način ubistvo Save Mojsića? Da li će se sada pojaviti Vojno obaveštajna agencija sa svojim nekim saopštenjem ili Vojno bezbednosna agencija ili MUP? Ovo govorim kao član Odbora za bezbednost. Da li će biti združene akcije ove tri institucije da nam kažu šta se dogodilo sinoć u Kosovskoj Mitrovici? Anđeli neka čuvaju Savu Mojsića, a vama ne znam da li će i bog moći da pomogne.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Zoran Krasić ima reč.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
U skladu sa Poslovnikom postavićemo u ime SRS nekoliko pitanja, a odgovori su važni ne samo za rad narodnih poslanika u Narodnoj skupštini, odgovori su važni kako za Srbe na teritoriji Kosova i Metohije, tako i za sve građane Republike Srbije. Naravno, tražimo da odgovor da pre svega Vlada Republike Srbije.
Na početku moram da vam skrenem pažnju da mesecima traje ta kriza na teritoriji KiM u ovom obliku, u tom brutalnom obliku i kao posledica svega što se dešava imamo ranjene Srbe, streljane Srbe, Srbe na barikadama i imamo situaciju da se Vlada Republike Srbije ponaša kao da se to dešava u dalekom, dalekom, inostranstvu.
Mi iz SRS pokušali smo preko Narodne skupštine, sa jednim našim predlogom deklaracije, da jednostavno izdejstvujemo politički stav. Politički stav u skladu sa Ustavom Republike Srbije koji bi obavezivao kako državne organe, tako i sve građane. Svakog dana kada je Narodna skupština u zasedanju mi počinjemo zasedanje sa pitanjem kad se planira ta sednica i stalno dobijamo neka uveravanja za nekoliko dana, za nekoliko dana. Međutim, nešto što se u kontinuitetu dešava na teritoriji KiM sa Srbima jeste da oni stradaju, da oni ginu, da oni nestaju, da im Vlada Republike Srbije nudi neke papire, zavrće im ruku, primorava ih na neke ustupke.
Istovremeno imamo, navodno, predstavnike Vlade Republike Srbije koji razgovaraju, pregovaraju sa predstavnicima lažne države Kosovo i stvara se velika konfuzija. U toj konfuziji opet stradaju Srbi. Sinoć su stradali. Profesionalci su pucali na njih, pripadnici Rosu koji se nalaze u tom naselju, a ovde rasprava. Neki bi da se odreknu KiM, a vlast kao na klackalici pa razmišlja da li će do 9. decembra da propadne EU ili ne. Ako ona propadne onda će da se sete Ustava Republike Srbije i da je KiM sastavni deo Republike Srbije, ako ne propadne EU onda se nude varijante – i EU i KiM, KiM u sastavu Srbije, Srbija pridružena u EU. Varijanta KiM u EU, Srbija u EU. Zalažemo se za zaštitu ljudskih i manjinskih prava Srba na teritoriji KiM i sve jedno do drugog gaženje Ustava Republike Srbije.
Šta vlast ima nameru da preduzme da Srbi više ne ginu? Vrlo konkretno, od kad su došle međunarodne misije juna, jula, avgusta 1999. godine, međunarodne misije su bile u funkcije šiptarskog separatizma i njihove terorističke organizacije i pripadnici tih jedinica iz tog perioda danas svedoče da im je zadatak bio da se proteraju Srbi. U prisustvu međunarodnih snaga Srbe ubijaju, ranjavaju, premlaćuju. Danas ista situacija. Međunarodne snage, kako god da ih zovete, rade za šiptarsku stranu. Šta će Vlada Republike Srbije konkretno da preduzme kako se ne bi dešavalo da svakog dana Srbi ginu i kad će napokon Vlada Republike Srbije da iznese svoj politički stav, jer tim ljudima je potrebna podrška? Dokle su oni jedinstveni oni će biti živi. Ova vlada napokon mora da se posveti svom Ustavu. U centar aktivnosti da stavi zaštitu svojih državljana. Ne sme više da se desi da niko strada, pogotovo niko od Srba, od strane terorista koji su samo presvukli neke uniforme u prisustvu međunarodnih snaga.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Obaveštavam vas da je sprečen da sednici prisustvuje narodni poslanik Đorđe Milićević.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da je predsednika Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pored predstavnika predlagača Mirka Cvetkovića, predsednika Vlade i ministra finansija, mr Božidara Đelića, potpredsednika Vlade i dr Olivera Dulića, ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, pozvala da sednici prisustvuju i Miodrag Đidić i Dušan Nikezić, državni sekretari u Ministarstvu finansija, Mirjana Bičikin, savetnik u Ministarstvu finansija – Uprava za javni dug, Dejan Hadžić, savetnik u Ministarstvu finansija, Anka Gajić, direktor Sektora za prodaju državnog i društvenog kapitala u Agenciji za osiguranje depozita i Aleksandar Vulović, direktor Uprave za igre na sreću u Ministarstvu finansija.
Nastavljamo na rad i prelazimo na pretres u pojedinostima 10. tačke dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O REGULISANjU ODNOSA REPUBLIKE SRBIJE I DUŽNIKA – KORISNIKA JAVNIH SREDSTAVA, ZA PREUZETE OBAVEZE PO INOSTRANIM KREDITIMA, ODNOSNO ZAJMOVIMA.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Dragan Stevanović, Vladan Jeremić, Dejan Mirović, Radojko Obradović i Zoran Krasić.
Primili ste Izveštaj Odbora za finansije i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović.
Reč ima gospodin Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Obzirom da sam dobio vrlo korisnu sugestiju od mojih kolega, u očekivanju da se pojavi ovlašćeni predstavnik Vlade, rekli su mi da kažem neku o Kosovu, naravno, predstavnici vlasti. Ne mogu da to ne učinim. Odvratno je da govorimo danas u Skupštini o čišćenju bilansa javnih preduzeća i ustanova koje su svih ovih godina, rekao bih i decenija radile kako su radile i dok im peremo bilanse, pod pokroviteljstvom EU juče je ubijen Srbin na KiM. Mi se bavimo nečijim dugovima, pljačkama, neodgovornošću, a predstavnici vlasti ćaskaju i dobacuju.
Obzirom da hoćete da govorim o Kosovu, rekao sam. Pitamo vas kada će sednica, kada će Vlada da kaže šta će biti naš odgovor u odnosu na to, da li će Vlada biti efikasna u rešavanju problema na KiM, kao što želi da bude efikasna u čišćenju bilansa javnih preduzeća i ustanova koje ste za poslednjih 10 godina doveli u jedan nezavidan položaj i narednih 20 godina ta preduzeća, bez ovakvih postupaka čišćenja i pranja bilansa, neće moći da se vrate na pozitivnu nulu, a kamoli na nešto više. Dakle, SRS smatra da je degutantno o svemu ovome govoriti dok, pod pokroviteljstvom EU, gube živote Srbi na KiM.
Što se tiče ovog zakona, mi smo vrlo jasno kroz ove amandmane izrazili svoj stav. Ne kažemo da u ekonomiji, u finansijama i u fiskalnoj politici nije moguće da država preuzme ili garantuje neki dug za preduzeće ili ustanovu čiji je osnivač, ali se ovde postavlja pitanje, obzirom da ste u obrazloženju zakona napisali da su ovo dugovi još iz vremena sankcija ili pre sankcija, zašto ovi bilansi nisu očišćeni do sada? Šta je to Vladu Republike Srbije nateralo da bilanse ovih preduzeća čisti baš u ovom trenutku, kada je budžetski deficit toliki koliki jeste, kada je dug ovoj državi toliki koliki jeste, kada je nezaposlenost u ovoj državi tolika kolika jeste, kada je inflacija tolika kolika jeste i kada je standard građana na nivou na kom danas u Srbiji jeste?
Gospodo iz Vlade, zašto niste čistili bilanse ovih preduzeća kada je budžetski suficit bio, kako ste ga prikazivali pet ili šest posto? To je bilo u vreme kada ste obećavali međunarodnim finansijskim institucijama da ćete rešiti problem javnih preduzeća, odnosno da ćete uđi u restrukturiranje. Zašto im tada niste čistili bilanse? Nije vas tada to interesovalo, nije vas zanimalo. Počeli ste da izmirujete i plaćate njihove dugove.
Ono što SRS posebno interesuje, sa kojim pravom javna preduzeća i ustanove oslobađate obaveze da vrate budžetu pare koje budžet danas za njih servisira? U čije ime vi to radite? Nije 100% biračkog tela glasalo za vas. Čak i oni koji su glasali za vas ne daju vam za pravo da njihovim novcem koji izdvajaju u budžet Republike Srbije raspolažete na način na koji raspolažete.
Deset godina Srbija čeka, po vašem dolasku na vlast, na restrukturiranje javnog sektora. Zašto niste restrukturirali javni sektor? Da ste ga na vreme restrukturirali ovakvim besmilicima ne bi smo se suretali. Niste ga restrukturirali zato što se u javnom sektoru našli veliko izvorište prihoda, što ličnih prihoda, što prihoda za vaše političke stranke. Od ovih para koje će postati dug i teret svih građana Republike Srbije vi ste finansirali svoje političke kampanje, vi ste finansirali nova čeda poput ovih koji nema ovde, novih evropejaca i ultra evropskih snaga u Srbiji, vi ste finansirali sve ono što nas je danas dovelo u poziciju i rangiralo na svim mogućim listama u svetu na kojima se nalazimo.
Što se tiče SRS, i ovaj zakon je vaš odnos u suštini prema javnom sektoru. Apsolutna neodgovornost, nesposobnost i nebriga. Možda je dobro što je gospodin Dulić tu, juče smo otvorili jednu priču vezano za novac i mogućnost ulaganja u javni sektor. Gospodine Duliću, zato nema para za kanalizaciju, zato nema para za vodovode, zato što Srbija finansira ovakve ludosti, zato što svi zajedno iz budžeta Republike Srbije finansiramo nečiji javašluk, nečiju odgovornost i nečiji bezobrazluk, kriminal i korupciju.
Pre par dana Ministarstvo finansija je od Uprave za javne nabavke obavešteno, ako niste znali, o 14 ili 15 spornih javnih nabavki u prvih šest ili sedam meseci ove godine. Iznos spornog novca je oko 14 miliona evra. Znate koje je prvo preduzeće čiji je osnivač Republika Srbija na spisku spornih javnih nabavki? Najveća javna nabavka je javno preduzeće Putevi Srbije kojima danas ovim zakonom perete bilanse za 400, odnosno 500 miliona dolara. Ko razuman i racionalan to da prihvati kao pametno i dobro? Ne može niko. Tu postoji još 12 ili 13 preduzeća i to je samo za prvih šest meseci u ovoj godini.
Šta još građani Srbije u režiji aktuelnog režima treba da plaćaju i finansiraju? Finansira se subvencionisane javnih preduzeća, finansira se njihova neodgovornost u smislu plaćanja poreza i doprinosa, finansira se preobimno zapošljavanje u javnom sektoru, plaćaju im se kamate i krediti koje oni ne mogu da sevisiraju. U budžetu i za ovu i za narednu godinu predvideće se nove garancije za nova zaduženja ovih istih preduzeća. Na sve to, još im čistite bilans. Nemamo nameru to da podržavamo i u tome da učestvujemo. Ko to sve finansira? Finansiraju ljudi koji jedva sastavljaju kraj sa krajem, koji jedna opstaju na privrednoj sceni u Srbiji, mala i srednja preduzeća dominantna, ali ne pada vam na pamet da njih izdvojite neku zdravu i realnu subvenciju, ne pada vam na pamet da njima plaćate radna mesta kao što plaćate stranim kompanijama koje ovde dolaze.
Dokle više to da se trpi? SRS je u rebalansu budžeta tražila da opredelite 100 miliona dolara da izmirite dugove prema realnom sektoru, da platite svoje obaveze budžeta Republike Srbije prema proizvođačima domaćim roba i usluga. To niste hteli, ali ste "ala kard" prihvatili da 500 miliona evra, odnosno 700 miliona evra, skoro milijardu dolara operete bilanse javnim preduzećima i ustanovama za koje i sami kažete da nisu sposobni da proizvode novac kojim će servisirati svoje obaveze, ni sada, ni u perspektivi, ali su vam mnogo bitna i značajna, javna preduzeća koja 10 godina posle vašeg dolaska na vlast nisu u stanju da vozove obezbede da se kreću prosečnom brzinom većom od 60 km na sat.
Vi više zaista nemate ni kredibilitet ni legitimitet da bilo šta tražite. Pokazali ste se koliko znate i koliko vredite. Mi zaista verujemo da nam neko iz Vlade kaže šta će država i građani Srbije, s obzirom na činjenicu da će plaćati nečiju neodgovornost i javašluk, dobiti, da li od nekog drugog, da li od ovih javnih preduzeća i ustanova, bilo bi korektno bar da nam to kažete. Ovo niti možemo niti hoćemo da podržimo i smatramo da je ovo još jedan zakon koji zaista u pravom smislu reči predstavlja prirodu režima Borisa Tadića.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Srđan Milivojević.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Za evropsku Srbiju
Poštovani gospodine predsedavajući, uvaženi gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, smatram da ovaj amandman treba odbiti. U obrazloženju ovog amandmana imali smo jedan širok spektar raznih objašnjenja i argumenata koji ne stoje u korelaciji sa istinom. Pri tome, dobro je da neke političke stranke budu u opoziciji, jer očigledno da ta opoziciona aktivnost kod njih pobuđuje jedan napad brige za državu koju nisu pokazivali kada su imali prilike da upravljaju ovom zemljom, a upravljanje se pretvorilo u vladanje.
Naravno da niko iz vladajuće većine nikada, sadašnje vladajuće većine naravno, neće iz novca javnog sektora štampati recimo knjige partijskog lidera na jedan bahat i bezobrazan način. Naravno da niko neće iz novca javnog sektora finansirati sopstvenu političku aktivnost na takav način. Naravno da niko iz sadašnje vladajuće većine nikada neće obe ruke gurnuti u narodni džep i državnu kasu i onda koristiti taj novac da učini sve što je u njegovoj moći da ga bude još više na stranačkom računu, kao što su to radile neke političke stranke. Naravno, da će ta sadašnja opoziciona promišljanja i briga za državu imati svoje utemeljenje, ako neko što duže bude u opoziciji onda će imati tu navalu plemenitih ideja kada je reč o državnoj kasi, o državnom budžetu, o državnom novcu, jer kada ponovo, ne daj bože, bi bili u prilici da urade ono što su radili, imali bismo ono što smo imali i ono što smo zatekli u budžetu ove zemlje kada smo preuzeli odgovornost. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Gospođica potpredsednik Skupštine Jovanović Nataša reklamira povredu Poslovnika.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospodine Novakoviću, povredili ste član 107. Poslovnika, jer niste prekinuli prethodnog govornika koji se javio iz razloga ostrašćenosti, izgubljenosti. Stvarno ne znam da li je on opsednut SRS, a ako jeste i treba da bude, s obzirom da će SRS ideju sunovrata Srbije, ulaska u EU i prodaju naše južne pokrajine KiM od strane predsednika prethodnog govornika, Borisa Tadića, najoštrije da kritikuje do kraja, dok vas ne skinemo sa grbače naroda. Vaša zaduživanja i krađa o kojoj danas pišu svi štampani mediji u Srbiji, od najmanje pola milijardi evra putem javnih nabavki, gospodine Milivojeviću, treba da bude rasprava za ceo dan i da vas narod najoštrije žigoše.
Kada se vratite u vaš rodni Kruševac da vas pitaju gde ste sve muljali vi i vaši partijski ...