Dame i gospodo, izmene i dopune Zakona o državnom veću tužilaca su identične sa izmenama i dopunama Zakona o VSS, pa su i amandmani SRS identični i sva naša obrazloženja, takođe. Pošto nismo uspeli u ovom prvom delu da ubedimo gospođu Malović, nastojaćemo da je ubedimo sada kada govorimo o izmenama i dopunama Zakona o državnom veću tužilaca.
Naravno, sad moramo malo da se podsetimo na tužilaštva, na obaveze tužilaštva, na njihov delokrug rada, pogotovo onog specijalnog za ratne zločine. Gospođo Malović, postavljali smo neka pitanja i kada ste ovde učestvovali u načelnoj raspravi, pa ću vas podsetiti da biste mogli kasnije da nam date odgovore na ta pitanja.
Mi u SRS smo, podsećanja radi, od kada ste vi krenuli sa tzv. reformom tvrdili da vi, zapravo, vršite tribunalizaciju pravosuđa u Srbiji. Vi ste to negirali. S druge strane, tvrdili smo i tvrdimo da je Haški tribunal instrument u rukama SAD i EU, da je to politički tzv. sud usmeren na suđenje najuglednijim Srbima. Da smo bili u pravu, naravno, više puta smo pokazali i neprestano dokazujemo da smo u pravu, o tome najbolje govore presude Haškog tribunala.
Vratiću se na ovu emisiju u kojoj je učestvovao Boris Tadić. Tada mu je jedan od novinara, mislim da je ovaj Žarković iz "Vremena" rekao, otprilike, kako dolaze razni iz EU i ovde izdaju naloge koji moraju da se slušaju, što je nesporno, ali je interesantno, a Boris Tadić to nije negirao, rekao je – kad vam dođu iz EU File, Bramerc, Dežer itd. Dakle, Bramerc ne dolazi kao tužilac nego dolazi kao političar zajedno sa Fileom, Dežerom itd.
Pošto ste vi, pretpostavljam, razgovarali sa Bramercom, pitaću vas da li ste vi pitali njega ono što smo mi pitali vas i sad ponovo pitamo, i to dve stvari. Najpre da vas pitamo da li ste pitali i da li ste bar upoznali Serža Bramerca sa činjenicom da je predsedniku SRS Vojislavu Šešelju uskraćeno pravo na odbranu u Haškom tribunalu? Kako? Tako što mu je uskraćeno nenadzirana komunikacija sa njegovim pravnim savetnicima. Mi smo o tome govorili i pitali smo vas odavde, ne znam da li su vam iz Skupštine dostavili to pitanje. Dakle, Vojislav Šešelj ne može da kontaktira svoje pravne savetnike, osim ako ih zove da se razgovor sluša i da se sve ono što se u razgovoru čuje i koristi. Naravno, slušaju oni i tzv. privilegovane razgovore, ali bar ne mogu da koriste ono što se u tim razgovorima čuje.
Ovo što su u finišu suđenja Vojislavu Šešelju, zašto su mu usrkatili komunikaciju? Zato što se pripremaju predizborne kampanje u Srbiji i daj Bože da mu ne zabrane uopšte komunikaciju, kao što je bilo pred poslednje izbore. Sve je dokaz kako je to politički sud.
To što sada rade Vojislavu Šešelju, a inače mu punih devet godina tamo krše ljudska prava, za ostvarivanje svojih osnovnih prava morao je da se bori štrajkom glađu i sve ovo, moram da vas podsetim, zato što nikada niko od nadležnih, a Serž Bramerc vam dolazi svakih nekoliko meseci, ništa nije progovorio na tu temu.
Zabrana nenadzirane komunikacije sa pravnim savetnicima Vojislavu Šešelju nije se dešavala ni u vreme Titovog komunističkog režima, kada je robijao u Zenici i kada mu je suđeno kao disidentu. Dakle, najgrublje kršenje koje može da se desi, jer jedno od najneprikosnovenijih, najsvetijih prava, vi to sigurno znate, jeste pravo optuženog na odbranu.
Pitam vas da li vam je palo na pamet da pitate onog Bramerca – alo, čoveče, da li znaš ti šta radiš Srbima u Haškom tribunalu ili vi ovde njega pozovete da se ovde družite, da bi on tamo mogao da napiše neki izveštaj da opravda platu od 48 hiljada evra? To je razlog zbog čega se odugovlače postupci u Haškom tribunalu. Pitala sam vas, gospođo Malović, prošli put kad ste bili i nadam se da ćete nas obavestiti da li ste i o tome pitali gospodina Bramerca.
Objavljen je intervju Jakušija Akašija, to je bio bivši izaslanik generalnog sekretara UN za Balkan, i on je rekao - da jedini merodavni izveštaj o tome ko su krivci za pogibiju 68 nedužnih civila na pijaci Markale sve vreme je dostupan Haškom tribunalu i to u UN koje su osnovale sud za bivšu Jugoslaviju. Krivica za ovu tragediju ne može se stavljati na vojsku Bosanskih Srba. Prošli put sam vam, gospođo Malović rekla da je za zločin u Markalama, da su optuženi generali Milošević i Galić i da je general Galić osuđen.
Da li vam je palo na pamet da kažete onom Bramercu – ej čoveče moraš da izvršiš reviziju postupka, osudio si čoveka za krivično delo za koje nije kriv? Za delo koje se ne može staviti, evo Jakuši Akaši kaže ovo što je objavljeno nije samo mišljenje Akašijevo, nego je to akt Saveta bezbednosti UN. Od početka dostupan Haškom tribunalu, ali koga je briga? Hajde što nije briga one u Haškom tribunalu, nije briga vas. Nije briga predstavnike režima, vi ste samo imali zadataka da sve koga su tražili otpremite u Haški tribunal i kaže pre neki dan Boris Tadić – ko je normalan mislio da kad se ispuni Haški uslov da će svi uslovi za ulazak Srbije u EU biti ispunjeni. Pa niko normalan to nije mislimo. Mi smo znali, ali šta je sa njegovom normalnošću, kad je on to tvrdio, i svi oni koji ga slede.
Dakle, očekujem odgovor na ovo i na sva druga pitanja koja vam postavljamo i koja ćemo vam postavljati, kao što očekujemo da ove naše amandmane još jedanput pogledate i razmislite o njima, amandman gde se u članu 1, a u ovom novom članu 9 a. traži da se briše reč: "može biti" da se zamene rečju: "biće", naravno predstavlja stav SRS o tome kako pravna norma, e ovo je pravno-tehnička redakcija, ali bitna je i suštinski.
O tome kako pravna norma mora da izgleda? Pravna norma mora da bude jasna, precizna, koncizna. Takva da ne ostavlja mnogo mogućnosti ako je moguće da uopšte ostavlja mogućnosti za zloupotrebu, a u koga vi imate posle ovog Jakšića, kojeg ste birali u Visoki savet sudstva, u koga vi gospođo Malović, imate tako neograničeno poverenje u tom vašem Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, da možete da mu ostavite na volju da li će ili neće udaljiti sa funkcije člana Državnog veća tužilaca ukoliko izvrši neko krivično delo. Bolje bi vam bilo da prihvatite naše amandmane. Vidite da su i smisleni i logični i da zaista doprinose ne samo poboljšanju teksta ovog zakona, nego podizanju nivoa pravne zaštite i pravne sigurnosti u državi Srbiji, što mnogo, mnogo nedostaje. Hvala.