Deveto vanredno zasedanje, 25.09.2012.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

6. dan rada

25.09.2012

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 11:10 do 21:45

OBRAĆANJA

Uvodna Reč

REPUBLIKA SRBIJA NARODNA SKUPŠTINA

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE

Deseto vanredno zasedanje (neredigovane i neautorizovane)

Narodne skupštine Republike Srbije

25. septembar 2012. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 14,15 časova. Sednicom predsedava Vesna Kovač, potpredsednik Narodne skupštine.)

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram sednicu Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2012. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 114 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 86 narodnih poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 287. Poslovnika?
Reč ima narodni poslanik Siniša Kovačević. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Siniša Kovačević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem. Uvažena predsedavajuća, gospođe i gospodo, dragi prijatelji postaviću najpre nekoliko retorskih pitanja na koja svakako ne očekujem odgovor.
Gospođo predsedavajuća, pretpostavljam da ne znate ko je bio predsednik Narodne skupštine Kraljevine Srbije u trenutku kad je Nušić pisao "Narodnog poslanika". Jednako tako sam ubeđen da ne znate ni koje bio na Ruskom dvoru u trenutku kad Dostojevski piše "Braću Karamazove"? Ko je američki predsednik, kad Kopola snima "Kuma"? Ko vlada Španijom u trenutku kad Goja slika užase rata? Odmah da vam kažem ni ja ne znam odgovore na ta pitanja.
Ona naprosto služe da pokažu potpunu, gotovo dovedeno do apsoluta superiornosti umetnosti u odnosu na politiku, da kako superiornost umetnika u odnosu na političara. "Ars Longa Vita Brevis", rekli bi Latini.
Naši su preci, dragi prijatelji to znali. Zato su zidali manastire, oslikavali ih, zato su gradili Narodno pozorište bukvalno među svinjcima. U trenutku kada broj pismenih Srba ne prelazi nivo nečega što s danas u teoriji statistike zove statistička greška. Zato su gradili Narodni muzej, zato su formirali Maticu srpsku, Univerzitet, Akademija za nauku i umetnost znajući ukoliko išta može da formira, kako individualni tako i kolektivni identitet, ne samo da ga formira nego i sačuva, da je to umetnost. Mi smo dragi prijatelji dana ustuknuli pred veličanstvenim Suljom, ustuknuli pored meksikanskih veleposednika, ustuknuli pred malom nevestom.
Ne bi ta okupatorska pobeda bila toliko laka da se nije našla peta kolona, kao i uvek dobro organizovana, bar u Brankovićima nismo nikada oskudevali. Tako na televizijama sa nacionalnom frekvencijom možete da gledate veliku braću kako se kaljužaju na farmi, možete da gledate izbor prvog grla Srbije, izbor prve varjače Srbije, prve lopate Srbije gde je konkurencija svakako najveća. U pripremi je rijaliti prva pegla Srbije, ko u jedinici vremena ispegla najviše ili ko tu istu peglu baci najdalje.
Ni malo ne zaostaje ni ono što se kolokvijalno zove, iz ne znam kojih razloga Javni servis, a ne nacionalna televizija, ingeniozni koncept ove javne kuće svodi se na reprize od Šurde do Šojića pa nazad ili na revolucionarnu televizijsku dosetku da plavuša vodi jutarnji program, plavuša vodi vesti, plavuša vodi Beogradsku hroniku, plavuša vodi dnevnik, plavuša vodi politički tok program, plavuša vodi na piće, plavuša vodi kući.
Moje pitanje ovog trenutka prestaje biti retorsko i ono se konkretizuje na sledeći način. Prošlo je 120 dana otkako je formiran ovaj parlament, a još uvek nije konstituisan Odbor za kulturu. Uzgred, u zemlji sa ovakvom kulturološkom dijagnozom, taj Odbor se dragi prijatelji nije sastajao od decembra meseca prošle godine.
Dakle, da formulišem to pitanje u nešto što više nije retorska fraza, zašto taj odbor do sada nije formiran. Zahvaljujem.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Bojan Đurić.
...
Liberalno demokratska partija

Bojan Đurić

Liberalno demokratska partija
Uvažena potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, postaviću nekoliko pitanja.
Prvo pitanje je zapravo, repriza pitanja koje sam postavio pre nekoliko dana u raspravi ministru finansija i privrede i tiče se sudbine energetskog, odnosno jednog dela energetskog sporazuma koji je Republika Srbija zaključila sa ruskom federacijom, u jesen krajem 2008. godine.
Javnost u Srbiji je nekoliko godina bila obaveštavana o tome da će Gasprom Neft, koji je kupio NIS do kraja 2012. godine, plaćati sniženi iznos rudne rente u iznosu od svega 3%, kao što znate ova skupština je prošle godine usvojila novi zakon kojim se visina rudne rente podiže na 7%.
Međutim, u međuvremenu, pre nekoliko dana su se pojavile informacije o resornog ministra u Vladi Srbije, gospodina Milana Bačevića, da postoje ozbiljni problemi u tumačenju tih odredbi ugovora koji su potpisani i prihvaćeni u ovom domu, a kasnije i u Vladi Srbije i koji kažu da ruski partner zahteva da se i nakon 1. januara 2013. godine za njega primenjuje ova povlastica, odnosno da i dalje plaća rudnu rentu koja je značajno niža od opšte stope rudne rente u Srbiji.
Da bi građani shvatili o kolikim iznosima se radi, a baš na dan kada je usvojen novi rebalans budžeta u kome nema para i gde se od svih traži stezanje kaiša, prosečan iznos rudne rente koji se naplati u proteklih nekoliko godina po ovoj nižoj stopi je oko ili blizu 25 miliona dolara za naftu koja se eksplatiše na teritoriji Republike Srbije, koja je otprilike u vrednosti od 800 miliona evra bila u proteklih nekoliko godina. Kada bi se primenila opšta stopa od 7%, taj prihod bi bio negde ili nešto malo iznad 50 miliona evra. Tih 25, 30 miliona evra nije malo za budžet Srbije, a tu je gospodin Obradović, siguran sam da može da potvrdi koliko bi tih 30 miliona dolara, recimo, značilo u njegovom resoru. Možda danas ne bismo imali ovaj problem u zakonu koji ćemo razmatrati sa brojem studenata na budžetu i nemogućnošću da finansiramo školovanje većeg broja studenta o trošku budžeta.
Dakle, molim vas da Vlada Srbije, resorna ministarstva kažu u čemu je problem, zašto je ugovor nejasan kako kaže ministar energetike i da li je LDP, uz još nekoliko partija koje su glasale protiv tako loše skrojenog, nejasnog sporazuma u korist samo jedne strane, bili u pravu 2008. godine, kada smo govorili da ćemo doći u ovu situaciju, da je ugovor napravljen tako da je izuzetno nepovoljan po našu stranu i da ćemo godinama nakon početka njegove primene trpeti štetne posledice? Mislim da je to pitanje prvog reda u ovom trenutku i za budžet Srbije i za građane.
Drugo pitanje koje želim da postavim je takođe postavljano ovde i tokom protekle nedelje. Nismo dobili odgovor na njega. Kao što znate, verujem, gospodine Obradoviću, da ste i vi u tome učestvovali, Vlada je u prošli četvrtak imenovala vršioce dužnosti u čitavom nizu javnih preduzeća i dala neke preporuke ko da budu direktori u preduzećima, odnosno u kompanijama sa većinskim, državnim kapitalom. Javnost do ovog trenutka nije saznala na osnovu kojih kriterijuma ste doneli takvu odluku, pogotovo u situaciji kada je tokom prethodne izborne, odnosno predizborne kampanje, najavljivana departizacija, te tražim od Vlade i od novih uprava javnih i državnih preduzeća, čiji su vršioci dužnosti direktora imenovani prošlog četvrtka, da dostave radne profesionalne biografije onih ljudi koji su na ta mesta izabrani, kako bi građani Srbije mogli da saznaju da li su to lica koja imaju neophodne kvalifikacije za taj posao i da li mogu da raspolažu ogromnim novčanim sredstvima koja su vezane za te kompanije, bilo kroz njihovo poslovanje, bilo kroz ono što dobijaju na različite načine iz budžeta.
Javnost je potpuno zainteresovana za slučaj Javnog preduzeća PTT, odnosno "Pošta Srbije". Činjenica je da je na mesto vršioca dužnosti direktora te kompanije imenovan gospodin Milan Krkobabić, zamenik predsednika jedne od parlamentarnih stranaka, koji javnosti još uvek nije dostavio one podatke koji bi nas razuverili u uverenju da njegova radna profesionalna biografija, sve ono što je radio, ne daje dovoljno osnova da verujemo da je u stanju da na efikasan i po građane Srbije koristan način upravlja vrlo važnim strateškim preduzećem, preduzećem koje ima za 2012. godinu planiran budžet od oko 220 miliona evra. Mislim da nema potrebe da više polemišemo u javnosti. Dovoljno je da se dostavi profesionalna biografija ili radna knjižica, gospodin Krkobabić je još uvek poslanik u ovoj Skupštini i da razrešimo sve dileme koje postoje u tom slučaju. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Jugović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Jugović

SPO-DHSS
Poštovane kolege, poštovana predsedavajuća, koleginice, postavio bih jedno pitanje koje sam postavljao i prethodnoj vladi, a tiče se toga da smo tražili izveštaj sa sednice Vlade, na kome su ministri glasali za Predlog zakona o rehabilitaciji, koji je kasnije povučen sa dnevnog reda Skupštine Srbije, zbog nesuglasica između SPO i SPS. Dobili smo odgovor od ondašnje Vlade da je to službena tajna kako je koji od ministara glasao na toj sednici i da mi poslanici, koji smo birali tu Vladu, ne možemo saznati kako rade ministri, da li je njihova misija tajna, da li se njihove odluke ne dovode uopšte u pitanje.
Mi smo mlada demokratija. Međutim, i zemlje u regionu, poput Hrvatske, obezbeđuju transparentnost rada njihove Vlade. Na sajtu Vlade Republike Hrvatske možete pogledati video klip sa zasedanjima ministara, sa svime onim kako je ko diskutovao, za šta se zalagao i kako je glasao.
Mislim da poslanici u parlamentu, mislim da građani Srbije, moraju imati uvid u rad ministara, u njihova ponašanja na sednicama Vlade. Parlament ima i kontrolnu ulogu, a kako će imati ukoliko ne može da dobije od sekretara Vlade Republike Srbije papir na kome piše kako je koji od ministara glasao za predložene zakone? Stoga bih zamolio odgovorne da preduzmu nešto, da nam odgovore da li postoji mogućnost da se transparentno u budućnosti zaseda, kada su u pitanju sednice Vlade? Da li postoji mogućnost da poslanici i građani Srbije imaju uvid u rad ministara? Mislim da je sam izbor bilo kojeg čoveka za ministra, po sebi obaveza da obezbedi svoju transparentnost prilikom obavljanja svoje funkcije i mislim da je obaveza Vlade pred građanima Srbije da ih obavesti o radu svojih ministara. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko u skladu sa članom 287. želi reč? (Ne.)
Poštovani narodni poslanici, saglasno članu 27. i članu 87. stavovi 2. i 3. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da će Narodna skupština danas raditi i posle 18,00 časova, zbog potrebe da Narodna skupština završi ovu sednicu pre početka perioda redovnog zasedanja.
Određujem pauzu od pet minuta.
(Posle pauze.)

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju Dijana Vukomanović, Suzana Spasojević i Vesna Stepić.

Saglasno članu 86. stav 2. Poslovnika, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvala u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona iz dnevnog reda koji je određen u zahtevu Vlade za održavanje vanrednog zasedanja.

Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam, pored predstavnika predlagača prof. dr Žarka Obradovića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pozvala da sednici prisustvuju i prof. dr Radivoje Mitrović i prof. dr Zoran Mašić, državni sekretari u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i prof. dr Slobodan Stupar, pomoćnik ministra za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, uz saziv Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine u 2012. godini, koje je sazvano na zahtev Vlade, saglasno članu 106. stav 3. Ustava Republike Srbije i članu 249. Poslovnika Narodne skupštine, dostavljen vam je zahtev za održavanje Desetog vanrednog zasedanja, sa određenim dnevnim redom sadržanim u tom zahtevu.

Kao što ste mogli da vidite, za Deseto vanredno zasedanje Narodne skupštine u 2012. godini, određen je sledeći

D n e v n i r e d

1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju,

2. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju zamene vozačkih dozvola između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Italije,

3. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Slovačke Republike o socijalnoj sigurnosti,

4. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Austrije o socijalnoj sigurnost i

5. Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine o uzajamnom zastupanju u pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama.

Molim narodne poslanike da ponovo ubace kartice u identifikacione jedinice.

Proverite svi na ekranu šta vam piše, da li vam je označeno da je kartica u funkciji.

Molim vas još jednom da ponovimo ubacivanje kartice u identifikacioni sistem.

S obzirom da je podnet predlog za spajanje rasprave po tačkama 2, 3, 4. i 5. dnevnog reda, pre nego što pređemo na odlučivanje o tom predlogu, potrebno je da utvrdimo da li postoji kvorum za odlučivanje.

Molim narodne poslanike da ubace identifikacione kartice u poslaničku jedinicu.

Želim da se izvinim svim narodnim poslanicima, imamo neki tehnički problem u sistemu, pa vas molim da ponovo izvršimo glasanje.

Izvinjavam se, opet određujem pauzu od pet minuta da bi se sistem resetovao.

(Posle pauze)

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Molim narodne poslanike da ubace kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da je prisutno 126 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad.

Narodni poslanik Đorđe Milićević, na osnovu člana 92. stav 2, člana 157. stav 2. i člana 170. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju zamene vozačkih dozvola između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Italije, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Slovačke Republike o socijalnoj sigurnosti, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Austrije o socijalnoj sigurnosti i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine o uzajamnom zastupanju u pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama (tač. 2, 3, 4. i 5. dnevnog reda).

Da li narodni poslanik Đorđe Milićević želi reč? (Ne)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Molim da se izjasnimo.

Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 113, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo sedam od ukupno 120 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Molim narodne poslanike da ubace identifikacione kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika i da su, prema tome, ispunjeni uslovi za odlučivanje.

Narodni poslanik Đorđe Milićević, na osnovu člana 92. stav 2, člana 157. stav 2. i člana 170. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju zamene vozačkih dozvola između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Italije, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Slovačke Republike o socijalnoj sigurnosti, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Austrije o socijalnoj sigurnosti i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine o uzajamnom zastupanju u pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama.

Da li narodni poslanik Đorđe Milićević želi reč? (Ne)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Molim da se izjasnimo.

Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 125, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasao jedan od ukupno 126 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Pre nego što nastavimo, samo vas obaveštavam da Odbor za spoljne poslove ima sednicu nakon ovog glasanja.

Prelazimo na rad po dnevnom redu.

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada.

Primili ste izveštaje Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Pre otvaranja načelnog pretresa, podsećam vas da, prema članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, i da se raspodeljuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe. Pošto ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama, sledeće: poslaničkoj grupi SNS - jedan sat, šesnaest minuta i 48 sekunde; poslaničkoj grupi DS pripada jedan sat, jedan minut i 12 sekundi; poslaničkoj grupi SPS - JS - 30 minuta; poslaničkoj grupi DSS - Vojislav Koštunica - 25 minuta i 12 sekundi; poslaničkoj grupi Ujedinjeni regioni Srbije - 18 minuta; poslaničkoj grupi LDP - 16 minuta i 48 sekunde; poslaničkoj grupi PUPS - 14 minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Socijaldemokratska partija Srbije – 10 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Nova Srbija - devet minuta i 36 sekundi; poslaničkoj grupi Jedinstvena Srbija – osam minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Savez vojvođanskih Mađara – šest minuta; poslaničkoj grupi SPO – Demohrišćanska stranka Srbije – šest minuta; poslaničkoj grupi Liga socijaldemokrata Vojvodine – šest minuta; poslaničkoj grupi Nacionalne manjine, Narodna partija i Bogata Srbija - šest minuta.

Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi ni jedne poslaničke grupe međusobnim dogovorom određuju najviše tri učesnika u raspravi, koji imaju pravo da govore svako po jednom do pet minuta.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.

Obaveštavam vas da su ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa po ovoj tački dnevnog reda: narodni poslanik Elvira Kovač, Savez vojvođanskih Mađara; narodni poslanik Olena Papuga, poslanička grupa Liga socijaldemokrata Vojvodine; narodni poslanik dr Nenad Cvetićanin, Socijaldemokratska partija Srbije; narodni poslanik Snežana Stojanović-Plavšić, poslanička grupa URS; narodni poslanik Donka Banović, poslanička grupa DSS – Vojislav Koštunica; narodni poslanik Miletić Mihajlović, poslanička grupa SPS; narodni poslanik Zlata Đerić, poslanička grupa NS; narodni poslanik Miljenko Dereta, poslanička grupa LDP i Mileta Poskurica, poslanička grupa SNS.

Saglasno članu 157. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram načelni pretres o Predlogu zakona o visokom obrazovanju.

Da li predstavnik predlagača, prof. dr Žarko Obradović, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja želi reč? (Da)

Izvolite.