Deseto vanredno zasedanje , 27.09.2012.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseto vanredno zasedanje

3. dan rada

27.09.2012

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:40

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Da li se još neko javlja od predsednika odnosno predstavnika poslaničkih grupa?
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Mladen Grujić, Suzana Spasojević i Vesna Stepić.
Još jednom želim da vas obavestim da ćemo danas imati sednicu na kojoj će biti prisutni predstavnici Vlade od 16,00 do 19,00 časova.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam pored predstavnika predlagača prof. dr Žarka Obradovića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pozvao da sednici prisustvuju i prof. dr Radivoje Mitrović i prof. dr Zoran Mašić državni sekretari u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i prof. dr Slobodan Stupar, pomoćnik ministra za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima 1. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VISOKOM OBRAZOVANjU.
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Svetislava Bulajić, Radmila Gerov, Žarko Korać, Miljenko Dereta, Ivan Karić, Mirko Čikiriz, Donka Banović, Milica Vojić Marković, Aleksandar Pejčić, Ružica Igić, Branislav Blažić, Marijan Rističević i Ivan Jovanović.
Primili ste Izveštaj Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pre prelaska na pretres Predloga zakona u pojedinostima, podsećam vas da su narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić Marković, Aleksandar Pejčić i Ružica Igić, pisanim putem povukli amandman koji su zajedno podneli na član 6.
Saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Svetislava Bulajić, Radmila Gerov, Žarko Korać i Miljenko Dereta.
Vlada i Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li se neko javlja za reč? (Da.)
Narodni poslanik Miljenko Dereta. Izvolite.

Miljenko Dereta

Liberalno demokratska partija
Dobar dan, hvala predsedavajući, poštovani ministre, poštovane kolege i koleginice, mi nastavljamo jednu živu diskusiju sa jučerašnjeg, prvo sa one opšte rasprave, a zatim i sa jučerašnjeg odbora. Naime, jedno formalno pitanje mi je pomoglo da saznam neke stvari koje nisam znao i da mi pojasni neke koje takođe nisam do kraja jasno video.
Dakle, postoji predloga da se Studentskoj konferenciji univerziteta da sta status pravnog lica time što će ona biti upisana u sudski registar. Saznao sam da postoji sudski registar u koji se upisuju javne službe, tj. državne institucije i neke privatne obrazovne institucije zato što u velikoj meri moraju da prate neke obaveze koje proizilaze iz zakona.
Lično sam a i moje kolege predložili da se Studentska konferencija upiše kao udruženje pri APR sa obrazloženjem da će to obezbediti njihovu veću nezavisnost od institucija sa kojima treba da komuniciraju. Iz predloga ministarstva, zapravo, ukoliko se ona usvoji Studentska konferencija univerziteta Beograda postaje državna institucija. Zato što država upisom u taj registar postaje osnivač te konferencije. U tom smislu, ti predstavnici studenata postaju državni predstavnici studenata pred ministarstvom. Sada ako idemo dalje konsekventno, sve manje predstavljaju studente kao jedan nezavisni segment procesa obrazovanja.
Mnogi od nas starijih se sećaju vremena kada su postojali tzv. savet studenata, koji je zapravo pokušao da među studentima sprovodi tadašnju državnu politiku, koja je bila protiv mnogih sloboda za koje su se studenti i tada, a bogami i danas, borili. Kao jedan od razloga zašto se zahteva davanje statusa pravnog lica jeste da bi konferencija mogla da ima pristup sredstvima koje daje Evropska studentska unija čija je konferencija za sada član.
Ono što ovde nije rečeno, to je da je od 2000. godine punopravni član, a od 1990. godine kandidat za člana te Evropske studentske unije Studentska unija Srbije, dakle, jedna od države nezavisna unija i da ona ima svoj žiro-račun na koji sasvim redovno skoro već 12 godina prima sredstva iz Evropske studentske unije. Na ovaj način, otvaranjem ovog računa, pitanje računa je u stvari suština ove intervencije, stvara se jedna konkurencija između ove dve organizacije studenata, koja sasvim sigurno, po meni, neće doprineti boljem razumevanju i većoj komunikaciji između studenata na beogradskom univerzitetu.
Pod dva, ovde u obrazloženju se kaže da se na taj način registracija tj. davanje statusa pravnog lica izjednačava sa statusom pravnog lica Konferencije univerziteta, koja ima svoj račun koji je pri trezoru tj. pri Ministarstvu finansija. Dakle, pri državi u onom najužem smislu te reči. Moram da kažem da očekujem da kad onog trenutka Evropska studentska unija dobije račun koji se nalazi pri državi, da će ona vrlo ozbiljno razmatrati da li će na taj račun nešto uplaćivati, jer postoje drugi mehanizmi kojima se studentske unije finansiraju, na jedan nezavistan način i pokušavaju da podstaknu one studentske organizacije koje nisu u tako tesnoj vezi sa ministarstvom sa čijim radom treba da se zapravo bave.
Moram da kažem da mi je jako žao da je naš amandman odbijen, ali da mi je istovremeno jako drago, jer smo sada u mogućnosti da stvari nazovemo pravim imenom i da kažemo da je studentska konferencija univerziteta zapravo državna institucija. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Ministar Obradović ima reč. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovana predsedavajuća, poštovani članovi rukovodstva Narodne skupštine Republike Srbije, pre nego što odgovorim na pitanje kolege gospodina  Derete, pošto smo juče razgovarali na Odboru o tome, želim da vas obavestim o dve stvari koje nisu tehničkog karaktera nego su vezane za ovu sednicu.
Pre svega, želim da znate da kolega prof. dr Zoran Mašić i kolega prof. dr Slobodan Stupar nisu ovih dana sa nama zato što su na jednoj regionalnoj konferenciji o visokom obrazovanju, inače bi obojica bili ovde sa nama. Oni su u Dubrovniku, gde se održava Regionalna konferencija o visokom obrazovanju i oni će predstaviti ono što smo mi uradili na nivou visokog obrazovanja u Republici Srbiji. To će biti dobra prilika i da vidimo gde su ostale zemlje, da razmenimo iskustva i vidimo kakvi su uslovi za dalju zajedničku saradnju.
Druga stvar, kolega Cvetičanin je postavio pitanje, naći ću prostor da odgovorim na to, a što se tiče kolege Stojkovića, odgovor će dobiti popodne, pošto je to pitanje kompleksnije.
Vratio bih se sada na ovaj stav koji je izneo kolega Dereta. Juče smo razgovarali puno o tome, mislim da su dva amandmana koja se odnose na pitanje statusa studentske konferencije univerziteta u Srbiji, znači, u Srbiji, ne Beograd, kolega Dereta, ne zastupaju oni samo jedan univerzitet nego zastupaju sve univerzitete u Srbiji, i državne i privatne. Moram vam reći da među studentskom populacijom, među članovima studentskog parlamenta se nalaze predstavnici studentske Unije i Saveza studenata, i onih koji to nisu, i svi su oni članovi studentskih parlamenata koji su učestvovali u izboru konferencije studentskih parlamenata. Znači, oni se između sebe mnogo bolje dogovaraju i razumeju nego što mi mislimo. Zašto? Zato što svi zastupaju studentske stavove.
Mogući animozitet, ako mogu tako reći, ili neke varnice koje su postojale među njima, rešeni su godinama unazad i među njima nema nesaglasnosti. Ako ne verujete, pozvaćemo vas kada budu držali sledeću konferenciju, pa da vidite na licu mesta kako izgleda kada studenti zajednički rade da bi ostvarili svoje ciljeve.
Druga stvar, ona vezana za amandman, jeste da se na ovaj način daje mogućnost Studentskoj konferenciji univerziteta u Srbiji da pored toga što Zakon o visokom obrazovanju tu organizaciju čini legitimnim predstavnikom studenata Srbije, da imaju svojstvo pravnog lica i u pravu ste da sarađuju sa kolegama iz ministarstva, da mogu da konkurišu, da dobiju sredstva i da autonomno sa njima raspolažu. Pazite – autonomno sa njima da raspolažu, jer ako bi prihvatili vašu logiku da oni sad postaju deo državnog, onda ni fakulteti ne bi mogli po istom osnovu da konkurišu za programe Tempusa ili neke druge programe, jer bi im se isto tako moglo prigovoriti da su državni. Postoji jedna vrsta autonomije unutar univerziteta, vi biste to trebali znati, i fakulteta, koju oni i te kako dobro koriste.
Zakonom o uređenju sudova, u članu 25. uređen je upis u sudski registar pravnih lica i drugih subjekata i upisuju se svi koji su zakonom osnovani. Upisane su sve obrazovne institucije - četiri konferencije koje su osnovane Zakonom o visokom obrazovanju su po svom položaju i cilju istovetne, dve konferencije univerziteta i akademije strukovnih studija su već upisane u sudski registar.
Mi nismo prihvatili vaš amandman samo iz razloga što smatramo da je ovo rešenje pogodnije i jednostavnije, za njih celishodnije i ispunjava svrhu studentskih zahteva i daje im mogućnost da budu na svaki način deo studentske organizacije odnosno organizacije koju predstavljaju studenti u Evropi.
Moram reći da su njihove kolege iz Evrope bili nekoliko meseci ovde. Oni su organizovali njihov doček, oni su organizovali njihov zajednički rad, jer su ti predstavnici studenata došli da ocene upravo i ove elemente o kojima vi govorite – koliko su oni autonomni u odnosu na državu, koga predstavljaju, pre svega, i koje stavove zastupaju. Oni će napisati jedan svoj nezavistan izveštaj koji će biti osnov za donošenje zaključka da li Studentska konferencija Univerziteta Srbije zaslužuje ili ne zaslužuje da bude član tog evropskog udruženja.
Da budem iskren, ja nemam bojazni vezano za njihov status, kao što nemam bojazni vezano ni za njihove zahteve, jer deo tih zahteva je pretočen u ovaj zakon o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju. Mislim da će ovim rešenjem oni biti zadovoljni, ali cenim i vašu brigu i trud i zanimanje da drugačije rešenje, ili ovo rešenje, eventualno ne bude osnov za neke moguće probleme u radu. Što se tiče nas u Ministarstvu, možete biti potpuno mirni. Što se tiče drugih, i sami znate da je to vrlo relativna stvar.
Studenti predstavljaju studente, a ako predstavljaju neke druge, to nije dobro ni za njih ni za studente u čije ime govore. Ovi studenti koji su sada u studentskom parlamentu, odnosno konferenciji studentskog parlamenta univerziteta u Srbiji su potpuno autonomni i tačno znaju šta hoće i to su predočili nama više puta na pravi način i mi smo u ovih prethodnih nekoliko godina uspeli sa njima da nađemo zajednički jezik. Postojala je njihova želja da im dalje pomognemo i mi to činimo ovim predlogom zakona. Mislim da će oni biti zadovoljni. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Miljenko Dereta. Izvolite.

Miljenko Dereta

Liberalno demokratska partija
Samo kratko. Naravno, želim punu saradnju i skladnu saradnju između državnih institucija i studenata, ali mene moje iskustvo kao roditelja dva studenta, koji su bili aktivni i u studentskim parlamentima, uči nešto drugo, a to je da su studentski parlamenti jedna veoma dinamična forma organizovanja u kojoj, kao što znate, se vodi permanentna borba između predstavnika političkih partija i onih koji se smatraju autentičnim predstavnicima studenata oslobođenih uticaja političkih partija. Za sada pobeđuju predstavnici političkih partija jer imaju jaču infrastrukturu, itd.
Reći ću to na samo jednom malom primeru koji je za mene indikativan. Od 19 predsednika Beogradskog univerziteta u Konferenciji, 19 predsednika ima Beogradski univerzitet, 18 su muškarci, jedna je devojka, što nije slučaj, recimo, kod predstavnika nekih privatnih univerziteta, gde su uglavnom u većini devojke, tj. studentkinje, što govori o tome da oni koji predstavljaju Beogradski univerzitet, govorim o njemu kao najvećem univerzitetu, ne umanjujući činjenicu da Konferencija predstavlja sve univerzitete u Srbiji, se uvodi jedan sistem vrednosti koji, čini mi se, nije u skladu sa politikom koju ova država vodi po pitanju rodne ravnopravnosti i procenta zastupljenosti žena, što govori da neki drugi kriterijumi preovlađuju. Znači, rekao bih to su partijsko-politički interesi među studentima.
Dakle, da se razumemo, Konferencija već jeste član Studentske unije Evrope. Pogledajte sajt. Oni jesu član, oni samo ne mogu da koriste sredstva jer nisu imali račun. Prosto strepim da će onoga trenutka kada se bude videlo da je taj račun pri jednoj državnoj instituciji, ta sredstava možda biti na teži način dobijena. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Poštovani narodni poslanici, primili ste ostavku narodnog poslanika Nenada Čanka na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i Izveštaj Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Narodne skupštine povodom razmatranja ove ostavke, koji je utvrdio da je podnošenjem ostavke nastupio slučaj iz člana 88. stav 1. tačka 2) Zakona o izboru narodnih poslanika i predlaže da Narodna skupština u smislu člana 88. stav 3. i stav 4. istog zakona konstatuje prestanak mandata ovom narodnom poslaniku.
U skladu s tim, a saglasno članu 88. stav 1. tačka 2. i st. 3. i 4. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Narodne skupštine, konstatuje da je prestao mandat pre isteka vremena na koje je izabran narodnom poslaniku Nenadu Čanku, danom podnošenja ostavke.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika, izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini.
Nastavljamo rad.
Reč ima narodna poslanica Donka Banović. Izvolite.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala.
Gospođo Kovač, meni ćete računati vreme ovlašćenog predstavnika, ne grupe.
Ministre, hvala vam na detaljnom obrazloženju zbog čega ste odbili ovaj amandman. Uglavnom ste ponovili ono što smo dobili kao obrazloženje zbog čega je amandman odbijen i uglavnom ništa tu nije sporno od tih stvari koje ste rekli.
Ono što ste vi sve poslanike koji su detaljno čitali ovaj predlog zakona, naterali da urade, mi koji nismo pravnici, to je da, prosto, pogledamo gde se, u koji registar koje institucije ili organizacije registruju. Ovde niste prihvatili jedan, po meni, dobar amandman, da se, kao i većina pravnih lica, ta registracija obavi u Agenciji za privredne registre.
Nisam sigurna kada je taj zakon donet, ali čini mi se da prilikom donošenja tih zakona je ostalo jako malo institucija ili organizacija koje se registruju u tim sudskim registrima. Onda sam razmišljala o tome da bi možda trebalo ovo u onom posebnom registru, gde se uglavnom registruju političke stranke, udruženja građana, nevladine organizacije. Mislim da to vodi Ministarstvo za lokalnu samoupravu. Po tom zakonu oni imaju poseban registar. Ali, ovo nije klasično udruženje građana.
Kada pogledate ko se registruje u sudskom registru, to je državna institucija, javne službe i privatne institucije. Dakle, meni se čini da ova Studentska konferencija nije ni jedan od ovih subjekata.
Najmanje želim da budem ironična i da kažem da zaista ne bi trebalo da bude privatna institucija. Ovde je kolega govorio o tome kako se ove konferencije mnogo zloupotrebljavaju. Sam taj primer da u jednoj konferenciji imate samo jednu ženu, odnosno studentkinju, a da u drugoj konferenciji privatnih fakulteta je to mnogo drugačija zastupljenost. To upućuje da tu nešto nije u redu, da nisu baš toliko nezavisni koliko bi hteli da budu. Smatram da je trebalo da prihvatite ovaj amandman.
Ono što je mene zbunilo juče kada ste na odboru rekli, da to nije samo tumačenje sekretara ministarstva, dakle, ljudi koji obavljaju te pravne poslove u ministarstvu, nego da je to obrazloženje Sekretarijata za zakonodavstvo Vlade Srbije i tu sam malo ustuknula. Računam, tu sede veliki pravni stručnjaci, pa oni valjda znaju o čemu govore. Pre mi se čini da ste vi predložili ovo po inerciji zato što su se 2006. godine neke konferencije registrovale u tom sudskom registru, a da niste razmislili dobro, tako da mislim da treba da prihvatite ovaj amandman.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar Obradović.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Evo sada da ministar pita poslanike. Molim vas da mi objasnite kakve veze ima rodna ravnopravnost sa pravom na sopstveni stav? Molio bih da mi to objasnite.
Kolega Dereta je pomenuo 18 muškaraca i jedna koleginica i vi pominjete to i uopšte ne razumem. Kakve veze ima da li je 18 predstavnika Beogradskog univerziteta to što su muškarci, kakve veze ima sa njihovom autonomijom i sa pravom da izlože svoj stav? Vidim da implicirate i političku pripadnost. Molim vas, objasnite mi, da bih i ja i javnost Srbije razumeli šta ste time želeli reći.
Čuveno pitanje Bore Čorbe – to je bilo najteže, kaže, meni kad sam bio đak, šta je pisac hteo da kaže? Molim vas, pomozite mi.