Sedmo vanredno zasedanje , 27.06.2013.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Sedmo vanredno zasedanje

3. dan rada

27.06.2013

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:20 do 21:40

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministarka Mihajlović.
...
Srpska napredna stranka

Zorana Mihajlović

| Ministarka rudarstva i energetike
Hvala na postavljenom pitanju. Tu postoji nekoliko stvari. Slažem se sa vama da je potrebno puno vremena da se ne samo izgradi mreža, nego da se dobiju i mnoge dozvole.
Inače imamo dosta problema u samoj distributivnoj mreži električne energije i ti veliki gubici koji se pojavljuju i za koje često čujete, jesu zbog ili nerazvijenosti mreže ili zbog njene dotrajalosti itd.
Odnos između onoga ko traži da ima takvu mrežu i samog javnog preduzeća, jeste njihov odnos. Sa stanovišta ministarstva, mi nemamo ništa protiv i možemo samo da pomognemo u smislu da na neki način sugerišemo javnom preduzeću da u onome što radi bude brže, naravno uz poštovanje zakona.
Tu postoji još jedna stvar kao što znate, a to je i onaj koji je krajnji korisnik mora da učestvuje u samom finansiranju i investiranju, što nekada može da predstavlja ozbiljan problem. Pretpostavljam da je u ovom slučaju ista stvar, ali možemo razgovarati sa javnim preduzećem i sa kombinatom.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Zaharije Trnavčević, dopunsko pitanje.
...
Bogata Srbija

Zaharije Trnavčević

Samostalni poslanici
Nisam zadovoljan odgovorom zbog toga što svuda u svetu električne, telefonske i raznorazne druge kompanije potrošaču dovode kilovat čas, kubni metar gasa ili bilo koje druge jedinice na kućni prag. To jedino nije slučaj u ovoj zemlji gde se zahtevaju vrlo skupe takse za priključke i jedna procedura koja podrazumeva vreme. Evo vreme je da se zaliva, iako je ovih dana bilo kiše vreme je da se u junu mesecu i avgustu zaliva.
Prema tome tražim i predlažem da Ministarstvo za energetiku odobri Elektrodistribuciji, da joj prizna kao trošak jer oni se pozivaju na vas, šta je u njihovom budžetu predviđeno, da li je dopušteno ili nije, da uz participaciju korisnika, recimo za kopanje jame ili za neke druge troškove, preuzmu da se krene u jedno postepeno širenje mreže distribucije električne energije do ovih korisnika, jer bi od toga imali značajne uštede i koristi, a da ne govorim o tom ekološkom interesu.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodna poslanica Olena Papuga.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Poštovana predsedavajuća, gospodo ministri, kolege poslanici, pitanje postavljam ministru Milanu Bačeviću.
Htela bih da ga pitam – da li je Srbija postala ruska kolonija, zato što je "Gaspromnjeft" nedodirljiv za domaće zakone? Na to pitanje me je naveo podatak da u Rusiji rudna renta iznosi 15%, a "Nis Gaspromnjeft" u Srbiji plaća pet puta manju rudnu rentu, jer je Vlada Srbije donela zaključak da se rudna renta od 3% za "Gaspromnjeft" ne menja do 2023. godine.
Proračuni pokazuju da će se godišnje zbog razlike u ceni, srpski budžet oštetiti za čak 40 miliona evra, što nije mala suma. Pitam ministra Bačevića, koji je na sednici Vlade 23. maja branio klauzulu o nepromenljivosti rente – da li je time legalizovan privilegovan položaj "NIS-a" na srpskom tržištu u narednih 10 godina iako je postojao zakonski osnov da se to promeni.
U vreme potpisivanja energetskog sporazuma 2008. godine, rudna renta je bila 3% i Srbija se obavezala da tako ostane, dok ruski partner ne vrati novac uložen u Srbiji. "Gaspromnjeft" je već isplatio svoje investicije pa je cilj ove namere nejasan. Tim pre što oni u matičnoj zemlji rudnu rentu plaćaju čak 15%. Koliko dobro ide ruskoj kompaniji kod nas ilustruje podatak da je "NIS" po sopstvenom priznanju, prošle godine ostvario čistu dobit od oko 450 miliona evra, što znači da je za jednu godinu otplatio sve što je uložio u Srbiji.
Ako je tako, to bi onda značilo da će narednih 10 godina zakidati lokalnim samoupravama u kojima se vade nafta i gas. Treba li podsećati da se većina tih lokalnih samouprava nalazi u Vojvodini. Podsetiću na to da je samo u 2011. godini iz nalazišta oko Kikinde izvađeno nafte u vrednosti od 200 miliona evra, od čega je zbog niskog iznosa rudne rente kikindski budžet prihodovao samo četiri miliona evra.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima ministar Bačević.

Milan Bačević

Pitanje rudne rente je našoj javnosti u celosti poznato. Vi ste i postavili pitanje i dali odgovor. Ali, dugujem vam odgovor na nešto što niste rekli a konstatovali ste. Srbija je suverena država i nije ruska gubernija.
Što se tiče našeg odnosa prema Rusiji, naročito sada posle potpisanog strateškog partnerstva, gde imamo pravo da se nadamo još boljim danima od onih koje smo nasledili i zatekli. To vreme na koje se pozivate je vreme kada sam ja bio u dubokoj opoziciji. Znate? To je potpisao neko drugi. Ova vlada samo poštuje davno preuzete obaveze. Toliko. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hoćete li da postavite dopunsko pitanje, gospođo Papuga? (Da.)
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Uopšte mi niste odgovorili ni na jedno moje pitanje. Nisam konstatovala, pitala sam vas – da li je istina da je do 2023. godine rudna renta za 15% za sve druge investitore u Srbiji, samo je manja, i rekla sam koliko, za ruske investitore, u stvari, za "Gaspromnjeft", i zašto je to tako? Vi ste dali svoju odluku, to tako stoji. Zašto nije za sve druge investitore tako?