Deveto vanredno zasedanje, 18.06.2015.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

01 Broj: 06-2/225-15

3. dan rada

18.06.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:10 do 12:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Devetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 97 narodni poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutan 99 narodni poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje, ili objašnjenje u skladu sa članom 287. Poslovnika?
Reč ima narodni poslanik Olgica Batić. Izvolite.
...
Demohrišćanska stranka

Olgica Batić

Srpski pokret obnove - Demohrišćanska stranka Srbije
Hvala puno.
Najpre, imam više pitanja za različita ministarstva, a svoje prvo pitanje upućujem ministru zdravlja. Naime, juče smo svi bili u situaciji da saznamo nemile vesti i to da je kod pacijenata koji su operisani na hirurgiji Urgentnog centra u periodu od 7. do 11. juna, registrovan veliki broj infekcija koje su praćene različitim komplikacijama, kao i da su neki pacijenti, nažalost, dobili sepsu posle operacija, te da su operacioni blok i šok sobe ovog odeljenja zatvoreni. Služba za bolničku epidemiologiju Kliničkog centra Srbije, kao i Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, naveli su da su preuzete mere za prevenciju, kao i za kontrolu širenja infekcija.
Moje pitanje jeste, šta je uopšte tačno? Da li ono što govori direktor Urgentnog centra, da je šestoro od 103 operisanog lica imalo, odnosno se zarazilo infekcijama, da je dvoje pacijenata umrlo, ili je pak tačno ono što govori direktor Kliničkog centra, a to je da operacioni blok nije zatvoren i da nije tačno da ima preminulih usled ovih infekcija?
Nadam se da će mi Ministarstvo zdravlja blagovremeno odgovoriti na pitanje, šta je zapravo po sredi. Da li je u pitanju propust, nemar, nestručnost pak ili jednostavno nedostatak sredstava i time nedostatak lekova?
Svoje drugo pitanje upućujem ministarki poljoprivrede. Naime, svaki drugi stočar u našoj zemlji u svojoj štali ima po jednu kravu. Ministarstvo poljoprivrede došlo je, po meni na jednu najmanje ruku suludu ideju, te tako uredbom o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2015. godinu, odlučilo da iznos od 25 hiljada dinara subvenciji po kravi muzari dobiju samo oni proizvođači mleka koji imaju dve ili više krava.
Moje pitanje jeste - da li Ministarstvo poljoprivrede uopšte zna da podsticaj i za grla nemaju samo tržišnu vrednost, nego u prvom redu imaju svoju socijalnu funkciju? Da li će Ministarstvo poljoprivrede sledeće godine, recimo odlučiti da ne daje subvencije ni za one koji imaju dve ili više grla? Ovakvom odlukom Ministarstvo je, zapravo odlučilo da iz sistema subvencija za stočarstvo budu potpuno eliminisana sva ona seljačka domaćinstva koja imaju po jedno grlo?
Moje poslednje pitanje jeste - da li uopšte Ministarstvo poljoprivrede zna da je baš apsolutno svako grlo značajno za razvoj, u stvari bolje bi bilo reći za opstanak stočarstva u Srbiji koje je na jako niskim granama? I, da li se država ovakvom jednom odlukom Ministarstva poljoprivrede stara o gazdinstvima, tako što će im odlukom koju je donelo upravo prinuditi da u koliko ne odu na biro za zapošljavanje po gradovima, zapravo postati socijalni slučajevi?
Sledeće pitanje upućujem ministru inostranih poslova, Ivici Dačiću. Naime, kako je uopšte moguće i šta to radi srpska diplomatija, a da nije mogla na vreme saznati sve ono što se sprema u samom tekstu rezolucije o Srebrenici, dakle dokle ćemo biti neobavešteni?
Poslednje pitanje imam za ministra unutrašnjih poslova, Nebojšu Stefanovića. Moje pitanje jeste sledeće - ko je, gde, na koji način i kako u organizaciji i lancu komandovanja ili još bolje rečeno u okviru unutrašnje kontrole zatajio, pa je u MUP-u i carini uhapšeno, čak 29 osoba? Što je još bitnije, moje potpitanje jeste, kolika je time šteta nama naneta i da li se ranije moglo sve ovo otkriti, pošto se već duže vreme u našoj zemlji propagira borba protiv korupcije i naravno nulta stopa kriminala? Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik, Nevena Stojanović. Izvolite.
...
Jedinstvena Srbija

Nevena Stojanović

Jedinstvena Srbija
Hvala vam uvaženi predsedavajući.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, iskoristiću priliku da se pridružim čestitkama koje smo mogli iz ovog doma juče čuti upućene našim reprezentativcima u ime poslaničke grupe JS, ali iskoristiću priliku da uputim još jednu čestitku još jednim reprezentativcima koji će učestvovati na specijalnoj Olimpijadi u Los Anđelesu 2015. godine.
Naime, za javnost koja nije upoznata, oni su uspeli da skupe novac potreban za učešće u tom takmičenju, pobedili su u toj jednoj velikoj borbi, ali ono što je malo javnosti poznato jeste upravo ona borba koja se odvija van sportskih terena i arena. Roditelji dece sa smetnjama u razvoju, roditelji dece sa invaliditetom, svakodnevno vode borbu za opstanak i normalan život ove dece. Oni su pre tri godine pokrenuli jednu inicijativu i pokrenuli peticiju kojom bi uspeli da stave zakon koji bi izjednačio status, njihov status sa statusom hranitelja dece sa smetnjom u razvoju u ovaj visoki dom. Međutim, ta peticija od 61 hiljade potpisa je završila u nekoj fioci zaboravljena i do dan danas se ništa nije činilo po tom pitanju.
Pre nekoliko meseci to pitanje je ponovo pokrenuto u ovom domu i na svu sreću Vlada je imala sluha, tačnije ministar Aleksandar Vulin je prepoznao teškoće ove grupacije ljudi, nemarginalizovane i ostvario kontakt sa predstavnicima udruženja roditelja. Na prvom sastanku koji je bio organizovan ministar Aleksandar Vulin je obećao predstavnicima roditelja da će staviti zakon na analizu, na finansijsku analizu i da ćemo rezultate dobiti veoma uskoro.
Ovom prilikom ja upućujem svoje pitanje upravo ministru Aleksandru Vulinu i želim da mu se zahvalim što je imao sluha i što je primio roditelje na sastanak i saslušao sa kakvim se sve oni problemima suočavaju i da postavim jedno konkretno pitanje, a to je – kakvu metodologiju planiraju da izvrše u Ministarstvu finansija. Postavljam pitanje ministru Vulinu jer je upravo preuzeo na sebe tu odgovornost, celog ovog zakona – kakvu metodu, s obzirom da nemamo registar ljudi sa smetnjama u razvoju i kada možemo da očekujemo rezultate analize? Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Balša Božović. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Balša Božović

Demokratska stranka
Zahvaljujem predsedavajući.
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi građani, nakon izjava gradonačelnika Beograda i direktora još uvek državnog, odnosno preduzeća u vlasništvu države „Beograd na vodi“, došli smo do potpuno novih saznanja i podataka kada je u pitanju ugovor do kojeg ne možemo da dođemo.
Hiljadu puta smo apelovali i pitali u čemu je problem da javnost bude obaveštena šta je potpisano u ugovoru između „Igl Hilsa“ i Vlade Republike Srbije i o kakvom strateškom projektu za Grad Beograd i Srbiju se uopšte i radi.
Komisija za zaštitu konkurencije je pre svega tri nedelje dala saglasnost na taj ugovor. Komisija za kontrolu državne pomoći će to uraditi u narednih nekoliko nedelja, ali nam nije uopšte jasno zbog čega javnost još uvek nema uvid u potpisan ugovor o „Beogradu na vodi“?
Ugovor je potpisan u maju. Potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović i predstavnici „Igl Hilsa“ nakon izjava gradonačelnika i direktora preduzeća „Beograd na vodi“ saznali smo da ne postoje tri i po milijarde evra investicija kao što su najavljivali premijer i predstavnici Vlade kada su branili „leks specijalis“ u Skupštini Republike Srbije. Saznali smo da je samo A1 faza izgradnje, faza gde će investitor uložiti svega 150 miliona evra.
Zatim, 150 miliona evra pozajmiti zajedničkom preduzeću, odnosno sebi samom i 130 miliona evra pozajmiti Vladi Republike Srbije pod komercijalnim uslovima za čišćenje terena i pripremu i uređenje gradskog građevinskog zemljišta.
Špekuliše se da će država Srbija imati svega 32% udela u novoformiranom preduzeću „Beograd na vodi“, 68% „Igl Hils“ koji je poznat po tome što je osnovao firmu i čiji je osnivački kapital u Srbiji svega 100 dinara.
Saznali smo da će projekat trajati 30 godina, što je potpuno u suprotnosti sa izjavama premijera i gradonačelnika Beograda, da će to trajati prvo četiri, a onda i deset godina. Kada se milion i 800 hiljada kvadrata podeli sa 30 godina dobijemo svega 60 hiljada godišnje. Ne znam da li zna Vlada Republike Srbije da je to 6% od svega onoga što se u Beogradu svake godine inače izgradi bez bilo kakvih velikih investicija, a to je predstavljeno kao veliki zamajac privrede i kao veliki zamajac građevinske industrije.
Zašto je ugovor o „Beogradu na vodi“ sakriven? Šta krije Vlada Republike Srbije od građana Srbije? Ko će da vrati 130 miliona evra kredita za jednu privatnu kompaniju? Ko će da vrati 150 miliona evra pozajmice zajedničkom preduzeću i pod kojim uslovima i kolika će da bude kamatna stopa?
Pitanje je da li će reagovati pravobranilaštvo na vreme i da li će ovaj slučaj biti otkriven pre pravosnažnosti ugovora? Pitanje Zorani Mihajlović upućujem direktno, zašto se od građana Srbije krije ugovor koji predstavlja, kako ste rekli, strateški razvoj Srbije, zamajac srpske privrede, građevinske industrije sa zapošljavanjem na desetine i desetine hiljada ljudi? Zašto Vlada Republike Srbije ne objavi ugovor o „Beogradu na vodi“?
Ponavljam, 150 miliona evra, a nema tri i po milijarde kao što su govorili premijer i ministri kada su branili leks specijalis, 150 miliona evra pod sumnjivim uslovima pozajmica zajedničkom preduzeću i 130 miliona evra kredita koji će se vraćati iz budžeta sa kamatama koje će plaćati građani Srbije, ne oni koji će živeti u tim kulama na Savskom amfiteatru, nego oni kojima su smanjene plate i penzije.
Zato tražimo od Vlade Republike Srbije da što pre objavi ugovor o „Beogradu na vodi“, da vidimo šta to Vlada Republike Srbije krije od svojih građana. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi reč ili obaveštenje u skladu sa članom 287. Poslovnika? (Da)
Reč ima narodni poslanik dr Marko Atlagić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marko Atlagić

Srpska napredna stranka
Poštovani potpredsedniče Narodne skupštine Republike Srbije, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, DS vlada u Vojvodini nažalost, evo, već 15 godina. Za vreme mandata DS Vojvodina je od lokomotive razvoja Srbije postala poslednji vagon u siromašnoj kompoziciji.
Poljoprivredni giganti su na severu Srbije zahvaljujući DS i Bojanu Pajtiću, a i Borisu Tadiću uništeni i ruinirani. Poljoprivreda je na izdisaju, a vojvođanska sela se gase, seljaci su prepušteni sami sebi.
Poštovani Vojvođani, takvo stanje je više neodrživo. Putevi novca iz raskošnih pokrajinskih fondova Bojana Pajtića su veoma sumnjivi ali sa poznatom destinacijom. Sve to govori o Bojanu Pajtiću. Govori o tome, poštovani građani Vojvodine, da on zaista mora da ode. On je toga veoma svestan, ali je zato veoma opasan, poštovani građani Vojvodine, upravo za vas.
Optužbe Pajtića zadnjih dana na račun Vlade Srbije su u funkciji očuvanja tragova nepočinstva iz krađa iz džepova, poštovani građani Vojvodine, vaših.
Pajtić još nije odgovorio na pitanje vas, poštovani građani Vojvodine, vezano za sve zloupotrebe u poslovanju Razvojne banke Vojvodine, Fonda za kapitalne investicije, Fonda za razvoj AP Vojvodine.
Verovali ili ne, poštovani građani Srbije i Vojvodine, istina je da je Metals banka, koja se kasnije transformisala po nalogu Bojana Pajtića i Borisa Tadića tokom 2007. i 2008. godine poklonila Đorđu Balaševiću ni manje ni više nego 400 hiljada evra za snimanje filma „Kao rani mraz“.
Taj film plaćen je iz džepova građana AP Vojvodine i Srbije. Đorđe Balašević kao reditelj filma, scenarista i kompozitor zaposlio je bukvalno čitavu porodicu. Kćerki Jeleni poverena je bila glavna uloga, dok se druga kćerka Jelena oprobala kao asistent režije, a sin Aleksandar je imao zapaženu ulogu u filmu, a verovali ili ne, supruga Olivera bila je producent.
Film skoro niko nije video, ali zato je Balašević gospodina Tadića i Pajtića podržavao u kampanji za izbore. Verovali ili ne, poštovani građani Vojvodine i Srbije, čak mu je kćerka Jelena nedavno postala ministar kulture u Pajtićevoj tzv. „ Vladi u senci ili u „Vladi, debeloj ladovini“.
Balašević je priznao javnosti da je film bio porodični biznis projekat, a naš Zoran Jovanović, čovek koji važi i stoji iza nekih najvećih TV serija u Srbiji kaže da je sporni film zaista loš, niko ga nije video u bioskopima, ali je zato prikazivan u pojedinim domovima kulture i u sali Nafta gasa.
Film su finansirali Metals banka, DDOR Novi Sad, Izvršno veće Vojvodine na čelu sa Pajtićem, JP „Vojvodina vode“ i JP „Vojvodina šume“ i verovali ili ne, osnov saradnje bio je ugovor o sponzorstvu.
Poštovani građani Vojvodine, ovako su Bojan Pajtić i Boris Tadić uništavali prošlost vašu, uništavali našu sadašnjost, budućnost dece naše, ali ako ih poštovani građani ostavite na vlasti u Vojvodini još samo godinu dana, uništiće i vaše korene.
Kao narodni poslanik, pozivam Bojana Pajtića da podnese ostavku u ime vas, poštovani građani Vojvodine, a ako neće kao građanin, predlažem optužnicu protiv Bojana Pajtića i DS i predajem je najvišem sudu u Vojvodini, vama poštovani građani Vojvodine, da ga osudite na prvim izborima tako što ćete ga poslati u političku prošlost, odnosno na smetlište istorije i njega i DS iz koje se nikada više neće vratiti, na vašu sreću, poštovani Vojvođani, u politički život Vojvodine i Srbije.
Na kraju, postavljam pitanje tužilaštvu, ima li elemenata za krivično gonjenje? Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Vanja Vukić, Stefana Miladinović, Branko Ružić, Miodrag Nikolić, Jelisaveta Veljković, Dubravka Filipovski, Gordana Čomić, Neđo Jovanović.
Nastavljamo rad i prelazimo na jedinstveni pretres o 8. tački dnevnog reda – PREDLOGU ZAKONA O POTVRĐIVANjU UGOVORA O IZMENAMA I DOPUNAMA FINANSIJSKOG UGOVORA IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I EVROPSKE INVESTICIONE BANKE
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika narodne skupštine, obaveštavam vas da su pozvani da današnjoj sednici prisustvuju dr Dušan Vujović, ministar finansija; dr Srđan Verbić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja; Branko Drčelić, v. d. direktora Uprave za javni dug u Ministarstvu finansija i Ivana Magdić, v. d. pomoćnika direktora Uprave za javni dug u Ministarstvu finansija.
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste izveštaje Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.
Pre otvaranja jedinstvenog pretresa, podsećam vas da prema članu 170, a shodno članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika, članova poslaničke grupe.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Saglasno članu 170. Poslovnika Narodne skupštine otvaram jedinstveni pretres o Predlogu zakona.
Da li predstavnik predlagača ministar Srđan Verbić, ministar prosvete, nauke, tehnološkog razvoja, želi reč? Izvolite.

Srđan Verbić

Poštovani poslanici, poštovani predsedavajući, pred vama je ratifikacija Ugovora o izmenama i dopunama Finansijskog ugovora sa Evropskom investicionom bankom, koja se odnosi na modernizaciju škola. Taj kredit je preuzet 2010. godine i dobrim delom je već realizovan.
U toku je, ugovorena je rekonstrukcija 51 škole, koja bi trebalo da bude urađena u toku ovog leta, da 1. septembra đaci uđu u renovirane škole. Evropska investiciona banka je tražila ratifikaciju sporazuma, jer zbog budžetskog deficita jako im je važno da, sem zahteva za povlačenje ove tranše, imaju i potvrdu Narodne skupštine da stoji iza ovog ugovora.
U pitanju je projekat kroz koji bi trebalo da bude rekonstruisana 201 škola. Sa 51 školom su radovi, što se pripreme ugovora tiče, već u konačnoj fazi. To znači da imamo već potpisane ugovore sa izvođačima radova i ratifikacija nam je veoma važna da bismo što pre mogli da povučemo tu tranšu kredita, jer građevinska sezona, barem kada su škole u pitanju, traje samo do 1. septembra, jer posle toga ne možemo da radimo kada su đaci u školi, tako da nam je vrlo važno da to počnemo što pre. Očekujemo da zaista do 1. septembra 51 škola bude rekonstruisana.
U ovom trenutku imamo potpisane protokole sa lokalnim samoupravama za još 150 škola, o čemu ćete, naravno, biti informisani kasnije, ali za to neće biti potrebna nova ratifikacija ugovora. Biće potrebno samo da se kroz novi javni poziv obezbede izvođači radova za sve te škole. Hvala.