Peto vanredno zasedanje, 19.02.2016.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospođo Čomić, i vi nemate više vremena poslaničke grupe, nemate vremena ovlašćenog predstavnika. Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić. Izvolite gospodine Kariću.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se uvaženi predsedavajući. Kao ovlašćeni predstavnik. Vrlo kratko.
Jasni su mi formalno-pravni razlozi za odbijanje ovog amandmana, ali treba naglasiti da je kolega Jovanović ovaj amandman podneo iz najbolje namere, a pre svega, iz možda, ponajboljeg poznavanja stanja na terenu, kada je u pitanju Republika Srbija i vođenje jedne male, bez namere da ga uvredim, ali vođenje jedne male, relativno male opštine, koja se susreće sa problemima koje možda ne može uvek sama da reši.
Kada smo pričali u načelnoj raspravi, ja sam u ime našeg poslaničkog kluba SDS – Zajedno za Srbiju – Zeleni Srbije, tražio objašnjenje termina „nesanitarna deponija“ u nekim kasnijim stavovima, ali jasno mi je da ovo nije tema, ali je ovo problem koji moramo da rešavamo na terenu što pre, da pronađemo način da počnemo sa tim nesanitarnim deponijama da se nosimo i da, u stvari, ono što je u svom obrazloženju i u tekstu amandmana, uvaženi kolega Jovanović i rekao, puna, nažalost, puna je Srbija, to nije zamerka nikom ni u Vladi, ni poslanicima, ni predsednicima opština, a opet, svima nama je to zamerka. Puna je Srbija divljih deponija. Moramo da počnemo da ih rešavamo i kad nisu teme zakona, moraju da postanu što pre teme zakona da bi rešavali probleme. Zahvaljujem se.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Da, izvolite. Sada konačno predlagač amandmana, pošto dugo raspravljamo o vašim amandmanima, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Jovanović

Nova Srbija
Gospodine predsedavajući, uvažena gospođo ministre, drage koleginice i kolege, evo drago mi je da su moji amandmani, ajde da kažem, probudili veliku pažnju i bilo mi je stvarno veliko zadovoljstvo jutros na Odboru za zaštitu životne sredine da je moj amandman jednoglasno prihvaćen iako ga je Vlada odbila. I to moram  da kažem da je, evo prvi put za ovih godinu i devet meseci, da se sa jednim takvim amandmanom nešto desi, i zato mi je zadovoljstvo veće.
Šta je bila moja ideja. Ja sam i pokušao i kada sam prekjuče govorio u načelnoj raspravi, pre svega da ukažem na nelogičnosti kada mi sada govorimo o Zakonu o otpadu, a da na jedan adekvatan način ne rešimo pitanje, ne samo divljih deponija na teritoriji lokalnih samouprava širom Srbije, nego uopšte odlaganje i naravno, deponovanje smeća.
Mi imamo nacionalnu strategiju. Nacionalna strategija je obuhvatila tzv. regionalne centre za sakupljanje, odnosno regionalne deponije. Nažalost, mi u Srbiji imamo primere, moram da kažem i dobrim delom, opstrukcije lokalnih samouprava.
Gospodin Blažić, koji je predsednik Odbora za zaštitu životne sredine, upotrebio je jednu lepu definiciju jutros na Odboru, a to zbog javnosti koji gledaju ovaj TV prenos moram da ponovim, a to je, pre svega, da lokalne samouprave, na žalost nemaju praksu, da im je nekada u interesu da imate što veći broj divljih deponija, onda imate svoj mali fond u komunalnom preduzeću, pa onda određujete firme koje će da čiste te divlje deponije, onda se naravno talite sa tim firmama i nije vam uopšte interes da na sistemski način rešite pitanje i odvoženja i deponovanja smeća.
Pošto sam predsednik opštine bio nekih 10 i po godina, a sada sam predsednik SO Topola, ja sam pribegao jednu metodu koju smatram da je poučna za druge lokalne samouprave a to je da se uradi jedan projekat privatnog javnog partnerstva i da se globalno, na teritoriji čitave lokalne samouprave, ovaj problem reši i zbog toga sam ponudio amandman i ovome zakonu, da se nateraju lokalne samouprave.
Ako sam ja mogao to u Topoli da rešim na adekvatan način, da bukvalno svako domaćinstvo, bez obzira da li je u gradu ili na selu, ima svoju kantu za smeće, organizovano odvoženje smeća, zatim da imate primarnu reciklažu tog smeća, a ono što ne može da se reciklira da ide ugovorom na regionalnu deponiju, na tzv. trajno skladištenje, ako smo mi to mogli da uradimo i da to na trajan i adekvatan način rešimo, onda to mogu i svi ostali u Srbiji.
Nelogično je opravdanje koje sam jutros čuo od saradnika Ministarstva, odnosno ministra poljoprivrede, u čijem je okviru i zaštita životne sredine, da, ne znam, ako se moj amandman usvoji, da će tu da nastane problem sa sredstvima, gde će se ta sredstva uplaćivati, na koji način.
Šta ja konkretno tražim? Tražim da se opštine koje nisu rešile na adekvatan način odvoženje smeća, da se proglase za zagađivače. Ja još jednom zbog građana da ponovim, ako lokalna samouprava nije sposobna da reši primarnu stvar zbog koje postoji, a to je da reši pitanje smeća sa svoje teritorije, onda ona to treba da plati, a da plati u budžet Republike Srbije, odnosno u taj tzv. zeleni fond koji će se osnovati, a da onda tim sredstvima Vlada Srbije ima mehanizme da interveniše i da jednostavno u tim lokalnim samoupravama ona na određeni način, bar na tim mehanizmima, mi smo Srbi poznati jedino kada nas udarite po džepu da onda se pokrenemo i da neke stvari rešavamo, i da na takav način lokalne samouprave se pokrenu da mehanizam privatnog javnog partnerstva prosto urade i na svojim teritorijama i da mi ovakvu situaciju kao što danas imamo širom Srbije, kada krenete bilo gde, ja sam pomenuo nacionalne parkove i turističke centre, da vidite ogromne količine smeća kraj puta.
Ne stoji ni argument koji sam jutros čuo na Odboru, da lokalne samouprave Zakonom o organizovanju lokalnih samouprava, odnosno Zakonom o lokalnoj samoupravi su jedine nadležne da te stvari organizuju na svojoj teritoriji.
Rekao sam jedan primer iz 2008. godine, kada sam kao predsednik opštine na svoju inicijativu na sednici skupštine opštine doneo odluku o uvođenju tzv. ekološke takse na teritoriji svoje opštine.
Šta je to konkretno značilo? Mi smo uveli tzv. „ ekološke sos telefone“ i imali smo dežurnu službu koja je intervenisala na dojave građana da bilo ko ko prolazi kroz Topolu tranzitno izbacuje smeće kraj puta i ako ga neko od građana fotografiše i tu fotografiju ili prosledi dojavu registarske oznake auta iz koga je smeće bačeno, komunalna inspekcija izlazila na lice mesta, to fotografisala i odmah smo davali sudijama za prekršaje, a doneli smo bili na lokalnoj sednici drakonske kazne.
Za izbacivanje kese sa smećem iz auta 2008. godine smo doneli da se plaća kazna 50.000 dinara i sve preko toga, imali smo 200.000 za veće prekršaje i to je funkcionisalo par meseci, dok nažalost nismo kaznili jednog advokata iz Užica, koji se žalio Ustavnom sudu.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Jovanoviću, molim vas, samo se na amandman se vratite.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Jovanović

Nova Srbija
Izvinjavam se, ali, pazite, koristim vreme ovlašćenog predstavnika.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Bez obzira, ali morate da govorite o amandmanu.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Jovanović

Nova Srbija
Dobro.
Samo sam hteo da kažem na argument koji sam čuo od saradnika ministarstva, zašto su lokalne samouprave sa jedne strane nadležne, a sa druge strane nije ministarstvo? I samo da kažem da je odluka Ustavnog suda, koju ja imam u pisanoj formi, da ne mogu lokalne samouprave određivati kazne koje će biti značajno veće u odnosu na kazne koje propisuje Republika, ali da se vratim na amandman.
Ja bih zamolio kolege narodne poslanike, kasnije kada budemo glasali, pre svega, da podrže i stav Odbora za zaštitu životne sredine i svih kolega i koleginica da se podrži jednostavan stav koji ja zagovaram u amandmanu, a on kaže – opština koja nije sposobna da reguliše odnošenje smeća sa svoje teritorije da se proglasi za zagađivača i da uplaćuje sredstva u fond koji će se zvati Zeleni fond i da se na takav način onda da mehanizam ministarstvu kako će se ono zvati u narednoj vladi, ja se nadam da će postojati ministarstvo za zaštitu životne sredine, ali da to ministarstvo ima sredstava, ima novca, da onda ono uređuje adekvatan način, da kažem, spremanja tog smeća.
Ono što je važno, da lokalne samouprave koje imaju na teritoriji okruga regionalnu deponiju ne mogu da izbegavaju da sklapaju ugovore sa regionalnim deponijama koje imaju sve uslove, imaju sanitarne deponije, da se ne izbegava, ne izvrgavaju ruglu propisi, već da se zna odgovornost svakoga na nivou lokalne samouprave koji ovaj problem ne zna da reši. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 38. amandman je podneo Odbor za zaštitu životne sredine.
Da li neko želi reč? (Da)
Izvolite, gospođo ministar.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Zahvaljujem.
Prihvata se amandman Odbora za zaštitu životne sredine.
Koristim ovu priliku da prokomentarišem diskusiju narodnog poslanika Jovanovića.
Dakle, ja vas potpuno razumem. Mi i naše stručne službe razumemo ideju i zaista ideja je odlična. Potpuno je podržavamo, ali šta je problem? Problem je u tome što nije dovoljno razrađena i kao nerazrađena, pravno ne može da bude utemeljena u ovom zakonu, ne može da bude primenjiva u praksi.
Ovde se postavlja pitanje odgovornosti nosioca lokalnih samouprava, znači, onih najodgovornijih za funkcionisanje lokalnih samouprava, ali i narodnih poslanika. U kom smislu to kažem i zašto tako mislim? To kažem iz razloga što mi jako dugo pripremamo ove zakone, skoro godinu dana je intenzivnog rada iza nas. Više puta sam pozivala narodne poslanike da uzmu učešća, da razgovaraju, da daju svoje predloge. Sada, u ovom momentu, čak i kada bismo prihvatili ovaj amandman, ne bi bio sprovodljiv. Stručne službe kažu da mi prihvatanjem ovog amandmana praktično ništa ne dobijamo, jer nismo utvrdili kriterijume za plaćanje naknade, kome se plaća, u kom procentu, ko propisuje visinu naknade, znači, plaćanja. A uz to, ovaj zakon, Zakon o upravljanju otpadom, ne uređuje ova pitanja nego uređuje ovaj prethodni zakon čije smo amandmane razmatrali u prvom delu današnjeg zasedanja, dakle Zakon o zaštiti životne sredine. Sve ovo smo mogli ugraditi u Zakon o zaštiti životne sredine. Napravili smo, prosto, ne mi, nego vi, grešku.