Zahvaljujem se, predsedavajući.
Naravno, u vezi ovog amandmana, slažem se sa uvaženim kolegom Blažićem, da je potpuno smislen i u tom pravcu, zaista stoji podrška motivu, motivu za podnošenje amandmana, iako je on tehnički redigovan i redaktovan samim tekstom amandmana koji je podneo Odbor, što je u suštini jako dobro.
Međutim, treba radi građana i jedne vrlo jasne poruke građanima ukazati još nešto, što očigledno gospodin Blažić nije kako bi skratio i vreme i omogućio da se rasprava dalje nastavi, a to je upravo jedna velika opasnost za državu Srbiju, kada je u pitanju infektivni otpad, odnosno takozvani otpad, opasan otpad, koji je inače posledica pružanja zdravstvenih usluga.
Na žalost, građani Srbije nisu ni dovoljno edukovani, ni dovoljno svesni posledica koje može izazvati bilo šta što se vezuje za upravljanje ovom vrstom otpada, takozvanog opasnog otpada.
Zbog čega ovo govorim? Zbog toga što se uglavnom radi o otpadu iz bolnica, ukoliko se uzme za pretpostavku uvažena ministarko, da Srbija raspolaže sa nekih, otprilike 50.000 bolničkih mesta, a sigurno ih ima mnogo više. Dolazi se do jednog podatka koji je aproksatimativan, a to je da 0,7 kilograma ili 700 grama, upravo po jednom bolesničkom mestu ide na ovu vrstu otpada. Kada se to sabere, odnosno matematičkom operacijom dovede u neku konačnu cifru, onda mi imamo cifru od 10.500 tona godišnje koje podrazumeva isključivo opasan otpad. Zaista to je ogromna količina opasnog otpada.
Ovde je naročito opasna zbog toga što se radi o infektivnom otpadu koji je s jedne strane klasifikovan kao farmaceutski i toksikološki ili neke druge vrste. Zašto se na ovo ukazuje? Ukazuje se zbog toga što Srbija nema tehničkih i tehnoloških mogućnosti da shodno Nacionalnoj strategiji za upravljanje otpadom ovaj otpad ili eliminiše kroz reciklažu, odnosno uništenje ili spaljivanje ili da na adekvatan način lageruje. Zbog čega? Zbog toga što je negde otprilike od deset do 25% farmaceutskog otpada izuzetno opasan otpad, rizičan po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Takvog otpada godišnje ima, poštovani građani Srbije, čak 70.000 tona u toku zadnjih pet godina, na nivou godina. Zaista se radi o jednoj izuzetnoj velikoj količini, izuzetno opasnog otpada koji je u principu potpuno neadekvatno, sa njim se neadekvatno upravlja.
Moram da skrenem pažnju da čak 62% privremenih skladišta opasnog materijala u zemlji Srbiji ne zadovoljava uslove za bezbedno…