Na sednici, koja je održana 11. oktobra 2024. godine, članovi Odbora za evropske integracije, razmotrili su Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom, koji je podnela Vlada, u načelu.
Predlog zakona članovima Odbora obrazložila je ministarka za evropske integracije prof. dr Tanja Miščević, koja je navela da je Cilj ovog zakona uspostavljanje sistema za upravljanje i kontrolu sprovođenja kohezione politike Evropske unije, kao i utvrđivanja postupka za pripremu relevantnih dokumenata u skladu sa ciljevima kohezione politike i obavezama Republike Srbije koje moraju biti sprovedene pre okončanja pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji, kako bi Republika Srbija od dana pristupanja Evropskoj uniji bila spremna za korišćenje fondova kohezione politike.
Ovim zakonom uređuju se ciljevi i načela kohezione politike, fondovi za finansiranje sprovođenja kohezione politike, strateški okvir i postupak pripreme programa za korišćenje fondova kohezione politike, sistem i podela odgovornosti upravljanja i kontrole sprovođenja programa kohezione politike, sprovođenje, praćenje, izveštavanje, vrednovanje, vidljivost i obaveštavanje javnosti u vezi sa rezultatima programa kohezione politike i druga pitanja od značaja za razvoj sistema upravljanja i kontrole sprovođenja fondova kohezione politike.
Nakon iscrpne diskusije koja je usledila, Odbor je predložio Narodnoj skupštini da prihvati navedeni predlog zakona, u načelu.
U nastavku sednice, Odbor je razmotrio Izveštaj o pregovorima o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji tokom predsedavanja Kraljevine Belgije (januar – jun 2024. godine), koji je podnela Vlada. Ministarka za evropske integracije navela je da se tokom izveštajnog perioda radilo na pripremama pregovaračkih dokumenata i merilima za otvaranje i zatvaranje pregovaračkih poglavlja. Takođe, u ovom periodu pripremana je Reformska agenda u okviru trećeg stuba Plana rasta za Zapadni Balkan, koji se odnosi na ubrzanje fundamentalnih reformi. Reformska agenda Republike Srbije pripremana je u skladu sa razvojnim prioritetima i obavezama iz procesa pregovora o pristupanju Evropskoj uniji i sadržaće četiri oblasti: Poslovno okruženje i razvoj privatnog sektora, Zelena i digitalna tranzicija, Ljudski kapital i Osnove, a koja je potom i usvojena.
Nakon diskusije Odbor je usvojio Izveštaj o pregovorima o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji tokom predsedavanja Kraljevine Belgije i predložio Narodnoj skupštini da ga prihvati.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora za Elvira Kovač, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora: Robert Kozma, Dijana Radović, Dubravka Filipovski, Sanja Džajić, Goran Milić, Milan Radin, dr Tijana Perić Diligenski, dr Ksenija Marković, Branislav Josifović, dr Aleksandra Tomić i Ana Miljanić.