Odbor za zaštitu životne sredine održao je zajedničku sednicu, 23. marta, u Novom Sadu, sa Odborom Skupštine AP Vojvodina za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu životne sredine, a dnevni red sednice odnosio se na aktivnosti dva odbora u vezi sa otvaranjem Poglavlja 27 u pregovorima za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji.
U uvodnom obraćanju dr Branislav Blažić prisutne je upoznao sa delokrugom rada i načinom delovanja Odbora i Narodne skupštine u pregovorima o pristupanju Republike Srbije u Evropsku uniju. Narodna skupština, kako je istakao predsednik Odbora, donela je Rezoluciju o pridruživanju EU 13. oktobra 2004. godine, kojim se obavezala da će usklađivanje zakonodavstva Srbije sa pravnim tekovinama Unije dobiti prioritet u radu Narodne skupštine. Krajem 2013. godine, donošenjem Rezolucije Narodne skupštine i načelima o pregovorima o pristupanju EU, Narodna skupština pozvala je Vladu da nastavi da sprovodi nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina Evropske unije. Skupština od tada, utvrđenom dinamikom usvaja zakone iz Nacionalnog programa o pristupanju EU i prati primenu zakona, a Vlada dva puta godišnje podnosi izveštaj Skupštini. Nadalje, Blažić je obrazložio da pre utvrđivanja pregovaračke pozicije, za pojedino poglavlje, Vlada dostavlja predlog pregovaračke pozicije Odboru za evropske integracije, a da je Odbor za zaštitu životne sredine nadležan za razmatranje pregovaračke pozicije za Poglavlje 27. S obzirom na to da predlog pregovaračke pozicije za Poglavlje 27 još nije završen, Odbor za zaštitu životne sredine ga još nije razmatrao, ali se kroz tromesečno informisanje Odbora o radu Ministarstva za poljoprivredu i zaštitu životne sredine, obaveštava o toku izrade ovog dokumenta i svim aktivnostima resornog ministarstva koja se odnose na pripremu za otvaranje pomenutog poglavlja. Odbor je u stalnoj komunikaciji sa Ministarstvom i sa civilnim sektorom kroz mehanizam „Zelena stolica“.
Željko Pantelić, pomoćnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine, istakao je da je Pregovaračka grupa 27, dobila skrining Izveštaj za poglavlje 27, kao i pismo Republike Slovačke, dosadašnjeg predsedavajućeg Saveta EU kojim je Republika Srbija pozvana da podnese pregovaračku poziciju za Poglavlje 27, bez početnih merila. Pitanja koja izazivaju zabrinutost EU, u vezi sa poglavljem, su ukidanje funkcionalne agencije za hemikalije, nedostatak fonda za zaštitu životne sredine kao zasebne i operativne institucije koja raspolaže sa svim prihodima ekoloških naknada, fluktuacija zaposlenih i ograničena finansijska sredstva.
Prisutnima se obratio i Vladimir Galić, sekretar Pokrajinske vlade AP Vojvodina, koji je podneo izveštaj o aktivnostima za pripreme otvaranja Poglavlja 27. U okviru svojih nadležnosti, Galić je naveo da Sekretarijat deluje u oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine, naročito u domenu zaštite prirode, praćenja kvaliteta vazduha, merenja buke, upravljanja otpadom i smanjenja industrijske zagađenosti. Na sednici o postignutim rezultatima u pregovorima za otvaranje Poglavlja 27, govorili su i Siniša Mitrović, savetnik predsednika Privredne komore Srbije i Nataša Đerek, predstavnik Radne grupe Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za poglavlje 27.
U nastavku sednice, prisutni su diskutovali o izazovima u vezi sa Poglavljem 27, strateškim prioritetima, načinu finansiranja Zelenog fonda, javno-privatnom partnerstvu u organizaciji deponija, kaznenim merama za zagađivanje životne sredine i uvođenju poslova sakupljanja sekundarnih sirovina u legalne tokove.
Sednici su prisustvovali predsednik Odbora dr Branislav Blažić, članovi i zamenici članova Odbora Radoslav Cokić, Sonja Vlahović, Borka Grubor, prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković, Ivana Stojiljković, Jasmina Karanac, Vladimir Petković i Sonja Pavlović, predsedavajuća sednici Branislava Jeftić, predsednica Odbora Skupštine AP Vojvodina za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu životne sredine, zajedno sa članovima pokrajinskog Odbora, predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, predstavnici Pokrajinske vlade AP Vojvodina, predstavnici Privredne komore Srbije i predstavnici organizacija kroz koji deluju civilna društva.