30. sednica Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim – najnerazvijenijim područjima Republike Srbije

Najavljena za: 01.01.1970.

Na sednici Pododbora, održanoj 3. jula, članovi Pododbora razgovarali su o aktuelnoj situaciji oko žetvenih radova

Predsednik Pododbora Milija Miletić istakao je značaj žetvenih radova, kako za poljoprivredne proizvođače tako i za krajnje korisnike. Naveo je da je žetva pšenice otpočela u Vojvodini i centralnom delu Srbije početkom juna, dok je na jugoistoku Srbije započela žetva ječma. Izneo je podatak da je do sada, od ukupnog zasada, ubrano 40 odsto letine. Istakao je da je ove godine posejano 650 000 hektara pšenice i 30 000 hektara ječma. Takođe, dodao je da su kišni dani koji su iza nas, bili loši po žitarice i da se nada da će poljoprivrednici i pored toga uspeti da izvuku kvalitetnu količinu pšenice i ječma.

Miletić je naveo da je osiguranje useva od velikog značaja za poljoprivrednike, jer na taj način mogu da, u slučaju vremenskih nepogoda, nadoknade svoje novčane gubitke. On je, u razgovoru sa osiguravajućim društvima, došao do zaključka da bi osiguranje moglo iznositi od 1500 do 2000 dinara po hektaru zemljišta.

Predstavnici Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu istakli su da je početak i tok žetve pratio kišni period, koji nije pogodovao pšenici, dok je ratarskim i povrtarskim kulturama značajno koristio.

Izneli su podatak da je u jesen 2017. godine posejano 650 000 hektara pšenice i da se očekuje veći prinos u odnosu na prethodnu godinu. Očekuje se proizvodnja oko 3 miliona tona pšenice uz mesečni prinos od oko 4700 kilograma po hektaru. Predstavnici Ministarstva su istakli da Ministarstvo odvaja značajna novčana sredstva za protivgradne mreže i druge zaštitne sisteme, ističući da je za ovu godinu na raspolaganju 14 000 raketa, od kojih je do današnjeg dana potrošeno 8 000 raketa u cilju zaštite pšenice, useva i voćarskih proizvoda od vremenskih nepogoda.

Članovima Pododbora su se obratili i predstavnici Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada. Profesor Malešević je istakao da su nepovoljni klimatski uslovi loše uticali na završetak vegetacije pšenice i na kvalitet žitarica. Očekuje se da je potrebno još 5 do 6 kvalitetnih radnih dana da se žetva privede kraju.

Na kraju sednice, Milija Miletić je istakao da je neophodno da se posle žetve uradi stručna analiza asortimenata koji su rađeni u toku prethodne godine i dodao da se poseban akcenat stavi na poljoprivredne stručne službe.

Sednici je predsedavao predsednik Pododbora Milija Miletić, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Pododbora: Dalibor Radičević, Žarko Bogatinović, Nada Lazić i Mladen Lukić.

Prisutni članovi

...

Milija Miletić

Srpska napredna stranka
...

Dalibor Radičević

Srpska napredna stranka
...

Žarko Bogatinović

Srpska napredna stranka
...

Nada Lazić

Liga socijaldemokrata Vojvodine
...

Mladen Lukić

Srpska napredna stranka
Poslednji put ažurirano: 16.07.2018, 09:21