SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 11.06.2001.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

1. dan rada

11.06.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:15 do 20:10

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram sednicu Sedmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Obaveštavam vas da prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuje 160 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice.

Konstatujem da imamo kvorum za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da su sednici sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Radomir Naumov, Aleksandar Popović, Miloš Lučić, Veselin Janković, Miroslav Martić, Milan Milosavljević, Dragan Jočić, Zoran Bošković. Samo pre podne odsutni: Ljubiša Maravić, Neda Arnerić, Živanko Radovančev, Jon Čizmaš, Branislav Pomoriški. Zakašnjenje je najavio Bogoljub Zečević.

Obaveštavam vas da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.

Takođe vas obaveštavam da su pozvani da sednici prisustvuju Nenad Čanak, predsednik Skupštine AP Vojvodine i dr Predrag Filipov, potpredsednik Skupštine AP Vojvodine, u svojstvu ovlašćenih predstavnika Skupštine AP Vojvodine, koja je podnela amandmane na predloge zakona iz dnevnog reda ove sednice.

Pre nego što pređemo na usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica, obaveštavam vas da ste primili ostavku prof. dr Borivoja Mijatovića na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ove ostavke, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata narodnog poslanika prof. dr Borivoja Mijatovića, danom podnošenja ostavke.

Saglasno članu 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat, pre isteka vremena na koje je izabran, narodnom poslaniku prof. dr Borivoju Mijatoviću, izabranom sa izborne liste Demokratska opozicija Srbije - dr Vojislav Koštunica, danom podnošenja ostavke.

Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika, izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Dostavljen vam je zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 27, 28, 29, 30. i 31. marta 2001. godine.

Da li ima primedbi na Zapisnik? (Nema.)

Pošto nema primedbi na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.

Stavljam na glasanje zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Za 146, protiv niko, uzdržan jedan, nije glasalo 26, ukupno su prisutna 173 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Dostavljen vam je zapisnik Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 9, 10, 11, 12, 17, 18, 19, 23, 24, 25. 26. aprila i 3, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23, 24. i 28. maja 2001. godine.

Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)

Pošto nema primedbi na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.

Stavljam na glasanje zapisnik Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Za 155, protiv niko, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 26, ukupno je prisutan 181 narodni poslanik.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Dostavljen vam je zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 4. maja 2001. godine.

Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)

Pošto nema primedbi na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.

Stavljam na glasanje zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 4. maja 2001.

Za 156, protiv niko, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 30, ukupno je prisutno 186 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Dostavljen vam je zapisnik sednice Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 30. i 31. maja 2001. godine.

Da li ima primedbi na zapisnik? (nema)

Pošto nema primedbi na Zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.

Stavljam na glasanje zapisnik sednice Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 30. i 31. maja 2001. godine.

Za 159, protiv niko, uzdržanih nije bilo, nije glasao 31, ukupno je prisutno 190 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 30. i 31. maja 2001. godine.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, uz saziv Sedmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, koje je sazvano na zahtev Vlade Republike Srbije, saglasno članu 79. stav 3. Ustava Republike Srbije i članu 159. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, dostavljen vam je zahtev za održavanje Sedmog vanrednog zasedanja, sa utvrđenim dnevnim redom sadržanim u tom zahtevu.

Kao što ste mogli da vidite, za Sedmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini utvrđen je sledeći

D n e v n i r e d

1. Predlog za razrešenje dr Vuka Obradovića sa funkcije potpredsednika Vlade Republike Srbije,

2. Predlog zakona o platama u državnim organima i javnim službama,

3. Predlog zakona o jednokratnom porezu na ekstra dohodak i ekstra imovinu stečene iskorišćavanjem posebnih pogodnosti,

4. Predlog zakona o privatizaciji,

5. Predlog zakona o Agenciji za privatizaciju,

6. Predlog zakona o Akcijskom fondu,

7. Predlog zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji,

8. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izgradnji objekata,

9. Predlog rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o borbi protiv korupcije,

10. Predlog preporuke Narodne skupštine Republike Srbije o pravilima ponašanja javnih funkcionera i službenika,

11. Predlozi za razrešenje i imenovanje jednog broja nosilaca pravosudnih funkcija.

Pošto je Vlada Republike Srbije predložila da se predlog zakona o platama u državnim organima i javnim službama (tačka 2. dnevnog reda) razmatra po hitnom postupku, nadležni odbori, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje povodom razmatranja ovog predloga zakona u toku sednice.

Narodni poslanik Dušan Proroković, na osnovu člana 84. i 133. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o predlozima zakona o tačkama 4, 5. i 6. dnevnog reda, i to o Predlogu zakona o privatizaciji, Predlogu zakona o Agenciji za privatizaciju i Predlogu zakona o akcijskom fondu.

Da li narodni poslanik Dušan Proroković želi reč? (ne)

Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Dušana Prorokovića da se obavi zajednički načelni pretres o predlozima zakona po tačkama 4, 5. i 6. dnevnog reda.

Za 146, protiv 48, uzdržanih nije bilo, nije glasalo četiri, ukupno 198 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZA RAZREŠENjE DR VUKA OBRADOVIĆA SA FUNKCIJE POTPREDSEDNIKA VLADE REPUBLIKE SRBIJE

Primili ste predlog za razrešenje dr Vuka Obradovića sa funkcije potpredsednika Vlade Republike Srbije, a koji je saglasno članu 93. Ustava Republike Srbije, članu 11. Zakona o Vladi Republike Srbije i članu 197. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, podneo predsednik Vlade Republike Srbije dr Zoran Đinđić.

Otvaram pretres o predlogu za razrešenje dr Vuka Obradovića sa funkcije potpredsednika Vlade Republike Srbije.

Da li predsednik Vlade želi reč? (da) Izvolite.
...
Demokratska stranka

Zoran Đinđić

Uvaženi narodni poslanici, kao predlagač ovog zahteva, želim da ga ukratko obrazložim i to u tri tačke i to zaista vrlo, vrlo kratko. Prva tačka se odnosi na koncepciju rada ove vlade i obećanje koje smo dali u ovoj prostoriji, kada smo Vladu formirali. To je bilo da će se i članovi Vlade i potpredsednici Vlade isključivo baviti poslovima koji su u njihovoj nadležnosti, da neće u svom radu biti ometani ni na koji drugi način, da se neće baviti nikakvim privatnim poslovima, bilo komercijalnim, bilo nekomercijalnim i da će izbegavati sve aktivnosti koje mogu da budu u koliziji sa njihovim poslovima u samoj Vladi. To ostaje i nadalje obaveza ove vlade.
Druga tačka je da je događaj u Socijaldemokratiji postao jedan skandal ili incident, postao tema za medije, da ta stranka nije uspela unutar svojih redova da reši taj problem, da je praktično Vlada jedan čitav period do današnjeg dana bila opterećena jednom temom koja nema nikakve veze sa delovanjem Vlade, niti ima veze sa prioritetima koje je ova vlada postavila. Budući da su potpredsednici Vlade, predstavnici stranaka DOS-a, tu u samoj Vladi na osnovu zasluga svojih stranaka, a ne na osnovu svojih ličnih zasluga. očigledno da je nesposobnošću te strnake da reši taj problem unutar sebe, ta stranka izgubila pravo na mesto potpredsednika Vlade, jer su događaji u toj stranci počeli da opterećuju Vladu u celini. Naravno, može se prigovoriti da je to jedna nametnuta tema i da zapravo to što događalo u vrhu Socijaldemokratije, gde su se u samom predsedništvu se formirale grupe koje su svakodnevno davale izjave jedna protiv druge i isključivale jedna drugu, da to nije prava tema, nego da je tema možda posao koji je radio potpredsednik Vlade. Međutim, ja ne delim to mišljenje.
Želim samo da vas obavestim da sam ja lično dao mandat gospodinu Obradoviću da bude potpredsednik koji će se baviti suzbijanjem korupcije. Dakle, ja sam mu dao taj mandat i ne bi bilo nikakvih razloga da posle dva ili tri meseca sada ja ili neko drugi nekim drugim sredstvima pokušava to da ospori. Drugo je ideja zakona, koji bi jednokratnim oporezivanjem uveo neki red u visoke profite i korupciju koja se desila u proteklih desetak godina, to je moja ideja, lično moja i ja sam je upisao u izborni program DOS-a. Tako da sve priče o tome da bi možda delovanje potpredsednika Vlade u samoj Vladi, na temi za koju je bio nadležan, mogla biti razlog za ovu krizu, mislim da nisu umesne. Tako da se radi, naprosto, o tome da je jedna članica koalicije koja je dobila izbore došla u probleme koje nije umela sama da reši, da su ti problemi prevazišli okvire te stranke, da su ubacili loše svetlo na samu koaliciju DOS i da je zbog toga ta tema došla na predsedništvo DOS-a kao telo koje odlučuje o ovakvim pitanjima.
To je treća tačka koju želim da vam napomenem. Na sednici predsedništva DOS-a, kao organa koji je praktično imenovao i Vladu i koji je politički odgovoran za ovu vladu, bilo je glasanje na osnovu rasprave o ovoj temi. Od 17 prisutnih, bio je jedan glas uzdržan, dva protiv i 14 glasova, na tajnom glasanju da ja u ime Vlade tražim na ovoj sednici razrešenje potpredsednik Vlade. Zbog toga vam upućujem ovaj predlog.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li reč želi gospodin Vuk Obradović? (da) Izvolite.

Vuk Obradović

Gospodine predsedniče, dame i gospodo, poštovani narodni poslanici i članovi Vlade, na ovoj sednici Narodne skupštine raspravljaće se o nekoliko izuzetno važnih dokumenata za Srbiju i njene građane. Razmatraće se zakon o jednokratnom porezu, čijom bi se doslednom primenom ispravila ili makar ublažila velika nepravda učinjena većini građana, a osiromašenom narodu i državi vratila značajna, toliko potrebna finansijska sredstva. Verovatno će biti usvojena rezolucija o borbi protiv korupcije, kojom se po prvi put u novijoj istoriji Srbije utvrđuju osnove nacionalne i državne strategije za borbu protiv korupcije, koja je duboko zakoračila u sve pore našeg života.
Na dnevnom redu su i preporuke za ponašanje javnih funkcionera i službenika, kojima bi trebalo označiti početak istinske borbe za zakonito i pošteno angažovanje svih nosilaca odgovornosti za javne i društvene poslove. Za pripremu navedenih dokumenata bio sam neposredno odgovoran, ali će se najverovatnije dogoditi, ne mojom krivicom, da ne učestvujem u skupštinskoj raspravi o njima.
Voljom i odlukom predsednika Vlade pokrenut je postupak za moje razrešenje. Poštujem njegovu inicijativu, ali upozoravam da se to čini na neosnovan i neprincipijelan način, bez ikakvih dokaza i na osnovu najvulgarnijih intriga i insinuacija. To je opasan presedan. Već sutra može se zatražiti razrešenje nekog drugog funkcionera bez krivice i dokazanih optužbi. Koliko sutra i neka druga stranka može biti suočena sa pokušajem da neko sa strane zahvaljujući trenutnoj moći, uređuje odnose u njoj. Socijaldemokratija je moćna stranka i ona je probleme koje je imala rešila efikasno i na veliko zadovoljstvo svojih članova i simpatizera. Poštovani poslanici, pre ove rasprave kao da se unapred znao njen epilog, smenjen sam sa dužnosti predsednika Komisije za ispitivanje najtežih zloupotreba u privrednom i finansijskom poslovanju.
Smenjen sam iako ni Vlada Republike Srbije, ni njen premijer, nisu imali javno izrečenu primedbu na njen rad.
Izveštaj Komisije na sednici Vlade jednoglasno je prihvaćen, čak i bez rasprave. Nikada i ni o čemu nisam govorio olako i bez argumenata. Podaci do kojih je došla Komisija su neumoljivi i nepobitni, i kada je reč o primarnoj emisiji, kupovini deviza od NBJ, i kada su u pitanju zloupotrebe devizne štednje građana i sredstava raznih fondova i zajmova, i kada se radi o dedinjskim i drugim vilama i stanovima, pa i kada se govori o "Galenici", Telekomu, "Aeroinženjeringu" i nekim drugim kompanijama i firmama.
Bio sam upućen na saradnju i pomoć mnogih ljudi na odgovornim dužnostima. Nažalost, pojedinci su celu akciju želeli da svedu na kažnjavanje i oporezivanje desetak do stotinak ljudi, a time i na najobičnije zamajavanje naroda. Od nekih ministara, članova Komisije, nisam dobio nijednu jedinu traženu informaicju, svojim potpisom na izveštaju sami su potvrdili da su ekipe na čijem čelu su bili najmanje uradile.
Zauzvrat ja sam informacije davao njima, sa željom da im pomognem u poslu koji obavljaju. Pojedince sam čak i službenim dopisima upozoravao da nije dobro što ignorišu započeti rad. Umesto da prihvate dobronamerne sugestije, žestoko i podmuklo su, iza scene, uzvratili, zaboravivši na kolegijalnost i obećanja koja smo prethodno dali građanima.
Zbog svega toga sam znao da krug mojih saradnika mora da bude širi, da moram da koristim pomoć i nekih drugih institucija, a pogotovu javnosti. Na to sam imao pravo i to sam i činio.
Pažljivi analitičari iz inostranstva utvrdili su da smo bili na putu da bolje nego bilo koja zemlja u tranziciji razrešimo opterećujuće breme iz prošlosti svi zajedno, čak i oni ljudi koji su dugo delovali sa one strane prava da krenemo u novi početak.
Hoću da verujem da će se nastaviti tim putem i da se suštinski ništa neće pogoršati u predloženom zakonu o jednokratnom porezu. Nažalost takvih najava već ima, čak se najavljuje delimično isključenje javnosti iz rada Komisije i stavljanje embarga na objavljivanje podataka do kojih ona bude došla.
Poštovani poslanici, umesto da raspravljamo o suzbijanju delovanja mafije i korupcije, ekonomskim reformama, o tome kako da što pre ispunimo obećanja koja smo davali narodu, o tome kako da što pre stignemo do snažnih demokratskih institucija, efikasno i socijalno odgovorne države, oporavljene privrede i poboljšanja standarda radnika, seljaka, intelektualaca, skreće se pažnja javnosti na nešto što se nije ni dogodilo.
Građani to vide i znaju. Njima se više ne može podvaljivati.
Poručujem sa ovog mesta da mi nije ama baš ni do kakve funkcije. Još manje do poverenja onih koji su na ovakav način pokušali da izvrše moju moralnu diskreditaciju i političku likvidaciju. Već sam jednom dokazao da mi je odbrana političkih i etičkih načela važnija od bilo kakvih položaja.
Ali, ovoga puta su inicijatori moje političke egzekucije prljaviji i beskrupulozniji. Zato, ma kakva odluka bila doneta, i Socijaldemokratija i ja kao njen predsednik nećemo prestati sa zalaganjem za načela i ciljeve započetih demokratskih promena, za uspostavljanje pravne države, za kvalitetniji život svakog čoveka i za društvene odnose u kojima se više nikada nikome neće dogoditi da bude izložen takvom pokušaju političkog i ljudskog linča kakvom sam ja bio izložen.
Mogao bih i ja da se poslužim istim udarcima, ali mi ne pada na um da to činim. I u najgrubljim sportovima postoji nešto što se zove zabranjena zona, nizak udarac. Radi javnosti hoću da kažem i ovo - moja mesečna primanja u Vladi bila su oko 13 hiljada dinara. Nijednom nisam iskoristio sredstva za reprezentaciju. Nijednu dnevnicu nisam naplatio. Češće sam koristio stranački, nego vladin auto. Radio sam bez ijednog dana odmora, najčešće po puna dva radna vremena.
U želji da poslanici svoju energiju i vreme posvete raspravi o suštinskim pitanjima za naš narod i državu pozivam vas da se glasanju pristupi bez dalje rasprave. Dozvolite mi da se i ovom prilikom zahvalim svim poslanicima na izrazima razumevanja i podrške koje su mi davali ovih dana. Svim poslanicima, razume se, koji su to učinili.
Naposletku želim da podsetim - narod nas je birao i njegova će biti poslednja. Hvala lepo.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se predsednici poslaničkih grupa javljaju za reč? Izvolite gospodine Šešelj.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Dame i gospodo narodni poslanici, veoma je dobro kada predsednik Vlade kaže pred parlamentom da će njegova vlada izbegavati bilo kakvu aferu, bilo kakvu kompromitaciju, da će se okanuti kriminala i korupcije.
Međutim, Vlada je za ovih nekoliko meseci već toliko ogrezla u korupciji i kriminalu i raznim aferama da je neverovatno što danas predsednik Vlade nije podneo ostavku. Ovde predsednik Vlade od parlamenta traži da se smeni njegov potpredsednik, zbog navodne seksualne afere, koja može biti veoma smešna, tragikomična čak, ali nikako nije dovoljno ozbiljna da bi dolikovala za raspravu u ovom parlamentu.
Bilo je za očekivati da će predsednik Vlade otvoriti ovde pitanja afere za otimanjem Fabrike "Galenika". To je izvršio njegov ministar pravde Vladan Batić i predao je Milanu Paniću, da bi naknadno bilo utvrđeno da je ...

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodine Šešelj, podsećam vas da je na dnevnom redu predlog za razrešenje gospodina Vuka Obradovića i da ...
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

O tome i govorim.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ali, ni da ne otvarate teme, opominjem vas da ne otvarate raspravu o poverenju bilo kom drugom ministru ili Vladi.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Ovo je po svojoj prirodi rasprava o poverenju Vladi. Kada predsednik Vlade traži smenu potpredsednika to je rasprava o poverenju Vladi, jer je on predložio tog potpredsednika.