SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.06.2001.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

7. dan rada

20.06.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:30 do 19:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 40, protiv 99, uzdržan jedan, nije glasao 21, od ukupno 161 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Tomić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite.

Dragan Tomić

Gospodo narodni poslanici, amandman se odnosi na utvrđivanje osnovice koju nikako nećemo moći da utvrdimo, a onda na nju primenjujemo ovu stopu koja je ovde predložena.
Smisao amandmana je vezan za tačke od 10. do 19. i tu se govori o stopi koja će biti primenjena od 63% do 90%. Prethodna diskusija i prethodni amandman su delimično pokazali šta može da piše u poreskom rešenju. To govorim zbog toga što kod uslova za sticanje imovine po osnovu iskorišćavanja posebnih uslova za jednokratan porez i u članu 8. govorimo o načinima kako se utvrđuje osnovica, gde se nigde ni po jednom osnovu ne priznaju troškovi.
Recimo, neko je dobio kredit iz primarne emisije. Sredstva je uložio u proizvodnju. Niko ne priznaje ni po jednom osnovu da je bilo bilo kakve proizvodnje, već se uzima kredit u nominalnom iznosu i on služi kao osnovica na koju se primenjuje stopa u zavisnosti od iznosa kredita koji će biti u dinarima, a biće iskazan u devizama, odnosno nemačkim markama.
Dolazimo u situaciju da sredstva koja su ulagana u proizvodnju, u ovom slučaju neće se priznavati, iako imamo jedan deo objašnjenja, znači imamo nominalni iznos kredita i vraćeni iznos kredita, koji je uglavnom bio realno niži, od tih troškova koji su postojali između te dve faze. Primenom ovakvog načina obračuna mi ćemo doći do toga i primenom ove stope doći ćemo do toga da, jednostavno, onaj ko dobije kredit po osnovu primarne emisije ili po drugom osnovu, znači kada se radi o iznosima većim od tačke 10, može doći vrlo lako u situaciju da vrati više nego što je imao, čak iako ima određenu imovinu, čak ni imovina ne može da zalegne za ovaj iznos kredita.
Prema tome, iako smo upozoravali kod ovog člana i kod prethodnog na mogućnosti određenih nelogičnosti u izradi poreskog rešenja, sa ove govornice je rečeno da nema revanšizma kada je ovaj zakon u pitanju, ova dama se smeje, zaista ga nema, dajte da ovo pitanje onda raspravimo. Šta se dešava sa ovim situacijama, da li zaista vi mislite da ovako neće biti kako smo mi rekli ili zaista mislite da to sve treba uzeti, i još da mu nadoknadimo tamo jer se pominje familija, tetke, strine, do svastike.
Juče je i to pominjano i da li sve to treba da uzmemo u razmatranje ili zaista hoćete da se naplati tačno onoliko koliko su po ovom zakonu ostvareni ekstraprofit ili ekstra dobit. Ili hoćemo da nekom stavimo ključ, odnosno katanac na preduzeće, da mu onemogućimo da se bilo čime bavi, da mu oduzmemo pravo što je uopšte nešto radio u prethodnih 10 godina, ili što je bio pripadnik neke druge političke opcije, ili, ne daj bože, Vlade Republike Srbije.
Prema tome, ovo sužavanje nije u cilju da se ne zahvati sve, jer se i na ovaj način zahvata sve, ako se posmatraju troškovi, a postoji stav 2. u kome ostaje primena, kod pojedinih okolnosti, ali molim vas, na ovaj način ćemo doći u situaciju da nekom naplaćujemo nešto što nije dobio po kreditu, da mu naplaćujemo nešto što mu nije ni pripadalo, što nema. I kada je dobio kredit, uložio je u proizvodnju, a ne priznajemo da je uložio u proizvodnju, a svaka proizvodnja je materijalna stvar, i može se lako konstatovati ...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Vreme.

Dragan Tomić

Samo još jedna rečenica, ako je u pitanju proizvodnja, to može biti proizvodnja odevnih predmeta, može biti stambena izgradnja, može biti proizvodnja bilo kog preduzeća, sve se može videti ili knjigovodstveno zavedeno i tačno se može videti, ali se takođe može videti i dohodak koji je proistekao iz te proizvodnje. Takođe se tu može utvrditi i ekstra profit, i onaj kredit koji je vraćen, koji nije realan onom kreditu koji je dat. Sve se može utvrditi i može se doći do tačne cifre ekstra profita. Na ovakav način kako ste vi predvideli, apsolutno ne može i to vam 100% garantujem. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Za reč se javio gospodin Vojislav Šešelj, u svojstvu predsednika poslaničke grupe.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

I ovaj amandman Dragana Tomića pokazuje koliko je celi zakon besmislen. Zašto? Ovih nekoliko poslednjih tačaka člana 8. na koji se odnosi amandman na član 10, tiče se i slučajeva iz prakse gde je kršen zakon, i slučajeva iz prakse gde nije bilo kršenja zakona.
Dakle, i kriminalci, i oni koji nisu kriminalci dovode se u istu ravan. Šta to znači kada je reč o tački 13, kada je neko dobio kredit da izgradi stan, a on izgradio kuću, pa je ta kuća mnogo veća od pripadajućeg stana, od 90 kvadrata. Mislim da ste neki amandman u tom smislu usvojili, koliko me sećanje služi. Vidite, nije isto imati stan u Knez Mihajlovoj ulici i na Terazijama, ili u bilo kom drugom delu grada. Vi ste odredili iste iznose za celu Srbiju, za ulicu Knez Mihajlovu u Beogradu, za Vlasotince i Crnu Travu itd. To je ono o čemu niste vodili računa.
Zatim, gledajte sada, zaposleni u nekom preduzeću dobije kredit koji je, na primer, u vrednosti dvosobnog ili trosobnog stana. To su uvek bili povoljni krediti, i ako nije bilo zloupotreba, ti krediti su dobro došli velikom broju zaposlenih u ovoj zemlji. Neko ko dobije kredit, dovoljan za izgradnju dvosobnog ili trosobnog stana, umesto da kupuje taj stan na tržištu ili da ide preko stambene zadruge, za izgradnju tog stana, on sam zida kuću. Za kredit koliko se dobija za dvosoban i trosoban stan, može da se sazida kuća od 150 ili 200 kvadrata, kada čovek sam zida, pa kad još doda svoju radnu snagu, uloži nešto od svog novca što nema evidencije itd, pa još proda i neku njivu, uz to. Znate, kada čovek sam sebi zida stan, može da ga košta i manje od 500 maraka kvadratni metar. Onaj ko je morao da kupuje stan preko stambene zadruge u centru grada, njega je stambeni metar koštao po 3.000 maraka, zavisno od lokacije.
Tu je napravljena ogromna razlika, zapravo prenebregnuta ogromna razlika u konkretnim slučajevima. Postavlja se pitanje - da li onaj ko je koristio kredit za izgradnju stana, legalno dobio kredit, pa sazidao mnogo veću kuću nego što mu je predviđeno da bi imao pravo na stan, sada ima od čega da plati bilo kakav porez, ako mu je to jedina kuća i ako sa celom porodicom živi u toj kući. Bolje onda da ga ubijete, nego da mu odrežete ovoliki porez, pogotovu što ste i za ovu stavku, koja se odnosi na stambene kredite, predvideli bezuslovnu poresku obavezu od 90% vrednosti. Svima ste davali popust i svima ste rangirali, kod onih koji su krali novac od primarne emisije, od prodaje deviza po zvaničnom kursu itd. Svima ste pravili neku skalu, a ovim jadnicima nema nikakve skale. Oni ne mogu da plate poresku obavezu koju im predviđate. To pokazuje da niste dovoljno razmišljali o ovom zakonu, da niste imali u vidu sve moguće slučajeve u praksi, uopšte vam nije palo na pamet da je ovaj zakon neprimenjiv.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč po ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman koji je podneo narodni poslanik Dragan Tomić.
Za 41, protiv 101, uzdržanih nema, nije glasalo 20, od ukupno 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predloženi amandman.
Takođe na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Vučurović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Božidar Vučurović

Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 10. Predloga zakona, ne zbog toga da vas ubedim da prihvatite taj amandman, nego da vam pokažem i da dokažem da ste vi ovaj zakon uradili ciljno, da ste pojedine članove ovog zakona donosili samo tako da nedostaje fotografija i da se zna na koga se taj član zakona odnosi. (Poslanik dobacuje sa mesta.) E, moj sinovac, toliko si škola naučio da ceo dan smišljaš jednu rečenicu koju ćeš sa mesta da izgovoriš. Ako imaš šta da kažeš, izađi za govornicu.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Vučuroviću, molim vas da nastavite, molim narodne poslanike da ne ometaju govornika.

Božidar Vučurović

I ne samo da ste taj zakon doneli ciljno tako da se u svakom članu zakona neko može prepoznati, nego ste ga doneli tako da bi zaštitili lopove iz vaših redova. Na primer, ako je neko ukrao devet miliona maraka, on će platiti 85% poreza. Ako je neko ukrao šest miliona maraka, on će platiti 75% poreza. (Jedan glas: Nije ukrao.) To je krađa, jer vi to tvrdite. Da li su onda bili takvi zakoni koji su to omogućavali ili nisu. Znači, nekome je zakon omogućio da zaradi devet miliona maraka i on će platiti 85% poreza, a nekom je zakon omogućio da reši stambeno pitanje u većoj kvadraturi nego što mu možda i sleduje, i on treba da plati 90% poreza. I zaista, ovo je zakon pravde, kako kaže ministar Đelić, ovo nije zakon prava, ovo je zakon pravde, a nije ni zakon prava, ni pravde.
Svojim amandmanom pokušao sam da nešto ispravim, ali je to vaša štampa opet zlonamerno prenela i ispalo je da se ja zalažem da se ne plaća porez do 200 kvadrata. Nije tačno, ja se zalažem da se porez plaća do 200 kvadrata, po progresivnim stopama, koje ste vi predložili članom 10, a preko toga da se plaća 90%. Ne, vaša štampa ceo dan bruji kako se poslanici Srpske radikalne stranke zalažu da se ne plati porez. To jednostavno nije tačno, jer se zalažemo da se do te kvadrature plaća po progresivnoj stopi od 33 do 60%, a preko toga 90%. I tih 90% posle toga je isto tako nepravedno, ako uzmemo da stan od 200 kvadrata vredi 400.000 maraka. A po vašoj skali 400.000 maraka oporezuje se, kada su vaši lopovi u pitanju, sa 39%. Stvarno ste preterali. Kod nas nema lopova, lopovi sede uglavnom sa leve strane.