DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.10.2001.

2. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
        Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.
Obaveštavam vas da prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 165 narodnih poslanika.
Molim vas da utvrdimo kvorum.
Konstatujem da postoji kvorum za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam da su javili da će odsustvovati sledeći narodni poslanici: Višnja Nežić, Miloš Lukić, Stanko Kovačević, Radomir Naumov, Slavoljub Matić, Dragan Jočić, Dušan Golubović, Zoran Bošković, Vladan Jovičić, Mihajlo Marković, Biači Anton i Milena Milošević. Pre podne odsutni Anita Beretić i Milorad Stanulov.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Obaveštavam vas da je juče održan sastanak rukovodstva Narodne skupštine i predsednika poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini Republike Srbije sa predstavnicima sindikata, da je napravljen dogovor koji će biti realizovan sutra, a to je da se sa predstavnicima sindikata, a u vezi zakona o radu i podnetih amandmana, organizuju posebni sastanci predstavnika poslaničkih grupa sa predstavnicima sindikata i utvrđen je sledeći raspored uz konsultacije sa predstavnicima poslaničkih grupa: od 10,00 do 12,00 časova sa predstavnicima sindikat razgovaraće predstavnici poslaničke grupe Demokratske opozicije Srbije; od 12,30 do 14,30 časova predstavnici poslaničke grupe DOS- Dr Vojislav Koštunica - DSS, DOS - Nova Srbija i DOS - Dr Vojislav Koštunica - Pokret za demokratsku Srbiju; od 15,30 do 17,30 predstavnici poslaničke grupe SPS-a i od 18,00 sati predstavnici poslaničke grupe SSJ.
Sa poslaničkom grupom DOS-a i poslanička grupa DOS - Reformisti Vojvodine i Sandžačka demokratska partija će takođe prisustvovati sastanku.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZVRŠENjU POPISA STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA U 2001. GODINI U REPUBLICI SRBIJI (pojedinosti)
Prelazimo na nastavak rada po prvoj tački dnevnog reda. Predlog zakona smo usvojili u načelu.
Pošto Vlada Republike Srbije nije dostavila mišljenje o amandmanima podnetim na Predlog zakona, podsećam vas da, prema članu 136. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, Narodna skupština može odlučiti da se predlog zakona razmatra i bez mišljenja Vlade ili da utvrdi novi rok u kome je dužna da to učini.
Predlažem da Narodna skupština odluči da se Predlog zakona razmatra bez mišljenja Vlade o podnetim amandmanima.
Stavljam na glasanje predlog da Narodna skupština razmatra Predlog zakona bez mišljenja Vlade o podnetim amandmanima.
Za 110, protiv 125, uzdržana dva, nije glasalo 36, ukupno prisutna 173 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da razmatra Predlog zakona bez mišljenja Vlade o podnetim amandmanima.
Po Poslovniku za reč se javio narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, prigovaram  povredu člana 144. Poslovnika Narodne skupštine, koji se odnosi na amandmane i u kome je jasno rečeno: "Predlagač zakona, nadležni odbori i Vlada, dužni su da, pre sednice Narodne skupštine, razmotre amandmane podnete na predlog zakona i da Narodnu skupštinu obaveste za koje amandmane predlažu da ih Narodna skupština prihvati, a za koje da ih odbije."
Član 136, koji nam je naveo predsednik Narodne skupštine, odnosi se samo na predlog zakona i on važi do odlučivanja u načelu. Danas Narodna skupština ne može, ako se pridržava Poslovnika, da raspravlja o ovom zakonu. Ne može da pređe na raspravu ukolio nema mišljenje nadležnih odbora, Vlade i predlagača (u ovom slučaju Vlada je predlagač) o podnetim amandmanima.
Da vas podsetim, prekjuče smo prekinuli sednicu Narodne skupštine da bismo Vladi dali vremena da se upozna sa našim amandmanima i da nam dostavi svoje mišljenje o njima. Zašto smo onda preključe prekinuli sednicu Narodne skupštine? Šta je Vlada radila juče celi dan ako mi jutros nastavljamo kao da se jučerašnji dan nije uopšte ni dogodio, ponovo bez mišljenja Vlade o amandmanima.
Predlažem da odlučimo o tome da li je član 144. Poslovnika povređen ili ne, a upozoravam vas da jeste i da ne bi trebalo da radite ovako bezočno mimo odredbi Poslovnika, koji još uvek, ovakav kakav je, postoji u Narodnoj skupštini.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
O ovome se Narodna skupština na neki način već izjasnila. Vi ste mogli da istaknete predlog da se ne odlučuje bez mišljenja Vlade, ali to ste propustili da učinite. Vaš predlog i vaše tumačenje ovog člana u suštini bi predstavljalo zalaganje da nadležni odbor ili Vlada mogu da blokiraju rad Narodne skupštine na taj način što mišljenje ne bi dostavili i u tom slučaju Skupština ne bi mogla da nastavi sa radom. Vi ste toga, naravno, potpuno svesni.
Mislim da to ni realno nije moguće, vaše tumačenje je, upravo po posledicama, to da Vlada može da ne da mišljenje i da Narodna skupština ne može da nastavi sa radom. To je potpuno jasno i regulisano je članom 136. Tu piše da je dužna, a mi možemo da ukorimo Vladu i u tom delu bih se složio sa vama, ali sigurno da ne možemo da dopustimo da Vlada, kao izvršni organ ili bilo koji skupštinski odbor, time što neće da dostavi mišljenje zaustavi rad Narodne skupštine, a to se upravo rešava na način kako je odlučeno.
Stavljam na glasanje vaš predlog da je došlo do povrede Poslovnika.
Za 55, protiv 104, uzdržana dva, nije glasalo 24, ukupno 175 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština ocenila da nije bilo povrede Poslovnika.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman. Ima reč Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, molim vas da se ta čaša vode donese ovde, s obzirom da  danas imam preko 100 amandmana. Podnela sam amandman na član 1. Predloga zakona o izvršenju popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2001. godini u Republici Srbiji tako da predlažemo odlaganje popisa stanovništva za 2003. godinu. To može da vam se učini čudno obzirom na moju raspravu i raspravu poslanika poslaničke grupe SRS koju smo u načelu imali, ali nakon što vam iznesem razloge zbog čega to tražim mislim da će svima biti jasno zašto je to tako.
Sasvim je izvesno da DOS neće uspeti da izvrši popis ni 2002. godine. Kada kažem DOS, mislim na DOS i na saveznom i na republičkom nivou.
Da se podsetimo, prvo je Republika Crna Gora odložila popis za 2002. godinu, pa je onda savezna država, pošto je nesposobna da vrši svoje funkcije na teritoriji cele države, donela zakon da odlaže popis za 2002. godinu.
Mi, evo, nakon devet meseci, od momenta kada je trebalo da izvršimo popis, odlažemo popis za april mesec 2002. godine. Šta će se to do 2002. godine promeniti? Verovatno ništa. Mislim da ova vlada niti ima sredstava, podsećam vas da je samo ove godine trebalo da izdvoji negde oko 400 miliona dinara za sve radnje koje prethode popisu i izvršenje popisa, a nema ni dobru volju da popis izvrši.
Očigledno čeka da se demografska struktura promeni onako kako oni pretpostavljaju da će se menjati nakon donošenja novog ustava za koji se zalažu, koji je Zorica Radović pripremila, jer teško da može da se očekuje da se ništa u demografskoj strukturi ne promeni, nakon što isparcelišete Srbiju na šest autonomnih pokrajina, nakon što Kasi omogućite da sprovede svoj plan i nakon što Čanku omogućite da otcepi AP Vojvodinu.
Zbog toga predlažemo da se ovaj popis odloži za 2003. godinu, da ne bismo ovaj parlament još jednom zamajavali istim ovakvim predlogom zakona. Pretpostavljamo i ubeđeni smo da će u toku iduće godine biti raspisani prevremeni izbori, da će ovaj parlament sasvim drugačije da izgleda, da će Vladu da čine neki drugi ljudi, ozbiljni, koji će ovaj popis uspeti da sprovedu 2003. godine. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu?
Ima reč gospodin Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predlagač zakona je stidljivo naveo bar dva razloga zbog kojih popis ne samo da nije mogao da bude izvršen ove godine u roku koji je propisivao zakon, nego sigurno neće biti izvršen ni u roku koji sada određuje ovaj predlog izmena Zakona o popisu.
Prvi, stidljivo navedeni, razlog je stav Crne Gore o popisu u SRJ. Pretpostavljam da je DOS odlučio da se najpre sa Crnom Gorom dogovori o svemu, da nas izvesti imamo li zajedničku državu ili nemamo, pa da onda popisuje ono što posle DOS-a ostane, a posle DOS-a će ostati malo države za popis stanovništva, ili bar mnogo manje stanovnika će imati i mnogo manju teritoriju država koju DOS preda, kada izgubi vlast, od one koju je dobio u ruke na upravljanje kada je vlast preuzeo.
Ja sam telefonom obavešten iz Vlade Republike Srbije da je Vlada Republike Srbije prihvatila ovaj amandman i da je on postao sastavni deo Predloga zakona, i da o njemu Narodna skupština uopšte ne mora da se izjašnjava. Mene čudi, gospodine predsedniče, da to niste pročitali. Pretpostavljam da ste i vi obavešteni od strane Vlade Republike Srbije da je ovaj amandman prihvatila.
Upozoravam vas da mi ne možemo da raspravljamo o amandmanima, zato što nam predsednik nije izneo stav Vlade o amandmanima. Ne može uopšte da se primeni tumačenje gospodina predsednika Narodne skupštine da bi time Vlada vršila opstrukciju rada Narodne skupštine, zato što je ovo predlog zakona koji je podnela Vlada.
Ako Vlada ne želi da njen predlog zakona bude na dnevnom redu, u skladu sa Poslovnikom, prelazimo mi na sledeću tačku dnevnog reda, koju Vlada hoće da bude na dnevnom redu. Očigledno je da Vladu ne interesuje sudbina ovog zakona, zato što se o njemu nije izjasnila. Ako Vladu, kao predlagača, sudbina ovog zakona ne interesuje, zašto bi interesovala Narodnu skupštinu?
Mi moramo, ukoliko poštujemo pravila koja vi određujete ovom knjigom, da zastanemo sa odlučivanjem po ovom prvom amandmanu i ne smemo da dođemo u situaciju da na bilo koji način glasamo o amandmanu na Predlog zakona, koji je podnela Vlada, a o kome Vlada nije dala svoje mišljenje.
Zato vas pozivam, ako ima malo razuma i ako hoćete da vođenje ove skupštine privedete zakonu, da postupamo po zakonu, da postupamo po pravilima. Sve ono što usvojimo na nezakonit način može jedno vreme da bude u pravnom prometu, ali će biti poništeno, to vam garantujem. I sami ste svesni toga da ste poništavali neke odluke, donete u periodu pre vas, zato što mislite da nisu donete na zakonom predviđen način.
Ali, ova Narodna skupština, u donošenju svih zakona koji posle obavezuju 10 miliona ljudi, krši Poslovnik i krši zakone. Ako u ovom poslovniku piše, a nisam ja odlučivao hoće li da piše ili neće, da mi ne možemo da raspravljamo o amandmanima bez stava Vlade, mi o amandmanima ne možemo da raspravljamo.
To se uopšte ne tumači više, to je ono što ste nazvali diskrecionim pravom predsednika da uzima novac narodnim poslanicima, da izriče opomene. Pa i ovo je jedno potpuno jasno pravo, nema dalje više. Piše da ne može bez stava Vlade, i ne može, Skupština više ne može da donosi odluku da može. Ona može da donese odluku da menja Poslovnik, ali da nešto može mimo odredaba Poslovnika - pa, nemojte, molim vas da nas dovodite u situaciju u kojoj ova Narodna skupština, od uvođenja višestranačja, uopšte nije bila. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Ne.)
Ukoliko ne, stavljam amandman na glasanje.
Za 36, protiv 122, uzdržana 23, nije glasalo 11, ukupno 192.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Ima reč gospodin Nikolić (povreda Poslovnika).
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, upozoravam vas da je sada povređena odredba člana 146. Poslovnika Narodne skupštine. Stav 4. glasi: "Narodna skupština posebno odlučuje o svakom amandmanu koji predlagač zakona, nadležni odbor ili Vlada nisu prihvatili".
Sada me interesuje zašto ste posebno odlučivali o ovom amandmanu, kada ne znate da li ga je Vlada prihvatili ili nije? Da li Skupština zna da li je predlagač ovog zakona prihvatio ovaj amandman ili nije? A šta ako je prihvatio amandman, vi donesete odluku da amandman ne može da bude usvojen, a on je prihvatanjem postao sastavni deo Predloga zakona i više ne može da bude izbrisan iz zakona?
Pa šta se igrate, kao da je ovo dečje obdanište? Ovo je najviše zakonodavno telo u Republici Srbiji. Iz našeg rada danas proističe ozbiljnost građana na ulici. Ako mi ne poštujemo zakone, kako ćemo da nateramo čoveka koji vozi automobil da stane kada je crveno svetlo na semaforu? On će onda reći - pa šta to vi poslanici tamo u Skupštini radite, ovaj moj prekršaj nije nikakav u odnosu na vas.
Tražim da se glasa o povredi Poslovnika, član 146. stav 4.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ističete neprestano isti prigovor i ja vas upozoravam da u članu 97. stoji da se ne može isticati povreda Poslovnika koja se odnosi na odluke Skupštine. O ovome se Skupština već izjašnjavala - da će raditi i odlučivati o amandmanima bez dostavljenog mišljenja Vlade. Molim vas da primedbe na Poslovnik, koje se odnose na ovu odluku Narodne skupštine i na dalji tok rada po ovoj odluci Narodne skupštine, a čiji ste prigovor već istakli i o čemu je Skupština odlučivala, više ne upućujete.
Stavljam na glasanje prigovor gospodina Nikolića da je došlo do povrede Poslovnika.
Za 55, protiv 119, uzdržan jedan, nije glasalo 16, ukupno prisutan 191 narodni poslanik.
Konstatujem da je Narodna skupština ocenila da nije došlo do povrede Poslovnika.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li gospodin Nikolić želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi želi reč?
Ukoliko ne, stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 26, protiv 123, uzdržanih 25, nije glasalo 18, ukupno 192 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor prihvatili su ovaj amandman, te konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 7. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li gospođa Jovanović želi reč? (Da.)
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Ovaj zakon i odnos Vlade Republike Srbije prema amandmanima koje su podneli poslanici SRS,pokazuje da Vlada Srbije na čelu sa Zoranom Đinđićem polako uvodi diktaturu u Srbiji, jer nezainteresovanost Vlade za rad Narodne skupštine Republike Srbije i za ono za šta se zalažu opozicioni poslanici, u cilju da poprave ovako nakaradne predloge zakona Vlade Republike Srbije, dovoljno govori o odnosu Vlade, a i njenih pojedinaca, kao i sama činjenica da Vlada Republike Srbije uredbama definiše određene kategorije u našem društvu sa preko 90 uredaba koje je donela.        Sa druge strane, gospodine Maršićanin, vi neprekidno govorite o tome da Zakonodavni odbor nije ili jeste prihvatio nečiji amandman. Mislim da je vreme da se i vi kao predsednik Skupštine, zamenik sekretara ili sam sekretar, naučite tome da Zakonodavni odbor može samo da kaže da li je neki amandman pravno moguć ili nije moguć. To nije matični odbor koji bi odlučivao o ovom predlogu zakona i o amandmanima koji su na njega podneti.
Što se tiče mog amandmana, on se odnosi na član 7, a menja se prethodni zakon u članu 13, gde se kaže - da se u stavu 2. daje produžetak roka od 31. marta 2001. godine do 31. marta 2003. godine.
I sam predsednik Narodne skupštine je rekao da mu nije jasno kakvo je to sada zalaganje poslanika SRS sa jedne strane kritikuju Vladu Republike Srbije - zato što je nesposobna, nezainteresovana da sprovede popis, a rok je istekao već odavno, zašto se tek u oktobru stavlja na dnevni red - a sa druge strane tražimo da se taj rok produži.
Mi tražimo da se taj rok produži zbog toga što verujemo da će nova, ali u pravom smislu reči demokratska - radikalska vlast 2003. godine da sprovodi popis stanovništva u Srbiji.
Verujemo da će se to desiti ne samo zbog nezainteresovanosti i zbog ovakvog odnosa Vlade Republike Srbije prema popisu stanovništva, već i zbog sve goreg stanja u svakom pogledu, u svakom segmentu našeg života u kome se naša zemlja nalazi. Da bi poslanicima, a pre svega grupacijama raspadnutih iz DOS-a, pojasnila o čemu se radi u ovom zakonu i ovom amandmanu, iako mnogi nisu završili sa čitanjem današnje dnevne i nedeljne štampe, reći ću vam da se odnosi na produžetak roka za Republički statistički zavod i Republički geodetski zavod.
Šta je u stvari posao Republičkog geodetskog zavoda pri popisu stanovništva? On treba da sarađuje sa Republičkim zavodom za statistiku u fazi priprema popisa, i u skladu sa zakonom i metodološkim uputstvima savezne organizacije nadležne za poslove statistike, obezbeđuje ažurirane granice statističkih krugova. Te ažurirane granice statističkih krugova verovatno bi neki iz DSS-a, iz celog DOS-a, želeli da budu po uzoru doktorice Zorice Radović, novog tvorca Ustava Republike Srbije, pa da se tako jedan statistički krug ili granica u budućoj metodologiji uokviri sa regionom na način kojim će biti rascepkana Srbija po Ustavu gospođe Zorice Radović, supruge predsednika Vojislava Koštunice.
Veoma je važno da poslanici znaju, a i celokupna javnost da je Vlada Republike Srbije nezainteresovana da izvrši popis stanovništva, između ostalog zbog toga što ne može da objasni porodicama preko 1.300 nestalih, otetih, kidnapovanih Srba sa Kosova i Metohije, kakva je njihova sudbina i kako će biti uvršteni u budući popis stanovništva.
Sa druge strane, moramo da znamo i to da je Savezna vlada popis odložila za sledeću godinu, a verujemo da neće biti u ovakvom sastavu ni Savezna vlada, a ni Republička vlada da ga sprovedu ni 2002. godine, iz tog razloga što su ta odlaganja diktirali separatisti iz Crne Gore, jer i u samom obrazloženju ovog predloga zakona o odlaganju popisa za sledeću godinu lepo stoji da je separatistička crnogorska vlast sama preduzela mere, kao što sve sama radi, ne poštujući odluke savezne administracije, i vi i sam Koštunica, imate mnogo problema sa njima, i zbog toga ste bili prinuđeni da i vi pomerite rok za 2002. godinu, ali verujemo da će popis ipak sačekati radikalsku vlast sledeće 2003. godine.