Dame i gospodo narodni poslanici, predlagač zakona je stidljivo naveo bar dva razloga zbog kojih popis ne samo da nije mogao da bude izvršen ove godine u roku koji je propisivao zakon, nego sigurno neće biti izvršen ni u roku koji sada određuje ovaj predlog izmena Zakona o popisu.
Prvi, stidljivo navedeni, razlog je stav Crne Gore o popisu u SRJ. Pretpostavljam da je DOS odlučio da se najpre sa Crnom Gorom dogovori o svemu, da nas izvesti imamo li zajedničku državu ili nemamo, pa da onda popisuje ono što posle DOS-a ostane, a posle DOS-a će ostati malo države za popis stanovništva, ili bar mnogo manje stanovnika će imati i mnogo manju teritoriju država koju DOS preda, kada izgubi vlast, od one koju je dobio u ruke na upravljanje kada je vlast preuzeo.
Ja sam telefonom obavešten iz Vlade Republike Srbije da je Vlada Republike Srbije prihvatila ovaj amandman i da je on postao sastavni deo Predloga zakona, i da o njemu Narodna skupština uopšte ne mora da se izjašnjava. Mene čudi, gospodine predsedniče, da to niste pročitali. Pretpostavljam da ste i vi obavešteni od strane Vlade Republike Srbije da je ovaj amandman prihvatila.
Upozoravam vas da mi ne možemo da raspravljamo o amandmanima, zato što nam predsednik nije izneo stav Vlade o amandmanima. Ne može uopšte da se primeni tumačenje gospodina predsednika Narodne skupštine da bi time Vlada vršila opstrukciju rada Narodne skupštine, zato što je ovo predlog zakona koji je podnela Vlada.
Ako Vlada ne želi da njen predlog zakona bude na dnevnom redu, u skladu sa Poslovnikom, prelazimo mi na sledeću tačku dnevnog reda, koju Vlada hoće da bude na dnevnom redu. Očigledno je da Vladu ne interesuje sudbina ovog zakona, zato što se o njemu nije izjasnila. Ako Vladu, kao predlagača, sudbina ovog zakona ne interesuje, zašto bi interesovala Narodnu skupštinu?
Mi moramo, ukoliko poštujemo pravila koja vi određujete ovom knjigom, da zastanemo sa odlučivanjem po ovom prvom amandmanu i ne smemo da dođemo u situaciju da na bilo koji način glasamo o amandmanu na Predlog zakona, koji je podnela Vlada, a o kome Vlada nije dala svoje mišljenje.
Zato vas pozivam, ako ima malo razuma i ako hoćete da vođenje ove skupštine privedete zakonu, da postupamo po zakonu, da postupamo po pravilima. Sve ono što usvojimo na nezakonit način može jedno vreme da bude u pravnom prometu, ali će biti poništeno, to vam garantujem. I sami ste svesni toga da ste poništavali neke odluke, donete u periodu pre vas, zato što mislite da nisu donete na zakonom predviđen način.
Ali, ova Narodna skupština, u donošenju svih zakona koji posle obavezuju 10 miliona ljudi, krši Poslovnik i krši zakone. Ako u ovom poslovniku piše, a nisam ja odlučivao hoće li da piše ili neće, da mi ne možemo da raspravljamo o amandmanima bez stava Vlade, mi o amandmanima ne možemo da raspravljamo.
To se uopšte ne tumači više, to je ono što ste nazvali diskrecionim pravom predsednika da uzima novac narodnim poslanicima, da izriče opomene. Pa i ovo je jedno potpuno jasno pravo, nema dalje više. Piše da ne može bez stava Vlade, i ne može, Skupština više ne može da donosi odluku da može. Ona može da donese odluku da menja Poslovnik, ali da nešto može mimo odredaba Poslovnika - pa, nemojte, molim vas da nas dovodite u situaciju u kojoj ova Narodna skupština, od uvođenja višestranačja, uopšte nije bila. Hvala.