TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.12.2001.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Tomić

Poštovana gospodo narodni poslanici, vi ste juče na početku zasedanja dobili obrazloženje Odbora za finansije, koji je preuzeo na sebe ingerencije ove skupštine i konstatovao da, recimo, gospodin Pal Šandor ima pravo da doda novi član 9a, a da 11 poslanika Socijalističke partije, koji su imali istu tehnologiju od 9b do 9j, nemaju pravo da daju obrazloženje na svoje amandmane na ovaj budžet.
U raspravi koja je vođena na Odboru za finansije govoreno je da su članovi Socijalističke partije, podnosioci tih amandmana, zloupotrebili rad ove skupštine, da hoće da otegnu raspravu, da ne dozvole da se ova skupština završi itd. Ako poslanik iz koalicije DOS to radi ima pravo, nigde se ne kaže da je prekršen Poslovnik. Znači, ovo je u skladu sa Poslovnikom, a ovo što su uradili članovi Socijalističke partije to je apsolutno kršenje Poslovnika.
Rečeno je da je prekršen član 143. Poslovnika o radu ove skupštine, iako to nisam mogao da pročitam u tekstu, valjda različiti tekst čitamo, a imamo iste poslovnike, i nisam mogao da pročitam gde su ga to poslanici Socijalističke partije prekršili. Upravo sam insistirao, zajedno s gospodinom Zoranom Novakovićem, da nađemo gde su to članovi Socijalističke partije prekršili Poslovnik o radu ove skupštine. Moram da kažem da je ovde apsolutno u primeni dvojni aršin i pravo da iz vlasti može da govori ko god hoće, a kada ste u opoziciji, pored Poslovnika i dodatno postoje ograničenja po božijoj volji.
Juče ste vi ovo izglasali i konstatovali da su poslanici Socijalističke partije prekršili Poslovnik. Sada ste glasali i konstatovali da poslanik iz DOS-a nije prekršio. Konstatovali ste. Nema veze da li je odustao ili nije, on je svoj amandman obrazlagao, a nama je oduzeto pravo i da ga obrazlažemo i da odustanemo. Znači, nismo imali pravo ni da odustanemo. Pravo nam je oduzeto na Odboru za finansije. Iako smo se mi usprotivili tome, očigledno da je volja većine ovde takva da za vas ne važi ni ovaj poslovnik, koji ste po treći put predložili i izglasali.
Moram da konstatujem da je ovde došlo do kršenja Poslovnika, članova 139. i 143.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Tomiću, već smo o ovome doneli odluku. Znači, povodom zaključka Odbora za finansije, a po članu 143, narodni poslanici koji su članovi iste poslaničke grupe mogu da podnesu samo jedan amandman na jedan član predloga zakona. Gospodin Pal Šandor je jedini član poslaničke grupe i podneo je jedan amandman ispred poslaničke grupe. Vi ste podneli na isti član pod a, b, v, g, d, đ više amandmana, što znači da to nije u skladu sa članom 143. Mogli ste, dakle, da podnesete samo predlog da se doda jedan novi član, a ne više.
Molim narodne poslanike da se izjasne glasanjem.
Za 39, protiv 96, uzdržana četiri, nisu glasala 24, od 163 narodna poslanika.
Konstatujem da nije povređen Poslovnik po primedbi narodnog poslanika Dragana Tomića.
Pravo na repliku, narodni poslanik Novaković.

Zoran Novaković

Dame i gospodo narodni poslanici, radi istine i razumevanja, jednom sam zamolio i još jednom ću da ponovim. Moje ime je Zoran D. Novaković, da bih se razlikovao od nekih drugih Novakovića. Jednog ću posle pomenuti, a to je Goran Novaković, koji danas ima velikih problema, a drugog neću pomenuti. Ovo D. da bi se razlikovali, to je od oca Dragoljuba.
Znači, juče je na Odboru za finansije drastično prekršen Ustav i Poslovnik, koji smo ovde doneli. Ja sam juče tražio pravo da izdvojim mišljenje povodom dva amandmana ili ukupno na amandmane, pošto mi to, po mom mišljenju, Poslovnik dozvoljava. Međutim, pravo, odnosno nepravo izlasavanja je odlučilo o svemu tome. Ne bih u ovom momentu da o tome elaboriram.
Uvažavam gospodina Šandora, ali da kažem da u ovom trenutku, sada je daleko bitnije, po meni, da znamo da je u našoj zemlji skoro vanredno energetsko stanje, obzirom da su uvedene redukcije od četiri sata. Već sam jednom gospodina ministra zamolio da nam objasni da li je bilo budžetskog prekršaja za ono što sam ga pitao, vezano za mazut i izvoz struje, a ako je redukcija struje ovog dana od 12 sati i preti kolaps energetskog sistema, shvatite to vrlo ozbiljno, sa ogromnim, nesagledivim posledicama, molim gospodina koji kaže da nije nadležan, ali je član Upravnog odbora Naftne industrije Srbije i to za 30.000 nadoknade, gospodina Stanka Kovačevića, da on makar proba da objasni, obzirom da sam očekivao da će izaći na repliku gospodin Naumov, koji je predsednik Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije.
Kao narodni poslanik i član poslaničkog kluba Stranke srpskog jedinstva, principijelnih ljudi, vrlo odgovorno kažem da je redukcija veoma ozbiljna i da je nivo redukcije takav da se može sprečiti zaustavljanje izvoza iz TE Novi Sad za Albaniju i Makedoniju.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pravo na repliku narodni poslanik Stanko Kovačević.

Stanko Kovačević

Poslanik Zoran D. Novaković je pre pauze, izneo podatak da je Naftna industrija Srbije dala 130.000 tona mazuta jednoj stranoj kompaniji i time je budžet Srbije oštećen za plaćanje akciza i poreza.
Želim da vas upoznam da mazut nije akcizni proizvod. A istina o 130 hiljada tona je sledeća: jedna strana kompanija kupila je mazut od NIS-a - jer imamo u Rafineriji u Pančevu viškove mazuta, pa dolazi u pitanje proces proizvodnje i kontinuiteta - dala Toplani Novi Sad. Toplana Novi Sad taj mazut preradila u električnu energiju, strana kompanija dobijenu električnu energiju od kupljenog mazuta izvezla u inostranstvo i time našoj zemlji trostruku korist donela.
Prvo, Naftna industrija Srbije zaradila je pet miliona dolara. Drugo, prerađivano je u našoj toplani, i treće, grejao se Novi Sad u procesu proizvodnje električne energije.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Joca Arsić.
Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite.

Joca Arsić

Poštovane kolege narodni poslanici, kao što je predsedavajuća rekla, podneo sam amandman na član 10. - da se stav 2. člana 10. briše. Evo iz kojih razloga - time bi se, brisanjem stava 2. navedenog člana, izbegla mogućnost i pravo Vlade da preuzme ingerencije Narodne skupštine Republike Srbije.
Radi se o sledećem - članom 10. predviđeno je da je za izvršenje budžeta odgovorna Vlada. To se kaže u stavu 1. U stavu 2. se kaže: "Vlada može, u toku izvršenja budžeta, vršiti izmenu namene sredstava utvrđenih budžetom za pojedine korisnike". Time se dira u suštinu samog budžeta. Znači, Vlada je vlasna da može da izmeni stavke i izvrši prenamene budžeta.
Čemu onda donošenje budžeta sa namenom za korišćenje? Čemu onda i član 11. ovog zakona, u kome se kaže da se obaveze prema korisnicima budžeta izvršavaju srazmerno ostvarenim prihodima budžeta. "Na teret sredstava budžeta korisnici mogu preuzimati obaveze do iznosa utvrđenih budžetom za pojedine izdatke. Budžetski korisnici mogu koristiti sredstva raspoređena ovim zakonom samo za namene za koje su im, po njihovom zahtevu, sredstva preneta."
Znači, ta dva člana su u međusobnoj koliziji. Član 11. predviđa način trošenja, način korišćenja sredstava budžeta, a član 10. daje Vladi pravo da vrši izmenu u budžetu. Da li to znači da će, recimo, gospodin Čović, pored 920 i nešto miliona, pored 500 miliona od Savezne vlade, moći da dobije još sredstava za potrebe juga Srbije ili Kosova; ili drugi korisnici budžeta.
Ministar je ovde pomenuo i da mi imamo sada transparentno prikazane stavke u korišćenju, recimo, prvi put kod pravosuđa, gde se u više stavki i više članova navodi koliko koji sud i koji korisnik iz pravosudnih organa može da koristi sredstava, a onda se članom 13. obavezuje ministar pravde da u razdelu r, za glave 4.1 do 4.9, odredi na koji način će se koristiti ta sredstva.
U čemu se onda ogleda ta autonomija? U čemu se onda ogleda nadležnost ovog visokog doma da utvrđuje budžet, kada Vlada može da promeni namene između dva zasedanja; a čak se ovim zadire i u problem rebalansa budžeta, jer niko nema potrebe da vrši rebalans budžeta ako je to ovlašćenje dato Vladi ovim stavom 2. člana 10. predloženog zakona.
Iz tih razloga sam predložio da se briše stav 2. ovog člana i da ostane samo - da je za izvršenje budžeta odgovorna Vlada. To je bio cilj i svrha mog amandmana. Normalno, znam da će amandman biti odbačen, kao i amandmani koje sam podneo na Zakon o akcizama, na Zakon o porezu, ne zbog sira, nisam ja Miki-maus. Ali, šta da radimo, narod je uskraćen, evo i za neke povlastice koje imao, a Vlada čak nije uzela u razmatranje amandmane narodnih poslanika, nego se sve to završava na već čuvenom Odboru za finansije. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? Ima reč narodni poslanik Dragan Tomić, u svojstvu predstavnika poslaničke grupe.

Dragan Tomić

Poštovana gospodo narodni poslanici, zašto je podnet ovaj amandman poslanika SPS-a? Moram reći da je u zadnjih godinu dana više puta, mnogo puta, sa ove govornice a i putem sredstava javnog informisanja, optužena prethodna vlada za nenamensko korišćenje sredstava.

Sada se ovde daje pravo Vladi da preusmerava sredstva koja su određena za pojedine budžetske korisnike. Nismo dobili odgovor koja je svrha agencija, šta je njihov cilj i šta one to unapređuju u radu određenih ministarstava, odnosno da li to znači, kada dođe do rebalansa budžeta za naredna dva-tri meseca, samo preusmeravanje sredstava ili će ovaj budžet izaći na cifru od 300 milijardi.

Ako smo konstatovali da je privreda Srbije tu gde jeste, znači u blagom padu, posebno elektroprivreda ovih dana, iako smo upozoravali i sa ove govornice, a i sami ste se između sebe upozoravali da ovo stanje nije dobro, sada imamo priliku da čujemo da se struja izvozi u Albaniju, da se prodaju energetske rezerve, a u najblažem slučaju, bar taj ministar koji je nadležan za energetiku morao bi zbog ovoga što se dešava da podnese ostavku. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 39, protiv 110, uzdržanih nema, nije glasao 214, ukupno 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 10. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 35, protiv 113, uzdržan jedan, nije glasao 21, ukupno 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 10. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Petar Cvetković, Dušan Ilić i Predrag Mijailović.
Amandman će obrazložiti narodni poslanik Dušan Ilić, a inače Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman.
Izvolite.