PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 10.04.2002.

7. dan rada

OBRAĆANJA

Dejan Mihajlov

Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo uvaženi poslanici, ovaj amandman treba usvojiti da bi se sačuvao i očuvao proces rada u zdravstvenim ustanovama i kako građani, ti krajnji korisnici, ne bi trpeli. Ne mislimo da bi usvajanje ovog amandmana umnogome oštetilo budžet Republike Srbije, iz koga se finansiraju potrebe i plate zdravstvenih radnika. A mi ćemo preduzeti te da bi se održao kvalitet iovako ne preterano velike zdravstvene zaštite naših sugrađana i kvalitet usluga koji sada uživaju, koji je možda  srazmeran ekonomskom trenutku u kome se naša država nalazi.
Smatramo da bi bilo dobro usvojiti ovaj amandman. Ukoliko i ne prođe, mi kao DSS ćemo glasati za amandmane onih poslaničkih grupa koje idu u istom ovom pravcu i koji slede posle našeg amandmana.
Samo istine radi, hteo bih da dam jednu informaciju koja se pominjala u prepodnevnom delu, da je gospodin Joksimović i dalje u stanu. Gospodin Joksimović se iselio iz stana koji je dobio na korišćenje od Vlade Republike Srbije. To je stan koji je nešto manji od 30 kvadratnih metara. Za razliku od gospodina Joksimovića, koji se iz tog stana iselio, neki drugi su se uselili, i to u vile na Dedinju. Mislim da je to nešto o čemu javnost treba da bude obaveštena, tako da ako već govorimo o tome, onda treba da znamo punu informaciju da je on kriv jedino što nije išao u vilu na Dedinju ili u trosoban stan, već u garsonjeru od 23 kvadrata.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Čedomir Jovanović, replika.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospođo Mićić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ne bavimo se mi ovde stambenom problematikom ni gospodina Joksimovića, ni svih onih koje vi u aluzijama pominjete. Reč je o pogrešnoj interpretaciji onoga što sam rekao. Prvo, ne mislim da je isključiva krivica DSS zbog rezultata i efekata rada resornog ministra, gospodina Joksimovića. Mislim da smo za to jednako odgovorni, jer smo uprkos protestima zdravstvenih radnika, uprkos činjenicama koje su pratile izbor gospodina Joksimovića, a koje su isticanje te kandidature opisivale kao lom i unutar same DSS, na tako nešto pristali.
Rekao sam samo da bi sve bilo mnogo korisnije da je taj čovek energiju upotrebljenu u odbranu svog stana upotrebio u odbranu prava zdravstvenih radnika za drugačije organizovanje zdravstva u Srbiji. Mislim da on ima puno pravo da živi i da, istovremeno, ima puno pravo da uživa i sve one statusne, ne bih rekao privilegije, već norme koje prate takvu vrstu zvanja. Srpski ministri, predsednici države, predsednici vlada, dok rade svoj posao, moraju poštovati norme civilizovanog političkog života. Te norme nas obavezuju i na, između ostalog, onakvu vrstu ponašanja kojoj nije pribegao gospodin Joksimović, ali je on o samom sebi dovoljno rekao.
Mislim da ova rasprava ne bi trebalo da ide u tom pravcu. Ako zaboravljate o kom čoveku je reč, podsećam vas da se samo osvrnete godinu dana unazad i vidite šta su članovi vaše stranke rekli o njemu, šta je rekla o njemu gospođa Kostić, šta je o njemu rekao vaš Odbor za zdravstvo, koji ga nije predložio i, konačno, pogledajte šta o njemu misle njegove kolege u zdravstvu. Ne postoji nijedan čovek koji podržava takvu vrstu politike.
(Glas iz sale: To su naše stvari.)
Tačno je da su to naše stvari i treba da se rešavaju unutar naše koalicije, a ne na ovakav način, jer je to zajednička sramota.
(Dejan Mihajlov: Replika.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Vi ste izazvali repliku.
(Dejan Mihajlov: On nije imao pravo na repliku, nije bio pomenut.)
Pomenuta je poslanička grupa i pogrešno je protumačen.
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 90, protiv 71, uzdržanih šest, nije glasalo 23, od 190 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Branislav Blažić i Goran Cvetanović.
Odbor za zdravlje i porodicu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Molim predstavnika Vlade da se izjasni o ovom amandmanu.
Predstavnik Vlade ne prihvata ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Branislav Blažić, podnosilac amandmana na član 1.
...
Srpska napredna stranka

Branislav Blažić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, SRS je podnela amandman na član 1. Međutim, ono što karakteriše ovu diskusiju do sada na neki način pokazuje da je izvršen pokušaj politizacije ovog problema. Posebno bih hteo da kažem da su tu politizaciju pokušali da izvrše oni ljudi koji nisu u zdravstvu. Siguran sam da zdravstveni radnici, koji su govorili u ova dva dana, nisu želeli politizaciju zdravstva.
Izaći za ovu govornicu i reći kako je nekad bilo politizacije, a danas nema, kako se nekad nekim partijskim knjižicama išlo kod lekara, a danas se ide zdravstvenim knjižicama, mislim da je jedna jeftina demagogija i ne odgovara pravoj istini. Politizacije je bilo i ranije, a ima je i danas. Prema tome, to je jedno zlo u zdravstvu koje, u svakom slučaju, treba da se iskoreni. Dok se to ne izvrši, teško je da ćemo naći novi put rešavanja nekih problema u zdravstvu.
Ono što smo mi želeli da pomognemo u ovoj situaciji, ne gledajući ni malo na neke partijske programe ili neku jeftinu političku demagogiju, jeste želja da ukažemo na problem koji je evidentan, da će na ovaj način biti jako veliki problem organizovati zdravstvenu službu, pogotovo u nekim bolničkim službama, kao što je hirurgija, anestezija, iz prostog razloga što nemamo dovoljno izvršilaca i što će se postaviti problem da li ćemo moći da obezbedimo adekvatnu permanentnost zdravstvene zaštite i nivo koji smo do sada imali. To je jednostavno objašnjenje.
Nije u pitanju nikakva želja da se bilo koja struka dominantno pokaže nad ostalim. Nije bila želja, što je neko ovde rekao, da se ugrožava Srbija. Žalosno je to da neko ovde izjavi da se ugrožava Srbija, a na taj način što će se održati dežurstvo u službama koje drugačije ne mogu to da urade.
Gospodo, zovite vi to kako hoćete. Da li ga zovete dežurstvo, da li ga zovete prekovremeni rad, suština je da li smo mi u mogućnosti ili želimo li da obezbedimo permanentan nivo zdravstvene zaštite. Nije politizacija, iz prostog razloga što bi trebalo opozicija ovakav jedan zakon rado da prihvati, jer vlast koja to uradi, sutra na izborima pred svojim biračima treba da objasni i da kaže - mi smo za to vreme uradili to ili to, a onda će birači procenjivati. To je suština jedne predizborne kampanje, da kažu - oni su nam obećali permanentnu zdravstvenu zaštitu, a ukinuli su nam dežurstvo ili pripravnost.
Ovde u prvom članu je jasno da se ukida čak i subota. Gospodo, subote nema. Ona se ne pominje, da li je u pripravnosti, u dežurstvu, a ne pominje se ni u redovnom radu. U dežurstvu se pominju samo nedelja i državni praznici. Šta ćemo sa subotom, ko će da radi subotu. Da li se razmišljalo o tome što, recimo, u hirurškoj ekipi - mora jedan kod kuće da bude pripravan. Matematički, prosto gledano, u nekim sredinama to nije izvodljivo. Ne radi se uopšte o želji da to mora na svakom mestu. Negde će to moći. Tamo gde može, možda bi moglo i da se podrži. Ali, imate sredina gde to neće moći da se uradi. Jasno je da je to nešto što apsolutno treba isključiti.
U našem amandmanu, koji je vrlo sličan ovom prethodnom, nudimo samo vrlo jednostavna rešenja, koja bi trebalo da obezbede upravo ono što je suština želje u zdravstvenoj zaštiti, a to je permanentnost i nivo zdravstvene zaštite.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč?
Reč ima predstavnik predlagača, potpredsednik Vlade Republike Srbije, prof. dr Žarko Korać.
...
Socijaldemokratska unija

Žarko Korać

Poštovani narodni poslaniče, što se tiče
vašeg pitanja zašto je ispala subota, moram da priznam da i ja imam to pitanje i postaviću ga Ministarstvu za rad. Mislim da ste vi u pravu, znači da je vikend subota i nedelja. Zato i mene iznenađuje. Vi ste postavili za govornicom to pitanje, a postaviću i ja. Potrebna je jedna izmena, naknadno, da se pojavi i subota. Meni to isto nije jasno. Vikend su subota i nedelja. Ne može se nedelja izdvojiti, čak i kada se uzmu ekonomski razlozi.
Uvažavam vaše argumente i argumente jednog broja zdravstvenih radnika da zaista ima zdravstvenih ustanova u kojima će se pojaviti izvesni problemi u ovakvoj organizaciji rada. Ali, moramo da budemo pošteni i da kažemo da ima mnogo više ustanova u Srbiji gde je mogućna organizacija rada, pre svega po mišljenju Ministarstva zdravlja Republike Srbije, ali i stručne javnosti, pošto ipak postoji dovoljan broj zaposlenih, da ne upotrebim težu reč, ponegde i višak zaposlenih, koji to mogu da realizuju.
Činjenica je da se ovde ograničava u stvari pravo na dežurstvo i nadoknada za dežurstvo; da se drugačijom organizacijom rada u ustanovi pokušava da rastereti budžet, odnosno zdravstveni fond isplate za dežurstva, ali takođe pruži adekvatna zaštita zdravlja građana; dakle, niko ne želi ovim da ugrozi zaštitu zdravlja građana.
Moram da kažem, pošto se jedan broj ovih amandmana i jedan broj vaših reakcija u velikoj meri podudara sa pismom koje je meni uputio Sindikat lekara i farmaceuta - to je praktično jedini sindikat gde su samo lekari i farmaceuti - i čak prepoznajem, što je potpuno korektno, u nekim nastupima i njihove stavove. Tu ima jedan mnogo ozbiljniji problem, da Sindikat lekara i farmaceuta zaboravlja da Konvencija o radu ne dozvoljava ovu organizaciju rada. Kada čovek dežura i završi, morao bi da ima 15 sati razmaka i to je prosto Konvencija o radu, koju su potpisali svi sindikati i u svetu se upravo za to bore.
Ovde se paradoksalno predlaže da samo za zdravstvo to ne važi i da zdravstveni radnici rade na jedan način koji njih fizički iznuruje. Moguće je da je u korist pacijenata, ali je to nepovoljno za njih kao ljude, a i pitanje je u nekoj tački kvaliteta rada. Ja ću ostati pri onome što je odgovorilo Ministarstvo zdravlja i zaštite životne sredine, ali sam ću postaviti pitanje da li postoji mogućnost revizije, da se subota pojavi i mislim da ste tu u pravu. Moguća je izmena.
Drugo, sasvim sam siguran da probamo prvo da vidimo da li ovaj način izmene funkcioniše i ako ne funkcioniše, isto tako ova skupština postoji, postoje zdravstveni radnici i naravno, onda će se, sasvim sam siguran, izvući konsekvence. Smatram da je ovo korektan odgovor na vaša pitanja. Drugim rečima, ovo je jedan pokušaj da se zdravstvena zaštita organizuje na drugi način.
Ovde niko ne govori o tome da postoji deo stručne javnosti koji smatra da u jednom broju zdravstvenih ustanova postoji višak ljudi koji ne dežura, kao i činjenica da od 15 lekara često samo pet uvek dežura, a deset ne dežura nikada; vi dobro znate, i ostali zdravstveni radnici, da tu postoji dosta problema. Dakle, ovo je jedan predlog koji pokušava da reši male finansijske mogućnosti, a čuva ono što vi želite - zaštitu zdravlja građana.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DOS  - DSS.

Dejan Mihajlov

Naravno, ovaj amandman ćemo podržati, on je u skladu sa onim našim prethodnim amandmanom i mislim da nam je objašnjenje gospodina Koraća, potpredsednika Vlade, u punoj meri dalo za pravo što smo ovaj amandman podneli i mislim da na sledećem glasanju ovaj amandman treba da dobije podršku.
Takođe smatram da prethodni amandman nije dobio podršku zato što ima onih čije su kartice ubačene, a oni nisu u sali i da su se odjednom na glasanju pojavile. Uzmite peti red, sede četiri poslanika, a ima sedam kartica. Sada, da li sede ispred ili iza, ne znamo ko gde sedi, ali jednostavno monitor to govori i to je možda jedan od razloga zašto amandman nije tada prošao.
Činjenica je da ste vi prekršili Poslovnik kada ste dali reč gospodinu Jovanoviću zato što on nije imao pravo za repliku, jer nije bio pomenut u prethodnoj diskusiji. Gospodin Joksimović, koji je pomenut, činjenica je da je izazivao puno kontroverzi, kao i da Demokratska stranka Srbije u potpunosti stoji iza njega i odgovara za njegov rad, jer ga je ona predložila. Ako je jedino što može da mu se zameri, u njegovom radu da je bio u stanu od 23 kvadrata, garsonjeri, onda je taj čovek više nego uspešno radio svoj posao i više nego uspešno štitio zdravstvo, upozoravao na nezakonitosti koje su postojale i to je čovek koji je u junu prošle godine pripremio....
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Mihajlov, molim vas da se vratite na temu dnevnog reda. Dobili ste reč o amandmanu, da ne ulazimo više u te stranačke probleme.