PETO VANREDNO ZASEDANjE, 17.07.2002.

6. dan rada

OBRAĆANJA

Siniša Mitrović

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, obzirom na konsenzus koji smo postigli prilikom glasanja i na ovu jednodušnu podršku da radimo u interesu građana i parlamenta, predlažem da rasprava amandmana u pojedinostima traje tri minuta.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića da rasprava u pojedinostima traje najviše tri minuta.                Za 95, protiv 25, uzdržan jedan, nije glasalo 24, od 145 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića .
Da li smo završili raspravu o amandmanu na član 16?
Da li se još neko prijavljuje za reč o tom amandmanu? (Ne.)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Rajko Baralić, Radojko Petrić, Dragan Jovanović, Živodarka Dacin i Ljubomir Mucić.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč? (Da.)
Izvolite, narodni poslanik Radojko Petrić.

Radojko Petrić

Poštovano predsedništvo, poštovani poslanici, gospodine potpredsedniče Vlade, u ime SPS-a, zajedno sa grupom poslanika, podneo sam amandman da se izvrši izmena člana 17. koji govori o kontroli rada i informativno-bezbednosne agencije.
Naime, u članu 17. Vlada je predložila da se, u smislu kontrole rada agencije, direktor agencije dužan da na zahtev Narodne skupštine i Vlade podnese izveštaj o radu agencije i o stanju bezbednosti Republike Srbije.
Amandmanom se predlaže da se izvrši izmena predloga Vlade i da se obezbedi sistematičnija i sveobuhvatnija kontrola rada agencije. Zapravo, amandmanom se predlaže sledeće: prvo, da je direktor agencije dužan da Narodnoj skupštini i Vladi jednom godišnje obavezno podnese izveštaj o radu agencije i o stanju bezbednosti Republike Srbije; drugo, da je direktor agencije dužan da dva puta godišnje podnese izveštaj i Odboru Narodne skupštine za odbranu i bezbednost; i treće, da je direktor agencije dužan da, pored napred navedenog, podnese izveštaj o radu agencije i na zahtev Narodne skupštine, Vlade i Odbora za odbranu i bezbednost.
U stvari, amandmanom se suštinski menja prilaz kontroli rada agencije. Ne treba predvideti samo obaveze agencije da podnosi izveštaj o radu na nečiji zahtev, pa iako se radi o zahtevu Skupštine i Vlade. Treba propisati obavezu da agencija mora jednom godišnje da podnese izveštaj o radu Narodnoj skupštini i Vladi.
Posebno treba dati mesto kontroli rada agencije od strane skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost, kako se zapravo ovim amandmanom i predlaže.
Ceneći značaj agencije, neophodno je predvideti potpuniju kontrolu njenog rada i uvid u sprovođenje stavova i smernica koji se odnose na bezbednosno-obaveštajnu politiku Republike Srbije.
Ne može se to prepustiti samo Vladi, kontrolu u prvom redu treba da vrši ovaj parlament, bilo direktno, bilo preko svog odbora, jer je on najviši predstavnički organ građana i najviši predstavnički organ zakonodavne vlasti.
Amandman treba prihvatiti zato da agencija ne bude udaljena od parlamentarne kontrole i da ne bude zloupotrebljena u bilo kakve svrhe i u bilo čijem interesu.
Mislim zaista da ima mesta da se, u smislu proširenja kontrole agencije, izvrši dopuna i usvoji amandman. Zahvaljujem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Da.)
Izvolite, reč ima narodni poslanik Borislav Pelević, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SSJ za ovu tačku dnevnog reda.

Borislav Pelević

Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa SSJ će podržati ovaj amandman i nadam se da će biti dovoljno odgovornosti u ovom parlamentu da se on uključi i postane sastavni deo ovog zakona, jer ako govorimo o civilnoj, odnosno o parlamentarnoj kontroli državne bezbednosti, odnosno kako će se zvati, bezbednosno-informativne agencije, onda je neophodno da direktor te agencije makar dva puta godišnje podnosi izveštaj o radu agencije Odboru za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije.
Nije dovoljno što u članu 17. Predloga zakona stoji - na zahtev Narodne skupštine i Vlade direktor agencije dužan je da podnese izveštaj o radu agencije i o stanju bezbednosti Republike Srbije.
U čemu je problem?
Problem je u tome što DOS ima većinu u parlamentu i što nije verovatno da će ikada zatražiti i podneti zahtev u ime Narodne skupštine, da direktor agencije podnese izveštaj o radu agencije. Ukoliko govorimo o tome da će rad agencije biti javan, odnosno pod kontrolom parlamenta i Vlade Srbije, onda je neophodno primeniti ovaj amandman i mislim da neće škoditi DOS-ovoj većini, odnosno predlagaču ovog zakona da ovaj amandman postane sastavni deo ovog zakona.
Inače, još jedna poslanička grupa iz DOS-a je podnela sličan amandman, što znači da ima svesnih ljudi koji žele zaista da rad agencije ubuduće bude pod kontrolom parlamenta. Nemojte da se zavaravamo. Državna bezbednost je državna bezbednost. Ona uvek radi za onoga ko ima vlast u državi. Tako je bilo ranije, tako je sada i tako će sigurno biti ubuduće, a da se ne zavaravamo u tome, to je sasvim jasno i mislim da će uključenjem ovog amandmana u Predlog zakona, novoosnovane bezbednosno- informativne agencije rad postati zaista javan, odnosno kontrolisan od strane parlamenta.
Mislim da nema nikakvih razloga da se ovaj amandman ne prihvati. Zahvaljujem na pažnji.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da  li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman. Narodni poslanik nije prisutan.
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Leila Ruždić - Trifunović, Marin Krešić i Radoslav Nektarijević.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Predstavnik podnosilaca amandmana želi reč?
Izvolite, narodni poslanik Marin Krešić.

Marin Krešić

Poslednji, ali ključni amandman Demokratskog centra, koji zapravo uvodi obaveznost podnošenja izveštaja o radu agencije dva puta godišnje i Narodnoj skupštini i Vladi, umesto da se to radi isključivo na zahtev.
Mislim da je svima jasan smisao i da smo ga dovoljno obrazlagali u načelnim diskusijama, a izašao sam da ujedno, pošto smo produžili rad i na pojedinosti drugog zakona, saopštim da odustajemo od amandmana na ovaj drugi zakon. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Da li neko želi reč? (Nema prijavljenih.)
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Narodni poslanik nije prisutan.
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Na član 22. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Narodni poslanik nije prisutan.
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Na član 23. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Narodni poslanik nije prisutan.
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Na član 23. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Rajko Baralić, Radojko Petrić, Dragan Jovanović, Živodarka Dacin i Ljubomir Mucić.
Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman.
Da li se neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Ljubomir Mucić, predstavnik podnosilaca amandmana na član 23. Predloga zakona.

Ljubomir Mucić

Poštovani narodni poslanici, gospodine ministre, zajedno sa još četiri kolege, narodnim poslanicima, poslaničke grupe SPS, podneo sam amandman na član 23. predloženog zakona. Pošto ovaj član ima tri stava, amandman na stav 1. koji je više tehničke prirode, i amandman na stav 3. koji je suštinske prirode.
Prvo da kažem da u stavu 1, koji se odnosi na čuvanje tajne od strane pripadnika agencije, predlažemo da je pripadnik agencije dužan da trajno čuva podatke agencije koji predstavljaju državnu tajnu; dalje da ne nabrajam, to je potvrđeno i u stavu 2. - obaveza čuvanja podataka, mera i radnji iz stava 1, ovog člana, znači trajnog čuvanja prihvata se prilikom prijema na rad i važi po prestanku rada u agenciji; to je potvrda ovoga što sam rekao za stav 1, da je pripadnik agencije "jednom policajac, doživotno policajac" i da je dužan da čuva tajnu sve vreme, dok radi u agenciji, prilikom stupanja i posle prestanka rada u agenciji.
Amandmana na stav 3. je suštinske prirode i pokušaću da predstavnike Vlade i vas poslanike ubedim da ga prihvatite. Taj stav: "Od obaveze čuvanja tajne pripadnika Agencije može osloboditi direktor Agencije".
Naš predlog je da u ovom amandmanu stoji: "Od obaveze čuvanja tajne pripadnika agencije može osloboditi Vlada Republike Srbije". Mislim da ovo treba preneti na Vladu Republike Srbije, jedan kolektivni organ, a ne ostaviti pojedincu, koji je takođe radnik agencije. Ko njega može osloboditi čuvanja tajne i podataka do kojih se došlo?
Mislim da, je ovo vezano za član 11, gde stoji: način evidentiranja, obrade, čuvanja, korišćenja, zaštite i dostavljanja "drugim nadležnim državnim organima informacija i dokumenata iz stava 1. ovog člana utvrđuje Vlada". Tako bi i u ovom slučaju trebalo da Vlada oslobađa od obaveze čuvanja državne tajne, vojnih i drugih tajni, kao i mera i odluka agencije.
Iz napred navedenih razloga, smatram da je zaista ovaj amandman prihvatljiv i vidimo da u ovom trenutku, kad to radi Savezna vlada, i Vlada Republike Srbije ipak, zbog ovih čestih promena i izmena, treba da bude institucija koja može pripadnika agencije, pa i direktora agencije, osloboditi od čuvanja tajne. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova, gospodin Dušan Mihajlović.