PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.12.2002.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

12.12.2002

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:35 do 23:20

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Nemate prava na repliku, nije uopšte spomenuto vaše ime i niste pogrešno protumačeni. Reč ima narodna poslanica Zlata Đerić, poslanička grupa Nove Srbije; dakle, tri minuta je preostalo vreme  za vašu poslaničku grupu. Sledeći prijavljeni za reč je narodni poslanik Bratoljub Janačković, poslanička grupa DOS - Reforma Srbije.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, poštujući i vreme koje smo do sada uložili i umor koji je već vidan kod svih, trudiću se da budem kratka. Naime, budžet je, to je svima jasno, nešto što je ograničeno, budžet je vrlo egzaktan i  ovde sam čula da je svaka dobronamerna sugestija dobrodošla i trudiću se da tako i izložim. Posebno mi je drago što vidim ministre finansija i zdravlja ovde zajedno, pa mogu da im se obratim, jer je ovo sugestija koja se tiče njih. Naime, budžetska sredstva su strogo namenska i ne mogu da se preusmeravaju bez saglasnosti Ministarstva finansija. Budžet ima ulaz i izlaz i to je vrlo jasno i konkretno. Ono na šta ovaj visoki dom mora da stavi overu na kraju jeste završni račun, jeste neki sledeći budžet.
Finansijska disciplina nam je apsolutno neophodna da bismo svi imali neku sigurnost. Budžet su sredstva svih građana i nas koji ovde sedimo i koji ih predstavljamo i svi smo istovremeno korisnici tog budžeta, direktno ili indirektno.
Samo ću skrenuti pažnju na jednu stvar za koju sam zamoljena ispred svoje stranke, ministru finansija, jer smo se obratili Ministarstvu zdravlja, rdi se o preusmeravanju sredstva iz budžeta bez saglasnosti Ministarstva finansija, to je samo jedan primer, može ih biti puno, a nas kasnije neznanje ne opravdava ako overimo nešto što nismo znali.
Naime, u pitanju je Institut za transfuziju krvi Srbije, izvod iz zapisnika od 6. novembra 2002. godine, , odluka Upravnog odbora da se budžetska sredstva namenjena za ostvarivanje opšteg interesa u oblasti zdravstvene zaštite preusmere za opremanje Instituta i to nedostajućom opremom. Odluka je dostavljena finansijskoj službi i Ministarstvu zdravlja. Ne Ministarstvu finansija. Istoga dana, na istoj sednici, odluka - pokrerće se postupak javne nabavke pod rednim brojem 3. itd; očekivana vrednost javne nabavke iznosi 19.200.000 dinara, ali je donacija Evropske agencije u 2002. godini ovom institutu tri miliona evra za nabavku opreme.
Prema tome, nabavlja se nešto što je predmet donacije. Kontrola korisnika budžeta je izuzetno neophodna. Mi smo, u stvari, tražili informacije od Ministarstva zdravlja, ne znam da li ga je dobilo (obraća se ministru zdravlja). Nije ga dobilo. Zato nas ustvari i interesuje kakva je mogućnost da se korisnici budžeta kontrolišu i da ne bude te vrste zloupotreba. Mislim da je sugestija potpuno dobronamerna. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Bratoljub Janačković, a sledeći prijavljeni je Miloš Todorović, poslanička grupa SSJ.

Bratoljub Janačković

Poštovano predsedništvo, poštovani članovi Vlade, uvaženi predsedniče Vlade, dame i gospodo narodni poslanici, razmišljajući o predloženom budžetu Republike Srbije za 2003. godinu pitao sam se šta bih mogao predložiti ministru finansija, uvaženom gospodinu Đeliću, a pri tom imajući u vidu da je predamnom kao i pred njim mnoštvo ograničenja i zahteva, od neminovnih velikih socijalnih elemenata i davanja, o kojima je maločas govorio premijer, pa preko nekih zahteva i traženja intervencije radi oživljavanja posrnule poljoprivrede i takođe suprotnih zahteva za opravdanom liberalizacijom i smanjenjem poreza, pa do neminovnog finansiranja saveznog budžeta SRJ, istina na izdisaju, ali još uvek vrlo aktivnog potrošača budžeta.
Kako pomiriti nepomirljivo i obezbediti budžetski suverenitet i prvenstvo budžetskih interesa Republike Srbije. Zahvalan sam ministru Đeliću, koji je nedavno pomenuo činjenicu da se budžet za 2002. godinu, doduše u planiranom okviru, delom popunjavao kreditnim zaduženjem kod jedne naše banke, i da iznenađenje bude potpuno, kod banke u kojoj se deponuje suficit saveznog budžeta.
Istovremeno, novac od poreza i akciza sa prostora Srbije se nesmetano sliva u saveznu kasu, po automatizmu i po mom uverenju bez neke jasne osnove u dokumentima Republike, rekao bih više po navici.
Moje je uverenje da budžet Srbije treba da ima apsolutno prvenstvo i da svi javnih prihodi sa teritorije Republike Srbije, a pre svega porezi na promet i akcize, treba da se odmah i bez odlaganja prikupljaju samo i jedino u budžet Republike Srbije. Jednostavno, prihodi se za SRJ, države u gašenju, ne mogu zahvatati automatski i direktnim učešćem u porezima na promet i akcizama, koji su izvorni prihodi Republike Srbije.
Skoro je kategoričan stav Nove demokratije da se svi porezi prikupljaju u budžet Republike Srbije, a da se na rashodnoj strani budžeta Republike Srbije iskaže iznos koji se prenosi u savezni budžet, sa precizno iskazanom dinamikom i prioritetima koje ovaj parlament usvoji, a na predlog Vlade.
Poštovani poslanici, dok administracija Republike Srbije strepi od nepoznanica, odakle da obezbedi finansije za preuzimanje poslova SRJ, a svi mi ovih dana postavljamo vrlo neugodna pitanja gospodinu ministru Đeliću, savezni ministar finansija maše suficitom savezne države. U najmanju ruku nedovoljno kolegijalno; i ne samo to: deo imovine Vojske Jugoslavije izlaže se prodaji i licitaciji a da pri tom ne znamo da li se, kako i na koji način ti prihodi evidentiraju.
Tu su i prihodi od carina. Poštovani poslanici, građani Srbije, želimo da Srbija, koja je do sada stoprocentno finansirala zajedničku državu, a i ubuduće će je finansirati sa 95%, zna gde i kako se troši novac poreskih obveznika Srbije i da sve to kontroliše.
Zato hoćemo sve prihode od poreskih obveznika Srbije u budžet Srbije. Svi rashodi koje finansira poreski obveznik Srbije, a odnose se na uniju Srbije i Crne Gore, da se iskažu u budžetu Srbije na istom nivou detalja kao što se to čini za druge razdele. Izvršenje isključivo kroz trezor Srbije, svih finansijskih obaveza prema budućoj uniji Srbije i Crne Gore, a ne preko neke osamostaljene birokratije na zajedničkom nivou, koja može ali ne mora na najbolji način da funkcioniše; kontrolu, internu i eksternu, od strane institucija Republike Srbije, svega onoga što poreski obveznici Srbije finansiraju.
Na kraju, mislim da predloženi budžet za 2003. godinu zaslužuje svaku pažnju i poštovanje, jer smo prethodnih dana bili svedoci i učesnici kada smo kritikovali predložene poreske zakone koji su dobrim delom zahvatali od poreskih obveznika. Danas imamo iskazana nezadovoljstva zašto se pojedinim budžetskim korisnicima nedovoljno daje. To je ipak najbolji dokaz da je budžet dobro uravnotežen i da će uvek biti nezadovoljstva od strane onih od kojih se uzima, a da će oni koji dobijaju u određenom momentu biti više ili manje zadovoljni. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Miloš Todorović, a posle njega Arsen Kurjački.

Miloš Todorović

Poštovana gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi gospodine predsedniče Vlade, uvažena gospodo ministri, danas razmatramo Predlog zakona o budžetu za 2003. godinu. To je treći budžet koji ova vlada predlaže i iskreno se nadam i poslednji. Uz budžet su redovno išla nerealna obećanja, lažni optimizam i još lažnija statistika. Vladina politika koju su sami pogrešno nazvali - reforme u Srbiji, umesto vlast po svaku cenu - doživela je debakl, a narod u Srbiji dovela do očaja i prosjačkog štapa.
U obrazloženju ovog predloga Vlada nam potura neku bajku o makroekonomskom okviru za period od 2002. do 2005. godine i makroekonomskoj politici opet do 2005. godine. Aman gospodo iz Vlade, vaše vreme je već isteklo. Izbori se moraju održati najkasnije u septembru mesecu 2004. godine, a za vas su izbori verovatno isto što i tornado za Floridu.
Vi sigurno nećete biti ovde, pa čak ni u Srbiji 2005. godine, jer će tada biti neki drugi ljudi, naravno koje narod izabere. Da bi Vlada i svi mi shvatili gde se u stvari nalazimo vredi ponovo čuti prvu rečenicu obrazloženja predloga budžeta - budžet Republike Srbije za 2003. godinu sastavljen je u skladu sa ekonomskom politikom koja treba da postavi temelj brzog i održivog privrednog rasta. Čujte, brzog i održivog privrednog rasta.
A kakva je ekonomska situacija kod nas najbolje ćemo se informisati iz studije - indeks ekonomskih sloboda 2003. "Volstrit žuranala" gde se Jugoslavija nalazi na 149. mestu od 156 zemalja. Molim vas, na 149. mestu od 156 zemalja. Molim vas, ovo je izveštaj vaših novina pošto opozicione ne postoje od 22.11. 2002. godine.
Prošle godine bili smo na 144. mestu, dakle realno po svim ekonomskim pokazateljima ove godine neuspešniji smo nego prošle. Znači, uzalud gospodo Vladine šarene laže. U celom svetu od nas su lošiji još na ekonomskom planu Belorusija, Severna Koreja, Iran i Zimbabve. Tako kaže ovde. To ne kažemo mi.
Na predlog budžeta za 2003. godinu imamo dosta primedbi, mi kao poslanička grupa SSJ, ali ja ću se potruditi da vam skrenem pažnju samo na neke najbitnije. Recimo, to su penzije. Sredstva predviđena za penzije nisu dovoljna, način obračuna penzija koji je Vlada uvela početkom 2002. godine vodi pravo u genocid preko milion i po penzionera.
Penzije u ovom mesecu, sa prosekom od 6.500 dinara, nisu dostigle nivo penzije iz decembra 2001. godine. Takva je politika Vlade i Ministarstva za socijalna pitanja prema toj brojnoj grupaciji ljudi, koji najčešće od svoje bedne penzije izdržavaju sebe, decu i unuke, jer naravno oni nemaju ni gde da se zaposle i od čega da žive. Za razliku od prošle i ranijih godina, kada su prosečne penzije iznosile oko 90% prosečne plate, ove godine se taj udeo iz meseca u mesec smanjivao, da bi sa samo pre par meseci srozao ispod 70%. U decembru prošle godine penzija je iznosila 91%, a sada samo 68% prosečne plate u Srbiji. Očito da će se ovaj sunovrat penzija nastaviti u 2003. godini, a što je siguran put uništavanja penzionera.
Kada njima, dame i gospodo, samo za lekove nije dovoljno 6.500 dinara kolika je prosečna penzija, ali neka ih Bog poživi do sledećih izbora, znaće i oni verovatno kome će dati svoj glas.Predlažem da se u budžetu za 2003. godinu stavka za penzionere poveća i da se najhitnije do 1. januara 2003. godine odustane od tromesečnog usklađivanja penzija sa platama i troškovima života iz prethodnog kvartala. Inače, ako se usvoji ovakav sadašnji predlog Vlade imaće to fatalne posledice po penzionere.
U posebnom delu budžeta, odmah na početku, pada u oči da je budući predsednik Republike dobio malo para da bi obavljao ovako značajnu funkciju. Izgleda da se Vladi ne dopada nijedan kandidat i ne želi da mu omogući normalan rad. Zamislite, dame i gospodo, za putovanje predsednika Republike odobreno je samo milion dinara ili 16.000 evra. Pri tom, Vladi je dobro poznato da budući predsednik ne može da se vozi avionom besplatno, jer verovatno nema tako moćne i bogate prijatelje. Recite Čedo.
(Čedomir Jovanović, sa mesta: Živi u Užicu i tamo nema aerodroma.)
Hvala vam. Narodna skupština i njene stručne službe dobili su sasvim mnogo bolji tretman. Pre desetak dana oni su obezbedili sjajan start za plate u idućoj godini, jer su sebi nesebično povećali plate za 10%, pa primaju plate od 25.000 do 35.000 dinara. Primaju za jedan mesec koliko penzioneri za pola godine. Dame i gospodo, po mišljenju poslanika SSJ, ovo je zaista i nehumano i sramotno.
Ustavni sud Srbije, loše mu se piše. Vlada i ministar pravde, gospodin Vladan Batić, nimalo nisu zadovoljni njegovim radom, zato je i dob samo 15 miliona dinara za 2003. godinu. U pogledu 45 poslaničkih mandata DSS-a nisu igrali kako im je Vlada svirala, zato im je ugrožena egzistencija. Sve dok sudskim organima kapu kroji izvršna vlast, oni moraju da slušaju Vladu i da sude kako premijer i resorni ministar narede, a ne da se drže Ustava i slova zakona, kako bi to po meni zaista trebalo da bude.
Vrhovni sud Srbije, gore je prošao nego Ustavni sud Srbije. Presuda o ekstraprofitu skupo će ih koštati. Stvarno su iznervirali premijera i resornog ministra gospodina Đelića i 2003. godina upravo je dobra prilika Vladi da im se osveti i da im pokaže ko je neprikosnoveni gazda Srbije. Sudije Vrhovnog suda misle da je za njih merodavan zakon. Greše. Veži konja gde ti gazda kaže. Zato će se i on ugasiti u 2003. godini Savezni ustavni sud je za Vladu potpuno nebitan, beznačajan i nekoristan, kao neka ikebana, tako da nazovem tu instituciju.
Vlada Republike Srbije je za sebe planirala sredstva kao da će funkcionisati cele 2003. godine, a verujte mi da naće. Već na proleće desiće joj se pad u bezdan. Svi se sećamo kako je nedavno prošao u ovoj skupštini njen predlog dnevnog reda za poreske zakone; i referendum stranke koja nosi naziv DHSS nije prošao. To je bio prvi žuti karton. Drugi žuti karton bioje 3. decembra. Crveni, verovatno na proleće. Kada bude vreme za izbore, Vlada će pasti, a za sada se uglavnom održava nažalost trgovinom glasovima.
Dakle, ova sredstva za vladu automatski treba umanjiti za 30% u korist penzionera. Na opšte iznenađenje, u budžetu i dalje figurira Biro za komunikacije. Beba je dobio otkaz, Anketni odbor propao, a Biro ostao i još treba u idućoj godini da proarči celih 140 miliona dinara. Šta je taj biro uradio osim što je od jedne televizije, neću da kažem koje, svi znate koja je to televizija, napravio Vladinu razglasnu stanicu. Beba je prošao onako kako je radio, posle prvog kruga predsedničkih izbora premijer ga najurio, jer Vladin kandidat nije pobedio.
Bruka je i sa Anektnim odborom, koji je istraživao tobožnji upad nekoga u Birou za komunikacije. Šepurio se dva meseca u ovoj sali i na televiziji, a na kraju je podvio rep i nestao. To jeste tipičan primer kako se krajnje neodgovorno troše budžetska sredstva, dame i gospodo. Da li ćemo u završnom računu za 2002. godinu naći podatak koliko nas je koštao taj anektni odbor i njegovo mlaćenje, da kažem, prazne slame po ovoj sali ovde.
Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu treba postaviti poseban uslov za korišćenje para iz budžeta. Do 1. jula 2003. godine da ažurira biračke spiskove po opštinama i da izradi jedinstven ažuran birački spisak za Srbiju koji bi bio dostupan svim građanima. Sa sadašnjim viškom od 600.000 virtuelnih birača izlazak od 50%, dame i gospodo, apsolutno nije moguć.
Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede za dve godine nije uradilo baš ništa. Zato predlažemo, kao poslanici SSJ, da se u budžetu uskrate prava, tj. sredstva neuspešnom Ministarstvu i još neuspešnijem ministru, i da celokupna sredstva u iznosu od 8.314.000.000 dinara usmerimo direktno za razvoj i unapređenje poljoprivrede. Tako ćemo pomoći i poljoprivredu, a naravno odmah i sve građane u Srbiji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, vreme koje je na raspolaganju poslanikoj grupi SSJ je potrošeno.

Miloš Todorović

Završavam. Prilikom dodele sredstava za ustanove kulture, mi bi ovde u stvari trebalo da arbitriramo, dame i gospodo, između ministra za kulturu gospodina Lečića i Gorice Mojović, koja žari i pali u kulturi Beograda s jedne strane i svih umetnika, sa druge strane. Njih dvoje izazvali su pravi spor sa umetnicima oko sredstava za zdravstveno osiguranje samostalnih umetnika. Zbog tvrdoglavosti ovih birokrata, a moram da ih tako nazovem, umetnici i njihove porodice ostali su bez prava na zdravstvenu zaštitu. Zamislite molim vas, oni su se usudili da jednom Petru Kralju uskrate pravo da overi zdravstvenu knjižicu. Slično su uradili, dame i gospodo, Milan i Aleksandar Obrenović prema Radoju Domanoviću, a svi znamo kako su oni prošli na kraju. Predlažem da ovaj visoki dom...
(Predsedavajuća: Jedan minut narodni poslaniče.)
... zaista stane i ustane u odbranu prava umetnika Srbije. Završavam, izvinjavam se, zaista se izvinjavam, ali moram da pročitam još jednu rečenicu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, završili ste, pošto je vreme na raspolaganju vaše poslaničke grupe isteklo pre minut i ...

Miloš Todorović

Zahvaljujem se na pažnji.