PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.12.2002.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

13.12.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 12:10 do 19:40

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala, gospođo predsedavajuća. Želeo bih u ime kolega koji su podneli ovaj amandman da pozovem, naravno, Narodnu skupštinu Republike Srbije da glasa za ovaj amandman. Mislim da je dobar amandman. U ime toga, povodom budžeta želeo bih da kažem samo dve stvari. SPS je stranka opozicije i neće podržati ovaj budžet, jer smatra da ima mnogo razloga i glasaće protiv budžeta. S obzirom da je budžet najvažniji dokument Vlade, logično je da ne podržavamo ni Vladu. A da je Vlada na dnevnom redu, ne bi ni nju podržali. Ovo govorim iz razloga, a glasanje će biti i videćemo kako će ko glasati. Ako neko od vladajućih stranaka bude glasao protiv budžeta i pridruži se opoziciji, nek sam objašnjava građanima Srbije zašto je to učinio. To isto važi i za kvazi opozicione i kvazi parlamentarne stranke. Pitanje budžeta, pitanje Vlade su ona pitanja gde se određuje struktura i gde se pokazuje kakva je koja stranka. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Prelazimo na član 12. na koji je amandman podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Podnosilac amandman želi reč.
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
 Dame i gospodo poslanici, ja sam svojim amandmanom tražio da se član 12. briše, a 1. stav člana 12. glasi: "Transferi između korisnika budžetskih sredstava mogu vršiti sledeći direktni korisnici budžetskih sredstava i to: Ministarstvo za nauku, tehnologiju i razvoj, Ministarstvo prosvete i sporta, Ministarstvo kulture i javnog informisanja i Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede".
Prvo, ne bi bilo principijelno i kako vi to volite da kažete gospodo iz DOS-a, transparentno da neka ministarstva budu povlašćena, a neka ne. Principijelno bi bilo da ili ni jedno ministarstvo ne može ili sva ministarstva da mogu.
Postavlja se sada pitanje šta je to zajedničko sa Ministarstvom prosvete i sporta, Ministarstvom kulture i javnog informisanja i Ministarstvom za poljoprivredu i vodoprivredu. Ono što je zajedničko jeste da imaju najnesposobnije ministre u Vladi Republike Srbije. Ako pogleda Ministarstvo prosvete i sporta, kakav zakon može da napiše Gaša Knežević? Loš, toliko loš da je to košmar za one koji takav zakon moraju da sprovode, pa će verovatno zato Gaša Knežević morati da uplati za specijalizovane usluge i usluge po ugovoru Ministarstvu za nauku i razvoj 142 miliona i 800 hiljada i 285 miliona da mu pišu zakone.
Kakav zakon može da napiše ministar kulture i javnog informisanja, Lečić? Nikakav. Ja čoveka koji je toliko lenj u životu još nisam video. Čovek misli samo da ide na prijeme, na koktele. Njega ni zakoni, ni ministarstvo, ni bilo šta drugo ne interesuje. Znači, on će morati da izdvoji Ministarstvu za nauku i razvoj 198 miliona i 958 hiljada i usluge po ugovoru 6 miliona 250 hiljada dinara.
Kada je u pitanju Ministarstvo za poljoprivredu i vodoprivredu, kakav zakon nama može da napiše Dragan Veselinov ili stručnu publikaciju kako vas uhvatiti u krivolovu ili kako izvoziti ptice pevačice ili kako upropastiti srpsku poljoprivredu i srpskog poljoprivrednika. On će morati da uplati Ministarstvu za nauku i razvoj 50 miliona dinara, ali sada se postavlja pitanje šta će već Ministarstvu za nauku i razvoj 3 milijarde dinara i usluge po ugovoru 200 miliona i 600 hiljada dinara.
Gospodine ministre, moj vam je savet da ovaj amandman prihvatite i odmah da nadležni odbori podnesu amandman da sva ministarstva mogu da vrše transfere, jer tada nećete morati da pravite rebalanse budžeta, nećete morati za ovom govornicom i na konferencijama za štampu da iznosite neistine da u slučaju da se rebalans ne usvoji neće plata i penzija. Jedino što će da se desi jeste gospodine ministre da ćete ići u zatvor zato što ste uplatili za Labusovu izbornu kampanju RTS-u 2 milijarde i 600 miliona dinara. Jedino to, jer ste suprotno Zakonu o budžetu za 2002. godinu trošili sredstva. Sada tražite da vam odobrimo ono što ste već potrošili.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima ministar, gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Ovde nije problem sa budžetskim računovodstvom, ali rekao bih sa budžetskom tehnikom. Ono što je tačno to je da u jednom krajnjem sistemu trezora za sve ono što se tiče budžeta Srbije, svih direktnih i indirektnih korisnika ideja je i to će biti već 6. tačka dnevnog reda ovog zasedanja, kada budemo govorili o dopunama Zakona o budžetskom sistemu, to je da uistinu se vrši optimizacija svih sredstava i da prenošenje sredstava iz državne kase se desi pri pokazivanju i formiranju čak jednog unapred određenog redosleda naloga raznih budžetskih korisnika, tako da kada se dođe do najmanje potrošnje, da ona bude uplaćena i data i da se novac da samo na taj dan i samo na taj dan da dođe do tog indirektnog ili direktnog budžetskog korisnika.
Međutim, naša realnost je malo drugačija. Nije se uopšte investiralo u upravu, kao što se nije investiralo ni u energetiku, kao što se nije investiralo i nije se davalo izbeglicama zbog svega toga i to je jedna rekao bih možda manje vidljiva teška tačka u sprovođenju svih reformi, a to je da je naša uprava, koja je vredela za jednu od najboljih krajem osamdesetih godina u centralnoj Evropi, pa možda čak i šire za neke delove. Juče sam spomenuo Zavod za statistiku, naročito Savezni u to vreme i sada je problem u tome što ona strašno nazaduje i da će nam trebati sledeća godina. Ja očekujem da nemamo ovu odredbu sledeće godine, kada uspostavimo takve sisteme. Međutim, mi moramo, imajući u vidu i odredbe koje su u Zakonu o budžetskom sistemu da predvidimo i neke elemente koji će omogućiti da se život normalno odvija, sve dok se ne uspostavi taj sistem trezora na kome naravno mi uveliko radimo i želeo bih ipak da informišem razne poslanike koji pričaju o pticama da ptice više nisu u nadležnosti gospodina Veselinova, već gospođe Mihajlov.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne)
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Živanko Radovančev, Golub Rajić, Miomir Ilić, Rade Bajić i Bora Stanimirović.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Bora Stanimirović.

Bora Stanimirović

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženo predsedništvo, gospodine ministre, sa kolegama iz Socijalističke partije Srbije podneo sam amandman na član 12, koji glasi, stav 1: "Transfere između korisnika budžetskih sredstava mogu vršiti sledeći direktni korisnici budžetskih sredstava i to: Ministarstvo za nauku i tehnologiju i razvoj, Ministarstvo prosvete i sporta, Ministarstvo kulture i javnog informisanja i Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede".

Mi praktično zahtevamo da se stav 1. briše iz sledećih razloga. Prvo, kako može Ministarstvo prosvete i sporta da vrši transfere ako je budžetom za 2003. godinu predviđeno manje sredstava nego budžetom za 2002. godinu. Prema tome, taj razlog utoliko pre ne stoji.

Drugo, ukoliko se predviđaju manja sredstva ministar prosvete Gašo Knežević je tražio u prošlom mandatu da se praktično ova sredstva, koja su izdvojena za 2003. godinu, povećaju, ali me interesuje kako će ministar u toku 2003. godine sa umanjenim sredstvima vršiti reformu obrazovanja u celini, reformu univerziteta, tražiti novog nastavnika sa novim pristupom radu, tražiti da se promene osnovni subjekti u tom vaspitno obrazovnom procesu.

Drugo, Ministarstvo prosvete i sporta je praktično, možemo reći i to obično imaju nameru da govore ministar prosvete, predsednik Vlade i drugi kada ističu da je ovo najbolja Vlada za poslednjih 100 godina, a ministar finansija je juče rekao da je ovo najbolji budžet za zadnjih 100 godina. Ja bih rekao da je ovo najmanje, da se nije desilo za zadnjih 100 godina da se umanje sredstva univerzitetskom obrazovanju u narednoj godini u odnosu na prethodnu. To se prvi put sada dešava, ali kada već koriste tih 100 godina stalno, da bi na neki način odredili ekvivalent svog rada, ja bih vas podsetio da se Srbija, naročito južni deo Srbije oslobodio od Turaka samo pre 90 godina, znači nema ni 100 godina. Ako to upoređujete sa 100 godina znači da je turski sultan imao lošiji budžet za Srbiju, odnosno za ove prostore u odnosu na ovaj današnji.

Drugo, ovaj amandman praktično omogućava ono zbog čega smo mi nekoliko dana govorili, naročito prvog dana kada smo govorili o budžetu iz 2000. godine.

Tom prilikom je stalno isticano da je podneto toliko i toliko krivičnih prijava zbog nenamenskog trošenja novca. Stav 1. člana 12. je klasični primer ili školski primer da se nenamenska sredstva pretvaraju u namenska i onda krivična odgovornost, praktično, otpada za sve ministre koji zloupotrebljavaju ovaj stav, odnosno član.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč po ovom amandmanu.

Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS.

Ljubomir Mucić

Dame i gospodo narodni poslanici, sve ste nešto nervojzniji, a kraj je sve bliži. Upozorih vas noćas da je petak 13. malo nezgodan dan.
Zaista ne mogu da se složim da Vlada i ministar nisu prihvatili ovaj amandman, imajući u vidu da je poslanička grupa SPS predložila brisanje samo prvog stava 12. člana, gde je predviđeno da se ukinu transferi sredstava između pojedinih ministarstva, imajući u vidu da Vlada može da vrši promenama aproprijacija u toku godine, a takođe da smo vratili rebalans budžeta, odnosno izmene i dopune kao redovnu instituciju u budžetu. Znači, zadržali bi da pojedina ministarstva za nabavku opremu, kao što danas pljušte neke televizije ovde u Skupštini, mogu Upravi za javne nabavke iz svojih aproprijacija da usmeravaju sredstava, da se izvršavaju nabavke, a da će pri tome nadležno ministarstvo samo dobiti potrebnu opremu i sredstva i da na tom planu nema potrebe da se vrši dva puta prenošenje sredstava.
Drugo, mislim da zaista nema logike da u isti koš svrstate Ministarstvo za nauku i tehnologiju, Ministarstvo prosvete i sporta, Ministarstvo kulture i informisanja, kao institucije koje vrše poslove za društvene delatnosti i Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede. Mislim da, i ako ima nekih dodirnih tačaka, sa te strane treba izvršiti jasnu diferencijaciju.
Zbog toga poslanička grupa SPS smatra da ovaj amandman ne zadire ni u kakva prava ministarstava kao direktnih korisnika budžeta i da ovaj amandman može i treba da se podrži. Šta bi to značilo? Da ne navodim ovde primere koji su juče iznošeni, kako bi to bilo. Posle toga, dovelo bi do određenih problema - nije ovaj ministar, to je uradio ovaj ministar, transfer je iznošen sa ovog neposrednog korisnika na drugog posrednog korisnika, sa direktnog na indirektni, sa indirektni na direktni i u toj gužvi će ministar finansija će dostavljati nama izveštaj i do februara, ako bude tako ostavio da se sredstva u budžetu obrću i transferišu sa jednog direktnog korisnika na drugi, a pogotovo između investicionih sredstava i Ministarstva poljoprivrede sa društvenim delatnostima i ministarstvima prosvete i sporta, kulture i informisanja ili nauku i tehnologiju.
Smatram, ako je Ministarstvo za nauku i tehnologiju, da ono treba da vrši aproprijacije za sva druga ministarstva koja podstiču razvoj i ulažu u nove tehnologije. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Nema više prijava za reč po ovom amandmanu.
Na član 13. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li želite reč?
Konstatujem da je narodna poslanika Gordana Pop-Lazić odustala od amandmana koji je podnela na član 13. Predloga zakona o budžetu za 2003. godinu.
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ljubomir Mucić, Nebojša Jović, Dragan Jovanović, Rajko Baralić i Marko Ćulibrk.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč?
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić.