PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 18.12.2002.

6. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će danas, u danu za glasanje, odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini, čime smo završili 6. tačku dnevnog reda.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O IMENOVANjU PREDSEDNIKA I ČLANOVA ODBORA ZA OBNOVU I RAZVOJ SREMSKIH KARLOVACA
Primili ste Predlog odluke koji je podneo narodni poslanik Ivan Andrić. Primili ste izveštaj Odbora za kulturu i informisanje, sa amandmanom.
Podsećam vas da, prema članu 156. stav 3, a shodno članu 90. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Molim poslaničke grupe da, ako već nisu, podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Shodno članu 156. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres o Predlogu odluke.
Da li predlagač, Ivan Andrić, želi reč?
Ima reč narodni poslanik Ivan Andrić.

Ivan Andrić

Poštovana gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, Narodna skupština Republike Srbije je 1991. godine donela Zakon o obnovi kulturno-istorijskog nasleđa Sremskih Karlovaca.
Ovim zakonom se predviđa da se osnuje odbor za obnovu i izgradnju Sremskih Karlovaca, i mi, kao Narodna skupština, dužni smo da imenujemo članove tog odbora.
Biću jako kratak, vi ste dobili predlog danas. Na Odboru za kulturu i informisanje uložen je jedan amandman, tako da je sada Predlog promenjen, vi ga imate pred sobom. Samo bih hteo da vas zamolim da mi danas ipak, na svaki mogući način, donesemo odluku o formiranju ovog odbora, pošto je ovaj predlog do sada povučen četiri puta iz procedure i time je blokiran rad Odbora za obnovu i izgradnju Sremskih Karlovaca.
Imajući u vidu to da je u nadležnosti ovog odbora i raspolaganje sredstvima, stiglo je nekoliko pisama, molbi iz samih Sremskih Karlovaca, da se njima omogući da nastave da rade normalno i da prosto, ta sredstva predviđena budžetom, iskoriste. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa žele reč?
Reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić, zamenik poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, osnovni tekst zakona zaista je donet 1991. godine, ali je zakon posle toga imao izmene i dopune 1993. i 1994. godine. I, sve je u redu što se tiče ovog zakona, ideja i ono što sve nas građane Srbije vezuje za Sremske Karlovce. Mislim da uopšte ne mora dodatno ili detaljno da se objašnjava i obrazlaže.
Ovde postoje najmanje dva problema, koja je načinio predlagač odluke i doveo nas u nedoumicu. Mislim da odluka u ovakvom obliku ne može da bude usvojena, uz sve želje narodnih poslanika SRS da se budžetska stavka, predviđena za Sremske Karlovce, koristi u skladu sa zakonom, a naravno i ostali prihodi od raznih prava koja se stiču nad Sremskim Karlovcima, a to su bedževi, značke, korišćenje imena itd.
Član 3. govori o mandatu članova odbora. Zakonom je predviđeno da mandat članova odbora traje četiri godine. Zakon o obnovi kulturno-istorijskog nasleđa i podsticanju razvoja Sremskih Karlovaca ne govori o članovima odbora po funkciji.
Prvi put sam sada, u ovoj predloženoj odluci, u članu 3. čuo da postoje neki članovi po funkciji, i to ne može ovako da ostane. Evo kako glasi član 3: "U slučaju da predsedniku i članovima odbora, izabranim po funkciji, prestane funkcija koju obavljaju, predsednik, odnosno član odbora postaje lice imenovano na tu funkciju" - na koju funkciju, gospodine Andriću?
Koja funkcija povlači za sobom članstvo u Odboru za zaštitu Sremskih Karlovaca? U zakonu nijedna funkcija nije pomenuta, kao funkcija koja povlači za sobom automatsko članstvo u odboru. Da li je to, recimo, Đorđe Đukić? Šta ako izaberete novog predsednika Izvršnog veća, da li je on po funkciji član Odbora - nije. Svi članovi Odbora se biraju u Narodnoj skupštini i nijednom od njih funkcija nije osnov za članstvo.
Ne može ovako da ostane. Drugo je današnji amandman. Pa nemojte da se igrate sa ljudima, ne poznajem ni onoga ko je bio predviđen, ni onoga ko je umesto njega predviđen. Ali, u javnosti su cirkulisala imena. Mi smo danas dobili samo izmenu i dopunu jednog člana Odbora, je li taj čovek povređen time što se govorilo da će on biti član Odbora za Sremske Karlovce, a sada više nije?
Ima li obrazloženja zašto je promenjen? Ima li saglasnosti ovih ljudi da hoće da budu članovi Odbora? Put u pakao pokriven je dobrim namerama. Jedna dobra odluka mora dobro da se pripremi. Ova odluka nije dobro pripremljena. Ova odluka je nezakonita. Stav 3. je nezakonit. Niko nema privilegiju da bude član tog odbora zato što vrši neku državnu ili bilo koju drugu funkciju. Zbog toga, ova odluka mora da se spremi za sledeću sednicu Narodne skupštine.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Stevan Ž. Gudurić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Narodni socijalisti.

Stevan Ž. Gudurić

Gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, mislim da treba naći načina da se ovo završi, da Sremski Karlovci ne budu taoci politike, zato što nije razumljivo zašto ovo već odavno nije bilo završeno.
Ukazao bih na jednu veću tehničku grešku od te koja je izrečena sa ove skupštinske govornice, a nije nikako isticanje velikog srpstva. Teško da bi Hrvatski sabor svog kardinala stavio na osmo mesto na nekom spisku, stavljajući ispred njega, uz uvažavanje, profesore, sekretare nekih odbora itd.
Sremska eparhija ima sedište u Sremskim Karlovcima i episkop sremski u svemu ovome nije samo tehničko pitanje. Treba da bude u ovom spisku stavljen posle predsednika odbora na prvo mesto ili ne treba da ga stavimo uopšte.
Mislim da treba naći načina da Sremski Karlovci, nekakvim ujdurmama, sa bilo koje strane, ne budu zakinuti za nešto što im pripada po zakonu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od predsednika ili predstavnika poslaničkih grupa želi reč?

Obaveštavam vas da se, saglasno članu 89. stav 4, niko od narodnih poslanika nije prijavio za raspravu u načelu.

Jedinstveni je pretres, dakle, nema prijavljenih. Da li želi reč neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 89. Poslovnika? (Ne.)

Odbor za kulturu i informisanje podneo je amandman na razdeo 2, redni broj 13 Predloga odluke, sa kojim se saglasio podnosilac predloga odluke, narodni poslanik Ivan Andrić, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo predloga odluke.

Pošto smo završili jedinstveni pretres o Predlogu odluke, da li predlagač, narodni poslanik Ivan Andrić, želi da da završnu reč, po Poslovniku? (Ne.)

Zaključujem jedinstveni pretres o Predlogu odluke, a Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu odluke u celini.

Ovim smo iscrpili rasprave u načelu i pojedinostima o svim usvojenim tačkama dnevnog reda.

Predsednica Narodne skupštine gospođa Nataša Mićić današnji dan je odredila kao dan za glasanje i danas u 15,00 časova će biti glasanje o dnevnom redu koji smo imali.

Na kraju, obaveštenje o potvrđivanju mandata narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Pošto su se stekli uslovi, predlažem da konstatujemo potvrđivanje mandata narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srbije, za upražnjena poslanička mesta, kako bismo omogućili njihovo učešće u radu Narodne skupštine.

Uručen vam je izveštaj Republičke izborne komisije o izboru narodnih poslanika, radi popune upražnjenih poslaničkih mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Takođe, uručen vam je izveštaj Administrativnog odbora, koji je utvrdio da su se stekli uslovi za potvrđivanje mandata narodnim poslanicima, sa predlogom da Narodna skupština, shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje potvrđivanje mandata narodnim poslanicama Ani Tasić i Dragici Radulović, izabranim sa izborne liste Stranka srpskog jedinstva - Borislav Pelević.

Na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije i izveštaja i predloga Administrativnog odbora, shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatujem potrvrđivanje mandata narodnim poslanicama Ani Tasić i Dragici Radulović i čestitam narodnim poslanicama na izboru.

Hvala vam.

(Posle pauze – 15,25.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas da nastavimo rad i molim vas da, radi utvrđivanja kvoruma, ubacite identifikacione kartice u vaše poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum za odlučivanje, tačnije u sali su prisutna 172 narodna poslanika.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O ZAVRŠNOM RAČUNU BUDžETA REPUBLIKE SRBIJE ZA 2000. GODINU
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, stavljam na glasanje Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2000. godinu u načelu.
Za 169, protiv četiri, uzdržan jedan, nije glasalo 12, od ukupno 186 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u načelu.
Pošto o ovom zakonu nije bilo podnetih amandmana, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije u 2000. godini u celini.
Za 173, protiv pet, uzdržanih nema, nije glasalo 14, od ukupno 192 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2000. godinu u celini.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: PREDLOG ZAKONA O ZAVRŠNOM RAČUNU BUDžETA REPUBLIKE SRBIJE ZA 2001. GODINU
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije u 2001. godinu u načelu.
Za 112, protiv 73, uzdržan jedan, nije glasalo 10, od ukupno 196 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2001. godinu u načelu.
Pošto na Predlog zakona nisu podneti amandmani, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2001. godinu u celini.
Za 112, protiv 73, uzdržan jedan, nije glasalo sedam, od ukupno 193 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2001. godinu u celini.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: PREDLOG ZAKONA O OBIMU SREDSTAVA I UČEŠĆU OPŠTINA I GRADOVA U POOREZU NA ZARADE I POREZU NA PROMET U 2003. GODINI
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakokna o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na zarade i porezu na promet u 2003. godini u načelu.
Za 159, protiv osam, uzdržana dva, nije glasalo 26, od ukupno 195 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u načelu.
Prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Na član 2. tačka B. podtačke 29, 68, 73, 74, 82, 83. i 104. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dušan Cvetković, Radojko Petrić, Nebojša Jović, Hranislav Perić, Jovan Todorović i Joca Arsić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 35, protiv 122, uzdržanih nema, nisu glasala 44, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Slavoljub Matić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 44, protiv 112, uzdržana dva, nije glasao 41, od ukupno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Članovi 2. i 3.
Međusobno povezane amandmane na član 2. tačka A. podtačke 1, 2, 3. i 4. i tačka B. podtačke 50, 94. i 124. i na član 3. tačka A. podtačke 1, 2, 3. i 4. i tačka B. podtačke 58, 114. i 148. podneli su zajedno narodni poslanici Bojan Kostreš i Novica Đurašković.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ove amandmane, a Zakonodavni odbor smatra da su amandmani pravno mogući.
Stavljam na glasanje ove amandmane.
Za 22, protiv 135, uzdržanih nema, nisu glasala 42, od ukupno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Međusobno povezane amandmane, sa ispravkom, na član 2. tačka B. podtačka 52. i na član 3. tačka B. podtačka 61. podneo je narodni poslanik Marijan Rističević.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ove amandmane, a Zakonodavni odbor smatra da su amandmani pravno mogući.
Stavljam na glasanje ove amandmane.
Za pet, protiv 154, uzdržanih nema, nije glasalo 42, od ukupno 201 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Međusobno povezane amandmane na član 2. tačka B. podtačka 128. i na član 3. tačka B. podtačka 153. podneo je narodni poslanik Miomir Tadić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ove amandmane, a Zakonodavni odbor smatra da su amandmani pravno mogući.
Stavljam na glasanje ove amandmane.
Za 13, protiv 146, uzdržanih nema, nije glasao 41, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Međusobno povezane amandmane, sa ispravkom, na član 2. tačka B. podtačka 135. i na član 3. tačka B. podtačka 160. zajedno su podneli narodni poslanici Miroslav Martić, Nataša Mićić, Bogoljub Zečević, Zoran Mićović, Milka Marinković, Branko Bešević, Predrag Mijailović, Zeldžo Hurić, Vukosav Tomašević, Slađan Mijailović, Zoran Ćirković, Vasilije Pavićević i Radojko Petrić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ove amandmane, a Zakonodavni odbor smatra da su amandmani pravno mogući.
Stavljam na glasanje ove amandmane.
Za 92, protiv 78, uzdržanih sedam, nije glasalo 21, od ukupno 198 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. tačka B. podtačke 10, 29, 46, 64, 86, 115, 129, 132, 134 i 158 amandman sa ispravkom zajedno su podneli narodni poslanici Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić i Adam Urošević.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 36, protiv 117, uzdržan jedan, nije glasalo 46, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. tačka B. podtačke 29, 40, 49, 83, 89, 99, 100, 112, 127, 129 i 135. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dušan Cvetković, Radojko Petrić, Nebojša Jović, Hranislav Perić, Jovan Todorović, Joca Arsić i Ljubomir Mucić.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 35, protiv 117, uzdržanih nema, nije glasalo 48, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6.amandman su zajedno podneli narodni poslanici Đura Lazić, Ljubiša Maravić i Sreten Mitrović.
Odbor za finansije i predstavnik predlagača nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 37, protiv 118, uzdržanih nema, nije glasalo 45, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na zarade i porezu na promet u 2003. godini u celini.
Za 159, protiv 10, uzdržan jedan, nije glasalo 29, od 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u celini.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BUDžETSKOM SISTEMU
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu u načelu.
Za 162, protiv 23, uzdržanih nema, nije glasalo 15, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u načelu.
Prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Podsećam vas da je u toku pretresa Predloga zakona u pojedinostima narodni poslanik Bratoljub Janačković povukao amandman na član 2. i amandman kojim je predložio da se posle člana 4. doda novi član kojim se vrši izmena u članu 14. Zakona, kao i da je konstatovano da su sastavni deo Predloga zakona postali amandmani narodnog poslanika Čedomira Jovanovića na član 6, 9. i 11.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Odbor za finansije i predstavnik Vlade nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 40, protiv 117, uzdržanih nema, nije glasalo 42, od ukupno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Todorović, Ljubomir Mucić, mr Radojko Petrić i prof. dr Bora Stanimirović.
Odbor za finansije i predstavnik Vlade nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 34, protiv 120, uzdržanih nema, nije glasalo 44, od ukupno 198 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 8. su zajedno podneli narodni poslanici mr Radojko Petrić, Joca Arsić i Miloš Nešović.
Odbor za finansije i predstavnik Vlade nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 69, protiv 119, uzdržanih nema, nije glasalo 12, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Odbor za finansije i predstavnik Vlade nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za jedan, protiv 123, uzdržanih nema, nije glasalo 76, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu u celini.
Za 158, protiv 35, uzdržanih nema, nije glasalo 7, od ukupno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u celini.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O IMENOVANjU PREDSEDNIKA I ČLANOVA ODBORA ZA OBNOVU I RAZVOJ SREMSKIH KARLOVACA
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu odluke, podsećam vas da je sastavni deo Predloga odluke postao amandman Odbora za kulturu i informisanje na Razdeo 2. redni broj 13. Pristupamo glasanju o Predlogu odluke u celini.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o imenovanju predsednika i članova Odbora za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca, u celini.
Za 164, protiv nijedan, uzdržanih nema, nisu glasala 33, ukupno 197 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog odluke o imenovanju predsednika i članova Odbora za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca.
Pošto smo obavili razmatranje svih tačaka dnevnog reda i odlučivanje o njima, zaključujem Petu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini i želim vam prijatan odmor. Doviđenja.