SEDMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.05.2003.

6. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Zaključujem načelni pretres.
Saglasno članu 136, stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na naslov iznad člana 1. i na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Rade Bajić i Bora Stanimirović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na isti član 1. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Podnosilca amandmana želi reč.

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa Srpske radikalne stranke podnela je amandman na član 1. Predloga zakona, koji predviđa da se posle reči "pokretnih stvari" dodaju reči "na kojima postoji pravo svojine".
U čemu je tu suština; upravo je vezano za pomenuti član 966. Zakona o obligacionim odnosima, koji, kako rekoste gospodine ministre, govori o predmetu zaloge, gde poverilac dolazi u posed, odnosno u državinu predmeta zaloge odnosno pokretne stvari.
Međutim, ovde je još veća potreba da zalogodavac ima pravo svojine na pokretnoj stvari, jer upravo taj predmet ostaje u državini zalogodavca. Znači, manje je prisutno obezbeđenje založnog poverioca, jer kod eventualno sudskog spora, a to i kažete u članu 4, ako je zalogodavac založio stvar na koju nema pravo svojine ili ako zaloga nije punovažna iz drugih razloga, upis u Registar zaloge ne proizvodi pravno dejstvo.
Koja tu pravna situacija nastaje? Stvara se jaka pravna nesigurnost u ovom dužničko-poverilačkom odnosu između zalogodavca i založnog poverioca. Zbog toga mi, u Srpskoj radikalnoj stranci, imajući u vidu stvaranje pravne sigurnosti u pravnom poslu kod dužničko poverilačkih odnosa, a što je predmet ovog zakona koji ste predložili Narodnoj skupštini Republike Srbije, amandmanom predlažemo svojinsko obezbeđenje. Za to smo da dođe do liberalizacije odnosa putem kojih se sklapaju razni poslovi, s tim što mi u Srpskoj radikalnoj stranci, naravno smatramo da će ovde doći do takvih poslova gde će zajmodavci da dođu u određeni poslovni i finansijski rizik, gde će naravno doći do propadanja porodice u tom finansijskom smislu.
Zbog toga vam predlažem da prihvatite ovaj amandman, imajući u vidu i odredbu člana 17, gde kažete da je zalogodavac, u smislu ovog zakona, dužnik u slučaju da je istovremeno dužnik, a ne treće lice, koji ima pravo svojine na pokretnoj stvari u svojstvu imaoca nekog prava kojim može slobodno raspolagati. Znači, s jedne strane, pominjete pravo svojine, koje treba da ima zajmodavac, a ne stavljate ga u osnovne odredbe kao princip, kao pravilo, kao načelo koje će da važi u tekstu celog zakona i da se podrazumeva kod sklapanja ovog posla da postoji pravo svojine na strani zajmodavca.
Pored člana 17, a ima još nekih članova koji su međusobno kontradiktorni po pitanju prava svojine na predmetu zaloge, recimo član 35: "Ako dužnik ne ispuni svoju obavezu o dospelosti, založni poverilac stiče pravo na državinu po samom zakonu". Šta ako na predmetu zaloge ima pravo svojine treće lice? Doći će do sudskog spora, gde će treće lice zadržati državinu, s obzirom da ima pravo svojine - neće moći da dođe do realizacije potraživanja od strane poverioca prema zalogodavcu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi da uzme reč?
Reč ima narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika, poslanička grupa SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospodine ministre, mi smo i u načelnoj raspravi postavili kao problematično to što u članu 1. ne stoji pravo svojine na stvari koja se daje u zalog. Da li se to podrazumeva ili se ne podrazumeva, mi to ne možemo da vidimo iz Predloga zakona.
Moguće da je tako, čak i kada treće lice zalaže neku pokretnu stvar radi obezbeđenja duga za drugo lice koje je, praktično, zalogodavac, on mora da ima neko pravo svojine. Kako vi da obezbedite nekoga ko dođe do neke stvari, evo, recimo, meni se više dopada vaš sat, pa kažem, dajte mi ga malo da ga prošetam, odem i založim ga. Šta onda biva? Govorim malo slikovito, zato je potrebno da postoji ovde da je u pitanju dokazano pravo svojine.
Vi možete da dokažete pravo svojine na opremi koju imate, na robi koja vam je na zalihama, na osnovu papira, možete intelektualnu svojinu, možete da dokažete svojinu na automobilu, možete čak i za umetničke slike, imate neke sertifikate, ili već kako ste ih nabavili, na osnovu toga da ste platili porez za nešto što posedujete, dobili ste u nasledstvo određene relikvije, na to ste možda platili porez, jer niste naslednik u prvom redu, znači sve je to dokazivo. Zato je, po nama, ne samo zbog toga što to stoji u Zakonu o obligacionim odnosima, koji tretira ručnu zalogu, bilo umesno da se nađe i u ovom zakonu.
Ako mislite da amandman nije na mestu, trebalo bi da nam date adekvatno obrazloženje da ne bismo eventualno bili u zabludi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? Ako niko ne želi, prelazimo na sledeći amandman koji su zajedno podneli narodni poslanici Nebojša Jović i Dragan Jovanović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
U ime podnoslaca amandmana, reč ima narodni poslanik Nebojša Jović.

Nebojša Jović

Poštovano predsedništvo, poštovani narodni poslanici, gospodine ministre, kao što je rečeno u diskusiji, a i to piše u Predlogu zakona o založnom pravu na pokretnim stvrima upisanim u registar, zakonom se uređuje zaloga pokretnih stvari i prava radi obezbeđenja potraživanja poverioca i u tom smislu se ugovorom o zalozi obavezuje zalogodavac prema poveriocu da mu pruži obezbeđenje za njegovo potraživanje, tako što će se povriočevo pravo na stvari zalogodavca upisati u registar založnog prava.
Ugovorom o zalogu uređuju se prava i obaveza zalogodavca i poverioca, a sadržina i forma ugovora regulisana je članom 3. Predloga zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar.
Kolega Dragan Jovanović i ja u ime poslaničkog klub SPS amandmanom predlažemo da se stav 1. člana 3. menja i glasi: "Ugovor o zalozi sadrži: ime i prezime, naziv firme, tačno prebivalište ili boravište, odnosno sedište poverioca i zalogodavca, kao i dužnika, kada su to različita lica, predmet založnog prava sa potrebnim obeležjima i identifikacijom, podatke o potraživanju, koje se obezbeđuju založnim pravom, kao i dan i mesto zaključenja ".
Mi smo ovim amandmanom želeli da preciznije definišemo obavezu i sadržinu ugovora o zalozi. Naime, u članu 3. stav 1. Predloga zakona stoji - ime i prezime ili firma. Amandmanom predlažemo da stoji - ime i prezime, naziv firme. Smatramo da se na ovaj način transparentnije određuje kada se piše ime i prezime, kada je zalogodavac, poverilac ili dužnik fizičko lice, a naziv firme kada je to pravno lice ili preduzetnik.
Takođe predlažemo da se sem toga što u ugovoru piše, uz predmet založnog prava sa potrebnim obeležjima treba dodati reč "identifikacijom", iz razloga preciznijeg određivanja predmeta založnog prava. Recimo, ako je predmet zaloga automobil onda mora da piše marka automobila, broj motora, broj šasije itd.
Na kraju, sem dana zaključenja ugovora treba da stoji dan i mesto zaključenja, i to iz razloga ako dođe do sudskog spora da se po mestu zaključenja ugovora odredi mesna nadležnost trgovinskog suda koji bi rešavao nastali spor, ako zalogodavac dobrovoljno izvrši svoju obavezu predaje predmeta založnog prava založnom poveriocu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Za danas završavamo raspravu i rad nastavljamo sutra u 10,00 časova.
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić, kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe, a u raspravi u pojedinostima o amandmanu na član 3.