DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 09.07.2003.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Vaša primedba ne odnosi se na vođenje sednice. Narodni poslaniče, da li hoćete da saslušate objašnjenje?

Dakle, vaša primedba odnosi se na činjenicu da je prihvaćen amandman koji je po sadržaju predlog da se posle člana 8. doda novi član 9. i molim vas da onda takvu primedbu izreknete, a ne da se pozivate na član 137. jer se radi o amandmanu koji je postao sastavni deo Predloga zakona i nemate pravo na reč.

Imala bih pravo kao predsedavajući da ovo tumačim kao nepoštovanje predsedavajućeg i Narodne skupštine, ali ne sumnjajući u vaše dobre namere, naravno, neću to učiniti.

Ovim smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, a Narodna skupština će u Danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, u pojedinostima i u celini.

Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DAVANjU KONTRAGARANCIJE REPUBLIKE SRBIJE SRBIJI I CRNOJ GORI KAO GARANTU PREMA EVROPSKOJ BANCI ZA OBNOVU I RAZVOJ PO ZAJMU REPUBLIČKOJ DIREKCIJI ZA PUTEVE

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora.

Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmatran i Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Srbiji i Crnoj Gori kao garantu prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj po zajmu Republičkoj direkciji za puteve, otvaram pretres Predlog zakona u pojedinostima.

Pošto na Predlog ovog zakona nisu podneti amandmani, pre zaključivanja pretresa pitam da li predstavnik predlagača, gospodin Božidar Đelić, ministar finansija i ekonomije, želi završnu reč? (Da.)

Reč ima ministar finansija i ekonomije, gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Hvala puno. Želeo bih samo da vam pokažem, da napomenem, pošto je bilo u diskusiji dosta pitanja oko juga Srbije šta je pokriveno ovim zajmom, koji su to prioriteti i hteo bih da vam pokažem jednu kartu.

Ovaj zajam koji je na 15 godina sa četiri godine počeka, a kamata je fiksirana na euroibar plus 1%, to je negde 4% godišnje, zajmoprimac je Direkcija za puteve i danas govorimo o kontragaranciji budžeta Republike Srbije za ovaj zajam. Ovaj zajam od 76 miliona evra je tu da podrži snažno pet godina rehabilitacije naše putne mreže i to je sve ukupno 489,9 km i hteo bih da vam dam najvažnije deonice koje će ovim putem biti rehabilitovane:

Na putu M-1, 149,8 km, to je Batočina-Doljevac; 92,5 km Pečenjevci - makedonska granica, to je ono što se tiče samog koridora 10 tzv. i to je ono što je narandžasto ovde naznačeno na ovoj karti.

Isto tako, imamo ono što dolazi do koridora 10, to je najvažniji putni pravac u našoj zemlji, a to je ono što se tiče lotova 9 i 10, znači dužina od 117,4 km, Štavica - Nevade - Stepojevac - prednja Čitluk i prednja Čačak, to je ovaj deo.

Isto tako, imamo 66,8 km Niška banja - Bugarska granica, znači, krak prema Sofiji, i najzad, 63,4 km Mataruška banja - Ribarci prema Raškoj.

Znači, sve ukupno je skoro 500 km rehabilitacije. Ako pogledamo kartu Srbije, tu ćemo videti da sve što je ovde u boji i ovaj deo koji se tiče Novog Sada i Beograda, a ide direktno iz budžeta Republike Srbije, tj. dela, vidimo da tamo gde se godinama ništa nije ulagalo od januara 2001. godine pa do danas, nastaviće se, to je cela naša prioritetna putna mreža koja se rehabilituje. Lako je ući u samu demagogiju, reći - trebaju nam putevi svuda, realnost je da do dana današnjeg ima dosta pravaca, autoput nije nužan, imajući u vidu koliko je tu protoka, naravno, kada bi bilo autoputa, bilo bi više vozila, svi smo svesni toga, naročito oni koji su pozvaniji od mene da pričaju o tome, ali putevi, putna mreža i cela infrastruktura je ključni prioritet javnih finansija u smislu davanja iz budžeta i tu je mnogo više sredstava izdvojeno posle dve i po godine i dodatnih sredstava, dobijamo iz donacija i iz ovih veoma povoljnih kredita.

Želim samo da napomenem da na zahtev, odnosno od Odbora za finansije Narodne skupštine Republike Srbije 21. jula sada za nedelju dana, za 10 dana, biće održana u 14,00 časova jedna prezentacija onoga što je bila javna potrošnja prošle godine i isto tako na šta se trošilo i šta je bio prioritet u prvih šest meseci ove godine i koji su planovi iz javne potrošnje za ostatak ove godine.

Na taj način, nadam se da će biti dovoljno interesovanja, siguran sam da će vas Odbor sve pozvati, da vidimo transparentno na šta se troši i šta su prioriteti, ali putna mreža i ova kontragarancija će to snažno podržati i to je jedan od velikih prioriteta u godinama koje dolaze. Hvala puno.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Zaključujem pretres Predlog zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u Danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i u celini.

Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: - IZBOR, PRESTANAK FUNKCIJE, ODNOSNO RAZREŠENjE NOSILACA PRAVOSUDNIH FUNKCIJA

Za ovu tačku dnevnog reda primili ste sledeće predloge:

1) Predlog odluke o izmeni Odluke o broju sudija i sudija porotnika u sudovima, koji je podneo Visoki savet pravosuđa;

2) Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti sudijama sudova opšte nadležnosti i posebnih sudova od 26. maja 2003. godine, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

3) Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti sudijama sudova opšte nadležnosti i posebnih sudova od 2. jula 2003. godine, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

4) Predlog odluke o razrešenju sudijske dužnosti sudija sudova opšte nadležnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

5) Predlog odluke o prestanku dužnosti okružnog javnog tužioca u Beogradu, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

6) Predlog odluke o prestanku dužnosti opštinskog javnog tužioca u Velikoj Plani, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

7) Predlog odluke o izboru sudija od 22. aprila 2003. godine, koji je podneo Visoki savet pravosuđa;

8) Predlog odluke o izboru sudija od 27. maja 2003. godine, koji je podneo Visoki savet pravosuđa;

9) Predlog odluke o izboru sudija od 1. jula 2003. godine sa dopunom Predloga odluke od 4. jula 2003. godine, koji je podneo Visoki savet pravosuđa, i

10) Predlog za izbor okružnog javnog tužioca u Prokuplju, koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Pored toga, primili ste izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu o razmatranju predloga odluka koje je podneo Visoki savet pravosuđa i predloga koji je podnela Vlada Republike Srbije, kao i pismo predsedavajućeg Visokog saveta pravosuđa kojim predlaže da se predlozi odluka o izboru sudija od 22. aprila, 27. maja i 1. jula sa dopunom od 4. jula 2003. godine, objave u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao jedan akt o izboru sudija.

Uručen vam je Predlog Visokog saveta pravosuđa da odustaje od Predloga da se za sudiju Vrhovnog suda Srbije izabere Vladan Vukčević.

Podsećam vas da prema članu 156. stav 3, a shodno članu 90. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč shodno Poslovniku sa redosledom narodnih poslanika.

Saglasno članu 156. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres o predlozima odluka.

Ja bih stvarno zamolila narodne poslanike da imaju elementarno poverenje u predsedavajućeg da zna i da otvara tačku dnevnog reda i da gleda na sat i molila bih bez verbalnih komunikacija te vrste, sada i ubuduće.

Dakle, nakon otvaranja jedinstvenog pretresa određujem pauzu do 15,00 časova kada ćemo nastaviti izlaganjem predstavnika predlagača, prof. dr Dragora Hibera, predsednika Odbora i Sonje Brkić, predsedavajućeg Visokog saveta za pravosuđe.

Obaveštavam da je 54. sednica Odbora za pravosuđe i upravu Narodne skupštine Republike Srbije zakazana za sredu 9. jul 2003. godine sa početkom u 14,00 časova u zgradi Narodne skupštine u sali predsedništva.

Hvala vam.

(Posle pauze - 16,05)