JEDANAESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.05.2004.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

12.05.2004

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 10:45 do 17:50

OBRAĆANJA

Emilija Krstić

| Predsedava
Poštovani narodni poslanici, da utvrdimo kvorum.
Pošto imamo kvorum, možemo nastaviti rad.
Da li predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa koji nisu iskoristili svoje pravo žele reč? (Ne.)
Zaključujem zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Nastavljamo rad po dnevnom redu.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AKCIZAMA (pojedinosti)
Primili ste Predlog zakona, koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane, koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Leila Ruždić-Trifunović, Hranislav Perić, Vitomir Milošević, Milorad Mirčić i Branče Stojanović.
Narodni poslanik Vitomir Milošević povukao je pisanim putem amandman koji je podneo na član 4. Predloga zakona.
Primili ste izveštaja Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora.
Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmatran i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Leila Ruždić-Trifunović, Hranislav Perić i Vitomir Milošević.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Hranislav Perić.

Hranislav Perić

Socijalistička partija Srbije
Kada je bio na dnevnom redu ovaj amandman nisam se javljao da ga branim i to neću raditi ni danas, da ne bi nešto pokvarili. Suvišno je da o njemu govorim. On je vrlo poznat, svi znaju o njemu, svi poslanici i kompletna javnost itd. Bilo šta da kažem je suvišno.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li još neko želi reč? Narodni poslanik Bojan Pajtić.
...
Demokratska stranka

Bojan Pajtić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovana predsedavajuća, poštovani gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, ovo  je amandman o kome smo govorili u raspravi u načelu.
Koleginica Leila Ruždić-Trifunović predložila je da se briše član 2. Predloga zakona. Ohrabruje što je kolega Perić, koji pripada većini u ovom parlamentu, takođe podneo istovetan amandman, što nas drži u ubeđenju da može da se dogodi situacija kakvu smo imali pre tri nedelje, da narodni poslanici, odgovorni prema građanima i prema svojim biračima, odbiju da se ovakvo povećanje akcize nađe, odnosno bude usvojeno kao deo Predloga zakona.
Dakle, koleginica Ruždić-Trifunović predložila je brisanje člana 2. Nije neprihvatljivo, pošto se ovaj predlog zakona sastoji od više članova, i od članova koji predviđaju akcize na alkoholna pića i na neke druge proizvode. To nam je prihvatljivo. Dakle, ovaj zakon nije u potpunosti neprihvatljiv i mi bismo bili spremni i da glasamo za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama u celini, ukoliko bi ovakav amandman bio prihvaćen.
Zaista bi prihvatanje ovakvog amandmana doprinelo popularnosti i narodnih poslanika i Narodne skupštine.
Sasvim je sigurno da, uprkos tome što Vlada nije saglasna sa ovakvim amandmanom, a nije bila saglasna pre tri nedelje, na narodnim poslanicima jeste konačna reč. Dakle, molim vas, poštovane kolege, da ovakav amandman usvojimo i da zaista, bez ikakave patetike, poštedimo građane Srbije ovako dramatičnog povećanje cena dizel goriva.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li o ovom amandmanu još neko želi reč?
Reč ima ministar finansija u Vladi, gospodin Mlađan Dinkić.

Mlađan Dinkić

Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, 3,5 milijarde dinara, što će biti priliv u budžet Republike Srbije ukoliko Skupština usvoji povećanje akciza na dizel gorivo za 2,9 dinara po litru, neophodno je radi finansiranja javnih rashoda, odnosno smanjenja kašnjenja koja su kumulirana u prethodnim godinama po osnovu nekih socijalnih rashoda, pre svega, kod naknada nezaposlene i kod zemljoradničkih penzija.
Naime, dug po osnovu zemljoradničkih penzija iznosi 22,5 penzije. To je dug koji je Ministarstvo finansije zateklo od prethodne Vlade.
Usvajanjem ovog amandmana, punjenjem budžeta sa dodatnih 3,5 milijarde dinara, već nedelju dana nakon usvajanja ovog amandmana, a zato se predlaže da stupa na snagu odmah po izglasavanju u Skupštini, krenuće ubrzano smanjivanje kašnjenja u isplati zemljoradničkih penzija i smanjivanje zatečenog kašnjenja u isplati naknada za nezaposlene.
Dakle, glasanjem za ovaj amandman platiće nešto više ljudi koji voze - 2,9 dinara po litru. Cena dizela će i dalje biti ispod cene u okružnju. Imajte u vidu da je, nakon povećanja akcize na benzin od tri dinara, benzin poskupeo 1,8 dinara. To je 1,5 po osnovu akcize i 20% po osnovu poreza na promet, što znači da neće ovo bitno uticati na cene, ali će značajno povećati budžet Republike Srbije i doprineti da se kašnjenja, koja je prethodna Vlada napravila prema nezaposlenima i prema zemljoradnicima po osnovu isplata penzija, krenuti da se smanjuju.

Emilija Krstić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
 Mi smo prilikom usvajanja budžeta rekli da će biti problema, jer budžet ima strahovito veliki deficit. Samo bih podsetio da je Vlada rekla da ima rešenje za taj problem. Rešenje nije pronađeno ni u Londonu, već je jedna čvrga došla odatle. Savetnici iz inostranstva nisu pomogli. Mi smo vam ponudili formulu kako da rešite problem deficita. Samo ću da vas podsetim da je gospodin Arsić sa ove govornice najmanje pet puta išao od pozicije do pozicije i ukazivao zašto ne treba te pozicije da budu u budžetu Republike Srbije.
Znate, nije korektno da sada vi spočitavate bivšoj Vladi nešto, kada ste i vi bili deo te Vlade. Mi ovde izražavamo principijelno neslaganje da za 15 dana idemo na popravni ispit. To je prva stvar. Druga stvar, vi nemate argumentaciju za ovo što tvrdite. Vama je argumentacija trošak. Postoje neke obaveze koje treba da se ispune, nema drugih mogućnosti, hajde da povećamo cenu dizel goriva. To je ovo sa čime ste vi izašli. Onda pričate o nekom disparitetu. Pa, dispariteti između nas i inostranstva su po svim tačkama, po svim segmentima.
Malopre ste rekli – disparitet između cene benzina i cene dizel goriva. Pa, naravno, kada ste prošli put imali većinu, pa ste izglasali povećanje akcize za motorni benzin. Mi ne možemo da vam damo saglasnost za ovo povećanje. Budite sigurni, nećete po ovom osnovu da povećate prihode, jer ćete izgubiti na porezu na promet, izgubićete na drugim stavkama.
To što se vi samo štetate kroz Beograd i vidite neke fićfiriće koji voze kola i neke mafijaše koji su u mogućnosti da imaju sredstva i da mogu po ceo dan da se voze, to je vaš problem. Ali, prođite kroz unurašnjost Srbije i videćete da od 21,00 čas u gradovima nema saobraćaja. O tome mi pričamo.
Vi pričate o nekoj socijalnoj demagogiji. Pa, najveća socijalna demagogija je upravo to: mora da se poveća cena, mora da se poveća akciza da bi neko drugi dobio. Ko drugi da dobije? Videćete i sami za nekoliko meseci kako da će da se oburva ovo sve o vaše glave. Zbog toga mi kažemo i ne kritikujemo vas samo radi kritike – postoje resursi, postoje mogućnosti.
Obrišite neke agencije koje rade neki nepotrebni posao, izvršite reorganizaciju, sredite malo državnu upravu, smanjite troškove po osnovu ugovora o delu, smanjite troškove koje imate plaćajući neke izmišljene institute da vam daju neuspele prevode nekih zakona iz inostranstva. Napravite neku uštedu. Ova vlada ne želi da čini uštedu.
Kako se planira? Evo vam klasičnog primera. Pre nekoliko dana ste imali prilike da pročitate da je Vlada donela rešenje da iz tekuće budžetske rezerve izdvaja 33,5 miliona i seli na susednu poziciju, gde se nalaze sredstva za izbor predsednika Repbulike. Tamo je preseljeno 33,5 miliona, a planirano je samo 12.
Ministar nije ni znao kako izgleda zakon, koja je obaveza budžeta, pa je onda lutao i rekao – moramo da smanjimo 10 puta, pa na nula, nula, nula itd. Kada su mu rastumačili o čemu se radi, onda da iskoristi rezervu. Pogledajte malo vaše pozicije, pogledajte vaš budžet. Nađite uštede. Vi formirate sve i svašta. Obećavate ovde, pričate neke stvari, kao, sve će biti u najboljem redu.
Mi pokušavamo da vas sprečimo, da vam kažemo da nećemo da glasamo za ovo. Da sam na nekom mitingu Koalicije "U centar Srbijo" aplaudirao bih vam. Ako ste rešili da izvršite političko samoubistvo,to uradite.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? Izvolite, narodni poslanik Leila Ruždić-Trifunović.
...
Demokratska stranka

Leila Ruždić-Trifunović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Možda ne bih ni izlazila da obrazlažem amandman, jer sam to učinila prošli put kada sam mislila da sam to već skinula sa dnevnog reda, jer prošli put kada je bio Zakon o akcizama nije prošao. Međutim, kada sam čula da ministar kaže da će ovim pokriti minus u budžetu, ponovo se pitam da li je moguće da je tako budžet projektovan, da li je moguće da nisu planirani prihodi kako treba, odnosno da se oni odnose na povećanje akciza na benzin, odnosno na naftne derivate.
Ovo povećanje će pogoditi sve građane, ne samo bogate, nego sve, ono će izazvati povećanje cena svih proizvoda, jer imaju veze sa naftnim derivatima. Ovde ćemo možda nešto da zaradimo i da napunimo budžet, ali kako ćemo da ga ispraznimo, tj. koji će deficit nastati tamo, gde je predviđeno punjenje budžeta porezom na promet i nekim drugim porezima čiji će negativni efekat ovo izazvati.
Verovatno se sećate da sam se pitala šta bi bilo da je na vreme bio izglasan zakon prošli put kada je bio na dnevnom redu, da onda ne bi kasnile penzije. Da li ćemo i sada da očekujemo da će nešto da kasni ako ne budemo uspeli da izglasamo ovaj predlog zakona.
Moram vas podsetiti na onu priču o Rafineriji Beograd koja jedina na Balkanu ima postrojenje, mini rafineriju, za preradu starog ulja – koje izaziva najveću ekološku katastrofu kod nas ako se izliva u reke, sipa po zemlji ili se sa njim radi onako kako nije primereno – pa od takvog ulja pravi nova ulja i na njima zarađuje.
Da li je moguće da ćemo na ovaj način takvu rafineriju dovesti u situaciju da ne može dalje da prerađuje, jer joj se to ne isplati. Neki dan sam čula podatak koji me je potpuno zgranuo. Saznala sam da je Uprava gde se nalaze automobili koje koristi i Skupština i Vlada, znači, ta uprava, već kako se zove, za te poslove, koja upravlja svim dobrima Vlade i Skupštine, nekada je koristila samo i jedino ulja Rafinerije Beograd. Ljudi su mi rekli da su kupovali njihova ulja, da su jako dobra i da su dobra kao i strana, ali da su tri puta jeftinija.
Međutim, kada su im isporučivali ulja, u isto vreme su dolazili sa buradima u kojima su odnosili ta stara, a njih su prerađivali. Prerađivali na ovaj način.
To se više u Upravi ne radi, ne radi se od kako je ova vlada na vlasti, ne prerađuju se stara ulja, a naša Uprava koristi strana ulja, koja su tri puta skuplja nego ta koja proizvodi Rafinerija Beograd.
Ono što mene zabrinjava u situaciji kada nama poskupljuje sve zbog poskupljenja naftnih derivata i zbog čega tražim ukidanje ovog člana jeste i to što ćemo na ovaj način doći u situaciju da se sa tim ekološkim otpadom, o kome su mi pričali ljudi u Rafineriji Beograd, postupa na način da on za nas bude ekološka bomba. To je ono što mene lično zabrinjava, pored poskupljenja zbog visokih akciza. Hvala vam.