Poštovana potpredsednice, uvažene dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa DS-Boris Tadić podnela je amandman na član 5. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi, koji glasi: U članu 5. stav 3. u tački 6) tačka se zamenjuje tačkom i zapetom i dodaje se tačka 7) koja glasi: "Broj naseljenih mesta".
Radi kratkog podsećanja, član 5. menja član 99. postojećeg Zakona o lokalnoj samoupravi, u kome su sadržani kriterijumi o tome kako treba izvršiti raspodeljivanje transfernih sredstava. Bilo je dosta diskusija na temu da ti kriterijumi ne odražavaju one potrebe koje imamo da bismo definisali raspodelu koja treba da bude pravična i solidarna, ali i da obezbedi uslove za razvoj onih koji nemaju te uslove, odnosno koja treba da obezbedi jači razvoj razvijenih krajeva. Dakle, naš predlog je da se uvede novi kriterijum, a to je broj naseljenih mesta.
Ovaj kriterijum je, po našoj oceni, veoma važan, jer bi se time sprečilo smanjivanje broja naselja u Srbiji i smanjivanje broja stanovnika u pojedinim delovima Srbije, pogotovo u graničnim opštinama, što nije dobar trend i nije dobro za budući razvoj Srbije. Posebno je zbog ovoga ugrožena opština Leskovac.
Podneo sam amandman i na zakon o raspodeli transfernih sredstava na član 3. i zatražio sam povećanje transfernih sredstava za Leskovac u visini od 40 miliona, i sve to doveo u vezu sa ovim zakonom i uvođenjem ovog novog kriterijuma.
Nije samo opština Leskovac u takvom položaju. Ima još opština u Srbiji koje imaju jako veliki broj naseljenih mesta i zbog toga su te opštine nefunkcionalne i glomazne. Zbog toga je ovo prilika da se ukaže na to i nadam se da će ljudi iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu i Vlada čuti ove primedbe. Zaista ima razloga da se određeni broj opština prekomponuje, da se smanji i da te opštine budu funkcionalnije nego što jesu. Samo jedan podatak, opština Leskovac ima 144 naseljena mesta. Zaista se izuzetno teško funkcioniše u tako glomaznoj opštini.
Ovom prilikom želim da dodam nešto što nije direktno u vezi sa našim amandmanom, ali jeste u vezi sa kriterijumima koji se tiču člana 99. postojećeg Zakona o lokalnoj samoupravi. Bez obzira kakvi su kriterijumi, mislim da Beograd zaslužuje da se što pre donese zakon o glavnom gradu, gde bi se definisalo i finansiranje glavnog grada, jer ne možemo u istu ravan staviti sve opštine u Srbiji sa Beogradom kao glavnim gradom i kao razvojnim faktorom čitave Srbije.
Takav zakon je neophodno doneti, a onda uz poboljšanje postojećih kriterijuma, uz jasno definisanje uticajnih težinskih faktora, odnosno koeficijenata koji proizilaze iz ovih zakona, možemo tragati za najboljim mogućim rešenjem oko finansiranja lokalnih samouprava, s tim da taj model treba da zadovolji uslove o kojima sam govorio, solidarnost, pravičnost, ali i ono za čim mi tragamo, a to su uslovi razvoja.