Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 38. Predloga zakona o veterinarstvu. Amandman se odnosi na poslove koje veterinarska komora treba da obavlja.
S obzirom da je komora udruženje ili institucija svih veterinara koji rade u veterinarskoj struci, između ostalih poslova koje komora treba da obavlja Predlogom zakona predviđeno je da komora treba da predlaže cene veterinarskih usluga.
Suština amandmana koji sam podneo podrazumeva da veterinarska komora utvrđuje najniže cene veterinarskih usluga i da predlaže cene veterinarskih usluga koje će obavljati i veterinarske službe i veterinarske stanice i laboratorijskih ispitivanja koja će obavljati takođe specijalističke veterinarske ustanove iz okvira programa mera zdravstvene zaštite životinja.
Smatram da je bilo apsolutno osnova da se prihvati ovakav jedan amandman, jer komora, po Predlogu zakona, ima pravo da utvrđuje cene veterinarskih usluga, ali svakako zahtev veterinarske struke je bio da komora utvrđuje najniže cene veterinarskih usluga, jer te usluge ne mogu biti sa istom cenom na celom području Republike Srbije.
Upravo to potvrđuje obrazloženje koje je dao predlagač zbog čega je odbio taj amandman, jer stoji da se amandman ne prihvata iz razloga što je obavljanje veterinarskih delatnosti obavljanje delatnosti na tržištu, gde cene određuje ponuda i tražnja, odnosno kvalitet usluge, te kroz predlaganje cene veterinarskih usluga komora ima mogućnost da utiče na visinu istih.
Mi smo do sada imali situaciju da je upravo Veterinarska komora, koja inače postoji kao organ veterinarske struke po postojećem zakonu, utvrđivala jedinstven cenovnik svih veterinarskih usluga, koje su bile na neki način obavezujuće za sve veterinarske stanice.
Pokazalo se da to nije dobro, upravo iz razloga što neke stanice mogu da pruže veći kvalitet usluga, bolje su opremljene, imaju rendgen, rendgenološku službu, hematološke i biohemijske laboratorije, hirurške ordinacije; samim tim, takve veterinarske stanice kvalifikuje mogućnost i veće cene usluga; u krajnjem, imaju i veći broj izvršilaca i treba prosto da zarade za sve te koji rade u veterinarskoj stanici.
Iz tih razloga struka je predlagala da Komora ima ovlašćenja da predlaže najnižu cenu, a upravo ti tržišni uslovi i konkurencija pružanja usluga da određuju krajnju visinu cena. Normalno, korisnik usluge u skladu sa tim će se opredeliti da li će ići za kvalitetnu uslugu ili će ići kod nekoga ko može onu osnovnu uslugu da pruži, samo medikamentozno lečenje, a da ne može veći kvalitet usluge pružiti.
Drugi deo amandmana koji sam podneo odnosi se na pravo Veterinarske komore da bude partner Ministarstvu poljoprivrede kod utvrđivanja cene usluga koje veterinarska služba obavlja kroz sprovođenje programa mera zdravstvene zaštite životinja, a to je pre svega vađenje krvi za dijagnostička ispitivanja i vršenje tuberkulinizacije, testa na tuberkulozu.
Uglavnom su to bili poslovi koje je obavljala veterinarska služba; veterinari iz veterinarskih stanica i veterinarskih ambulanti su te poslove radili iz okvira programa mera, a drugi, dijagnostički deo ili laboratorijsko ispitivanje su radili specijalistički veterinarski instituti i ova dva veterinarska naučna instituta.
Smatrao sam, a to je i mišljenje kolega koji rade na sprovođenju programa mera, koji inače država iz budžeta finansira, da Komora treba da ima partnerski odnos sa Ministarstvom i Vladom upravo kod određivanja tih cena i pravljenja budžeta za svaku poslovnu godinu.
Da se prethodno s jeseni dogovore cene tih ispitivanja i da se na osnovu toga postigne konsenzus i da se na kvalitetan način sprovede program mera zdravstvene zaštite životinja.
Zato je po meni neprihvatljivo obrazloženje koje je dato od strane Vlade da u pogledu formiranja cena po programu mera koji će se finansirati iz budžeta ne postoji opravdanost da za tu vrstu usluga cene formira Komora, već odgovornost za visinu i način korišćenja ovih sredstava pada na teret Ministarstva. Amandmanom nije ni traženo da komora formira te cene, nego samo da bude partner u utvrđivanju tih cena sa Ministarstvom.
Ja sada pitam i Ministarstvo i ministra, nažalost, nema je, ni nje ni kolege Krnjajića, kao direktora Uprave, ali pitam sa ove govornice i njih i Vladu šta će se desiti kada se donese program mera, kada bude kompletno privatna veterinarska služba, veterinarske stanice, a veterinari procene da je ta cena koju je država u budžetu odredila i koju je Ministarstvo odredilo za sprovođenje programa mera za njih neprofitabilna i da neće da rade taj deo posla. Ko će to raditi?
Danas mogu tako da se ponašaju Ministarstvo i Vlada, dok još imamo javnu ili državnu službu, ali za godinu dana, kada će se privatizovati kompletno javna veterinarska služba, veterinarske stanice, gde će državne biti samo na područjima i opštinama gde neće biti interes privatnika da otvaraju veterinarske stanice, pitam šta može da se desi u takvoj situaciji ako te službe nisu zadovoljne cenom koju nudi Ministarstvo za sprovođenje programa mera.
Isto tako, specijalistički instituti; no, nažalost, oni će još izvesni broj godina sigurno ostati državni; neki će najverovatnije biti duži vremenski period državni, oni se mogu naterati da rade to, ali biće problem ko će materijal uzeti od tih životinja koje treba da budu podvrgnute dijagnostičkim ispitivanjima iz okvira programa mera zdravstvene zaštite.
Prema tome, veterinarska komora, kao organ i telo veterinara, koje treba da štiti interes veterinara, apsolutno treba da ima pravo i mogućnost partnerskog odnosa sa Ministarstvom i Vladom upravo kod utvrđivanja cena usluga koje treba da rade za državu.
U protivnom, ako tu ne bude konsenzusa i ta služba bude nezadovoljna cenom, može da postoji takva opasnost i mogućnost da se ne može realizovati jedan državni program.
Mislim da je bilo osnova da se prihvati to. Prilikom rasprave na Odboru što se tiče ovog amandmana, kolege iz Ministarstva su to pravdali time da će komora cenu predlagati i određivati statutom, ali na statut takođe Ministarstvo za poljoprivredu daje saglasnost.
I, jedno je cena veterinarskih usluga koje su mimo programa mera zdravstvene zaštite, ali za program mera amandman nema suštinu i ne preferira da komora bude izričiti učesnik tj. da ona određuje cenu, nego da samo ima partnerski odnos sa Ministarstvom i da se cene tih veterinarskih usluga iz okvira programa mera zajednički određuju.
Moram izraziti žaljenje što ovaj amandman nije prihvaćen, kao što želim javno da izrazim na neki način zahvalnost zbog razumevanja Ministarstva za poljoprivredu i Vlade koja je povukla iz procedure jedan predlog zakona za koji smo rekli da apsolutno nema osnova da se, u ovakvom obliku kako je predložen, razmatra u ovom visokom domu i kao takav da bude donet.
Dobro je da je uvažila, pre svega, sugestije nas iz Srpske radikalne stranke, jer smo mi jedini predložili amandmane na taj zakon i osporavali potrebu donošenja jednog takvog zakonskog akta. Izražavam zadovoljstvo što je upravo taj predlog zakona povučen iz procedure i nadam se, ako se opredeli Vlada da priprema novi, da će se na mnogo kvalitetniji način pripremiti. Hvala.