TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 26.06.2007.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

6. dan rada

26.06.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:35

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 29. amandman je podnela narodni poslanik Ivana Zečević.
Vlada nije prihvatila amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč?
Narodni poslanik Ivana Zečević, izvolite.

Ivana Zečević

Poštovani predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, podnela sam amandman na član 29. ovog zakona.
Taj član u vašem Predlogu zakona glasi: "Pravo na refundaciju PDV iz člana 22. ovog zakona može se ostvariti samo na osnovu ugovora o kupoprodaji stana overenog posle stupanja na snagu ovog zakona.''
Ako bi se prihvatio moj amandman, ovaj član 29. bi glasio: "Pravo na refundaciju PDV iz člana 22. ovog zakona može se ostvariti samo na osnovu ugovora o kupoprodaji stana overenog posle 1. jula 2006. godine". Zašto predlažem ovakvo rešenje? Zato što se ovom izmenom veći broj građana dovodi u jednak položaj pred zakonom. Vi ste ovim zakonom, odnosno izmenom Zakona predložili u članu 22. kaže: ''Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan.
Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV iz stava 1. ovog člana, pod sledećim uslovima: 1) da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike'' i ''2) da je ugovorena cena stana sa PDV u potpunosti isplaćena prodavcu.''
Zatim ste u članu 29. ovog zakona uskratili pravo na refundaciju PDV svima koji su ispunili uslove pod tačkom 1. i 2, kako ste naveli u članu 22. ovog zakona, znači overili su ugovor o kupovini stana u periodu od 1. jula 2006. godine do dana današnjeg, odnosno do dana kada će se usvojiti ovaj zakon. U ovom slučaju, ako date pravo na refundaciju PDV i onim građanima koji su kupili prvi stan i overili ugovor prethodne nedelje ili bilo kada, znači ranije u periodu od 1.7.2006. godine sve do danas, znači kada ćemo usvojiti ovaj zakon ovde u Skupštini, ne bi bilo nikakvih zloupotreba, jer ti ugovori su realizovani bez ikakvih kalkulacija o uslovima za pravo na refundaciju ovog PDV.
Znači, pretpostavlja se da niko nije mogao unapred da kalkuliše da će mu taj PDV biti vraćen. U svom obrazloženju, iako je Zakonodavni odbor rekao da je amandman pravno moguć, Vlada ga ne prihvata jer bi njegove odredbe imale povratno dejstvo.
Gospodine ministre, vaš tim koji je ovo radio, sami ste odredili ovaj datum 1. jul 2006. godine, on je kao neka polazna tačka uzet ovde u ovom zakonu i u Zakonu o porezu na imovinu građana. Osim toga, u svom obrazloženju kažete da bi prihvatanje ovog amandmana imalo za posledicu neplanirani povraćaj novca iz budžeta, što bi imalo efekte na prihode i rashode korisnika budžeta.
Međutim, šta bi bilo da smo ovaj zakon usvojili ranije, da smo ga usvojili odmah nakon konstituisana Skupštine, da je usvojen npr. u martu mesecu?
Pretpostavljam da su ovi planovi rađeni mnogo ranije, nego što je današnji dan u pitanju, i ne mislim da bi to imalo neku posledicu na prihvatanje ovog amandmana. Međutim, ovde se vidi da ste vi u suštini bili nepošteni prema građanima kada ste im obećavali oslobađanje od poreza, u ovom slučaju je to mogućnost da imate pravo na refundaciju PDV, a s druge strane gledate u stvari da se smanji broj onih ljudi, građana koji će imati mogućnost da podnesu zahtev za povraćaj PDV.
Ovo zakonsko rešenje mi iz SRS smatramo da je loše. Zašto? Zato što je mogućnost za povratak PDV, odnosno povraćaj PDV selektivan. U ovom slučaju vi znate da se PDV obračunava jedino prilikom kupovine novog stana, znači samo oni građani koji imaju prilike ili su to neki srećnici koji imaju dovoljno novca da kupe nov stan, imaće mogućnost da podnesu zahtev i da dobiju nazad, odnosno da im se vrati taj iznos obračunatog PDV. Svi oni građani koji nemaju dovoljno sredstava ili iz nekih drugih razloga, da ne ulazimo sada u ta razmatranja, kupuju korišćen stan, oni znači nemaju ni obračunat PDV, niti imaju mogućnost da podnesu ovakav zahtev.
Kupovinom korišćenog stana vi jednostavno pravite kupoprodajni ugovor kada se na ugovorenu cenu stana obračunava sve ono što treba za overu, što građanin mora da plati prilikom overe ugovora i drugih obaveza i na takav ugovor on je dužan da plati porez na prenos apsolutnih prava.
Sada naravno vi ste predvideli u ovom paketu zakona i smanjenje poreza na prenos apsolutnih prava sa stope od 5% na 2,5% i u ovom slučaju ste za kupce prvog stana, znači to bi bili sada ti korišćeni stanovi, predvideli takođe oslobađanje tog poreza na prenos apsolutnih prava od 2,5%, ako se dalje prihvati ovaj sledeći zakon koji je na redu. Znači, građani nisu u istom položaju.
Oni koji kupuju stan, koji će imati znači po usvajanju ovog zakona mogućnost da podnesu zahtev za povraćaj PDV koji je 18%, i oni građani koji kupuju prvi stan, ali ako su to korišćeni stanovi oni će praktično biti oslobođeni samo poreza na prenos apsolutnih prava po stopi od 2,5%.
Priznajte da je razlika velika i zbog toga mislimo da je ovaj predlog zakona selektivan i da građani nisu u istom položaju, pa smo zbog toga smatrali da se bar nekako poveća broj građana koji će imati pravo, kada ste već predvideli ovim zakonskim rešenjem da se poveća broj građana koji će imati pravo na povraćaj PDV, time što ćete im dozvoliti da podnesu zahtev svi oni koji su overili taj ugovor od 1. jula 2006. godine, kako ste sami predvideli svojim zakonskim rešenjem.

Oliver Dulić

| Predsedava
O ovom amandmanu su se javili i narodni poslanik Zoran Krasić, pa potom Saša Valjarević.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Iz obrazloženja ovog amandmana jasno se došlo do zaključka da se ovde ne vodi računa o fizičkom licu koje kupuje prvi stan i rešava svoje stambeno pitanje, nego se, u stvari, vodi računa o građevinskoj mafiji. To je ovaj Miša Alibaba, pa neki Dejan i ovi koji su zauzeli neke lokacije. Da bi njima krenuo bolje posao, zato se ubacuje ova stvar.
Naravno, ovo jeste retroaktivnost što se predlaže našim amandmanom. Međutim, citirali ste odredbu Ustava i ona omogućava da pojedine odredbe zakona mogu imati povratno dejstvo. Kao što ste odbili amandman, mogli ste sa istim obrazloženjem i da prihvatite amandman. Da ovaj amandman ima svoju težinu, dokaz je i to što se i ovim amandmanom vraćamo na onaj datum koji ste vi odredili. Radi konstituisanja prava na povraćaj PDV, kada je u pitanju promet ovog prvog stana, vi ste odredili, kao uslov za ostvarivanje tog prava, 1. juli 2006. godine.
Šta to znači? Neko ko je pre 1. jula 2006. godine bio vlasnik stana, pa prodao taj stan, dovoljno je da se od jula prošle godine legitimiše sa uverenjem da na taj dan nije imao nikakvu imovinu i on može da pretenduje na ovo pravo na povraćaj. Ne vidim u čemu je razlog što se ne prihvata ovaj amandman.
Već kažete – od 1. jula 2006. godine, do dana stupanja na snagu ovog zakona, nije imao nikakav stan, niti susvojinu itd, ovo pravo može da koristi posle donošenja ovog zakona, kada se overi ugovor. To je već sadržano u poslednjem članu vašeg Predloga zakona. Vi ste dva puta ponovili jedno isto. Vi ste tačno mogli ovaj zakon i bez člana 29, jer zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja. Znači, od tog momenta se konstituiše pravo na povraćaj PDV za prvi stan. Znači, ono što ste napisali u članu 29. imate u poslednjem članu.
Međutim, kada ste napisali član 29. mi smo hteli malo da ga oplemenimo, pa da kažemo – priznajte svima onim ljudima koji od 1. jula 2006. godine nisu imali rešeno stambeno pitanje, u smislu nisu imali stan, niti su bili suvlasnici, a ispunjavaju ove uslove za povraćaj PDV za kupovinu prvog stana. Vi ne, to se ne uklapa u scenario koji je Vlada zamislila.
Kao što vidite, tu nema građanina, nema njegovih prava, samo njihovi interesi i lobija koji gura ovakvu Vladu, ovakve ministre i ovakve ideje.
Čujte sad – obećanje Đelića, obećao je na izbornoj konvenciji DS, za prvi stan ukidamo porez itd. Šta je ukinuo? Uveli ste povraćaj. To nije ukidanje poreza, nego se plati, pa se vi malo poslužite, pa kad čovek dokaže, kada se skine skroz, onda mu vratite. To ne rešava pitanje onome koji nema sredstava. On nema, pa nema sredstava. Ako nema sredstava za 25 kvadrata, neće imati ni za tih 8%. Ništa vi ne pomažete. Vi pomažete samo odabranima.
Neki drugi su bili zaduženi za onu Nacionalnu korporaciju za osiguranje kredita, to su ovi mladi i pametni, ovi eksperti što im diplome ispadaju na oluku kod Narodnog pozorišta. Tako je i Mićko Albijanić dobio stan, ratosiljao se od tašte, napokon. Znači, sve u funkciji mita, korupcije, pronevere i krađe. To nas je naučila demokratija.
Znači, nikakav razlog ne postoji da Vlada kaže – usvaja se amandman. Tražimo da se u danu za glasanje glasa da ima povratno dejstvo i ovaj član. To je, očigledno, za vas teško, jer se ne uklapa u šeme i šemice koje ste vi zacrtali.
Još jedna stvar, svi oni koji su pisali taj Ustav Republike Srbije, napravili su jednu grešku. Trebalo je da unesu pravo na stan u Ustav Republike Srbije. Verujte, ako pravo na stan postoji u Ustavu Italije, ne vidim razloga zašto ne bi postojalo pravo na stan i kod nas. Ne pravo na status nosioca stanarskog prava, nego da se pravo na stan garantuje svakom građaninu, nekima kroz pravo na imovinu, a nekima kao socijalnoj kategoriji, da ne žive na ulici. Ali, vi ne vidite čoveka. To je problem.

Oliver Dulić

| Predsedava
Još tri minuta, narodni poslanik Saša Valjarević.

Saša Valjarević

Poštovane kolege narodni poslanici, što se tiče ovog amandmana, dosta je rekla i koleginica Ivana Zečević i kolega Krasić, ali ću se samo osvrnuti na predizborno obećanje od strane DS, da će izvršiti refundaciju za kupovinu prvog stana. Postavlja se samo pitanje ko može u Srbiji danas da kupi stan?
Da, treba da radi, ali ima milion nezaposlenih. Kolega, izgleda vi ne živite u Srbiji, izgleda da vi živite u nekim od ovih visokorazvijenih evropskih zemalja ili ste došli sa Kajmanskih ostrva i ostalih, gde su bili Janjušević, Kolesar i ostali.
U Srbiji ima veliki broj nezaposlenih mladih ljudi i uopšte je preko milion nezaposlenih, od 2000. godine do danas, ostalo u privatizaciji koju ste vi sprovodili.
Pored privatizacije, imamo dosta porodica gde je samo jedan zaposlen. Kada jedan zaposlen radi i kada ima prosečnu platu od 20 i nešto hiljada, toliko je prosek u Srbiji, a kada dođete, posle ovih vaših pompeznih najava da će moći da se kupi stan, do ovih banaka, s obzirom na to da ste uništili bankarski sistem Srbije, a doveli ste sve ove banke koje su finansirale određene političke stranke ili su imale neke aranžmane sa njima. Reći ću vam na primer u Požarevcu – mi smo postali mala Ženeva. Mi više nemamo industrijsku zonu, imamo u centru grada kompletno uništenu privredu i trgovinu. Kod nas ima 25 banaka. Požarevac je grad od 90.000 stanovnika, gde imamo 25 banaka i još se otvaraju, svakog dana se otvaraju.
Postavlja se pitanje šta mi radimo? Umesto da pokrećemo, kao što ste obećavali, mala i srednja preduzeća, da pokrećemo privredu i zapošljavamo ljude, mi otvaramo banke, gde se sve više i više građani zadužuju i tonu u dužničko ropstvo. Vi nemate porodicu u Srbiji koja se nije zadužila. Ne kažem da u Evropi možete da kupite sve za svoju platu.
Međutim, kamate koje se nude posebno kod ovih banaka koje su sada na tržištu u Srbiji, enormne su, tako da su ovo pljačkaške kamate. Vi se toliko zadužujete da neće to moći da vrate ni vaša deca. To što se daje na 20 godina sa kamatom od preko 15 i više posto, izračunajte koliko je to na godišnjem nivou, pa ćete videti koliko vas košta taj jedan stan.
Trebalo je prvo da stvorite uslove da mogu mladi da se zaposle, da ostvare dohodak, pa onda da iz tog svog dohotka eventualno uzmu kredit, ali ne sa ovako pljačkaškom kamatom, pri čemu građani Srbije sve više i više dovodite u dužničko ropstvo.
Pored toga, vi ste ovde obećavali da će, kada budu demokratske snage došle na vlast, moći mladi ljudi da prosperiraju u Srbiji, nezavisno od toga da li pripadaju nekoj političkoj stranci. Međutim, očigledno je da danas u Srbiji može da se zaposli samo onaj ko pripada nazovidemokratskom bloku, jer nijedna banka u koju dođe bilo ko da se zaposli, odmah ga pitaju kojoj stranci pripada.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Da li se još neko javlja za reč?
(Da.) Po Poslovniku. Potrošili ste vreme za SRS. Izvolite, po Poslovniku.

Milorad Buha

Dame i gospodo narodni poslanici, biću vrlo kratak, povreda Poslovnika član 226, odnosno to je jedan zahtev i jedna inicijativa ministru finansija, s obzirom na to da smo se mi u ime Vlade Republike Srpske Krajine u progonstvu u nekoliko navrata pismeno  obraćali i Ministarstvu finansija i predsedniku Vlade u smislu oslobađanja određenih kategorija stanovništva, a misli se na izbeglo i prognano stanovništvo sa Kosova i Metohije i Srba koji su prognani iz Republike Srpske Krajine i Republike Hrvatske koji su krenuli u gradnju kuća, da budu oslobođeni od plaćanja poreza na građevinski materijal.
Mislim da bi bilo vrlo humano i vrlo moralno, bogougodno pomoći tom narodu. Radi se o kategoriji stanovništva koji su najsiromašniji, ali su se osmelili da sagrade svoju kuću i svoja ognjišta i da se integrišu u ovo društvo i da pronađu puteve i pravce preživljavanja i poslednji dinar izdvajaju za gradnju svojih stambenih jedinica.
Gospodine ministre, mislim da bi bilo dobro da razmislite da oslobodite to stanovništvo PDV po onoj opštoj stopi ili ako ne to, bar po sniženoj stopi od 8% i na taj način pomognemo tom stanovništvu.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto više niko ne želi reč i pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača dr Mirko Cvetković, ministar finansija, želi završnu reč? (Ne.)
Hvala.
Zaključujem pretres Predloga zakona, u pojedinostima.
Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Dužnost mi je da otvorim i 3. tačku dnevnog reda.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AKCIZAMA
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli Vlada i narodni poslanici: Rajko Baralić, Milorad Krstin, Saša Valjarević, Paja Momčilov, Zdravko Topalović, Momir Marković, Zoran Antić, Goran Cvetanović, Tomislav Ljubenović, Radiša Ilić, Gojko Radić, Marija Milišić, Dragan Živkov, Oto Kišmarton, Darko Glišić, Zlatan Jovanović, Milan Škrbić, Stefan Zankov, Milan Avramović i Radica Jocić.
Narodni poslanik Ivan Živadinović, pisanim putem, povukao je amandmane podnete na član 5. tačka 6. na član 6. i na član 15. Predloga zakona.
Primili ste mišljenje Vlade i Izveštaj Zakonodavnog odbora o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Idemo na pauzu. Pre pauze dužan sam samo da vas obavestim dve stvari.
U skladu sa članom 85. Poslovnika, obaveštavam narodne poslanike da ćemo raditi i posle 18,00 časova. Razlog je veliki broj amandmana koji su pristigli na predložene zakone i potreba da se u ovoj nedelji završi sednica.
Takođe, obaveštavam narodne poslanike da smo dobili od RTS-a obaveštenje.
"Obaveštavamo vas da dana 26. juna 2007. godine, s obzirom na naše ugovorne obaveze, kao i preuzete marketinške obaveze, u očekivanju mečeva Ane Ivanović i Novaka Đokovića na teniskom turniru Vimbldon 2007, a u zavisnosti od satnice turnira, najverovatnije oko 18,00 časova i nadalje nećemo biti u mogućnosti da pratimo zasedanje Skupštine Srbije u direktnom prenosu na Drugom programu RTS".
Takođe, obaveštavam vas da će biti odloženi prenos po završetku ovih preuzetih obaveza. Hvala puno.
Određujem pauzu od sat vremena i nastavljamo da radimo u 15,20 časova.
(Posle pauze – 15,35)
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Nastavljamo rad, na član 2. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Rajko Baralić i Milorad Krstin.
Vlada predlaže da se amandman ne prihvati, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li se neko javlja za reč? Izvolite, narodni poslanik Rajko Baralić.