SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 24.07.2007.

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku, izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Gospodine predsedavajući, rekao sam Nenadu Čanku da je idiot, na šta je on meni uzvratio da sam lud. Možda jesam lud, ali vi meni, gospodine Čanak, delujete zbunjeno, a između ludog i zbunjenog znate šta se dešava. (Aplauz.)

Oliver Dulić

| Predsedava
Pauza 10 minuta.
(Posle pauze – 19,45.)

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad. Obaveštavam vas da su, saglasno članu 93. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, do otvaranja pretresa prijave za reč u pisanom obliku, sa redosledom narodnih poslanika, podnele sve poslaničke grupe.
Pre nego što dam reč narodnom poslaniku Srđanu Šajnu, za repliku se javio narodni poslanik Vladan Batić. Izvolite.

Vladan Batić

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedniče Republike, gospodine predsedniče Vlade, gospodo ministri, mislim da me je gospodin Nenad Čanak pogrešno razumeo. Govorio sam o odgovornosti, a kad je Kosovo u pitanju, onda je najveća odgovornost na onima koji odlučuju u ime Srbije o sudbini KiM, pre svega Vladi Republike Srbije i pre svega premijeru na čelu Vlade Republike Srbije. Zašto?
Čitava politika je politika igranja na jednu kartu, na kartu Rusije. Iskustva iz prošlosti ne daju za pravo da će tu rezultat biti uspešan. Nagledali smo se toga.
Sećamo se arhivskih snimaka RTS-a o ruskoj floti koja je krenula iz Crnog mora da spreči NATO intervenciju, možda još putuje. Velike sile brinu, pre svega, o svojim interesima. Podsetiću vas da je Kijev nekad bio prestonica carske Rusije, sada je prestonica jedne druge suverene zemlje.
Prema tome, svako brine o svojim interesima. Već sam rekao da, ako ta karta ostvari rezultat, onda je to za poštovanje, za svaku pohvalu, za svu slavu. Ali ako ne, onda se tu postavlja pitanje odgovornosti i onda ne vrede priče da će Kosovo zauvek biti naše u sećanjima, mislima, dušama i srcima. To su neke guslarsko-epsko, pesničke kategorije, ali nisu političke i pravne kategorije. Od toga se ne živi, od toga ništa dobro neće biti za građane, za Srbe Kosova i Metohije.
Ovde smo čuli na čemu počiva Predlog ove rezolucije, na simbolima - jedinstvo, patriotizam, pobeda. Toga smo se naslušali. To je bio vokabular jednog režima i jednog vlastodršca koji je i doveo dovde dokle je doveo. Milošević je bio spreman i proglašavao je pobedu bad NATO snagama na KiM.
Zato očekujem, ako bude rezultata, to je za svaku pohvalu. Ako bude loše, odgovornost podrazumeva i smenljivost, da u miru imate prilike da razmišljate o svojim zabludama. Možda ste sve dobro želeli, ali ništa dobro nije ispalo. Ne može se i dalje sedeti na tako odgovornoj funkciji, kao i u slučaju državne zajednice SCG. To je bio prvi cilj, prvi prioritet – očuvanje i jačanje državne zajednice SCG. Ona se raspala i nema veze. Važno je biti na vlasti. To nije po pravu i pravdi.
(Predsednik: Vreme.)
To je sila, sila u borbi za vlast, po svaku cenu. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala puno. Reč ima narodni poslanik Srđan Šajn, a neka se pripremi narodna poslanica Aleksandra Jerkov. Izvolite.
...
Romska partija

Srđan Šajn

Dame i gospodo, Romska partija u potpunosti razume aktuelni trenutak u kome se nalazi država Srbija i u kome se nalazi srpski narod.
U tom smislu i u smislu toga što nas istorijski određene stvari vezuju za patnje zajedno sa srpskim narodom, Romska partija će da podrži ovaj dokument, iz prostog razloga jer on stvara uslove da Srbija uđe u jedan proces novih pregovora, u jedan proces u kome će da se nađe najbolje moguće rešenje.
Takođe nam je zadovoljstvo što smo, posle razgovora sa ministrom Samardžićem, mogli da pronađemo u tekstu deo koji je usvojio naše sugestije, a to je deo da će Srbija da garantuje ne samo perspektivu mira, nego i prosperitetnu budućnost svih građana u Srbiji, odnosno na KiM.
U tom pravcu smatramo da ne samo pravna argumentacija, već i argumentacija koja za sobom drži suštinski humanitarne elemente, može i te kako da pojača položaj Srbije u pregovorima i na taj način im stvori, pregovaračkom timu, situaciju da na najbolji mogući način ispregovara i dogovori ono što su stavovi Srbije.
Moram da napomenem da, pored 200 hiljada Srba raseljenih sa Kosova, ima i oko 100 hiljada Roma koji su napustili svoje domove na Kosovu.
Od toga je oko 50 hiljada Roma u zemljama EU i u tom smislu očekujemo da srpski pregovarački tim poseban akcenat stavi na stvaranje uslova da mogu da se povrate na Kosovo sva izbegla, interno raseljena lica, i da u tom pravcu posebno se akcentira položaj Roma, jer je najviše Roma u zemljama EU koji su sa Kosova raseljeni.
Očekujem u tom pravcu da se tokom pregovora vodi stalna aktivna politika Vlade da se prevaziđu socijalni problemi u kojima se nalaze svi građani, a posebno pripadnici Romske nacionalne zajednice koji su izbegli. Očekujemo da se stane čvrsto na stanovište i da se stalno objašnjava međunarodnoj zajednici da moramo da ostvarimo povraćaj imovine svima onima koji su bez svoje imovine ostali na KiM.
Danas sam primio izbegla lica sa Kosova koja su ispod Gazele. Među njima su ljudi koji su imali i dvospratne zgrade tamo, a danas žive ispod Gazele, očekujući da li će vlasti Beograda da im opredele kakav-takav alternativni smeštaj ili će da budu žrtve određenih pregovaranja u pregovaračkim procesima sa gradskim vlastima.
Zbog vremena bih samo još tri stvari kratko istakao. Smatram da političke partije koje su u parlamentu Srbije, zajedno sa Nacionalnim savetom, treba da daju bitan doprinos pregovaračkom timu u definisanju svojih pravih stavova. Bez obzira što sam govorio na prošloj sednici Skupštine da Ministarstvo za upravu nije raspisalo vanredne izbore za Nacionalni savet, iako je bilo u obavezi, kao građanin Srbije smatram da ovo telo treba da se uključi u pregovore, jer je to jedino legitimno telo koje postoji sada.
Ali, to ne umanjuje odgovornost resornog ministarstva da zaista svoju zakonsku obavezu ispuni. Sa ove govornice želim da pokažem jedno razumevanje za budućnost Srbije koje ima Romska partija, ali nerazumevanje za ponašanje ovog resornog ministarstva.
Takođe smatram da je gospodin Pastor slučajno, kad je nabrojao nacionalne manjine, pod "ostale" svrstao Rome. Mislim da oni to ne zaslužuju u Srbiji ni po brojnosti, ni po bilo kom drugom svojstvu.
Na kraju, sa time zaključujem, da Romska partija glasa za, jer očekujemo da ovo otvara perspektivu za dogovore i da ovo otvara mogućnost za postizanje najboljeg mogućeg rešenja, rešenja koje će da bude najbolje moguće za Srbiju i srpski narod, i rešenje koje će pripadnicima albanske nacionalne zajednice na Kosovu i Metohiji da stvori odgovarajući prosperitet. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala vama. Reč ima narodna poslanica Aleksandra Jerkov, neka se pripremi narodni poslanik Zvonimir Stević.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Aleksandra Jerkov

Poslanički klub nacionalnih manjina
Poštovani gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici i narodne poslanice, gospodine predsedniče, gospodine premijeru, na pitanje Lige socijaldemokrata Vojvodine u čemu se ovaj put "ne damo Kosovo" razlikuje od prošlog "ne damo Kosovo" iz 1999, od onog pre 10 godina i svih drugih i ranijih "ne damo Kosovo", od prethodne Vlade Vojislava Koštunice i sadašnje Vlade Vojislava Koštunice, dobijamo odgovor to zbog toga što ovaj put Srbija nudi kompromis u vidu autonomije.
Bojimo se da to nije kompromis. Zato što između kosovarskog stava da neće pristati ni na šta manje od nezavisnosti i stava pregovarčakog tima da nikada neće priznati nezavisnost - autonomija nije nikakav kompromis, pogotovo ova suštinska koja se nudi. Jer ta suštinska autonomija, koju naša država predstavlja kao veliki ustupak, nije ništa drugo nego evropski standard autonomije koji ima bilo koja regija bilo koje države centralizovane Evrope.
Da je ova Srbija nudila pre 16 ili 17 godina kao rešenje kosovskog problema, možda bi to moglo biti primenjivo. Ovako i sada - teško.
Međutim, postavlja se pitanje kako je to odjednom decentralizacija Srbije, koju ste svi redom do sada osuđivali kao faktor dezintegracije i način da se rasturi zemlja, odjednom postala faktor integracije i način da se sačuva Kosovo unutar Srbije.
To što vi sada predlažete, to je Liga socijaldemokrata Vojvodine predlagala 1999. godine, samo smo mi tada bili separatisti, a vi ste sada državotvorci i ujedinitelji.
Evo vidimo sada istog onog Vojislava Koštunicu, koji se u svojoj kampanji hvalio time kako je pisao naučne radove o štetnosti Ustava od 1974. godine, evo građanima Kosova nudi ista ta rešenja iz istog tog Ustava, samo bojim se sa 30 godina zakašnjenja.
Gospodine Koštunica, ne trebaju građanima Kosova rešenja od pre 30 godina, njima trebaju rešenja za narednih 30, 60 i narednih 100 godina.
Međutim, iz ovog predloga koji državni pregovarački tim Vlade Republike Srbije nudi vidi se i dalje da vladajuća većina i dalje ima nameru da se samo deklarativno zalaže za Kosovo u Srbiji, a da zapravo nema nameru da Kosovo zaista tretira kao deo Srbije.
To se vidi iz odredbe - da neće biti potrebe da kosovski Albanci učestvuju u institucijama i sistemskim rešenjima u Srbiji. Meni je jako žao, ali i te kako ima potrebe za tim. To je njihovo pravo i vi ne možete da im ga oduzimate. Sve dok budete tvrdili da je Kosovo deo Srbije, a ne tretirate građane Kosova kao građane Srbije, nemate prava da to tvrdite.
Uostalom, kako očekujete da posle Ustava koji ste usvojili iko poveruje da je Srbija spremna da pruži bilo kakvu autonomiju Kosovu, a onoj svojoj pokrajini koja nema nikakvih separatističkih tendencija oduzima svu autonomiju? Kako očekujete da međunarodna zajednica poveruje u to i, mnogo važnije, kako očekujete da građani Kosova poveruju u to?
Na kraju, kada govorimo o mogućnosti da neke zemlje ipak priznaju Kosovo i Metohiju, smatramo da je nedopustiva i izuzetno opasna definicija "o blagovremenim i energičnim akcijama države", bez objašnjenja šta one podrazumevaju. Zbog toga se ne mogu složiti, predsedniče Tadiću, sa vašom izjavom od nedelje da je gubitnička rezolucija koja bi to spominjala.
Mi ne vidimo ništa gubitnički u tome da se građani informišu šta će se dešavati sa njihovim životima. Za vas smo glasali i zbog toga što ste u predizbornoj kampanji tvrdili da ćete zastupati politiku drugačije od ove, koja smatra da je gubitnički govoriti građanima šta će se činiti u njihovo ime.
Zbog očuvanja Kosova i Metohije u sastavu Republike Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine će glasati protiv ove rezolucije, zbog toga što smatramo da je ovo samo jedan u nizu načina da se produži ova agonija i da se Srbija uvuče u sukob i sa građanima Kosova i sa međunarodnom zajednicom. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala. Reč ima narodni poslanik Zvonimir Stević, a neka se pripremi narodni poslanik dr Rajko Đurić.

Whoops, looks like something went wrong.