PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 31.10.2007.

19. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

19. dan rada

31.10.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:10 do 14:30

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 108 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja poslanika prisutnih u sali molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 97 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Prelazimo na 9. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ORGANIZACIJI I NADLEŽNOSTI DRŽAVNIH ORGANA U POSTUPKU ZA RATNE ZLOČINE (pojedinosti)
Primile ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Vjerica Radeta, Zoran Krasić i Petar Jojić. Primili ste mišljenje Vlade i izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona o pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela poslanik Vjerica Radeta.
Vlada i odbor za pravosuđe i upravu predlažu da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Pre nego što dam reč narodnom poslaniku Vjerici Radeti, po Poslovniku su se javili narodni poslanik dr Žarko Obradović, pa potom narodni poslanik Vjerica Radeta i potom narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

 Hvala, gospodine predsedniče. Javio sam se po članu 226. Poslovnika, iz razloga što sam čuo sadržaj jedne informacije za koju mislim da bi trebalo da kažemo nešto danas na sednici Narodne skupštine Republike Srbije.
Gospodo narodni poslanici, mislim da je Narodna skupština Republike Srbije pre neki dan s pravom ukazala na potrebu da Narodna skupština Republike Srbije, predsednik države Srbije i predsednik Vlade Republike Srbije zauzmu jedinstven stav vezano za primenu Dejtonskog sporazuma i očuvanje Republike Srpske u sastavu Bosne i Hercegovine.
Mislim da su sva tri organa vlasti u Srbiji to učinili na odgovarajući način, i Narodna skupština Republike Srbije, i predsednik Vlade Republike Srbije, i predsednik države Republike Srbije. Utoliko više čudi što je zalaganje sva tri organa vlasti u Republici Srbiji bilo apsolutno usmereno primeni Dejtonskog sporazuma, očuvanju Republike Srpske, ali i očuvanju Bosne i Hercegovine.
Ovo govorim iz razloga što smo preko medija imali priliku jutros da saznamo da su ambasadori Velike Britanije i Amerike uputili demarš i Vladi, i predsedniku i ministru inostranih poslova, pa su upućeni na Ministarstvo, a da su se tom demaršu pridružili i Francuska, Italija i Nemačka. Ovo govorim tek da se vidi na delu ko vodi glavnu reč vezano za situaciju na Balkanu i da vidimo kakvo je ponašanje tih stranaka.
Našoj Vladi, našem predsedniku i našoj Narodnoj skupštini Republike Srbije upućuju se prigovori što se zalaže za poštovanje Dejtonskog sporazuma i za poštovanje Rezolucije 1244, a u isto vreme predstavnici tih država direktno, jasno i javno govore da Kosovo i Metohija treba da bude nezavisno, govore da ne treba poštovati Rezoluciju 1244, pokazuju da za njih međunarodno pravo ne postoji, ni odredbe Povelje UN. Ti dvostruki aršini su apsolutno na delu.
Mislim da i naša država ima pravo da reaguje, kao i što treba da podržimo stavove Republike Srpske, jer oni će svakako znati šta im valja činiti.
Ovo govorim iz razloga što je očigledno na delu plan da se Kosovo i Metohija izdvoji iz sastava Republike Srbije, kao i s druge strane da se Republika Srpska potpuno integriše u Bosnu i Hercegovinu i da izgubi sve one posebnosti koje je imala na osnovu Dejtonskog sporazuma.
Mislim da Narodna skupština Republike Srbije mora ovo još jedanput da podvuče, ali i da ukaže na dvostruke aršine. Verujte mi, o referendumu ne govore, iz prostog razloga što očekuju da će se pitanje Kosova i Metohije rešiti bez referenduma, silom, jer da govore o referendumu, onda bi morali da to primene u Republici Srpskoj.
Samo podsećam zaboravne da je referendum bio predviđen u sporazumnom u Rambujeu, koji je naša vlada tadašnja i državno rukovodstvo tadašnje odbacilo, jer je predviđalo izjašnjavanje građana Republike Srbije.
Gospodine predsedniče, smatrao sam da ovo treba podvući, jer treba svi složno da stanemo iza odbrane i Dejtonskog sporazuma, ali i Rezolucije 1244, da nemamo dvostruke aršine, a pogotovo da nam lekcije ne dele oni koji se u jednom trenutku zalažu za jedno, a u drugom trenutku za drugo.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku, narodni poslanik Vjerica Radeta, pa potom narodni poslanik Nikola Žutić.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Dobro došli, ministre Petroviću. Poslanici SRS imaju za vas danas popriličan broj pitanja. Nadam se da ste voljni da radite svoj posao i da sarađujete sa narodnim poslanicima, kao i uvek, u redu je.
Pre nego što vam postavim konkretno pitanje na osnovu člana 226. Poslovnika Narodne skupštine, želim da svima koji slave Svetog Luku čestitam krsnu slavu, a pre svega porodici Vojislava Šešelja, koja već petu godinu svoje krsno ime proslavlja u odsustvu domaćina kuće, a za to je direktno odgovoran Dosmanlijski režim. O tome ćemo govoriti u toku današnje rasprave, a sada, gospodine ministre, pitanje za vas.
Prema informacijama koje imamo, nije sporno, to je javna informacija da je juče na Pravnom fakultetu trebalo da se održi tribina sa temom - Stanje u pravosuđu u Srbiji. Na toj tribini, pored ove sudije koju ste smenili iz Vrhovnog suda, trebalo je da govore i advokat Vujin, advokat Petronijević.
I desilo se nešto što jednostavno nije normalno i što nije primereno, iako je sve bilo organizovano vezano za tu tribinu, studenti bili spremni da se odazovu u velikom broju. Dva sata pre zakazanog časa za početak tribine obavešteni su da se tribina odlaže.
Zvanično obrazloženje je bilo da je, navodno, dekanu Pravnog fakulteta umrla sestra. Ako jeste, moje saučešće, ali Pravni fakultet nije privatna firma tog dekana i sve što je, ne verujem ni da je nastava zbog toga bila prekinuta, bilo predviđeno da se radi na Pravnom fakultetu moralo je i da se uradi.
Ono što je naša pouzdana informacija, gospodine Petroviću, jeste da ste vi lično zabranili i uticali da se ne održi taj skup na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Dakle, konkretno pitanje, zbog čega ste to uradili, kakav je vaš uticaj, vaš interes da studenti Pravnog fakulteta ne raspravljaju sa eminentnim imenima poput Gorana Petronijevića i gospodina Vujina, da raspravljaju o stanju u srpskom pravosuđu.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Nikola Žutić, a potom je povredu Poslovnika reklamirao Božidar Delić.

Nikola Žutić

Poštovani poslanici, po Poslovniku, član 226.
Vladi Srbije, odnosno ministru Petroviću postavljam pitanje: zašto se ne ispravlja istorijska nepravda i ne podigne optužnica protiv Hrvatske i Republike Bosne i Hercegovine, bez Republike Srpske, za sve zločine genocida koje su počinili tokom 20. vijeka?
Zapanjujuće je potpuno defanzivno nastupanje srpske države u slučaju optužbe genocidne države Hrvatske i genocidne habzburške K&K tvorevine, Bosne i Hercegovine, protiv Srbije i srpskog naroda. Prema tim optužbama, Srbi su genocidan narod koji treba izbrisati sa mape Evrope.
Oni zaboravljaju da su Srbi narod koji je ipak najviše stradao od genocida tokom 20. veka, pored Jevreja. U projektovanom ratu iz devedesetih godina od zapadnih liberalnih demokracija, kao u svim ratovima tokom 20. vijeka, Srbi su samo odgovarali na agresivne antisrpske inostrane politike, koje su uglavnom u ime inostranih osvajača provodili Srbi islamske vjere i Srbi rimokatoličke vere, tzv. Hrvati.
Srbi su uglavnom nastupali kao osvetnici. U pravu je poznat stav da je odgovoran onaj ko prvi počini kriminogeni akt, naročito ko prvi počne sa masovnim ubijanjem žena, dece i nejači.
Dakle, istorijska je prilika da se konačno osude svi zločini genocida nad srpskim narodom, koji su dugo skrivani i minorizirani i od monarhističke i komunističke vlasti jugoslavenske.
Takvi procesi su se mogli pokrenuti već 1990. godine, posle propasti socijalističkog sistema Josipa Broza Tita, koji je njegovo bratstvo i jedinstvo bez srpstva i koji je, slično kao i kralj Aleksandar, zbog ostvarenja bratstva između žrtve i koljača, oprostio zločine genocida nad Srbima.
Grubo rečeno, iživljavanje nad Srbima kreće već od nastanka nacije Hrvata u drugoj polovini 19. vijeka, kada se Frankovci usmjeravaju na zagrebačke Srbe, naročito prilikom posjete cara Franca Jozefa Zagrebu 1895. godine, kada su Srbi jednostavno hteli da istaknu pravoslavne srpske zastave u čast visokog gosta.
Zatim, velike genocidne radnje nastupaju 1902. godine u Zagrebu. Pojedini pisci su taj događaj nazvali Arnautluk u Zagrebu, zvali su ga Vartolomejska srpska noć.
Tada su brojne srpske radnje uništene i brojni talentovani srpski trgovci, koji su sa Jevrejima držali zagrebačku trgovinu, upravo zbrisani sa svojim trgovinama.
Povampirena mržnja prema Srbima u potpunosti izbija 1914. godine, posle atentata Gavrila Principa na Franca Ferdinanda – samo par sekundi da završim – koji je bio glavni projektant stvaranja treće jedinice Austrougarske, Velike Hrvatske. Nastaje je genocid u Mačvi i Šapcu, nastaje genocid i u ostalim delovima Srbije.

Oliver Dulić

| Predsedava
A da vi to nama napismeno date, sve što ste mislili sada do kraja da kažete, molim vas.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Božidar Delić, potpredsednik Skupštine. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Božidar Delić

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, kada ste poslednji put bili ovde u Skupštini postavio sam vam jedno pitanje vezano za slučaj Suve Reke. Odnosilo se upravo na to da već dve godine traje taj postupak, da su dve godine ljudi u pritvoru, čak sam i napomenuo jedno ime za koje sam bio posebno zainteresovan.
Posle toga, evo ima nešto više od mesec dana, desio se slučaj sa sudijom Gordanom Božilović-Petrović i evo danima u štampi gospođa brani svoj integritet, autoritet i svoj profesionalni odnos i rad u Sudu za ratne zločine. Ne oglašava se predsednik Okružnog suda, gospodin Siniša Važić, ne oglašava se predsednik Vrhovnog suda, gospođa Vida Petrović-Škero, ne oglašavate se ni vi, gospodine ministre.
Gospođa Gordana Božilović je u svim predmetima za ratne zločine bila član sudskog veća, a u predmetu "Škorpioni" bila predsednik sudskog veća.
Mislim, gospodine ministre, iako ćete u svom odgovoru reći da se vi ne mešate u sudijski posao, što znam da je u redu, ali kao ministar pravde valjda trebate biti zainteresovani za pravdu u ovoj zemlji. Ovo što se uradilo sa gospođom Gordanom Božilović-Petrović je najgori udar na pravosuđe i na pravdu u državi Srbiji.
Već mesec dana u Sudu za ratne zločine ne počinje nijedna rasprava, jer advokatski timovi traže izuzeće i sudskog veća, i predsednika Okružnog suda, i predsednika Vrhovnog suda. Pitanje je kada će uopšte početi suđenje u tom sudu.
Vama je poznato, kao i meni, da vukovarski slučaj traje već četiri godine, da je ušao u drugi ciklus, da je ponovo sada prekinut i ponovo kreće iz početka.
Slučaj braće Bitići takođe; "Škorpioni" - i sa njima će se desiti otprilike isto, jer je taj predmet sada na Vrhovnom sudu, ali pošto se menja sudsko veće, ponovo će sve krenuti iz početka.
Da li je moguće, gospodine ministre, vaši prethodnici, a sada ste vi na tom mestu, da dozvolite da se u najosetljiviju delatnost u našoj državi, a to je pravosuđe, raznim donacijama, a to imamo u ovom slučaju i o tome se govori, utiče na izricanje sudskih presuda? Jer, ovde je očigledno u pitanju da neko nije bio zadovoljan sa presudom za predmet "Škorpioni". Pomenuta je Nataša Kandić i pomenuta je jedna strana ambasada. Što da ja ne kažem da je to američka ambasada, koja je upravo dala donacije za naše pravosuđe? Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Srđan Milivojević, pa potom narodni poslanik Dragan Šormaz.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Poštovani gospodine predsedniče Narodne skupštine, uvaženi gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, u ime poslaničkog kluba DS predložio bih, ako ste saglasni, da danas malo radimo po tačkama dnevnog reda, a da poslanička pitanja i prisustvo ministra ostavimo za onu tačku Poslovnika koja definiše poslanička pitanja.
Javio sam se po povredi Poslovnika, člana 104, da ne bude da me neki podsećaju da ne znam zbog čega sam se javio. Zaista bih voleo da iskoristimo prisustvo ministra i volju i nameru da pokažemo građanima Srbije da smo spremni da radimo i da raspravljamo samo o tri amandmana na postojeći zakon, jer su poslanici SRS predložili određene amandmane, i da pokažemo dobru volju da stvari u Srbiji pomeramo napred.
Onda da iskoristimo prisustvo ministra i da drugi deo sednice iskoristite za pitanja koja želite da postavite ministru, jer DS nikada nije izbegavala da odgovara na pitanja opozicije. Nemojte da mi dobacujete da je to moj ministar. Dušan Petrović je ministar svih građana ove zemlje, a ne ministar DS ili moj.
Za kraj ovog svog javljanja po Poslovniku, koristim priliku da svim građanima Srbije, koji danas slave svetog Apostola i Jevanđelistu Luku, čestitam krsnu slavu. Naročito ovo pravo koristim da čestitam krsnu slavu onim svojim prijateljima, rođacima, familiji, kumovima sa Kosova i Metohije, koji su proterani 1999. godine kada je DS bila u opoziciji i ne snosi odgovornost za njihovo proterivanje sa Kosova i Metohije.
Čestitam krsnu slavu i porodici Petković, čiji je sin 1999. godine poginuo na Kosovu i Metohiji, pa će njemu na zadušnice odneti slavski kolač na grob i pomoliti se za upokojenje njegove duše. Ali, pomolićemo se mi i za duše onih koji su odgovorni za njegovu smrt. Hvala.