TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.11.2007.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

12.11.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala. Karakterišem kao nekorektno da niste dobili odgovor u predviđenom roku. Nadam se da će ministar da vam da odgovor kada bude tu, a biće tu uskoro kada budemo raspravljali o amandmanima.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Dragan Todorović. Izvinite, Boško Ristić, pa Dragan Todorović. Boško Ristić je odustao. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Izvinjavam se, nastavljam tamo gde sam stao. Šta je problem? Problem je što Skupština mora da ispravlja sve probleme za koje objektivno nije odgovorna, pa i današnji izbor sudija Ustavnog suda. Šest meseci evo za neki dan će otkako je formirana Vlada, zašto mi danas raspravljamo o ovome? Zašto nismo odmah nakon 30 dana ili 40 dana raspravljali o svim pitanjima i o svim zakonima koje smo morali da donesemo?
Zato što je problem u vladajućoj koaliciji. Jednostavno, nisu u stanju da se dogovore.
Imaju potpuno suprotna gledišta o bitnim stvarima, različite političke interese, i to je posebno vidljivo kada su u pitanju predsednički izbori. Toliko suprotna da je prosto neverovatno kako još uvek ova koalicija opstaje. Ali se sve svaljuje na Skupštinu Srbije.
Mi svi treba, a i vi, takođe, iz vladajuće koalicije, treba jednostavno da "vadite kestenje iz vatre" koji su gurnuti u Vladi ili u vrhu jedne i druge stranke koja treba da se dogovara. Jednostavno, nemoćni ste, jer nemate mogućnosti, nemate argumente da to sami vidite da su stvari ovakve kakve jesu. Ali, morate da "vadite te kestene" iz vatre.
Mislio sam da vi volite neko drugo voće, izgleda da ste napredovali u tom smislu, ono što se ljušti, znate vi šta je to.
Problem je ovde, takođe, ne samo u pravu predsednika da predlaže kandidate, nego što, između ostalog, ovde neki predstavnici nacionalnih manjina spočitavaju predsedniku da nije predložio nijednog predstavnika nacionalnih manjina, jer s pravom to očekuju, jer su ga podržali na predsedničkim izborima. To, koliko sam čuo jednog poslanika, kaže, kao demokratskog kandidata, prosto neverovatno. Molim vas, objasnite građanima Srbije koji su to nedemokratski ili koji su to parametri koji su odredili da je jedan demokratski, a da drugi nije demokratski.
Da li je parametar američki ambasador, koji vam kaže kako ćete da glasate, i ko je demokratski, ko nije? Kako je moguće da ste na prethodnim izborima bili u koaliciji sa Demokratskom strankom, a sada ste u koaliciji sa Demokratskom strankom Srbije? Nemam ništa protiv, da se razumemo, ali to nema nikakve veze sa demokratijom. To je politička trgovina. Može se reći čak u nekim granicama kada pređe trgovinu da je to politička prostitucija i vi onda hoćete da nam spočitavate koji je kandidat demokratski, a koji nije.
Izađite i objasnite koji su parametri koji određuju da li je neki kandidat demokratski ili nije, ili zbog toga što su izneverili vaša očekivanja, odnosno u trgovini niste dobili onoliko koliko ste mislili da treba, ili su vas prevarili, neću u to uopšte da ulazim. Ali, nemojte da se bavite takvim kvalifikacijama, mislim da to uopšte nije korektno.

Oliver Dulić

| Predsedava
Replika, narodni poslanik Bajram Omeragić.
...
Socijalno liberalna partija Sandžaka

Bajram Omeragić

Bio sam sprečen zbog energetskih razloga. Gospodin Todorović kaže da ako budeš u koaliciji sa jednom strankom, pa budeš sa drugom, da brojim sa kim ste sve dosad vi bili u koaliciji i za vreme vaše, evo ovde se govori o tome da neki kandidati nemaju ni pravosudne ispite. U vaše vreme su bili sudije Ustavnog suda ekonomisti, koliko se sećam, u vašem mandatu, to me podseća na 1945. godinu, kada je tamo neki partijski organ rekao da možda i ne treba da bude dalje pravnog fakulteta. Smirite se samo malo, čekajte da završim pa red napravite, jedan po jedan.

Oliver Dulić

| Predsedava
Gospodine Bajro, izvolite nastavite, a molim poslanike da ne dobacuju.
...
Socijalno liberalna partija Sandžaka

Bajram Omeragić

Skratite doživljaj. Duže vremena nisam govorio, znam da vam nedostajem, ali smirite se, saslušajte, imaćete razloga posle.
Rekao sam da u drugom krugu i u prvom krugu su predstavnici manjina podržali Borisa Tadića, predsednika Demokratske stranke, i mi smo smatrali da je Boris Tadić, i danas smatramo, demokratski kandidat. Nikada nismo rekli za vašeg kandidata da je nedemokratski kandidat. Nismo rekli da je on demokratski.
Čim izlazite na izbore, sedite u ovoj skupštini ovde, priznajete rezultate, nekada imate 10 poslanika, nekada imate malo više, danas imate 80, radite svoj posao. Rekao sam samo kako je većina nacionalnih zajednica glasala.
Prokomentarisali ste to zašto je Koalicija Lista za Sandžak u prošlom mandatu bila u koaliciji sa Borisom Tadićem, sada sa Vojislavom Koštunicom, sada je jedan predsednik Demokratske stranke i drugi Demokratske stranke Srbije, a te dve stranke čine okosnicu ove vlade. Prema tome, hoću da vam kažem da nacionalne manjine imaju interes uvek da budu lojalne državi, naravno u fazama te države kada ona ima legitimno rukovodstvo koje zaslužuje da se uvažava.
Mi smo manjinske i regionalne stranke, ne možemo da dobijemo 250 poslanika i uvek vodimo politiku saradnje sa državom. Cilj je naš, ono što stoji u Ustavu Republike Srbije, da manjine treba da budu uključene u sve institucije. Prema tome, manjine imaju interes da budu uključene u sve institucije, i ovo što smo govorili gospodin Balint i ja – da treba i sada uključiti predstavnike manjina u ovu vrlo važnu pravosudnu instituciju, da njenim konstituisanjem zaokružimo institucionalizaciju našeg pravosudnog sistema, a sve u cilju vladavine prava – to je cilj manjina.
Oni koji i dalje misle da dobijaju političke poene kritikujući manjine, to vreme mislim da je prošlo. Samo pozivam predsednika Tadića da se propust koji je napravljen u onih 10 kandidata ispravi na ovaj način: da između tih pet kandidata što je predložila Narodna skupština on izabere predstavnika nacionalnih manjina, jer to manjine zaslužuju kao ravnopravni građani ove države.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Dragan Todorović.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Kaže naš narod - tamo gde te svrbi, tamo se i češeš. Očito je to da je vreme predsedničkih izbora i tadašnja koaliciji na neki način nije opravdala vaša očekivanja, i u to neću uopšte da ulazim.
Pravo svake stranke je da sklapa koalicije ili političke dogovore i, što se tiče SRS, nikome to ne samo da nećemo osporiti, nego nećemo nikada ni dovoditi u pitanje.
Da li će to za vas biti dobar izbor, dobra procena ili ne, u to nećemo da ulazimo, ali očito je iz ovoga što ste rekli da vam je procena bila loša, jer da vam je bila dobra ne bi prozivali sada predsednika Tadića da uradi ono što SRS smatra da treba da uradi, da među sudijama Ustavnog suda treba da sede i predstavnici nacionalnih manjina.
Gospodine Omeragiću, nemojte da pričate da se opet vraćamo na neka vremena gde se prozivaju nacionalne manjine. Što se tiče SRS nikada, apsolutno nikada nijednog građanina države Srbije nismo delili po verskoj, nacionalnoj ili bilo kojoj osobini. Mi smo samo delili na građane koji poštuju Ustav i zakon ove države, koji su lojalni građani ove države, bez obzira kojoj od ovih kategorija pripadaju. Da vas ne podsećam koliko smo stranaka, srpskih stranaka, prozivali za nepoštovanje ove države, za nepoštovanje Ustava, za pozivanje čak i na bombardovanje u vreme 99. godine.
Što se tiče sudija Ustavnog suda i izbora sudija Ustavnog suda, SRS apsolutno nikada nije izabrala ni jednog jedinog sudiju Ustavnog suda, apsolutno. U vlasti smo bili od 98. godine, od marta meseca, do 2000. godine, do petooktobarskog puča. Za to vreme nijedan sudija Ustavnog suda nije izabran.
Sada pokušavamo da se ovaj posao koliko toliko korektno uradi, da ukažemo na sve mane, na sve probleme, da bi se kasnije ispravilo sve ovo što nam pravi problem, da bi došli do dobrog i pametnog rešenja. Mi nijednog sudiju ovde nismo predlagali, nismo ušli u te političke trgovine, za razliku od vas.
Ušli ste, jer čim ste rešili da učestvujete u ovome to je politička trgovina, ali trebalo je to da uradite pre nego što je predsednik Srbije predložio svojih 10, jer zašto predsednik Srbije da ima pravo na svojih pet, a da Skupštini bude dato pet, pa da se delimo tu? To je ono što je problem već napravljen načinom izbora sudija Ustavnog suda.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala. Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, a neka se pripremi narodni poslanik Laslo Varga.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Ovo je mala varijanta Ustava i ona odgovara prema tački dnevnog reda, pošto nam se značaj Ustava baš sveo na ove dimenzije.
Na početku, moram da vam ukažem da mi je drago što su danas svi kritikovali ovaj predlog, a naročito kada je kritikovao Boško Ristić. On je rekao - DS nema nikakve veze sa predlogom koji je podneo predsednik Republike. To je meni drago. Znači, sad svi peru ruke od njega. Sad su svi videli jasno kakav je Boris Tadić.
Šta njega rukovodi kada nešto predlaže i uopšte kada vrši funkciju predsednika Republike? Kako to Boris radi? Interes. On je predložio listu od 10 kandidata, ali tu se vide dve kategorije kandidata. Postoje kandidati prve kategorije, za koje će Boris Tadić da uslovljava DSS, NS, G17 plus, i tu ćete biti jedinstveni kada zaokružujete, vi još ne znate ko su ti kandidati, kasnije ću vam reći ko su ti kandidati, pošto se ovaj sindrom neobaveštenosti širi Srbijom.
Postoje kandidati druge kategorije koji nikako neće da prođu, ali oni formalno-pravno ispunjavaju uslove. Sada treba jedan deo opozicionih stranaka da se iživljava nad tim kandidatima, koji formalno-pravno ispunjavaju uslove, ali im fali malo do penzije ili, što reče gospodin Batić, nemaju pravosudni ispit.
Kao da je pravosudni ispit nešto od Boga dato. Sudovi su nam puni ljudi koji imaju pravosudni ispit, pa gledajte kakve presude donose. Gospodine Batiću, to nikakav kriterijum nije. Za čestitost, moralnost, časnost, patriotizam, ljubav, poštovanje zabrane diskriminacije ne treba vam pravosudni ispit. Treba samo da čovek bude čovek.
U dosadašnjoj raspravi svi su pokušali da izbegnu da pričaju o imenima. Znate li zbog čega? Zato što se još ne zna ko će da prođe. Još nije pao dogovor. Dogovor će da padne kada se završi treća tačka dnevnog reda, jer treća i druga tačka su vezana trgovina. U narodu to znači – tante za kukuriku. Vi meni ove kandidate, ja vama ove kandidate.
Šta to znači? Ako prilikom glasanja o predlogu ili o predloženih 10 kandidata koje je dao predsednik Republike on bude zadovoljan i vi dokažete da ste poštovali dogovor, onda će on da razmisli da li će povodom treće tačke dnevnog reda, ukoliko ona prođe, da imenuje ona lica za koja je napravio dogovor sa svojim političkim ocem, predsednikom Vlade Republike Srbije. Pošto svi u ovoj sali znaju da trgovina nije završena, nije pala do kraja, malo ko će da se uhvati imena i prezimena da o tome priča.
Radikali ne bi bili radikali kada ne bi u korenu definisali pojavu, i to vrlo lošu, štetnu pojavu po Ustav, po narod, po državu i sve ovo drugo. Vidite gospodina Batića, registrujte ga, on će da dopuni sve ovo što sam propustio. Uostalom, tako smo se dogovorili.
Da idemo dalje redom. Ustav je predvideo način izbora sudija Ustavnog suda, nešto slično postoji u Francuskoj i u nekim drugim državama, jer takav način izbora treba da bude garancija nezavisnosti. Moram da vam skrenem pažnju da sada Ustavni sud mnogo više dobija na značaju zbog ustavne žalbe.
Dok je bilo samo onog klasičnog - ocene ustavnosti i zakonitosti, taj ustavni sud je mnogo više bio u domenu teorije, ali ulaskom ustavne žalbe on neminovno ulazi u nešto što se zove i pravna praksa.
Ne čudi me što je veliki broj kandidata iz Vrhovnog suda Srbije, i na jednoj i na drugoj listi, ali očigledno da su tu kandidati prema političkim dogovorima.
Kako bi mi, možda, trebalo da dođemo do kandidata za sudije Ustavnog suda? Ne treba to u Ustavu da bude baš do kraja rešeno, ali bi mi morali iz ovih predloga, iz nekog obrazloženja ove liste, pričamo o listi koju je predložio predsednik Republike, da vidimo šta je njega rukovodilo kada je predlagao ovih 10. I ovih 10 kandidata treba da budu podjednake snage, podjednakog značaja.
Ali, vi ste odmah primetili da tu nije ista snaga, ista jačina, već prvi i drugi red kandidata. Mi uopšte ne znamo čime se on motivisao. Ako uzmemo kriterijum biografije predloženih kandidata, onda ne znamo koji je kriterijum primenio predsednik Republike.
Ono što je sigurno i nećete da pogrešite, jedini kriterijum je njegov interes da na te ljude može da utiče. Kako da utiče? Sad novi Ustav daje neka nova ovlašćenja predsedniku Republike. Ovaj Ustav omogućava da se pred Ustavnim sudom pokrene pitanje da li je predsednik Republike povredio Ustav i nije predsedniku Republike sasvim svejedno kakva će većina da bude u tom ustavnom sinodu njegovom, i da li će to da prođe i kako će da prođe.
On je izuzetno zainteresovan da ima takve kandidate, kao što je, recimo, bio Slobodan Vučetić, koji stavi prst na čelo, pa ne tumači naš Ustav, nego kaže - ustavno-sudska praksa Francuske, Nemačke itd, nalaže, ukazuje - pa onda udari neko tumačenje koje je potpuno suprotno Ustavu Republike Srbije. Znači, ovo je vrlo važno pitanje.
Da vi ne biste bili suviše neinformisani, samo ću vam postaviti pitanje - a šta mislite, ko mora da predloži ovih 10 kandidata, koji predsednik Republike, postojeći ili novoizabrani? Samo da vas podsetim, neki nisu učestvovali u kampanji donošenja novog Ustava i oni s puno razloga mogu da se ljute na ustavna rešenja, drugi nemaju pravo.
Samo da vam skrenem pažnju, kada se radi o Ustavu i kada se radi o Ustavnom zakonu, rečeno je da najkasnije u prvoj polovini 2007. godine treba da se sprovedu izbori za predsednika Republike i to se poklapa sa prvim redovnim zasedanjem. Pošto se ovo produžava, nismo u prilici da razmatramo predlog predsednika Republike u skladu sa Ustavom Republike Srbije, nego razmatramo predlog bivšeg predsednika Republike, koji je zbog Ustavnog zakona još uvek predsednik Republike.
Ovo je pravno felerični predsednik Republike. Teško da on može da crpi sva ovlašćenja iz ovog Ustava. Meni bi bilo vrlo drago da me neko demantuje, a onda bih mu objasnio kakva je stvar sa gradonačelnikom i sa drugim. Zašto delimo zakone - ovaj zakon ćemo kilo da primenjujemo, a ovaj zakon ćemo dva kilograma da primenjujemo.
Idući dalje, predsednik Republike kao predlagač i Narodna skupština kao predlagač one svoje liste od 10 moraju da vode računa da ne prekrše zabranu diskriminacije. Ali, kada se pravi lista kandidata, nema pozitivne diskriminacije.
Nemojte vi izuzetnost pravničkog znanja i ugleda da tumačite kao ovi iz G17 - stručnost ispred politike. Oni kažu - stručnost, kakva crna politika, to njih ne interesuje. Pa ste videli, onaj što je stručnjak za Loto, stručnjak je i za avione, on je univerzalni stručnjak. Pa rekoše - stručnost ispred politike, a onda kažu - G17 je dobio toliko javnih preduzeća, toliko toga - zar to nije u suprotnosti sa stručnošću?
Stručnost je kada se raspiše konkurs, jave se ljudi koji ispunjavaju uslove, pa se izabere čovek koji je najbolji u toj svojoj profesiji, koji najbolje može da radi taj poso. Ali ne, stručnost ispred politike je za narod. A kada se zagrabi vlast, onda samo politika, nema stručnosti.
Tamo gde ste na vlasti sedmi stan u izgradnji već imate, gde vam je onaj vaš Banana, sada mu prave sedmi stan preko one direkcije. Ja vama ovo, a vi meni jedan stan. Isto i ovaj Bogdanović ovde radio, ali da zaobiđemo njega, ajde. To je ta stručnost. Koja je to ta stručnost: da se drpi, da se ukrade. Ista ta stručnost postoji i u Ustavnom sudu, da se drpi i ukrade. Šta? Izborna volja, Ustav da se upropasti itd.
Sada da pređemo na ove kandidate. Svi ovi kandidati ispunjavaju uslove po Tadiću. Što se tiče radikala, Bosa Nenadić ne ispunjava nijedan uslov. To je onaj savetnik Milana Panića, ona je dva puta bila u Ustavnom sudu, miruje joj radni odnos u "Dunavu", ima neke afere sa stanovima još uvek. Ne znam šta ona ispunjava, koje uslove ispunjava? Ona bi trebalo da bude kontinuitet ovih krnjih ustavnih sudova kod nas. Naravno da radikali za nju neće da glasaju. Nećete da pogrešite ni vi koji ne budete glasali za nju. Ona je suviše dugo u Ustavnom sudu.
Dalje, Radmila Vasić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu. Jeste profesor, ali radikali smatraju da ona nije sposobna da vrši funkciju sudije Ustavnog suda. Ako nam ne verujete, idite na Pravni fakultet pa pitajte ko je, šta je.
Ili, za vas još bolja ličnost, Marija Draškić. Ajde, kažite mi, koji ona uslov ispunjava? Naplatila lustraciju. Imam ovde i pismo sa fakulteta ko je, šta je. Njena moralna karakteristika je: "narani kuče da te ujede". Onaj ko je zaposlio i koji joj je omogućio da postane profesor, ona tog čoveka ujeda, provocira, preti telefonima, čujem i neki krivični postupak se vodi. Ona kod Tadića ispunjava uslove. Zašto? Zato što će bespogovorno sve da uradi što Tadić kaže.
Dragiša Slijepčević. Gospodine Batiću, gde mu radi žena? U tužilaštvu, u Republičkom tužilaštvu.
Znate vi, Batiću, sve, znam koga treba da pitam, znam vrlo lepo koga treba da pitam. Batić će posle toga da objasni, pošto je digo ruku.
Sada vi meni objasnite, šta je nama to predložio Boris Tadić? Ovo su kandidati za koje sam siguran da će DS i rukama i nogama da glasa. Ima tu još i rezervnih, i ima onih otpisanih, koji su tu radi minimalnog uslova, mora da bude deset imena i prezimena.
Možete da zamislite na šta bi ličio ovaj ustavni sud, kada bi recimo ova lica koja sam ja pomenuo, ušla u Ustavni sud, kakve bi odluke Ustavnog suda bile, ko bi stajao iza tih odluka Ustavnog suda, ko bi bio inspirator, kreator, idejni tvorac tih odluka Ustavnog suda? Ne bi čak ni Evropski sud za ljudska prava bio toliko bitan.
Očekujem da će se razviti diskusija i da će neko da brani ove kandidate, pa onda da čitam karakteristike. Znate, postoji u Srbiji jedna lepa izreka koja kaže - čime se budala ponosi, pametan se stidi. Imamo te kandidate koji se baš ponose nečim. Jedan kandidat napisa da sarađuje sa kanadskim nekim tamo, jedan ima nešto ono ju-es-ejd itd. To je bruka i sramota. Zašto bi radikali glasali za to, objasnite mi.
Ovde imate nekih profesora koji su radili i pisali nešto, a oblast koju su oni obrađivali i pisali nema veze sa ustavnom materijom, apsolutno nema nikakve veze sa ustavnom materijom. Ne sporim da se neki hvale u sudu kako su velike sudije, kako oni mogu da vode odeljenja. Imate ovde jednog eksperta za stečaj. Kako njega niste uhapsili kada ste hapsili ovu stečajnu mafiju? Stečajna mafija nije samo u Trgovinskom sudu, ovom prvostepenom. Ona se širi do Vrhovnog suda.
Pre nekoliko dana sam vam pričao o jednom zahtevu za zaštitu zakonitosti koji je pravno nemoguć, ali nema veze. Presudu je potpisao sudija koji je kupio od Dafine stan od 160 kvadrata. Što vi napadate Dafinu Milanović, vi iz DS? Vi samo cenite ko sa Davinom, sa Jezdom i sa ovima muvao. Tih najviše ima kod vas.
Vi onda u javnosti pričate jednu priču. To je ono, kupus gleda, meso vadi. Jedno misli, drugo priča, treće radi. Sada ko će da vas uhvati. Ovamo protiv Jezde i protiv Dafine, a ovamo kadrovi koji su sarađivali sa Jezdom i sa Dafinom. Zašto? Čiji je to interes? Kažite - trećine DS, ovog bloka DS.
Vi iz ''Otpora'' morate da pojačate kontrolu DS, oni su vam se oteli od kontrole. Ali, ne ove u Skupštini, one u Vladi da kontrolišete malo. PDV, znate onaj trio, šta rade oni ljudi? Meni je mnogo drago kada u aktima Božidara Đelića, kada u onome što radi Pitić, Milosavljević, itd, iza toga stoji DS. Onda je to vid prepoznavanja i poistovećivanja.
Vi posle dokazujte da oni nemaju veze sa vama, da su nametnuti sa strane, da vam ih je neko ugurao, kao što kažete za "Otpor". Nisu oni naši, to nam ugurali ovi ovde. Ko vam ugurao? Na vašoj listi su bili. Svega i svačega ima na vašoj listi.
Prvo ste bili u ljubavi sa jednima, pa ajde tu ne može ta ljubav, preuzeo Koštunica, pa ajde sada sa drugima da budete u ljubavi.
Rasim Ljajić je najveća vlast u ovoj zemlji. Znate koliko je on godina na vlasti? Sedam punih godina je na vlasti. Sve može da se promeni, njega niko ne sme da pipne. On ko hidra samo menja pojavne oblike, te saradnja, te nesaradnja, te komitet, te komisija, te ministarstvo, te ovo, te ono. Rasturiste državnu zajednicu, njega niste smeli da pogledate u oči, a kamoli da ga pomerite. Evroatlanski reformisti, eto, to je ta... Za ova četiri kandidata SRS nema šanse da glasa. Pošto morate da ih obezbedite da prođu hitno kod Tadića pravite dogovore. Ako naši sa one liste prođu, Tadiću, proći će vam sa ove. Postoji samo jedan problem što građani Srbije moraju da shvate da Vojislav Koštunica predaje Ustavni sud Borisu Tadiću, a ovde glumi neku svađu i neće navodno da mu da podršku na predsedničkim izborima.
Koga možete više da prevarite? To je jedna ista ekipa. Kada budemo na onoj trećoj tački dnevnog reda, ajde onda malo razmislite šta bi trebalo u našem Poslovniku da se promeni kada treba Narodna skupština da dođe do deset kandidata. Da li treba poslaničke grupe da predlažu? Kada predlaže poslanička grupa, šta ona predlaže? Lojalnog, podobnog, nekog kome je san da bude sudija Ustavnog suda i prihvata sve, i iza njega je tu do boga onaj koga je on predložio, ako prođe.
Vi kažete da će te sudije da budu kompetentne, oni će da drže samo Ustav. Verovatno će sudije Ustavnog suda da imaju manji format Ustava od ovoga. Započeli smo u Skupštini sa onim Ustavom što ga ima Batić, velika knjiga. Sada ide neka manja knjiga. Kada budete ove vaše kandidate izabrali za sudije Ustavnog suda to će biti mini izdanje, pošto je ono maksi, midi, a za njih će biti ono mini izdanje.
Zašto? Da što manje vide šta je napisano u Ustavu. Ili, da budem precizniji, da ništa ne vide što je napisano u Ustavu. Kako bi sproveli – šta? Volju. Čiju? DOS-a, demokratskog bloka, evroatlantskih reformista, ali ne naših interesa, ne interesa građana Srbije. Kao što vidiš, Bajro, nema tu ni pozitivne ni negativne diskriminacije. Nisi se uklopio u njihov interes i kraj priče. Nema tu razgovora. A vi samo njima dajte podršku.