PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.10.2008.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad po utvrđenom dnevnom redu.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2008. GODINU, SA PREDLOZIMA ODLUKA O DAVANjU SAGLASNOSTI NA ODLUKE O IZMENAMA I DOPUNAMA FINANSIJSKIH PLANOVA ZA 2008. GODINU:

A) REPUBLIČKOG FONDA ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANjE, B) NACIONALNE SLUŽBE ZA ZAPOŠLjAVANjE, V) REPUBLIČKOG ZAVODA ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANjE (načela)

Primili ste navedeni predlog zakona, sa predlozima odluka, koje je podnela Vlada.

Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora.

Pre otvaranja pretresa podsećam vas da, prema članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Da li postoji neki drugi predlog? (Da.)

Reč ima narodna poslanica Nada Kolundžija, predsednica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, uvažena gospođo ministre, na osnovu razgovora i dogovora šefova poslaničkih klubova i predloga šefova poslaničkih klubova opozicije koji su tražili da se ukupno vreme rasprave produži, na osnovu člana 94. stav 3, predlažem da se Skupština izjasni o tome da ukupno vreme rasprave o ovoj tački dnevnog reda bude deset časova. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Za donošenje odluke Narodna skupština mora da ima najmanje 126 prisutnih poslanika. Pre nego što stavim na glasanje, s obzirom na to da je prema elektronskom sistemu za glasanje trenutno prisutan 121 narodni poslanik, molim da se, na osnovu člana 222. Poslovnika, članovi svih poslaničkih grupa identifikuju elektronski da bismo mogli da glasamo o produženju rasprave.

Pitanje o utvrđivanju kvoruma za glasanje, s obzirom na to da smo utvrdili kvorum, nepotrebno je, ali mogu da utvrdim kvorum za glasanje ako je to potrebno.

Dakle, utvrdićemo kvorum za glasanje. Molim vas da se, poštujući Poslovnik, registrujemo u elektronskom sistemu. Izvolite.

Konstatujem da nemamo dovoljan broj poslanika registrovanih u elektronskom sistemu za glasanje da bismo doneli odluku o predlogu sa sastanka predsednika poslaničkih grupa sa predsednicom Skupštine gospođom Slavicom Đukić-Dejanović. Pozivam sve poslanike da se, poštujući član 222. Poslovnika, registruju svojim poslaničkim karticama u elektronskom sistemu za glasanje da bismo mogli doneti odluku, pošto je očita razlika između broja registrovanih u elektronskom sistemu i prisutnih u sali.

Konstatujem da ne možemo da donesemo odluku, pošto ne postoji dovoljan broj poslanika i prelazimo na dalji rad.

Ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova i po poslaničkim grupama vreme je raspoređeno na sledeći način: poslanička grupa "Za evropsku Srbiju" – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa SRS – jedan sat, 9 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica – 25 minuta i 12 sekundi; poslanička grupa "Napred, Srbijo" – 24 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa SPS - JS – 18 minuta; poslanička grupa LDP – 15 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde i poslanička grupa PUPS – šest minuta.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.

Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovoj tački dnevnog reda predstavljaju: Poslanička grupa manjina ovlastila je narodnu poslanicu Elviru Kovač da predstavlja ovu poslaničku grupu; poslaničku grupu SRS po tački 1. dnevnog reda predstavljaće narodni poslanik Milorad Buha; poslaničku grupu "Napred, Srbijo" predstavljaće narodna poslanica Jorgovanka Tabaković, poslaničku grupu SPS - JS predstavljaće narodni poslanik Zoran Kasalović.

Reč je tražio narodni poslanik Rade Obradović. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem. Reklamiram povredu člana 151. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije. Ovaj poslovnik predviđa proceduru sednice i ima opšte delove koji se odnose na sve zakone, ali ima poseban segment koji se odnosi na budžet, gde se između ostalog kaže da se za budžet može glasati u bilo kom trenutku. Taj isti član kaže da pre otvaranja pretresa Skupština mora da dobije izveštaj Odbora za finansije. Neki drugi član kaže da za neke druge zakone, to je član 139, to i ne mora da bude, jer ako odbori ne dostave mišljenje, član 139. poslednji stav 5, onda može da se raspravlja i bez toga.

Međutim, u posebnom poglavlju koje važi samo za proceduru donošenja budžeta eksplicitno se kaže da pre otvaranja pretresa Odbor za finansije mora Skupštini da dostavi svoj izveštaj i ne ostavlja se nikakva praznina i mogućnost da se raspravlja bez tog izveštaja. Administrativni odbor, odnosno Zakonodavni odbor, izvinjavam se, kojim predsedava gospodin Ratković, zasedao je, dostavio svoj izveštaj. Molim da se zakaže sednica Odbora da bismo stvorili uslove za nastavak rada sednice. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Uslovi za nastavak rada postoje, pošto član 151. glasi: "Pre pretresa na sednici Narodne skupštine predlog budžeta razmatraju odbori Narodne skupštine i svoje izveštaje sa obrazloženim predlozima dostavljaju Odboru za finansije. Odbor za finansije razmatra predlog budžeta i izveštaje pojedinih odbora i o tome dostavlja izveštaj Narodnoj skupštini."

Dakle, vaše tumačenje o tome da to mora da se desi pre nego što kažem "otvaram načelni pretres" ne stoji, pošto može da se dostavi izveštaj o prikupljenim izveštajima drugih odbora, a kao odluke Odbora za finansije Narodne skupštine, i u toku rasprave u načelu i kasnije, nakon što završimo raspravu u načelu.

Reč povodom povrede Poslovnika želi narodni poslanik Slobodan Maraš i dobija je po osnovu člana 100. stav 1.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospođo ministarka, mislim da ovo stvarno liči na lakrdiju. Neću da kažem da su odgovorni oni koji nisu ubacili kartice, ali vi ste bili odgovorni da obezbedite većinu ako ste se složili sa tim predlogom.

Poslanici LDP-a koji su bili ovde ubacili su kartice. I, želeli smo da omogućimo i nama i ostalim poslanicima da govorimo duže od predviđenih pet sati, tačnije da se duplira vreme.

Međutim, ja sam se javio zbog povrede Poslovnika, člana 151, a isto tako i članova 131. i 139.

Zaista mislim da je krajnje neodgovorno da se započne rasprava o najvažnijem zakonu, zakonu o budžetu, tačnije o rebalansu budžeta, a da Odbor za finansije ni jednu jedinu reč nije čuo od ministarke, nije mu dostavljeno šta su drugi odbori predložili, kako ste vi malopre citirali član 151, niti je bilo ko od nas, članova Odbora za finansije, dobio mogućnost da bilo šta kaže, da mu ministarka eventualno pojasni zbog čega ovaj rebalans budžeta itd. To što imamo takvu situaciju da je predsednik Odbora iz jedne partije koja ne čini vladajuću većinu nije opravdanje. Zaista mislim da biste morali biti malo odgovorniji i da treba da se zakaže Odbor za finansije. Čemu mi služimo? Mi smo hteli da porazgovaramo malo sa ministarkom, da čujemo koji su razlozi za rebalans.

Ono što piše u obrazloženju, to kao da je pisao neko ko živi u nekoj drugoj zemlji ili je živeo nekada davno. Privatizacija u naredna dva meseca – koja privatizacija? Smanjenje nezaposlenosti u zemlji u kojoj u prvih devet meseci imamo povećanje nezaposlenosti? To su sve pitanja koja smo hteli da raspravimo malo na Odboru, da kad dođemo ovde dobijemo i od vas neki odgovor.

Niste vi krivi, naravno, krivi su oni koji vode ovu skupštinu, oni koji imaju vladajuću većinu, koji imaju većinu u Odboru za finansije.

Zašto je to problem? Stalno želite da ćutimo, da nijednu reč ne kažemo ni o jednoj temi. Niste dozvolili ni da na Odboru za finansije dobijemo rebalans budžeta o kome možemo da razgovaramo. Tačnije, mi smo ga dobili, ali nismo, u skladu sa Poslovnikom, imali priliku da razgovaramo na Odboru za finansije.

Molim vas, predsedavajuća, da omogućite barem ono u čemu se striktno mora držati Poslovnika. U krajnjoj liniji, to je u skladu sa zdravim razumom, ako nije sa Poslovnikom. Ali, onda čemu nam i Poslovnik i Skupština ako ne možemo o onome za šta smo nadležni da raspravljamo? Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Član 151. i član 139. jasno govore o obavezama i radu odbora Narodne skupštine, kako Odbora za finansije, tako i drugih odbora. Rasprava može početi i ako nema dostavljenog izveštaja Odbora za finansije, kao što smo na upravo završenoj sednici razmatrali jedan zakon bez mišljenja nadležnog Odbora za bezbednost. Dakle, nema povrede Poslovnika. Ova sednica može da teče.

Otvaram načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2008. godinu i jedinstveni pretres o predlozima odluka o davanju saglasnosti na odluke o izmenama i dopunama finansijskih planova za 2008. godinu Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Nacionalne službe za zapošljavanje i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Pre nego što pitam da li predstavnica predlagača gospođa ministarka Diana Dragutinović želi reč, zbog povrede Poslovnika reč je tražila narodna poslanica Vjerica Radeta, pa narodni poslanik Zoran Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javila sam se na osnovu člana 104. Poslovnika, ali čini mi se da bi najbolje bilo da mi lepo suspendujemo Poslovnik Narodne skupštine, pošto se on u ovom parlamentu uopšte ne poštuje. Ono što vi, dame i gospodo iz skupštinske većine, radite, koliko kršite Poslovnik, kako se ponašate neposlovnički, mislim da to nije zabeleženo od kada je parlamentarizma u Srbiji.

Neverovatno je da ste vi danas, u danu za glasanje, glasali o tome da li su gospođa Đukić-Dejanović i gospođa Čomić prekršile Poslovnik, a radi se apsolutno o istom slučaju.

Radi zapisnika i radi javnosti ću ponoviti da je gospođa Slavica Đukić-Dejanović prekjuče pre otvaranja tačke dnevnog reda reč po Poslovniku dala Suzani Grubješić. Juče Gordana Čomić nije dala reč na isti način Draganu Todoroviću. Danas sam predložila da se Skupština u danu za glasanje izjasni koja od dve gospođe je poštovala Poslovnik, a koja je prekršila Poslovnik.

Nema toga u ovoj sali, niti onoga ko prati rad ovog parlamenta ko neće da kaže da sam u pravu, da smo u pravu kad tvrdimo da je jedna od njih, ili predsednik ili potpredsednik, prekršila Poslovnik. Apsolutno identične situacije, a vi u danu za glasanje glasate da ni jedna ni druga nisu prekršile Poslovnik!

Dakle, takvo silovanje prava, takvo ponašanje od strane poslaničke većine je zaista nešto nezabeleženo.

Evo, sad se sve ponavlja kada je u pitanju član 151.

Gospođo Čomić, mi nismo idioti. Kažite nam – mi imamo većinu, mi ćemo da radimo šta god hoćemo, vi se žalite, javljajte po Poslovniku, radite šta hoćete, mi smo sila i biće kako mi kažemo.

Takvo obrazloženje možemo da prihvatimo, ali ako piše: "Pre pretresa na sednici Narodne skupštine", citiram član 151, "predlog budžeta razmatraju odbori Narodne skupštine i svoje izveštaje sa obrazloženim predlozima dostavljaju Odboru za finansije, a Odbor za finansije razmatra predlog budžeta i izveštaje pojedinih odbora i o tome dostavlja izveštaj Narodnoj skupštini", a vi kažete da nije povređen Poslovnik i da može da počne rasprava o budžetu a nijedan od uslova iz člana 151. nije ispunjen, dakle, ovako nešto zaista od kad je sveta i veka nije postojalo.

Tolika drskost, toliki bezobrazluk skupštinske većine u odnosu na predstavnike opozicije je nešto neverovatno.

Predlažem, samo što vam je problem što vas nema 126, osim kad se dva sata sakupljate, kao što vas malopre nije bilo da produžite vreme, ako vas ima trenutno 126, suspendujte Poslovnik, šta će nam kad ga ne poštujete.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede citiranog člana. Danas je u toku otvaranja pretresa poštovan Poslovnik.

Član 151, i drago mi je da ga čita više nas, kaže da će odbor da radi i da dostavlja izveštaje i član 139. kaže, u poslednjem stavu, da će Skupština da radi i ako nadležni odbori ne dostave mišljenje. Otvaranjem načelnog pretresa ni na koji način nije ni sprečen ni ugrožen rad Odbora za finansije Narodne skupštine.

On može da radi i danas i sutra i da izveštaje o svom radu i izveštaje koje je prikupio od drugih odbora dostavi Narodnoj skupštini u toku rasprave.

Što se tiče glasanja o produženju vremena potrebnog i propisanog za raspravu, utvrdivši da na elektronskom sistemu za glasanje nisu evidentirani svi poslanici koji se vrlo očito nalaze u sali dva puta sam zamolila da poštujemo član 222. Poslovnika Narodne skupštine koji obavezuje sve poslanike da se svojom poslaničkom karticom identifikuju pri ulasku u salu, a pogotovo ako se radi o tako interesantnom predlogu, do kojeg se došlo dogovorom na sastanku predsednika poslaničkih grupa sa predsednicom Narodne skupštine gospođom Slavicom Đukić-Dejanović, da za ovako važnu temu, po predlogu opozicionih grupa, treba da bude produženo vreme rasprave.

Ne postoji način da predsedavajući primora podnosioce predloga da glasaju za svoj predlog, to zaista ne postoji.

Želi da govori o povredi Poslovnika narodni poslanik Dragan Šormaz. Dobija reč na osnovu člana 100. stav 1. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po članovima 225. i 226. Poslovnika. Mislim da je država u velikom problemu; naravno, za nas iz DSS-a i ovaj predlog rebalansa budžeta je dokaz za to, ali mislimo da je država u velikom problemu i da je država u pitanju, a bez države nema ni budžeta, a kamoli rebalansa.

Naime, juče je potpisan sporazum između EU i SAD o zajedničkom učešću u okviru misije Euleksa na Kosovu i Metohiji, koji inače Savet bezbednosti UN još uvek nije odobrio. Danas je Danijel Frid, koji je potpisao sporazum u ime SAD, izjavio, citiram, sledeće, i mislim da bi sve iz poslaničke većine ili one koji podržavaju ovu vladu trebalo da interesuje, naročito predsednicu poslaničke grupe: "Razmeštanje Euleksa širom Kosova će biti ključan element za nadgledanu nezavisnost ove države." Nadgledana nezavisnost Kosova kao države, kao lažne tvorevine, predviđena je u Ahtisarijevom planu.

Postavio sam pitanje zameniku predsednika Vlade gospodinu Ivici Dačiću, i očekujem od njega pisani odgovor, da li on takođe stoji iza ovoga što radi predsednik Republike, što najavljuje ministar za Kosovo i Metohiju. Sada bi trebalo da predsednik Republike obavesti Narodnu skupštinu, i tražim i od njega odgovor, u čije ime i sa kojim pravom pregovara, s kim god da pregovara, a vidimo u medijima da pregovara i sa nekim predstavnicima UN i sa nekim predstavnicima EU o tome da za Srbiju Euleks postane prihvatljiv.

Ovo što je rekao Frid znači samo jedno – primenu Ahtisarijevog plana. Po Rezoluciji koju je usvojila Narodna skupština u decembru mesecu 2007. godine to je za Srbiju neprihvatljivo.

Insistiramo da se hitno nađe na dnevnom redu nova deklaracija vezana za srpsku pokrajinu Kosovo i Metohiju, kako bismo kao Skupština doneli odluku i kako bismo jasno znali da li poslanička većina, da li izvršna vlast u Srbiji, da li Boris Tadić misli isto ono što su ovih dana rekli neki koji podržavaju ovu vladu i učestvuju u vlasti, poput Vuka Draškovića ili Dragana Markovića Palme, da podržavaju Euleks ili da će Srbija ići u EU bez Kosova. Inače, sedam poslanika je iz te dve poslaničke grupe. Da li iza toga stoji i predsednik Boris Tadić i kada će se...

Da, vi znate da stoji iza toga? A ne priča sa mnom? Dobro, samo znam da je poslanik iz Demokratske stranke rekao "da" posle onoga što sam rekao, čisto javnost i to da zna.

Znači, tražimo da se hitno na dnevnom redu nađe tekst deklaracije i da javnost u Srbiji već jednom zna šta o ovom pitanju misli vladajuća većina. Očigledno je da se ne slaže, pošto se ni u jednom pitanju ne slaže, što smo videli i danas na glasanju. Zahvaljujem.

Whoops, looks like something went wrong.