Dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što počnem da obrazlažem Predlog odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama smatram da je vrlo bitno da se, radi javnosti Srbije, vratim na tri ključne tačke dnevnog reda koje su bile na sednici ovog parlamenta. Jedna je ...
(Predsedavajuća: Izvinite, narodna poslanice. Molim narodne poslanike da se utišaju i da obezbede narodnoj poslanici da u redu i miru završi svoje izlaganje.)
Gospođo Čomić, meni zaista ne smeta i nemate razloga da opominjete narodne poslanike, ko želi da čuje, čuće. Javnost čuje i to nam je najbitnije.
Dakle, kada smo ovde imali Predlog zakona o budžetu skrenuli smo pažnju vladajućoj koaliciji sa koliko zakašnjenja smo dobili taj zakon. Vi ste tada, vladajuća većina, pokušali da opoziciju okrivite za to ako budžet eventualno ne bude donet na vreme, iako ste vi kasnili, odnosno Vlada Republike Srbije, sa Predlogom budžeta punih 40 dana.
Imali smo Zakon o izmenama Zakona o putnim ispravama, koji je bio na dnevnom redu poslednjeg dana kada je trebalo da stupi na snagu, i opet ste hteli da opoziciju u Skupštini okrivite i to, uz dobru podršku medija, isključivo SRS, i za jedno i za drugo, da smo mi odgovorni ako građani Srbije za novogodišnje praznike ne budu mogli da putuju po belom svetu.
U isto vreme imali smo i izmene Zakonika o krivičnom postupku, gde bi takođe nastao kolaps u pravosuđu da nije bilo razumevanja SRS, jer se ne bi znalo ko vodi istragu, s obzirom na zavrzlamu koja je nastala zato što ste ovaj zakon dostavili bukvalno poslednjeg dana kada je trebalo da bude izglasan.
Sad imamo predlog ove odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija i opet su već nekoliko dana mediji puni priča o tome kako SRS pravi opstrukciju i kako zbog nas delegacija Skupštine nije otišla u Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope. To, naravno, apsolutno nije tačno. Govorile su kolege poslanici prethodnih dana o tome. Naravno, svima je jasno da je za to isključivo odgovorna skupštinska većina.
Radi javnosti opet želim da skrenem pažnju da smo mi ovaj predlog u parlamentu dobili 20. januara 2009. godine zvanično, a rok za usvajanje ove delegacije, ako bismo išli na novu delegaciju – čuli ste već da je mogla da ide i ona postojeća delegacija da je to dozvolio gospodin Mićunović – po Poslovniku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, mi smo ovaj predlog morali da usvojimo sedam dana pre početka ovog sadašnjeg zasedanja. To nikako nije bilo moguće, s obzirom na datum kada smo mi u parlamentu dobili ovaj predlog.
Gospođa Čomić je u nekoliko navrata prethodnih dana, s obzirom na to da vodi sednicu parlamenta, rekla i naglasila dve interesantne stvari koje ja želim da prokomentarišem. Jedno je da Savet Evrope očekuje od nas sastav delegacije. Rekli ste, gospođo Čomić – sastav delegacija je kasnio, jer nije bilo dogovora između šefova poslaničkih grupa. Ja vas pitam da li je postignut dogovor tog 20. januara kada ste vi nama dostavili predlog na razmatranje i usvajanje? Ne, nije. Znači, to vam nije bio argument kojim ste mogli da ubedite narodne poslanike i građane Srbije.
Takođe ste rekli da se od nas očekuje odluka o tome ko predstavlja Skupštinu Republike Srbije posle poslednjih održanih parlamentarnih izbora. To ste dobro rekli i to je upravo ono što mi poslanici SRS tražimo i na čemu insistiramo, dakle, na rezultatima poslednjih parlamentarnih izbora.
Da ne govorimo sada samo o ovoj delegaciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, evo, recimo, pozovu, vi usvojite ovaj predlog, vi skupštinska većina, jer vi to možete, i ode naša delegacija u ovom sastavu u Parlamentarnu skupštinu Crnomorske ekonomske saradnje; tamo je ispred ZES-a ovde predložen gospodin Aleksandar Vlahović, čovek koji ima dosta parlamentarnog iskustva i koji, opšte je poznato, ima dosta i ličnih veza u belom svetu, a svakako i poslovnih. Recimo, na toj skupštini pita ga neko od kolega iz neke evropske zemlje ili neko od zvaničnika Parlamentarne skupštine Crnomorske ekonomske saradnje i kaže – je l' te, Vlahoviću, ko vam je ovaj Dejan Mirović? On će da kaže – to je gospodin iz Srpske radikalne stranke. Aha, lepo, koliko je ta stranka osvojila mandata 11. maja na izborima? Gospodin Vlahović će morati da kaže da je to 78 mandata. E pa dobro, onda će da ga pitaju, ko vam je ova Jorgovanka Tabaković? On će morati da kaže – član je neke Srpske napredne, ili kako se već zove, stranke. Onda će ovi iz te parlamentarne skupštine da kažu – dobro, a koliko je ta stranka osvojila mandata na poslednjim parlamentarnim izborima? Onda će Vlahović morati da kaže – ta stranka uopšte nije učestvovala na izborima, njih je u parlamentu legalizovao Boris Tadić u okviru realizacije projekta "uvođenje diktature u Srbiji". To je ono što je istina i to je ono što su činjenice.
Na dnevnom redu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope između ostalog je i tema – kako unaprediti demokratiju. Bilo bi zaista vrlo interesantno da je naša delegacija ovih dana tamo pa da im objasnimo kako se to unapređuje demokratija u Srbiji, kako se gazi izborna volja građana i kako je Skupština Republike Srbije voljom Demokratske stranke, zapravo, u neustavnom stanju već nekih pet meseci.
Zato imamo u medijima objavljeno mišljenje gospođe Nade Kolundžije da će ona lično da se zalaže za to da poslanici SRS ne mogu da učestvuju u ovoj delegaciji zato što mi kršimo sva pravila Saveta Evrope. Ne znam da li je gospođa Kolundžija kada je to rekla mislila na glasanje iz Bodruma, na glasanje iz Soluna, na isključivanje cele poslaničke grupe DS iz parlamenta, na vreme kad smo u parlamentu imali 308 umesto 250 narodnih poslanika, ili na ovo neustavno i nelegalno stanje sada, za koje je apsolutno odgovorna vladajuća većina.
Juče smo vas više puta pitali da li možete i ko će da nam da konačno odgovor kojim strankama pripadaju neki narodni poslanici. Evo, ja sam sa skupštinskog sajta skinula sastav Odbora za poljoprivredu gde stoji da je Oto Kišmarton član SRS, da je Mašić Zoran član SRS, da je Saša Maksimović član SRS. Ovakvom informacijom vi vređate i SRS i, pretpostavljam, ove ljude koji nisu članovi SRS. Oni su se opredelili da to više ne budu i mi sa tim nemamo nikakvih problema.
Znamo šta je vaš problem. Problem je član 102. stav 2. Ustava Republike Srbije koji jasno govori o tome da su poslanici (neću da citiram član, nego ću da ga prepričam, svi ga već znate) vlasni da svoje mandate ponude stranci koja ih je uvela u parlament, kao što sinoć reče gospodin Ristić, koji sada izlazi, da on ovde u parlamentu zastupa interese svoje stranke, kaže - "koja me je u parlament delegirala sa svoje liste". To je upravo ono na čemu mi iz Srpske radikalne stranke insistiramo; hoćemo da predstavljamo Srpsku radikalnu stranku sa 78 mandata, koliko smo dobili na poslednjim izborima.
Vi to, naravno, ne možete da uradite ni zbog Ustava, a ne možete to da obelodanite na taj način, a ni zbog Izveštaja o sprovedenim izborima za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije koji je objavljen u "Službenom glasniku" i koji je 5. juna 2008. godine usvojen jednoglasno u RIK-u. Tu lepo piše da je lista Za Evropsku Srbiju osvojila 102 mandata, SRS 78, DSS - NS 30, SPS - PUPS - JS 20, LDP Čedomira Jovanovića 13, Mađarska koalicija 4, Bošnjačka lista za evropski Sandžak 2 i Koalicija Albanaca Preševske doline 1. To su podaci koje je usvojila Republička izborna komisija i koje niko ne može da obara. Ovo je ono što pravi problem vama iz vladajuće većine, zašto ono što želite da radite u parlamentu i što već radite u parlamentu ne smete da objavite na skupštinskom sajtu.
Član 239. stav 2. takođe vas obavezuje. Gospodo, stav 2. tog člana jasno kaže da predlog odluke o sastavu stalnih delegacija iz stava 1. ovog člana podnosi predsednik Skupštine, u konsultaciji sa predsednicima poslaničkih grupa, vodeći računa o zastupljenosti političkih stranaka i zastupljenosti polova.
Očigledno je da imate obavezu da poštujete proporcionalni odnos političkih stranaka jer na izbore ne izlaze poslaničke grupe, već političke stranke.
Pitam gospodu iz Demokratske stranke – može da se desi da Srđan Milivojević, poznati borac za demokratiju, odluči da više ne može da trpi ovakve nedemokratske odnose u svojoj koaliciji i da se odvoji sa nekih 10-15 poslanika iz ove ZES grupe, kada usvojite ovakvu odluku, da li ćete tu odluku da stavljate ovde sa izmenama i dopunama da biste i toj novoj grupi omogućili da nas zastupa u nekoj od parlamentarnih skupština? Naravno da nećete, jer za to nemate pravnog osnova, kao ni u ovom slučaju.
Dakle, gospodo, to je pravni postulat koji zna svaki brucoš na pravnom fakultetu, iz jednog neprava ne mogu se izvlačiti druga prava. Sama činjenica da ste vi iz vladajuće većine priznali poslanički klub Tomislava Nikolića i ove satnije oko njega ne daje vam pravo da im dozvolite da učestvuju, da predstavljaju Skupštinu u bilo kojoj međunarodnoj instituciji.
Pošto sam potrošila dosta vremena, samo jedna poruka gospođi Slavici Đukić-Dejanović, gospođi Čomić i gospođi Kolundžiji, one to najčešće koriste, a i ostalima koji to koriste – ne postoji nikakav sukob između, kako vi kažete, sadašnjih i bivših članova SRS. Nikakvih sukoba u SRS nema.
Vi biste želeli da ih ima, ali ih nema. Postoji samo sukob između legalno izabranih poslanika SRS i vladajuće većine, koja nam ne dozvoljava da nas u parlamentu zastupa 78 narodnih poslanika, koliko su želeli građani Srbije.