ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 12.02.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

12.02.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 17:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Četvrto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 92 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Uvidom u elektronski sistem za glasanje, jasno je da postoji još poslanika u sali, koje podsećam na član 222. i obavezu utvrđivanja kvoruma. U stavu 1. i stavu 2. članu 222. piše: "Narodni poslanik koji se nalazi na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije dužan je da, prilikom utvrđivanja kvoruma, kao i u toku rada sednice, bude prisutan na sednici Narodne skupštine." Narodnom poslaniku iz stava 1. ovog člana, koji neopravdano odsustvuje prilikom utvrđivanja kvoruma ili u toku rada sednice Narodne skupštine, oduzeće se status poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini."
Molim vas da, kada vidimo da u sali imamo kvorum, to bude i na elektronskom sistemu za glasanje. Narodni poslanici kažu da je samo utisak da u sali Narodne skupštine ima više od 82 narodna poslanika.
Nije utisak, pošto se uvidom u elektronski sistem vidi da nema kartica, a ima narodnih poslanika.
Konstatujem da jedan broj narodnih poslanika svesno krši Poslovnik i odbija da primeni član 222. stavove 1. i 2.
Pošto na elektronskom sistemu za glasanje nemamo dovoljan broj, odnosno nije prisutna jedna trećina, dajem pauzu…
Elektronski sistem za glasanje sada pokazuje 84, što je dovoljno za rad, te ćemo nastaviti, s tim što je utvrđivanje kvoruma trajalo, mada po Poslovniku nije regulisano, nešto duže od uobičajenih 15 sekundi. Obaveštena sam da je u pitanju saobraćaj, odnosno vremenske prilike i da neki poslanici zato minimalno kasne.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Milica Radović, Laslo Varga, Elvira Kovač, Aleksandra Ilić i Željko Tomić.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda – PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA I DOPUNAMA POSLOVNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE (nastavak)
Da li predsednici ili predstavnici poslaničkih grupa žele reč?
Reč ima narodni poslanik Miroslav Markićević. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, reklamiram povredu člana 226. Poslovnika i tražim obaveštenje od vas, potpredsednice, pošto je kolega Konstantinović predsednik Administrativnog odbora, a ja, kao član Administrativnog odbora, ne znam po kom osnovu, a vi ste iz iste poslaničke grupe, mislim da biste vi mogli da mi date obaveštenje.
Moj motiv da se javim ovde je izjava gospodina Konstantinovića, predsednika Administrativnog odbora, emitovana sinoć na nekim centralnim medijima. Povodom neuspele sednice Administrativnog odbora, za koju znamo koji je dnevni red trebalo da bude, to je, u stvari, top tema – mandati u Narodnoj skupštini, gospodin Konstantinović je dao jednu, za mene, potpuno nerazumljivu izjavu. Kao što vidimo svi ovde, i mediji, njega ovde nema danima, a on je predsednik jednog od najvažnijih odbora.
Pitam, da li vi znate gde se on nalazi danima i zašto Administrativni odbor ne zaseda? Da li on pretpostavlja svoje privatne tezge, kao advokat, radu u Narodnoj skupštini? Da li vi možete da nam date obaveštenje, meni i javnosti, da li gospodin Konstantinović uopšte zna ko je član Administrativnog odbora, koji članovi poslaničkih grupa participiraju u Administrativnog odboru i ko su šefovi poslaničkih grupa?
On je rekao: "Sednici Administrativnog odbora nije prisustvovao gospodin Markićević, šef Poslaničke grupe SNS-a".
Možda bi meni, zbog nekih navodnih rejtinga, odgovaralo, ali poslanička grupa NS-a, čiji sam pripadnik, ima šefa kojim je vrlo zadovoljna, a mislim i građani Srbije.
Dajte nam obaveštenje da li predsednik tako važnog odbora – Administrativnog odbora, uopšte zna gde se nalazi, pogotovo zbog toga što među pripadnicima vladajuće koalicije ima narodnih poslanika koji, valjda s ponosom, sami tvrde da znaju toliko dobro da lažu da i poligraf slažu. To su neki od njih rekli.
Tražim obaveštenje, odnosno odgovore na ova pitanja, jer su potrebni za moj rad.
Šalu na stranu, nažalost, sve je istina što sam rekao. Tražim odgovor od svih nadležnih, od Narodne skupštine, od svih šefova poslaničkih grupa: po kom osnovu je predstavnik vladajuće koalicije predsednik Administrativnog odbora, kada je dogovor bio da mesta predsednika Odbora za odbranu i bezbednost i Administrativnog odbora pripadaju opoziciji?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, mogu da odgovorim samo na deo pitanja gde tvrdite da Nenada Konstantinovića nema danima u Narodnoj skupštini. Da bi nešto bilo danima nedostajuće, mora da prođe više od 24 časa. Uvidom u elektronsku evidenciju i listing prisutnosti narodnih poslanika, videćete da je prošlo manje od 24 časa od kada je narodni poslanik Nenad Konstantinović bio u ovoj sali, a onda i u zgradi Narodne skupštine, tako da vam je pitanje retoričko.
Sve ostalo, i sami ste rekli, sada bez šale, citiram vaše izlaganje, manje-više su retorička pitanja. Ukoliko smatrate da je uvreda, povreda, činjenica da je narodni poslanik Nenad Konstantinović, po vašem tvrđenju, nekom drugom narodnom poslaniku pridodao mesto predsednika bilo koje stranke, onda to morate da utvrdite ili na Odboru, ili kao povredu Poslovnika tokom sednice Odbora.
Narodna poslanica Nataša Jovanović želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
Molim vas da i naredni govornik i svi ostali koji uzimaju reč tako što je dobiju na osnovu člana 100. vode računa o tome da daju obrazloženje u čemu je u toku današnje sednice povređena procedura i koji član.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Bez prethodnog upozorenja, gospođo potpredsedniče, pošto imamo istu funkciju u Skupštini, a vrlo dobro znam Poslovnik.
Tražim obaveštenje, po čl. 225. i 226, od Saveta za saradnju s tzv. Haškim tribunalom, s obzirom na činjenicu da je juče, pošto je preostalo samo sedam sati za izvođenje svedoka optužbe prof. dr Vojislavu Šešelju, našem predsedniku prekinuto suđenje na neodređeno vreme, na zgražavanje čitave domaće i svetske javnosti koja drži do međunarodnog prava i koja je svesna činjenice da je on politički zatvorenik već šest godina i da je, u toku izvođenja svedoka optužbe, ispitujući unakrsno preko 40 svedoka, prof. dr Vojislav Šešelj pokazao da je to kvazisud.
Mi smo juče imali priliku, odnosno sinoć, da na svim medijima, gospođo Čomić, verovatno i vi, kao i vi kolege iz vladajuće koalicije, čujemo šturo saopštenje Saveta za saradnju s Haškim tribunalom, u kome kažu da su zapanjeni i da će to otežati dalju saradnju i povećati nepoverenje građana Srbije prema tom kvazisudu.
Mi vama već godinama pričamo da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da najmanje dve trećine građana Srbije ne veruje u to da je to neki sud. To je politička institucija Amerike, NATO-a, EU, pa je dobro što ovo pitanje postavljam danas pošto vam u posetu dolazi Oli Ren, koji će da vam, između ostalih uslova, ispostavi i uslov bliže saradnje s Haškim kazamatom i isporuku, kako oni kažu, preostalih optuženih koje Hag goni, pre svega, generala Ratka Mladića.
Da li je, a to je moje pitanje, normalno da jednim takvim saopštenjem u dve rečenice reaguje tzv. Savet za saradnju s Haškim tribunalom?
Molim vas, ako možete, samo malo da se utišate, jer taj žamor i žagor u ovako ozbiljnoj situaciji, a prof. dr Vojislav Šešelj nije otišao tamo da brani samo sebe i dobrovoljce SRS-a, već čitavu Srbiju i čitav srpski narod, i vašu decu, i pokoljenja koja će tek da se rađaju ovde.
Da li je to normalno, kada imate u vidu, to postavljam Savetu za saradnju s tim kvazisudom, da je Ramuš Haradinaj pobio 11 svedoka, da je izvršio direktno ubistvo, što su utvrdili nedavno i predstavnici jedne strane obaveštajne službe, zajedno s Hašimom Tačijem, na stotine srpskih civila, naših nedužnih sunarodnika, a da je danas na slobodi, dok je prof. dr Vojislav Šešelj, zbog svoje ideje, zatočenik, evo, već šest godina? Zbog ideje za koju se mi, srpski radikali, borimo, verujem, i milioni Srba, ne samo ovde u Srbiji, nego širom Planete, a to je da imamo slobodnu državu, otadžbinu u kojoj ćemo da živimo i da sami uređujemo naš demokratski sistem, da se borimo za naše vrednosti. Dr Vojislav Šešelj je optuženik tog kvazisuda.
Iako ne verujem da ću dobiti neki drugačiji odgovor od onog šturog saopštenja, ...
(Predsedavajuća: Tri minuta i 30 sekundi.)
... ipak postavljam to pitanje. Iskoristiću, na kraju, gospođo Čomić, ne zloupotrebljavajući govornicu, ali zbog herojstva našeg predsednika i svih radikala koji ga podržavaju, zbog svih patriotski opredeljenih Srba, da danas svim vernicima koji slave slavu Sveta tri jerarha, a naročito našem predsedniku dr Vojislavu Šešelju, čestitam našu radikalsku slavu, kao i svim srpskim radikalima, svima onima koji su ostali dosledni ideji velike Srbije i podrške dr Vojislavu Šešelju.
(Predsedavajuća: Četiri minuta.)
Živeo dr Vojislav Šešelj, živela SRS. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim narodne poslanike koji dobijaju reč na osnovu člana 100. stav 1. da poštuju odredbu o tri minuta koja su namenjena za reč povodom povrede procedure, zato što je to neophodno da bismo mogli opravdati sebe kada tražimo reč da govorimo o povredi procedure. Ne može obaveza da važi samo za druge, a prava su samo naša.
Vreme na raspolaganju za izlaganje o povredi procedure, odnosno povredi člana Poslovnika, jeste tri minuta. Molim vas da u ta tri minuta koncipirate svoje izlaganje onog trenutka kada ste primetili da je došlo do povrede procedure, a molim narodnu poslanicu Natašu Jovanović da me ne ometa u vođenju sednicu, to je kršenje člana 104. Poslovnika Narodne skupštine. To nije pomaganje, to je ometanje. Neće biti tolerisano, zato što je to nepoštovanje Narodne skupštine.
Narodna poslanica Vjerica Radeta želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pozivam se na član 1, a u vezi sa članom 226. Poslovnika. Naravno da ću u toku izlaganja da objasnim ovu vezu. Citiram član 1: "Ovim poslovnikom uređuju se organizacija i rad Narodne skupštine Republike Srbije i način ostvarivanja prava i dužnosti narodnih poslanika".
Ovo što vi pokušavate Predlogom izmena Poslovnika je najgrublji mogući način kršenja ostvarivanja prava i dužnosti narodnih poslanika.
Zašto sam ovo vezala sa članom 226? Zato što je suština zbog čega želite da promenite ovaj poslovnik, upravo, član 226, koji narodnim poslanicima koristi da bi javnost Srbije obavestili o svim aktuelnim događajima koji su od interesa za građane Srbije. Ukidanje ove mogućnosti bi, zaista, bilo najgrublje kršenje demokratskih principa u ovom parlamentu.
Jučerašnji događaj u Haškom tribunalu je dokaz kako biste nas vi, recimo, da ste već usvojili ovaj poslovnik, onemogućili da dodatno objasnimo građanima Srbije, onima koji sinoć nisu pratili prenos iz Haškog tribunala, kako se juče u Hagu desilo nešto neverovatno. Upoznata je javnost Srbije da je prekinuto na neodređeno vreme suđenje predsedniku srpskih radikala, dr Vojislavu Šešelju, a pokušaćemo danas, u toku dana, da objasnimo detaljno o čemu se, suštinski, radi.
Pošto sam se pozvala na član 226, želim da nešto pitam gospodina Rasima Ljajića i Nacionalni savet za saradnju s Haškim tribunalom. S obzirom na to da su u svom saopštenju izneli činjenicu da u komunikaciji s predstavnicima Haškog tribunala, koju su nazvali dobrom, nikada nisu imali nijednu primedbu u smislu da je nekom eventualnom svedoku na bilo koji način prećeno, ili da je na bilo koji način ugrožen, pitanje gospodinu Ljajiću – da li je to što je dao kao saopštenje javnosti Srbije zvanično uputio Haškom tribunalu?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, član 1. nije osnov po kom dobijate reč, a onda imate izlaganje na osnovu čl. 225. i 226. Pravo da se dobije reč na osnovu člana 100. stav 1. i da se obrazlaže na osnovu čl. 225. i 226. je prećutan dogovor o upotrebi i zloupotrebi tog člana, koji je napravljen, u okviru predsednika poslaničkih grupa, i u ovom sazivu Skupštine, dakle, predsednice Slavice Đukić–Dejanović, kao i predsednika Olivera Dulića u prethodnom sazivu i predsednika Predraga Markovića pre njega, s poslanicima – da će se davati pravo na reč na osnovu čl. 225. i 226, bez obzira na to što, formalno, taj član stoji u delu Poslovnika – prava i dužnosti. To su članovi od 221. do 231.
Jedan od tih članova je i član 222. Poslanička grupa SRS-a vrlo otvoreno smatra da član 222. ne mora da primenjuje i da je politički stav da ne mora da učestvuje u utvrđivanju kvoruma, zato što o tome postoji, isto, politički dogovor, zbog nade i želje da se naprave nekakvi minimalni konsenzusi opozicije i vladajuće većine u ovoj instituciji, ko god opozicija bila i ko god vladajuća većina bila.
Vrlo često se zloupotrebljavaju čl. 225. i 226. samo zato da bi se potrošilo vreme, što jeste jedan vid opstrukcije, što je legalno i legitimno. U meni ćete, kao narodnoj poslanici, predsedavala ili ne, uvek imati zaštitnika opstrukcije kao sredstva za ostvarenje svojih političkih ciljeva, ali ovo što se dešava danas i juče jeste opstrukcija radi opstrukcije.
Dakle, 110 javljanja po Poslovniku juče, 110 prekjuče, bez ikakve druge svrhe osim da se ne pređe na raspravu po dnevnom redu. To je u okviru prećutnog dogovora. Onda je neistina kršenje Poslovnika i omalovažavanje Narodne skupštine u izlaganju obrazložiti upotrebom čl. 225. i 226, na osnovu člana 1, jer to nije.
On je posledica prakse u ovoj skupštini, koja se pokazuje lošom, zbog toga što potpuno zaustavlja bilo kakvu drugu saradnju, osim saradnje koja je ostvarena na tome da smo se složili da se čl. 225. i 226. upotrebljavaju bez obzira na to što su iz oblasti prava i dužnosti, a ne iz dela Poslovnika na koji je moguće dobiti reč po osnovu člana 100, jer je procedura povređena.
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, želi da govori o povredi Poslovnika, i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovane kolege narodni poslanici, kao zamenik šefa Poslaničke grupe, želela bih da se, na osnovu člana 104, pre svega, obratim predsednici Skupštine, a i svima vama, jer ne prihvatam da je ovo što mi radimo opstrukcija i da je ovo nerad. Skupština radi. Niko nikoga ne opstruiše. Ako neko nešto opstruiše, onda poslanička većina opstruiše ovaj parlament, tako što već meseca dana ne rešava nešto što je u skupštinskoj proceduri, a što treba da se reši pred nadležnim odborom.
To možemo da nazovemo opstrukcijom, jer se nikada nije desilo da se takva jedna tačka dnevnog reda nađe pred Administrativnim odborom, a da Administrativni odbor hitno ne sazove sednicu i to pitanje reši. To bi bila opstrukcija.
Drugo, DOS, današnji ZES, opstruiše Srbiju već osam godina na razne načine, donoseći zakone po volji Brisela i Evropske unije. Da li je to ono što Srbiji treba, vreme će pokazati, ili vreme već pokazuje i građani Srbije vrlo dobro to osećaju.
Gospođo predsedavajuća, vrlo često umete da kažete da ovu govornicu koristimo za političke tirade, političku priču. Vi ste se zaboravili, mi jesmo političari i mi ovde, tačno je, vodimo politiku. Mi nismo Vladini činovnici, mi nismo ničiji službenici. Možda neki jesu službenici nekih stranih agentura ovde, pa moraju da rade onako kako im oni kažu, pogotovo ove nove atlantističke zvezde, ali, mi se osećamo političarima i dužni smo da vodimo politiku za koju smo dobili poverenje građana.
Interesantno je to, gospođo predsedavajuća, da se ovaj parlament nikada, pa čak ni u vreme kada je Vojislav Šešelj bio u štrajku glađu, nije pozabavio tim pitanjem i nije stao u odbranu osnovnih ljudskih prava jednog građanina Srbije pred jednom takvom institucijom, pa nek se radi i o međunarodnoj instituciji, za koju danas svi tvrde da nije formirana, naravno, svi oni koji se razumeju u to, od strane nadležnog organa, koju mi ne moramo tako slepo da slušamo i koja ne mora da bude ona šargarepica ili onaj štap kojim nam se stalno preti da bismo, navodno, ušli u EU.
Kao što vidite, Haški tribunal će završiti svoj rad, ali onda i ovaj Oli Ren, koji danas dolazi, i Kacin, neki dan, takođe, kažu – statut Vojvodine, ovakav kakav je, jeste uslov za ulazak u EU.
Dakle, nema kraja tom uslovljavanju, a mi ovde moramo da budemo svesniji od bilo koga drugog, da budemo dorasli tom trenutku, da se izjasnimo o svim tim pitanjima, da iznesemo svoj stav i da im jasno kažemo – ne pristajemo više ni na kakve ucene. Svaki građanin Srbije vredniji je od te EU. Hvala i izvinite što sam malo prekoračila vreme.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 104, osim što ste u svom izlaganju izneli neistinu da sam ikada, ijednom poslaniku, u ijednom trenutku rekla da drži političke tirade. Možete, uvidom u stenogram, kad god hoćete da tražite dokaz, nećete ga naći. Ono što činim jeste da upozorim poslanika da, kada dobije reč po članu 100. stav 1, bar 15 sekundi od vremena koje mu je na raspolaganju utroši na obrazlaganje povrede procedure, i ništa više.
Molim vas da vodimo računa o istinitosti činjenica koje iznosimo za govornicom. Ova govornica jeste mesto slobode govora i svi mi moramo da je branimo.
Postoji direktan dokaz da, kao što tvrdim, nikada nijednom poslaniku, dok sam predsedavala, a ni dok sam slušala, nisam osporila pravo na politički govor i politički stav, niti ću. To je suština parlamenta. Što se tiče druge, moguće neistine, a po članu 27. i članu 1, mogu samo da sugerišem Poslaničkoj grupi SRS-a da prisustvuje susretu sa komesarom Olijem Renom. Proverite da li je tačna informacija koju ste izneli, da je to neki novi uslov. Po onome što ja znam, i to je netačno, ali najbolje je oči u oči, licem u lice, proveriti to što smatrate da je uslov koji je postavljen, a nije.
Narodni poslanik Zoran Krasić se javio, želi da govori o povredi Poslovnika, i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Naravno, u pitanju je član 27. Poslovnika, ne onaj deo koji se odnosi na staranje o primeni Poslovnika, nego na striktno poštovanje Ustava i zakona. Kada kažem član 27. Poslovnika, ne mislim ništa lično, gospođo Čomić, da ste vi ekskluzivni krivac ili neko ko krši tu odredbu. Naime, ta odredba se kod nas sistematski krši, a ja bih sada ukazao na jednom primeru zašto to smatram.
Jučerašnje saopštenje Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom, pored nekoliko stvari za koje se može reći da su korektne, da se potencira protest da Nacionalni savet ne prihvata da se krše ljudska prava Vojislava Šešelja i njegovo pravo da se brani, dalo je jednu šturu informaciju, a ta informacija bi morala da se proširi zbog Vojislava Šešelja, ali i zbog Narodne skupštine i svih poslanika, jer je Vojislav Šešelj iz Narodne skupštine otišao dobrovoljno u Hag, 24. februara 2003. godine.
O čemu se radi? Ovo je prvi put da je neko od nadležnih organa, mada Nacionalni savet nije državni organ, ali nema veze, jasno saopštio da u toj saradnji s Haškim tribunalom nikada nije bilo problema sa svedocima Tužilaštva u predmetu protiv Vojislava Šešelja. To je rekao Nacionalni savet.
Smatram da je Narodna skupština dužna da zatraži kompletnu informaciju tog saveta, da i narodni poslanici, naša i svetska javnost saznaju pravu istinu, da nema pretnji, nema zastrašivanja, nema bilo kakvih mogućnosti da se taj predmet, u pogledu svedoka, uporedi s nekim predmetima koji su ranije bili u Haškom tribunalu. Nikom normalnom ne bi palo na pamet da bilo šta radi tim svedocima, jer i da se kaže "dobar dan", to bi se u Hagu protumačilo na potpuno drugačiji način i to bi otežalo položaj Vojislava Šešelja.
Koristim ovu priliku i pozivam predsednika Narodne skupštine da se obezbedi kompletna informacija, i radi Poslovnika, i radi naše javnosti, radi svetske javnosti i onih u Hagu, koji očigledno imaju neki smišljen sistem kako da okončaju taj predmet, jer oni su ga, u krivično-pravnom smislu, izgubili.
Juče je i Tužilaštvo priznalo da je otpao deo optužnice vezan za Zvornik. Čist falsifikat su pokušali da pretvore u istinu, a nije im prošlo. Mislim da moramo da podignemo glas, moramo zbog naših građana.