ŠESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 14.05.2009.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

14.05.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:15

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Šestu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 125 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da su u sali prisutna 92 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Htela bih da vas obavestim da sam poslala urgencije radi dobijanja tehničkih objašnjenja i odgovora na poslanička pitanja svim organima od kojih do sada nije stigao odgovor.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika?
Gospodin Radojko Obradović se prijavio, ali mora ponovo da ubaci karticu.
Niste?
Reč ima narodni poslanik Riza Halimi.

Riza Halimi

Grupa manjina
Hvala. Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, ovih dana, zapravo 30. aprila i 7. maja ove godine novinari, kamermani i tehnički realizatori TV „Bujanovca“ su pozvani na informativni razgovor u policijsku stanicu u Bujanovcu, radi prikupljanja obaveštenja zbog krivičnog dela iz člana 317. Krivičnog zakonika, odnosno zbog navodnog podstrekivanja međuetničke mržnje prilikom emitovanja TV emisije posvećene manifestaciji održanoj u Domu kulture u Bujanovcu 25. maja 2007. godine, povodom godišnjice pogibije Ridvana Ćazimija iz Velikog Trnovca.
Kako je ova manifestacija redovno prijavljena organima javnog reda i mira i kako u tom periodu ni u jednom izveštaju policije u Bujanovcu nije bilo informacija o međuetničkim incidentima ili međuetnički pruzrokovanim tenzijama u vezi sa ovom emisijom, postavljam pitanje – zašto je potrebno MUP-u Srbije da nakon pune dve godine izmišlja podstrekivanje međuetničke mržnje i ovakvom iskonstruisanom optužbom opterećuje, zapravo sasvim neopravdano optužuje nedužne novinare i radnike TV „Bujanovca“ koji su, obavljajući svoju profesionalnu obavezu, izveštavali sa pomenutog skupa?
Postavljam pitanje ministru Dačiću – šta će preduzeti da obustavi ovaj svojevrstan pritisak koji se vrši nad novinarima i radnicima redakcije na albanskom jeziku TV „Bujanovca“?
Takođe od ministra Dačića tražim da nam u pisanoj formi obezbedi ozbiljniji odgovor na pitanje koje je postavila koleginica Marina Raguš u vezi sa okruglim stolom održanim u Bujanovcu, na kojem sam, pored ranijeg američkog ambasadora Montgomerija i bivšeg potpredsednika Vlade gospodina Čovića, učestvovao i ja.
Gospođica Raguš je, zbog nedostatka preciznijih informacija, tom prilikom preformulisala temu okruglog stola koji je održan u Bujanovcu prošle godine. Tema je glasila: Kosovo s druge strane. Organizovan je od strane Centra za demokratiju i razvoj juga Srbije. U pitanju gospođice Raguš tema je malo drugačije formulisana, u smislu kontakta ili saradnje Kosova sa jugom Srbije.
Međutim, ovde je, po meni, ključna stvar zbog čega asocijacija, koja je tom prilikom data od ministra Dačića, sasvim neopravdana, u vezi s ovim okruglim stolom s ovom temom, makar bila formulisana onako kako je to dala poslanica Raguš, otkud uopšte pomisao i asociranje na zaštitu integriteta ove države. Zašto uopšte povezivati integritet države sa jednim okruglim stolom koji je sasvim javno prijavljen i održan u Bujanovcu prošle godine?
U vezi s tim je apsolutno potrebno da nam ministar objasni koje su mu informacije tom prilikom date (Predsednik: Gospodo poslanici, molim vas, budite tiši i zauzmite svoja mesta.) da bi bila izvršena sasvim neukusna asocijacija na ove dve sasvim različite teme.
Takođe od ministra Dačića, koji se tom prilikom nadovezao, zbog teme ovog okruglog stola, i na hapšenje…
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Halimi, prošlo je tri minuta.
Gospodin Vladan Batić ima reč, samo se, molim vas, ponovo prijavite da bih vam dala reč.

Vladan Batić

Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, prvo pitanje je za ministra prosvete. Pravni fakultet u Kragujevcu je u procesu akreditacije po raznim anonimnim recenzijama na svim predmetima dobijao ocene između sedam i deset. Na osnovu rezultata Potkomisije za društvene nauke Nacionalne komisije za akreditaciju, jednoglasno je usvojen predlog da Akreditaciona komisija potvrdi, bez ikakvih primedbi, akreditaciju Pravnog fakulteta u Kragujevcu.
U aprilu je Akreditaciona komisija odlagala davanje akreditacije otprilike u istom tempu kako je odlagano suđenje u famoznoj aferi „Indeks“, jednoj od afera u kojima se demonstrira selektivna pravda.
Podsećam da na optužnici u okviru afere „Indeks“ nisu bili samo profesori Pravnog fakulteta u Kragujevcu, nego i Pravnog fakulteta u Beogradu i pokojni dekan Pravnog fakulteta u Nišu, ali su ti fakulteti bez problema dobili akreditacije.
Pitam – da li ova komisija preuzima ulogu suda ili nekakvog etičkog komiteta, jer je, navodno, došlo do razmimoilaženja članova Komisije zbog različitih moralnih principa?
Da li je ovo svojevrstan pritisak na sud da bez suđenja osudi optužene? Da li je članovima Akreditacione komisije poznat sadržaj Zakona protiv diskriminacije? Jer, ovako nešto se ne sme raditi, ovo je krivično delo. Ili je, pak, sve ovo priprema da neki od ovdašnjih tajkuna u postupku privatizacije postane privatni vlasnik Pravnog fakulteta u Kragujevcu?
Drugo pitanje, za Vladu – čime se objašnjava da je direktor Republičkog seizmološkog zavoda i dalje osoba koja je to bila u dva mandata i kojoj je drugi mandat davno istekao? Koji su razlozi, koji su motivi da se ta ista osoba, koja ujedno za mesec-dva ispunjava uslov za starosnu penziju, i dalje nalazi na mestu direktora Republičkog seizmološkog zavoda?
Treće pitanje, za ministra ekonomije i ministra finansija, a oni neka konsultuju Agenciju za privatizaciju i Agenciju za osiguranje depozita – kakva su prava malih akcionara Akcionarskog društva "Rapid" iz Beograda, jer su mali akcionari vlasnici 30% akcija ove firme?
Većinski vlasnik (ovo će možda biti interesantno) "Rapida" je firma "Dibek".
Iz drugog dela naziva vidite ko je vlasnik ove firme. Ovo "bek", samo vam se kaže. "Dibek" je veštački otišao u stečaj, ali je većinski vlasnik "Rapida".
Sad se prodaje preko 5.000 kvadrata magacinskog prostora na štetu malih akcionara, na atraktivnoj lokaciji, u Bačvanskoj ulici, a na tom prostoru može da se napravi višespratnica sa nekoliko desetina hiljada kvadrata poslovnog i stambenog prostora, a sve na štetu malih akcionara.
Zbog toga tražim od nadležnih ministara da daju odgovor na ovo pitanje, koje ima više dimenzija – kako većinski vlasnik, koji je u stečaju, može bilo šta da prodaje, zašto je uopšte ta firma otišla u stečaj i šta je sa malim akcionarima? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima Gordana Pop-Lazić u ime SRS. Izvolite.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Hvala. Dame i gospodo narodni poslanici, za reč se, u stvari, javio gospodin Todorović, ali je iskoristio moju karticu. I to ne slučajno, nego sa namerom da vam dokažemo da je na ovaj način tajnost glasanja u Narodnoj skupštini ugrožena.
I ranije smo imali elektronski sistem za glasanje i kartice koje smo morali da koristimo ubacivanjem u elektronski sistem za glasanje, ali se nije u listingu videlo i znalo ko kako glasa.
Sada imamo čipovane kartice, a da nijedan organ Skupštine nije odlučio o tome da ta kartica tako izgleda. Ne znamo koje podatke taj čip ima.
Pitam predsednika Narodne skupštine, a pozivam i narodne poslanike koji su, pretpostavljam, za to zainteresovani – ko je taj ko svakodnevno kontroliše prilikom glasanja ko je, kako i za šta glasao? Ako se vi slažete s tim, ako su to vaši partijski čelnici, ako je to neko drugi sa strane ko je zainteresovan da zna ko je kome lojalan, to je vaš problem, ali mi mislimo da onda u ovoj državi nema prave demokratije, da je parlamentarizam i te kako ugrožen i da bismo morali protiv ovoga da se pobunimo.
Vama možda ovo izgleda benigno, ali ja lično i u ime SRS smatram da je ovo još jedan način kontrole parlamenta. Pored toga što ga kontrolišu tajkuni, što ga kontrolišu strane ambasade, sada imamo kontrolu ko zna kojih i čijih službi i ko zna kojih zainteresovanih ljudi. Ako vi dozvoljavate da budete nečiji taoci, mi nismo spremni da na to pristanemo.
Pored toga, gospođo predsedavajuća, ukratko samo, tražim od vas da odgovorite poslaničkoj grupi SRS – koliko je dana trajala sednica sa koje smo mi izbačeni, Četvrta sednica redovnog zasedanja?
Koliko smo dugo bili odsutni iz Skupštine, s obzirom da se Skupština pretvorila u cirkus, da je opozicija nepoželjna, da nam ne omogućavate da radimo i da ćete verovatno i nadalje činiti sve da se reč srpskih radikala ne čuje, naravno, sinhronizovano i sa svim srpskim medijima ili većinom medija, izvinjavam se ako sam uvredila nekoga ko sebe zaista smatra samostalnim ili jeste samostalan, da bismo znali koliko eventualno jednog dana možemo da budemo van parlamenta, jer smo teorijski mogli da budemo i 100 dana van parlamenta.
Sticajem okolnosti, bili smo nešto manje, ali javnosti radi, molim vas da nam pismeno odgovorite – koliko smo mi to bili van Skupštine? Pogotovu što gospodin Konstantinović obmanjuje javnost na televiziji i kaže da opozicije nema u parlamentu zbog toga što nema dnevnica, a ne zbog toga što je izbačena iz parlamenta. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Kažnjeni poslanici SRS bili su udaljeni onoliko dugo koliko to Poslovnik predviđa, do završetka sednice na kojoj je izrečena mera.
Što se tiče kartica, htela bih samo da vam kažem da je kompletan elektronski sistem, pa i kartice, započet i osmišljen mnogo pre nego što je konstituisan ovaj saziv parlamenta, a naša obaveza je da napravimo kontinuitet u radu svega što je pozitivno, a to jeste pozitivno. Zahvaljujem.
Gospodin Zoran Šami se javio za reč. Gospođa Pop-Lazić, po Poslovniku? (Gordana Pop-Lazić, s mesta: Replika.) Ne može sada, ne može u ovom momentu, posle ćete dobiti reč.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsednice Skupštine, dame i gospodo poslanici, jedan sam od pet bivših predsednika Skupštine, raznih skupština, koji sada sede među poslanicima. Reći ću vam svoj stav, a verujem da će ga podeliti i svi ostali bivši predsednici skupština.
Ima nešto što predsednik Skupštine, to nešto su dve stvari, ne sme nikad da uradi. Prvo i osnovno, ne sme da dopusti bilo kakvu sumnju u neregularnost glasanja. Drugo, ne sme da preti narodnim poslanicima. Bojim se da ste vi proteklih dana i jedno i drugo uradili.
Pre nekoliko meseci sam vam na jednom sastanku ukazao na činjenicu da je predsednik Skupštine treći čovek u državi.
Kada je neko treći čovek u državi i predsednik Skupštine, podrazumeva se da je predsednik svim poslanicima u Skupštini i da ne sme da podleže pritiscima onih koji misle da je bahato i osiono ponašanje dokaz njihove moći. Bahato i osiono ponašanje je dokaz nepameti i nesposobnosti da se država vodi, dokaz pohlepe i alavosti da se po svaku cenu održi vlast i, naravno, dokaz svim građanima Srbije da takve više ne valja birati.
Ima još nešto. Ne spadam u one koji misle da je dobro da imamo više hiljada amandmana, ali podsećam, kada je devedesetih godina opozicija takođe u nekoliko navrata vršila opstrukciju parlamenta, da se tadašnja vlast zapitala zašto to opozicija radi, onda verovatno ni tadašnja vlast, a ni ova naša nesrećna Srbija ne bi završile ovako kako smo svi završili.
I na kraju, moje pitanje vama, posle svega ovoga što sam rekao, vrlo je jednostavno – da li ćete se ubuduće ponašati na isti ovakav način? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Možda samo treba praviti razliku između bahatosti i ozbiljnosti.
Gospođa Aleksandra Janković ima reč.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Da li konačno mogu da dobijem reč? Dakle, moje pitanje je vezano za ovo što se događa sa glavnim haškim tužiocem Seržom Bramercom, koji je najavio podizanje optužnice protiv glavnog urednika "Presa" zbog nepoštovanja suda, jer je, bože moj, "Pres" objavio transkripte prisluškivanih razgovora komandanta OVK Fatmira Ljimaja, koje je on tokom 2003. godine vodio iz haškog pritvora.
Ono što je, između ostalog, takođe neobično je da Ljimajevi advokati unapred, znači pre početka suđenja, obećavaju da će on biti slobodan.
Kako god bilo, glavni haški tužilac Serž Bramerc je tokom svoje posete od pre tri dana Beogradu od srpskog tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića zatražio objašnjenje o objavljivanju transkripata u "Presu" i najavio da je već pokrenuo internu istragu u Hagu, kako bi pronašao onog ko je "krtica" i koji je jednom srpskom mediju dao da povede široku istragu u Srbiji.
Ovo jeste pitanje za ministarku pravde gospođu Snežanu Malović, za ministra kulture i informisanja Nebojšu Bradića, jer se ovim povodom obratilo i Udruženje novinara Srbije, koje se suprotstavilo pritiscima Haga na "Pres" i medije u Srbiji.
Naime, šta kaže Udruženje novinara Srbije? Pre nekoliko meseci saznali smo da je haški tužilac kritikovao srpsku vlast zbog toga što se jedan lik iz serije "Rođak sa sela", emitovane na Javnom servisu, nije o Haškom sudu izražavao sa odgovarajućim strahopoštovanjem. Sada se haškom tužiocu, kako saznajemo, ne dopada to što je "Pres" došao u posed Ljimajevih transkripata. U oba ova slučaja reč je zapravo o pritisku haškog tužioca na srpske vlasti, kaže za "Pres" predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović.
Moje pitanje je – šta ćemo mi uraditi da zaštitimo slobodu medija u Srbiji, da zaštitimo pravo srpskih medija da se bave istraživačkim novinarstvom, da istražuju zločine?
A, po mišljenjima mnogih kompetentnih advokata, ne postoji nikakva odgovornost ni "Presa" ni drugih medija u tom smislu što transkripti razgovora u Ševeningenu nemaju oznaku poverljivosti. Tako da je svaki pritvorenik u Hagu praktično preko advokata obavešten da mu se razgovori slušaju.
Pitanje je, naravno, da li će sledeća poseta Serža Bramerca doneti opomenu da poslanici koji eventualno ne učine kvorum ubacivanjem svojih kartica u ove elektronske kutijice takođe mogu da pokažu nepoštovanje Haškog tribunala i budu kažnjeni. Stvari su ovde zaista dovedene do paradoksa. Ili će se država Srbija ozbiljno ponašati, ili će ovaj parlament reagovati po važnijim pitanjima i konačno početi da poštuje srpsku javnost, a pre svega, poslanike.