ŠESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.05.2009.

11. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 16. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DOBROBITI ŽIVOTINjA (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Jadranka Jovišić, Tijana Nikolić, Milan Avramović, Slađan Mijaljević, Nikola Žutić, Srboljub Živanović, Zoran Popović, Dragan Živkov, Dobrislav Prelić, Vitomir Plužarević, Petar Jojić, Gordana Paunović-Milosavljević, Aleksandar Martinović, Sreto Perić, Radiša Ilić, Dušanka Plećević, Milorad Buha, Dejan Mirović, Milan Veselinović, Vladan Jeremić, Milan M. Nikolić, Lidija Vukićević, Radica Jocić, Jadranko Vuković, Vlada Milojković, Nataša Jovanović, Slobodan Vuković, Jovan Damjanović, Vesna Marić, Goran Mihajlović, Lidija Dimitrijević, Bojan Mladenović, Momčilo Duvnjak, Branimir Đokić, Milorad Krstin, Momir Marković, Marko Milenković, Dušan Marić, Zoran Krasić, Marina Raguš, Mirko Munjić, Tomislav Ljubenović, Saša Maksimović, Ljubomir Kragović, Mileta Poskurica, Zoran Mašić, Jelena Budimirović, Ljubiša Petković, Gordana Pop-Lazić, Ognjen Mihajlović, Arsen Đurić, Paja Momčilov, Boris Aleksić, Dragan Aćimović, Elena Božić-Talijan, Donka Banović, Milica Vojić-Marković, Milan Dimitrijević, Svetlana Stojanović i Zoran Nikolić, kao i amandmane Odbora za poljoprivredu.
Pisanim putem amandmane su povukli narodni poslanici Svetlana Stojanović i Zoran Nikolić, 15. maja 2009. godine, na član 84. Predloga zakona i Tijana Nikolić, 18. maja 2009. godine, na član 87. Predloga zakona.
Primili ste izveštaje Odbora za poljoprivredu, sa ispravkom, i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podneo poslanik Milan Avramović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Za reč se ne javlja niko?
Na član 3. amandman sa ispravkom zajedno su podneli narodni poslanici Zoran Nikolić i Arsen Đurić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman je podneo poslanik Boris Aleksić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podneo poslanik Dragan Aćimović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podnela narodni poslanik Elena Božić-Talijan. Za reč se ne javlja niko?
Na član 5. amandman je podneo poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodin Buha. Izvolite.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređem na obrazloženje svog amandmana, da kažem jedan opšti stav vezano za zakon, a radi se o nazivu zakona.
Predlagač je izabrao opredeljenje koje nije u duhu srpskog jezika. Mislim da to nije samo slučaj u ovom zakonu, nego je to slučaj i kod drugih zakona koje dobijamo i koji ulaze u skupštinsku proceduru.
Očito je da lingvisti nisu cenjeni gosti u ovoj ustanovi i predlažem Vladi i predlagačima zakona, ministarstvima, da pre nego što prirede određene zakone obavezno konsultuju lingviste, jer očito je da ovo što dobijamo ovde ne odgovara duhu i smislu srpskog jezika.
Uložio sam u ime SRS amandman na član 5. stav 1. tačka 18) alineja 1, da se posle reči "izdržljivost životinje" dodaju reči "medijska zloupotreba".
U obrazloženju Vlade stoji: Amandman se ne prihvata iz razloga što je u članu 5. tačka 18) Predloga zakona definisano zlostavljanje životinja koje može biti fizičko i psihičko zlostavljanje, a u članu 7. stav 1. tačka 24) Predloga zakona propisana je zabrana ubijanja, zlostavljanja i podsticanja životinje na agresivnost i protivprirodno ponašanje radi proizvodnje filmova, reklama i drugih dela na filmskoj traci, video traci i drugim nosačima slike i tona, kao i stavljanje u promet, iznajmljivanje i javno prikazivanje takvih filmova, reklama i drugih dela. Na taj način je i zabranjena svaka medijska zloupotreba životinja.
Mislim da je Vlada u svom stavu promašila i da je morala prihvatiti ovaj amandman, zato što je medijska zloupotreba daleko šira nego što je mišljenje Vlade.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Milan Veselinović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Vukićević. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je, na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika, podneo Odbor za poljoprivredu.
Predstavnik predlagača, na sednici Odbora za poljoprivredu prihvatio je amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Nikolić i Arsen Đurić. Za reč se ne javlja niko.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Jadranko Vuković. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo poslanik Radiša Ilić.
Reč ima gospodin Radiša Ilić. Izvolite.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 7. Predloga zakona o dobrobiti životinja, koji glasi – u članu 7. stav 1. tačka 7) posle reči „glodara“ tačka zarez se brišu i dodaju se reči „i mesojeda koji pričinjavaju štetu stanovništvu“.
Ova tačka 7) u stvari zabranjuje hvatanje životinja zamkama kojima se nanosi bol ili povreda, osim u slučaju hvatanja štetnih glodara. Molio bih za pažnju pre svega onih građana koji se bave stočarstvom i koji trpe velike štete od divljih životinja, da obrate pažnju na ovo što će možda i ministar da kaže posle ovog mog izlaganja.
SRS smatra da se zamkama mogu hvatati mesojedi koji pričinjavaju veliku štetu stanovništvu uništavajući značajan deo stočnog fonda, kao što su – lisice, vukovi, tvorovi, šakali, možda čak negde i medvedi. Šta sada recimo treba da rade stočari koji trpe velike štete od vukova, koji su u stanju da im prepolove stočni fond? Ako već ti stočari ne mogu da ubiju tu životinju, mogu makar da je uhvate.
Vi ste u obrazloženju odgovorili – da se amandman ne prihvata iz razloga što se iz amandmana ne može sa sigurnošću zaključiti na koje životinje se odnosi pojam „mesojedi koji pričinjavaju štetu stanovništvu“. Naravno da se u Srbiji ovo može odnositi na ove pomenute životinje. Verovatno nećemo imati situaciju da nekom stočaru na Pešteru ili na Kopaoniku štetu pričini lav, tigar ili jaguar.
Zato ste mogli da prihvatite ovaj amandman, a Ministarstvo je moglo pravilnikom da odredi koje su to vrste, kao nekim podzakonskim aktom. Kazna koju bi neko platio ako uhvati životinju kreće se od 100.000 do 1.000.000 dinara. Nekome se isplati da mu stočni fond unište vukovi, nego da ga uhvati.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković. Da li neko želi reč? Gospodin Vuković.
(Vjerica Radeta, sa mesta: Gospodine Nikola, koliko sam imala uvid u pogledu vremena da je vreme otišlo kada završi poslanik sa svojim govorom. Nekoliko puta vi ne isključite mikrofon kada čovek prestane da govori. Pošto on to ne radi, onda treba da čine to poslanici kada im prestane vreme.)
Gospođo Radeta, dužan sam samo da vas obavestim da vreme koje se računa je ono vreme koje narodni poslanik iskoristi. Dakle, ukoliko sat i dalje nastavi, verujte da apsolutno ni jedna jedina sekunda nije upisana više. Kod sekretara možete da proverite. Garantujem za potpunu tačnost merenog vremena.
(Vjerica Radeta, sa mesta: Gospodine Nikola, u vezi merenja vremena ne verujem vam ništa.)
Možete da verujete.
Sada dajem reč gospodinu Slobodanu Vuković. Izvolite.

Slobodan Vuković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu člana 147. Poslovnika  Skupštine Republike Srbije podnosim amandman na Predlog zakona o dobrobiti životinja, kojim tražim da se u članu 7. stav 1. tačka 10) posle reči „tih životinja“ stavi zapeta i dodaju reči „uz dozvolu nadležnih organa“.
Obrazloženje –amandmanom se precizira koje se žive životinje mogu koristiti za ishranu drugih životinja, ali uz dozvolu nadležnog organa.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Jovan Damjanović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Mašić.
Reč ima dr Zoran Mašić.

Zoran Mašić

Napred Srbijo
Gospodine potpredsedniče, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, u članu 7, gde se definiše šta je sve zabranjeno u smislu što narušava dobrobit životinja, u tački 29), gde stoji – upotrebljavati otrove i druga hemijska sredstva koja izazivaju bol, patnju i smrt životinja, osim u cilju kontrole populacije glodara, odnosno deratizacije,        amandmanom sam želeo da se ovoj tački dodaju još i ogledi na životinjama u naučnoistraživačke svrhe.
Ako se ovako decidno zabranjuje da se upotrebljavaju otrovi i druga hemijska sredstva, prosto postoji potreba iz raznoraznih, ali pre svega naučno-istraživačkih razloga koristiti ili izvoditi eksperimente na životinjama sa određenim hemijskim materijama, da budem najkonkretniji toksinima.
U našoj državi, a i u mnogim drugim državama postoji problem mikotoksina, kao štetnih materija koje su prisutne u hrani životinja, stvaraju ih gljivice, pa ako bi se dosledno i izričito primenjivala ova odredba u članu 7. u tački 29), u suštini izvođenje takvih eksperimenata, jer su mikotoksini ipak hemijske otrovne materije, bilo bi u suštini nemoguće.
Jer ovde decidno stoji da je moguće koristiti otrove i druge hemijske materije samo u smislu smanjenja populacije, znači namnoženosti određenih životinja ili u smislu deratizacije, znači uništavanja pre svega glodara.
Smatrao sam da prosto treba, radi neuskraćivanja prava naučnoistraživačkim organizacijama da mogu izvoditi oglede na životinjama sa raznim hemijskim i otrovnim materijama, da se ovo dopuni ovde u tački 29).

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 7. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman sa ispravkom je podnela narodni poslanik Jadranka Jovišić, koji su Vlada i Odbor za poljoprivredu prihvatili, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman sa ispravkom pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman sa ispravkom postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč?
Gospođa Vojić-Marković. Izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Prvo, da kažem da mi je zaista drago što se ovakav zakon nalazi pred parlamentom, jer zaista imamo mnogo problema sa mnogim stvarima koje ovaj zakon dotiče, kao zemlja pre svega i ljubitelji životinja, svakako jesam jedna od tih.
Član 7. vrlo jasno i precizno nabraja šta je sve zabranjeno i koji su to elementi zlostavljanja životinja. Vrlo precizno zaista u mnogo tačaka, mislim 35, nabraja šta je to sve zabranjeno, ali iz svih ovih, znači populacije kompletnog životinjskog fonda izuzima samo dve kategorije – jedno su službeni psi, na njima je dozvoljeno sve ono što drugima nije dozvoljeno, drugo su životinje, pretpostavljam papkari, koji se utovaraju, pretovaraju i istovaraju, u skladu sa ovim zakonom, na njima se može primenjivati električni gonič.
Prosto ne razumem zbog čega su kategorija službeni psi izuzeti iz ovih mera koje su zabranjene radi dobrobiti životinja. Jasno mi je, jer ovde u zakonu piše da se kod službenih pasa u obuci može koristiti električna energija i hemijske materije.
Gospodo, odgovorno tvrdim kao neko ko se time bavi preko 30 godina da postoje metode obuke službenih pasa koje apsolutno nisu nasilne i kod kojih se ne primenjuju ni hemijske materije, ni električna energija.
Volela bih da me pri tome slušate dok to govorim, pošto mislim da je vrlo značajno da to znate, a očigledno to niste imali na umu. Mislim da postoje takve tehnike i postoje ljudi koji te tehnike znaju. One nisu ništa naročito i mislim da je svima i te kako poznat Pavlovljev refleks, uslovni refleks, i da su se na taj način životinje obučavale i do sada.
Znam da je vrlo teško danas kada nešto hoćemo da zaradimo za kratko vreme da koristimo takve metode, jer su one dugotrajnije od električne energije ili hemijskih supstanci.
Tako da je vrlo važno da iz ovih kategorija zlostavljanja i ugrožavanja svih ovih drugih vrsta životinja koje ste naveli ne možete da izuzmete službene pse i ne možete da izuzmete ni ove životinje papkare, koje se pretpostavljam koriste za ishranu ljudi.