DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA, 30.11.-0001.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA

30.11.-0001

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 12:10 do 17:15

OBRAĆANJA

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Zahvaljujem. Da li neko želi da odgovori? (Da.) Ministar Šutanovac. Izvolite.

Dragan Šutanovac

Moram da kažem da mi taj nivo duhovitosti nije baš jasan. Ali važno mi je da kažem ono što su činjenice. Nikada nisam radio u Ministarstvu odbrane pre nego što sam postao ministar. Govoreći da sam ja isteran iz Ministarstva odbrane, izneli ste niz neistina, što bi rekao naš narod - laži, u ovom domu. Mislim da je to zaista sramota. Naprosto, mislim da dezavuišete javnost do te mere da mi nije jasno kako imate časti da me gledate u oči dok to pričate.
S druge strane, pričati da "Simpo" izvozi drvene tenkove jer ste danas to čuli ovde, ne znam šta ste vi slušali danas i ko je to rekao. Žao mi je što je gospodin Nikolić, koji mi je malopre čestitao na podršci koju dajem "Simpu", izašao.
Naprosto, nije to bila tema. Samo govorim da, hteli vi to ili ne, razumeli vi situaciju ili ne, život ide dalje i građani Srbije moraju da žive i sa tegobama koje imaju. U tom životu mi pokušavamo, kao sistem odbrane, da pomognemo da se naši proizvodi nađu na tržištu što je više moguće zemalja širom sveta. I mi, kada dođe kupac u Srbiju da kupi nešto što je naš proizvod, nešto od čega žive naši radnici, ne pitamo ga za pasoš. Ukoliko je ta zemlja pod sankcijama, ne može da se izvozi, a ukoliko nije, dobrodošao je svako ko dođe u Srbiju da kupuje nešto što je naš brend, naš proizvod i što ima naš kvalitet.
Danas se naša mala municija iz "Prvog partizana" Užice prodaje bukvalno od SAD pa ne znam dokle na Istok. Što bismo mi sada to stopirali? Zašto vam smetaju radnici koji rade u "Prvom partizanu" i zašto vam smetaju kupci koji to kupuju?
Koja je politika ta koju vi kandidujete ovde govoreći neistine? I objasnite mi na koji bi način "Simpo" opstao, ako je on problem, ukoliko ne bi izvozio.
Mislim da ta frazeologija sa drvenim tenkovima govori samo koliko ste nepristojni. Nisam imao priliku zaista da čujem takve nepristojnosti dok sam bio poslanik, a sedam godina sam bio poslanik. Ne znam zbog čega tako razgovarate. Govorim o sistemu odbrane, o ozbiljnoj stvari.
Došao sam ovde da razgovaramo, smatrajući zaista, malopre sam imao pitanje od Jadranka Vukovića, koje je bilo korektno, u želji da dobije odgovor, a ne u želji da se raspravljamo. Zaista hoću da razgovaramo o svemu, ali ne o drvenim tenkovima, jer te tenkove ste vi pravili.

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

Božidar Đelić

U ekonomskom smislu, pošto je bila ideja da vidimo šta ćemo izvoziti i uvoziti, želeo bih da kažem nekoliko činjenica zbog kojih je Turska, kao ekonomski partner, od  veoma velikog interesovanja i značaja za našu zemlju. Radi se o zemlji koja trenutno ima 72 miliona stanovnika i u sledećih 25 godina predviđeno je da se taj broj stanovnika poveća na 100 miliona. To je jedina zemlja u bližem okruženju koja će imati takvu demografsku dinamičnost. Ko kaže to, kaže – nove mogućnosti, nove potrebe, razvoj i novi poslovi za našu privredu.
Istovremeno želim da vas obavestim da će u mesecima koji dolaze Turska završiti jedan veliki projekat. Radi se o tunelu ispod Bosfora, koji će biti osposobljen i za železnički transport. To znači da ono što je dugo bila utopija, a to je da roba ne mora ići samo okeanima, nego je moguće da trgovina između Bliskog istoka, Dalekog istoka i Evrope ide i železnicom, postaje realnost.
Napori naše države, namerno ne kažem naše Vlade, jer to je projekat koji je važan za našu državu i činjenica je da smo obezbedili finansijsku konstrukciju za izgradnju Koridora 10, putnog, koji će ići prema Bugarskoj, a posle toga prema Turskoj, od prvoklasnog je značaja. To će omogućiti i za Niš i za Pirot i za Babušnicu i za ceo jug naše zemlje da ima još veći značaj u godinama koje dolaze. Mnogo lakše će se tamo investirati.
Istovremeno, sledeći korak je da uz ono što je obezbeđeno, a to je elektrifikacija pruge u potpunosti od Niša do Dimitrovgrada, bude postepeno, i to neće biti moguće uraditi veoma brzo, jer se radi o veoma značajnim investicijama, da obezbedimo da i Koridor 10, železnički, prolazi kroz Srbiju.
To je ta vizija - i drum i železnica.
Srbija koja će biti tranzitna zemlja, Srbija gde će se locirati investicije, Srbija koja će postati veoma značajan partner turskoj privredi, a istovremeno, kao što sam dao primer za "Mišlen", jer mislim da je za Piroćance i te kako bitno da se sa šest miliona guma pređe na proizvodnju od 18 miliona, to znači mnogo više radnih mesta, to znači rešavanje na trajniji način problema nezaposlenosti na našem jugu.
Mislim da nije u redu da na taj način gledamo na to, jer sam uveren da će naši partneri u Turskoj naći prave partnere u Srbiji za izgradnju, za trgovinu, i na taj način će onaj deo naše zemlje koji nažalost nema nivo života koji zaslužuje, dobiti mnogo bolju budućnost. Hvala puno na vašoj pažnji.

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Sad bih ja na činjenice prešao. Gospodin Šutanovac nas je obavestio da nikada nije dobio otpremninu. Dobro, to možemo da poverujemo, ali činjenice su drugačije. A gospodin Đelić nas je ubedio u nešto što je apsolutno nemoguće.
Građani Srbije, znajte, 1990. godine bivša SFRJ je dugovala 22 milijarde dolara, neki kažu 30. Danas Republika Srbija, pošto je raščistila sa Londonskim i Pariskim klubom, pošto je prodala i uništila svoje banke, prodala ''Sartid'', prodala najvažnija preduzeća u ovoj zemlji, omogućila stranim bankama da odavde izvlače dobit, duguje 28 milijardi dolara. Ako se realizuje ono što su dogovorili sa MMF, to će biti preko 30 milijardi dolara.
Zapamtite, velika SFRJ i ova mala Srbija, koliko Srbija više duguje zbog ovakvih eksperata. Zbog ovakvih stručnjaka, koji su nas osam godina vodili, zaduživali sa jednom istom pričom - evo pasoš, evo beli šengen, evo EU (ne lipši, magarče), evo ga NATO, koji nas je bombardovao, koji nam je oteo i otima KiM.
To je ono što sam hteo da danas shvatite i čujete – ko vodi ovu državu, nekritički. Meni je izuzetno drago ako posle ove današnje rasprave svako shvati u ovoj zemlji – ne može nijedan naš vojnik niti civil iz Ministarstva odbrane bez saglasnosti Narodne skupštine da napusti ovu zemlju i da učestvuje u inostranstvu u bilo kojoj mirovnoj ili drugoj aktivnosti, pogotovo ne sa NATO, pogotovo ne u okviru Partnerstva za mir.
Građani Srbije treba da shvate - Makedonija ne može biti članica NATO-a zato što se Grčka protivi nazivu te države. Eto ga taj, za neke beznačajan razlog, ali država koja štiti svoj suverenitet i svoj ponos.
Mi tražimo da svaka vlast štiti suverenitet i ponos građana Republike Srbije i zato tražimo ovakve rasprave.
Iz ove rasprave treba da izađe i pouka – ne sme niko iz ove vlade da unapred kukuriče da li će jedan ili dva oficira da ide bez saglasnosti Narodne skupštine. To je današnji cilj ove sednice koju smo zakazali, da građani Republike Srbije shvate da ne može Vlada, ne može Ministarstvo da se igra sa ovom državom i sa njenim vitalnim nacionalnim interesima.

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Zoran Krasić nije postavio nikakva dodatna pitanja. Jedino, ako želite da razmenite mišljenja. Naravno, izvolite. Potpredsednik Vlade gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Cifre su sledeće – 2001. godine ukupni iznos duga, koji ne može da se gleda sam po sebi, to je isto kao i za carine, uvek morate da sagledate stvar u globalu, predstavljao je 120% bruto domaćeg proizvoda Srbije. Drugim rečima, dug je bio veći od nacionalnog bogatstva koji je proizvodila naša zemlja.
Današnje, poslednje cifre, od aprila ove godine, su - spoljni dug, gde postoji suverena garancija naše zemlje, predstavlja 30% bruto domaćeg proizvoda. Prema našoj ekonomiji, koja raste u proseku 6,5% od 2004. do 2008. godine, imamo sada u proporciji tri puta manji suvereni dug, na koji postoji garancija našeg budžeta. To je, jednostavno, činjenica.
Druga stvar koju ste rekli, da su neke banke iznosile novac, e pa, to je drugi deo priče koju ste pomenuli, to je da se u međuvremenu jedan broj naših preduzeća, razvijajući se i ne dobijajući nikakvu instrukciju od strane bilo koga, nego osvajajući tržišta u regionu i nešto šire, zadužio kod banaka. To je sad privatni dug, koji predstavlja ostatak.
Ali ipak, kada u globalu pogledate, cifre koje ste rekli su tačne, ali moraju da se uporede sa bruto domaćim proizvodom Srbije, koji predstavlja nekih 45 milijardi dolara. U zavisnosti od kursa dolar-evro, to predstavlja nekih 33-34 milijarde evra.
To znači da ukupni dug, i onaj koji je suveren, koji predstavlja 30%, i onaj koji je privatni, koji predstavlja otprilike isto 30%, u globalu prestavlja nekih 60% bruto domaćeg proizvoda naše zemlje, što je i dalje dva puta manje od onoga što smo imali 2001. godine, i što je u skladu sa tzv. Mastriht kriterijumima koji omogućavaju zemlji da uđe u Evropsku uniju.

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Dragan Šutanovac

Mislim da ne postoje gore posledice po sistem odbrane ukoliko se ostvari ovo što ste rekli, a to je da ne može nijedan naš vojnik, oficir, podoficir ili civil da ode u inostranstvo na vojnu vežbu. Smatram da to temeljno ugrožava odbrambeni sistem Srbije i našu bezbednost i smatram da takva vrsta argumentacije, koju vi dajete, ne stoji.
A opet kažem da je to nešto što prevazilazi ozbiljnu debatu, imajući u vidu da se ozbiljnost svake vojske meri i brojem vežbi koje ta vojska izvršava.
Malopre sam rekao da ćemo u septembru imati vežbu u Šabliju, u Bugarskoj, zato što ne možemo tu vrstu vežbe da izvedemo u Srbiji. Najčuvenija, opet kažem, protivvazdušna brigada, 250. raketna, koja je oborila stelt bombarder, vežbaće u septembru tamo. Voleo bih da nađete jednog oficira iz te raketne brigade koji će vam reći da to ne treba da se radi. Ukoliko nađete jednog koji će vam reći da ne treba da idemo u Bugarsku na gađanje, potpisaću vam da ste vi bili u pravu.
Naprosto, to što govorite, kažem, temeljno urušava sistem odbrane. Razumem da su vaši politički motivi da danas ovde mene oblatite. I reći ću vam ponovo, nikada nisam radio u Ministarstvu odbrane niti sam izbačen iz bilo kog ministarstva ikada. Znači, zaboravili ste šta ste rekli, očigledno. Bez obzira na to, mislim da je vaš politički uticaj takav da će sistem odbrane funkcionisati još bolje, a mi ćemo još više vežbati i sve, naravno, u sklopu interesa sistema odbrane i bezbednosti naših građana. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.