JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 28.07.2009.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE

12. dan rada

28.07.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:25

OBRAĆANJA

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovaj amandman se odnosi na član 14. koji govori o drugim nadležnostima u oblasti obrazovanja kada su u pitanju nacionalni saveti nacionalnih manjina.
Ako ste ovo pažljivo pročitali kao što sam ja, onda ćete videti mnoge nadležnosti, između ostalog je to da nacionalni savet može da predloži osnivaču, znači Republici, AP ili jedinici lokalne samouprave, osamostaljivanje izdvojenog odeljenja škole u kome se nastavi izvodi na jeziku manjine.
Prilično dobro poznajem situaciju kada je obrazovanje i kada je mreža škola u pitanju, i mreža škola u Srbiji, u pokušaju je i vrsta racionalizacije. Imali smo ovaj zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, verovatno će biti izglasan u petak, gde se kroz promenu načina finansiranja praktično pokušava i neka racionalizacija školskih mreža.
Ima mnogo izdvojenih odeljenja, gde imate po dva, tri, četiri, pet učenika. U tim izdvojenim odeljenjima nastavu pohađaju i deca koja jesu pripadnici nacionalne manjine i deca koja nisu pripadnici nacionalne manjine.
Ako se nacionalnom savetu da ova vrsta ovlašćenja da može da predloži osamostaljivanje izdvojenog odeljenja, onda verujte da će svi nacionalni saveti, upravo da bi spasili te tzv. male škole od ukidanja zbog neracionalnosti njihovog funkcionisanja, pribeći ovom mehanizmu.
Kada već govorimo o racionalizaciji, znate li kakva je razlika između škole i izdvojenog odeljenja. Razlika je u tome što izdvojeno odeljenje nije opterećeno administracijom. Administracija je zajednička u centralnoj školi, a u izdvojenom odeljenju su učenici i nastavni kadar. Tu nemate direktore, nemate sekretara, nemate posebno računovodstvo. Dakle, ova mogućnost je suprotna težnjama da štedimo, zbog svih nedaća koje su nas zadesile.
Juče smo razgovarali o Fondu za zaštitu životne sredine, pa smo imali u obrazloženju da se ne osniva nadzorni odbor zbog efekata svetske ekonomske krize i želje da država štedi. Ako budemo imali sad mnogo novih škola koje su nastale na osnovu izdvojenih odeljenja, onda to neće biti niti racionalizacija, a da ne govorim da čim govorite o izdvajanju, osamostaljivanju itd, da se opet nameće i da će ovaj zakon zbog nekih stvari da nanese dosta štete samim pripadnicima nacionalne manjine zbog toga što će doći na neki način do getoizacije i segregacije.
Još je ovde jedna neobična stvar, kada je u pitanju učenik, ovde su sada i odrasli, nacionalni savet daje svoje mišljenje u postupku prekvalifikacije i dokvalifikacije. Ovo mi uopšte nije jasno.
Dakle, kakve veze ima što je neko pripadnik, recimo, rumunskog naroda i ima potrebu za kvalifikacijom i dokvalifikacijom, zato što je ostao bez posla pa hoće da na tržištu rada nađe novi posao i on je rešio to da uradi, kakve to veze ima sa nacionalnim savetom? Zašto bi nacionalni savet uopšte imao priliku da se meša u te stvari.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta i 45 sekundi je iskorišćeno vreme poslaničke grupe.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dakle, želim da se osvrne na član 14. tačka 7), na koju je poslanička grupa Demokratske stranke Srbije napisala amandman. Dakle član 12. i član 14. ovog zakona zaista bih posmatrala kao doprinos regulatornoj konfuziji koju ovaj zakon treba da proizvede i da napravi takve efekte.
Ono što primećujem, prosto vidim da to dodvoravanje nema granice, ide se do takvih smešnih detalja da zaista ovaj član moramo da prokomentarišemo obe iz poslaničke grupe.
Dakle, ovde je tačka 7), dakle, nacionalni savet ima nadležnost – da daje mišljenje o postupku utvrđivanja broja učenika za upis u srednju školu, kao i u postupku davanja saglasnosti na broj učenika za sticanje stručne osposobljenosti, prekvalifikacije, dokvalifikacije i specijalizacije.
Molim vas, to su čiste pedagoške kategorije. Koliko će učenika biti u jednom odeljenju odlučuje struka, ne odlučuje nacionalni savet. Nema potrebe da se daje nadležnost nacionalnom savetu da se petlja u ono što nije njegovo.
Dalje, prekvalifikacija, dokvalifikacija i specijalizacija; želim da uradim specijalizaciju u oblasti pedagogije za koju sam stručna i treba da se javim nacionalnom savetu da dobijem to odobrenje. To je potpuno smešno. Vi pretvarate jednu nacionalnu manjinu u geto. Izolujete ljude. Život se ne zaustavlja time što ćete napraviti zakon u kome svaki čas možete da trknete do nacionalnog saveta. To najbolje pokazuje ono što mi govorimo.
Vi zapravo imate nameru da politizujete sve ovo, da političke stranke, koje će biti zapravo iza nacionalnih saveta, predstavljaju nekoga ko će odlučivati – da li ću da uradim specijalizaciju, da li ću da idem na kinološki ispit. Molim vas, nemojte praviti apsurd od zakona, nema potrebe za ovim.
Ovaj zakon je potreban, ali ajde da se ograničimo na ono što je njegova mera.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Dva minuta i  sedam sekundi od vremena poslaničke grupe. Reč ima gospodin Čiplić.

Svetozar Čiplić

Predlažem da zajedno pročitamo kako glasi ova norma  - daje mišljenje, ne odobrava. To mišljenje može biti i negativno. To negativno mišljenje, onoga kome inicijalno i pripada i kod koga ostaje nadležnost, ne obavezuje.
(Donka Banović, sa mesta: Zašto onda piše da se daje mišljenje?)
Iz prostog razloga što, kao i kod one tačke 3), kada govorimo o davanju mišljenja na plan i program srpskog, kao nematernjeg jezika, potrebna je interakcija i komunikacija sa nadležnim državnim organima. Mi moramo da priznamo da često u Beogradu ili Novom Sadu, dakle u sedištima vlasti često periferno locirani problemi teško pronalaze rešenje, mada je rešenje vrlo jednostavno.
Dakle, davanjem mišljenja smo samo želeli da uspostavimo komunikaciju i vezu u situacijama kada određeni broj ljudi trpi ili teško ostvaruje neka svoja prava. Ovo je takođe stvar iz prakse i niko neće imati obavezu naravno da ide kod svog nacionalnog saveta, predsednika nacionalnog saveta, da bi dobio ikakvo odobrenje, pošto ovde jasno piše da nacionalni savet daje mišljenje onome ko ima nadležnost. Ponavljam, kada neko daje mišljenje to nije ništa meritorno, to je savetodavno, a svrha je zapravo ta komunikacija koje sada nema.
Ponavljam, osnovna ideja, osnovna intencija, a upoznao sam se sa velikim brojem tih slučajeva otkako sam ministar, jer su mi dolazili nacionalni saveti, da često jedan problem koji dugo traje vrlo je lako moguće rešiti, samo da je ove komunikacije.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Gospođa Banović. Izvolite.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
S obzirom da nemam pravo na repliku verovatno, jeste da ne predsedava gospođa Čomić, koristiću vreme poslaničke grupe.
Ministre, da li mi da shvatimo da u svakom stavu i članu gde vi kažete „nacionalni savet nacionalne manjine daje mišljenje“ da je u stvari to vaša težnja da poboljšate komunikaciju, osnovnu komunikaciju između nacionalnog saveta i određenih državnih organa, jer ste vi to meni upravo rekli? Dakle, da je to davanje mišljenja, da nije obavezujuće.
Takođe znam, imam iskustva iz ove oblasti. Sećam se pre jedno dve godine, bila je u pitanju afirmativna akcija, kada je jedna nacionalni savet imala nekoliko različitih spiskova kada je bio u pitanju upis određenih pripadnika nacionalne manjine, mislim da su bile i srednje škole i fakulteti u pitanju.
Govorim da se ovi neki stavovi mogu veoma, i te kako, zloupotrebiti u praksi. Vi ovde kažete, svako će tumačiti ovaj zakon, „daje mišljenje“ i to vi tumačite – da taj organ ne mora da primi k znanju to mišljenje. Šta ćete dobiti kao reakciju jednog ili više nacionalnih saveta, kada vam se požale da taj organ ne prihvata ono što mi kažemo ili mislimo o određenoj stvari?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podnela narodni poslanik Jelena Budimirović. Izvolite, gospođice ili gospođo Budimirović.

Jelena Budimirović

Napred Srbijo
Gospođica, hvala vam.
U ime poslaničke grupe Napred Srbijo Srpske napredne stranke podnela sam amandman kojim predlažem brisanje tačke 10) u članu 14. Tačka 10) kaže – da je, između ostalog, u nadležnosti nacionalnog saveta u oblasti obrazovanja da daje mišljenje u postupku raspodele sredstava iz budžeta Republike Srbije, AP i jedinice lokalne samouprave, koja se dodeljuju putem javnog konkursa ustanovama i udruženjima u oblasti obrazovanja.
Srpska napredna stranka smatra da ovo ne treba da bude u nadležnosti nacionalnog saveta. Nacionalni saveti ne mogu da daju mišljenja ko treba da dobije sredstva iz budžeta Republike Srbije, AP i jedinice lokalne samouprave, koja se dodeljuju putem javnog konkursa. Smatramo da ta sredstva treba da budu dodeljena onome ko ima najbolji program.
U obrazloženju kažete da je mišljenje savetodavnog, a ne obavezujućeg karaktera. To opet ne menja ništa. Nacionalni savet neće direktno odlučivati, ali će odlučivati na indirektan način.
Takođe, smatramo da postoji mogućnost eventualne zloupotrebe prilikom dodele sredstava. Država treba da pomogne manjinama, da im omogući da konkurišu, ali ako se nacionalnim savetima da privilegija, čemu onda raspisivati javni konkurs?
Javni konkurs bi trebalo da obezbedi ravnopravnost svih institucija, a ne privilegiju, ne prednost da neko, kako vi kažete, samo dajem mišljenje koje nikako ne može biti objektivno, a u stvari odlučuje o raspodeli sredstava.
Pošto niste prihvatili ovaj amandman, predlažem da ukinete instituciju javnog konkursa. Organi državne uprave neka odrede visinu sredstava koja mogu da izdvoje iz budžeta, a nacionalni saveti će odlučiti kojoj ustanovi, udruženju u oblasti obrazovanja ona treba da pripadnu.
Još nešto mi je zasmetalo u ovoj tački 10. Predloga zakona, napisali ste - autonomne pokrajine u jednini. Ne mislim da je to tendenciozno s vaše strane, ali vas ubuduće molim da vam se takve pravopisne greške ne ponavljaju, jer dolazim iz Vojvodine i podsetila bih vas da Srbija ima dve autonomne pokrajine, Kosovo i Vojvodinu.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Još neko? (Ne.)
Na član 16. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Antić, koji istovremeno ima i reč. Izvolite.