Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 16.10.2009.

8. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.  
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 112 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 87 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad.
Obaveštavam da su sednici sprečeni da prisustvuju narodni poslanici: Nikola Lazić, Konstantin Arsenović i Zoran Nikolić.
Obaveštavam da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, i danas pozvala da sednici, pored gospodina ministra, prisustvuju i: Dušan Spasojević i Igor Jovičić, državni sekretari u Ministarstvu odbrane, Dragan Radulović, sekretar Ministarstva odbrane, brigadni general Mitar Kovač, pukovnik Goran Zeković i Slavica Jerković, načelnici u Ministarstvu odbrane i Milorad Perić, načelnik Uprave za međunarodnu vojnu saradnju u Ministarstvu odbrane, kao i Zoran Jevtić, državni sekretar u Ministarstvu odbrane.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O CIVILNOJ SLUŽBI (pojedinosti)
Na član 71. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pošto smo pri kraju rasprave u pojedinostima o ovom zakonu o civilnoj službi, ja ću na izvestan način sumirati ono što su poslanici SRS juče govorili o ovom zakonu.
Pre svega, radi javnosti, želim da iznesem stav SRS kada je u pitanju civilna služba, kako ste je vi ovde nemušto nazvali u Predlogu ovoga zakona, da se SRS protivi civilnom služenju Vojske zato što to nije u skladu sa našom tradicijom, a pre svega to je apsolutno suprotno Ustavu Republike Srbije.
Podsetiću na tri člana Ustava Republike Srbije. Najpre član 139, koji govori o nadležnosti Vojske Srbije i kaže: „Vojska Srbije brani zemlju od oružanog ugrožavanja spolja i izvršava druge misije i zadatke u skladu sa Ustavom, zakonom i principima međunarodnog prava koji regulišu upotrebu sile“. Ovaj zakon o kojem danas raspravljamo, nažalost, ne stvara uslove da bi bio ispunjen član 139. Ustava Republike Srbije, ne daj bože, ako zatreba.
I nije dobro što se juče ceo dan pre svega od strane predstavnika Vlade, a i predsedavajuće Parlamenta, gospođe Čomić, svaka diskusija poslanika SRS okretala u potpuno suprotnom pravcu i zamenom teza pokušalo da se stavi do znanja da se mi suprotstavljamo odredbama Ustava Republike Srbije. Nastaviću po drugom. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Na član 72. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Sada želim da podsetim na član 45. Ustava Republike Srbije koji govori o prigovoru savesti i kaže:
„Lice nije dužno da, protivno svojoj veri ili ubeđenjima, ispunjava vojnu ili drugu obavezu koja uključuje upotrebu oružja.
Lice koje se pozove na prigovor savesti može biti pozvano da ispuni vojnu obavezu bez obaveze da nosi oružje, u skladu sa zakonom“.
Ovo je osnov naše jučerašnje rasprave i naša tvrdnja da ovaj predlog zakona o civilnoj službi nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije.
Član 45. koji govori o prigovoru savesti ne pominje, niti ostavlja mogućnost civilnog služenja Vojske i niko od poslanika SRS nije ni u jednom momentu rekao nijednu rečenicu koja je suprotna članu 45. Ustava Republike Srbije. Dakle, lice koje se pozove na prigovor savesti svakako može da služi i treba da služi vojni rok u kasarni, u uniformi, ali bez oružja.
Nećete valjda da nam tvrdite da kuvar u Vojsci koji treba da kuva vojnički pasulj mora da nosi oružje. Dakle, može da bude u kasarni, može da služi Vojsku u uniformi i tako treba da bude, ali uz prigovor savesti bez oružja. Ovo nikako ne ostavlja mogućnost Ministarstvu ni Vladi da predloži zakon koji je neustavan, koji predviđa civilno služenje, a koji, ponavljam, nije predviđen članom 45. Ustava Republike Srbije.
Zato se poslanici SRS protive donošenju ovakvog zakona. O tome ću u narednom amandmanu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 73. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dakle, poslanici SRS se protive donošenju ovakvog zakona zato što mislimo da u pravnom sistemu Srbije ne sme da se pojavljuje zakon koji je suprotan Ustavu Republike Srbije. Očekujemo da će Ustavni sud reagovati i da će ceo ovaj zakon proglasiti neustavnim, kao što su i poslanici SRS svojim amandmanima predlažući da se svaki član pojedinačno briše stavili do znanja predlagaču i skupštinskoj većini, ako budu doneli ovaj zakon, da donose zakon koji je suprotan Ustavu Republike Srbije.
Ja u ovom momentu, odnosno prilikom obrazlaganja poslednjeg amandmana, koji govori o tome kada ovaj zakon treba da stupi na snagu, još jedanput pozivam predstavnika Vlade i skupštinsku većinu da ne donose neustavne zakone, da ovaj zakon nikada ne sme i ne treba da stupi na snagu.
Istovremeno obraćam se svim mladim ljudima koji su stasali ili stasavaju za Vojsku, bez obzira na činjenicu da imamo lošeg ministra odbrane, da u Srbiji imamo štetočinsku Vladu koja uništava sve segmente društva, pa i Vojsku, da ovaj režim ne vodi računa ni u kom pogledu između ostalog i o mladim ljudima, da im to ne bude motiv da se opredeljuju za civilno služenje Vojske, već da se prisete ''slavne prošlosti srpske Vojske'', velikih srpskih vojskovođa, kojima su se juče ovde neki podsmevali prilikom pominjanja njihovih imena. I da budu vođeni patriotizmom koji je, hvala bogu, sve prisutniji kod mladih u Srbiji i da Vojsku služe u kasarnama, u uniformi i sa oružjem, da budu spremni, ne daj bože, da ovu zemlju jednog dana brane. Hvala. (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O UPOTREBI VOJSKE SRBIJE I DRUGIH SNAGA ODBRANE U MULTINACIONALNIM OPERACIJAMA VAN GRANICA REPUBLIKE SRBIJE (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Božidar Delić, Gojko Radić, Aleksandra Janković, Dušan Marić, Zoran Antić, Zoran Babić, Vitomir Plužarević, Vjerica Radeta, Zoran Krasić, Mićo Rogović, Jelena Budimirović, Dragan Čolić, Dragan Šormaz, Jovan Palalić, Miroslav Petković, Miloš Aligrudić, Aleksandar Pejčić, Zoran Nikolić, Konstantin Arsenović, Veroljub Arsić, Oto Kišmarton, Gordana Pop-Lazić, Milorad Buha, Boris Aleksić, Vučeta Tošković, Sreto Perić, Ljiljana Miladinović, Petar Jojić, Saša Maksimović, Mirko Munjić, Zoran Mašić, Čedomir Jovanović, Zoran Ostojić, Vesna Pešić, Nebojša Ranđelović, Kenan Hajdarević, Dejan Mirović, Igor Bečić, Milan Knežević, Dragan Todorović, Stefan Zankov, Aleksandar Martinović, Predrag Mijatović, Dragan Stevanović, Jorgovanka Tabaković, Vučeta Tošković, Momir Marković, Mileta Poskurica, Nataša Jovanović, Milorad Buha i Vladan Batić.
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 162. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na naziv Predloga zakona amandman, sa ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Božidar Delić i Gojko Radić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naziv Predloga zakona amandman je podnela narodni poslanik Aleksandra Janković.
Da li neko želi reč? (Da.)
Izvolite, gospođo Janković.