Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 16.10.2009.

8. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima da li predstavnik predlagača želi da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O VOJNOBEZBEDNOSNOJ AGENCIJI I VOJNOOBAVEŠTAJNOJ AGENCIJI ( pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Vladan Batić, Božidar Delić, Mićo Rogović, Veroljub Arsić, Stefan Zankov, Zoran Antić, Zoran Babić, Saša Maksimović, Oto Kišmarton, Mileta Poskurica, Jelena Budimirović, Milan Knežević, Miroslav Markićević, Čedomir Jovanović, Nenad Milić, Zoran Ostojić, Vesna Pešić, Ivan Andrić, Kenan Hajdarević, Aleksandar Martinović, Boris Aleksić, Dejan Mirović, Dragan Stevanović, Sreto Perić, Mirko Munjić, Ljubiša Petković, Milan Avramović, Petar Jojić, Dragan Šormaz, Jovan Palalić, Miloš Aligrudić, Miroslav Petković i Zoran Nikolić.
Primili ste mišljenje Vlade o amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pre nego što pročitam ko je podnosilac amandmana na član 2. da podsetim narodne poslanike o vremenu koje je preostalo predsednicima, odnosno ovlašćenim predstavnicima ili poslaničkim grupama: Partija Ujedinjenih penzionera Srbije – ukupno vreme za predsednika i pet minuta za Poslaničku grupu; Poslanička grupa manjina – ukupno vreme; Poslanička grupa Nova Srbija je iskoristila i vreme za ovlašćenog predstavnika i vreme Poslaničke grupe; Liberalno demokratska partija – četiri minuta za ovlašćenog predstavnika, četiri minuta i 25 sekundi za Poslaničku grupu; Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija – ukupno vreme za ovlašćenog predstavnika i za Poslaničku grupu; Poslanička grupa Napred Srbijo – vreme za ovlašćenog predstavnika tri minuta i 30 sekundi, iskorišćeno vreme Poslaničke grupe; Poslanička grupa Demokratska stranka Srbije-Vojislav Koštunica – 30 sekundi za ovlašćenog predstavnika i šest minuta i 40 sekundi za Poslaničku grupu; Poslanička grupa G17 plus – ukupno vreme i za predstavnika i za grupu; Poslanička grupa Srpske radikalne stranke –ovlašćeni predstavnik sedam minuta i 30 sekundi, iskorišćeno vreme Poslaničke grupe i Poslanička grupa Za evropsku Srbiju – ukupno vreme za predsednika i 89 minuta za Poslaničku grupu.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, Vlada je htela, navodno, ovim predlogom zakona da se stvori jedinstven sistem organa i službi koji se bave obaveštajnim i kontraobaveštajnim radom u Republici Srbiji, ali taj jedinstveni sistem nije uspostavljen iz jednog jedinog razloga. Godine 2002. donet je Zakon o Bezbednosno informativnoj agenciji i ta agencija je definisana kao posebna organizacija, samostalna, nije u sastavu nijednog ministarstva. Ove godine Vlada nam predlaže zakon o Vojnobezbednosnoj agenciji i Vojnoobaveštajnoj agenciji, ali se oni ne definišu kao posebne organizacije, nego kao organi uprave u sastavu Ministarstva odbrane.
Sada se postavlja pitanje kakav je to jedinstven sistem službi gde je BIA definisana kao posebna organizacija van bilo kakvog ministarstva, VBA i VOA su definisane kao organi uprave u sastavu Ministarstva odbrane. Dakle, ako zaista Vlada namerava da stvori jedinstven sistem, mora da prihvati naš amandman i da BIA, VBO i VOA imaju jedinstvenu pravnu prirodu, dakle, neka budu posebne organizacije, što je i logično, što je u skladu sa Zakonom o državnoj upravi, van Ministarstva odbrane. Sve ostalo vodi potpunoj dezintegraciji sistema obaveštajnih i kontraobaveštajnih službi u Republici Srbiji. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
I dodatno obaveštenje za obrazlaganje amandmana u vremenu od dva minuta za svakog podnosioca amandmana –preostalo je još 84 minuta.
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Boris Aleksić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Boris Aleksić.

Boris Aleksić

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo Čomić.
Podneo sam amandman na član 3. stav 5, o stav 5. u Predlogu glasi – ''U svom radu VBA i VOA su politički i ideološki interesno neutralne.'' A u našem amandmanu stav 5. glasi ovako – ''U svom radu VBA i VOA su nezavisne i slobodne od formalnih i neformalnih uticaja bilo koje političke partije u Republici Srbiji i inostranstvu.'' Vidite šta je ovde problem. Ako kažemo da su one neutralne i nezavisne od bilo kog ideološkog koncepta, u redu je ako je u pitanju stranačka ideologija.
Međutim, patriotizam je, takođe, ideologija. Ministar je prošli put izašao i govorio da je partija nešto drugo, drugačije od nacije itd. U osnovi reči patriotizam jeste grčka reč – patris, koja znači otac. Ako prevodite to na engleski jezik biće "fadrlend". Dakle, patrija otadžbina naših očeva. Nemojte to da smetnete sa uma.
Pripadnici VBA i VOA moraju da imaju razvijenu patriotsku svest, da se ne bi desilo ovo, gospodine ministre, pogledajte šta rade članice Vlade Republike Srbije. Na jednom propagandnom materijalu kojim promovišu NATO pakt, one su na srpski grb stavili zvezdu NATO pakta, izbacili su krst, zadržali su četiri ocila, stavili su zvezdu NATO pakta.
To je ta ideologija u koju nas vodi Vlada Republike Srbije. To je odricanje od naših tradicionalnih vrednosti. Mislim da bi i Srpska pravoslavna crkva trebalo da se izjasni po ovom pitanju.
Ovo je svojevrsno promocija paganizma, da vi izbacujete tradicionalni srpski simbol – krst, ubacujete zvezdu NATO pakta, zadržavate četiri ocila i vodite nas u Evropu, vodite nas u NATO pakt. Zbog ovoga treba da vas bude sramota! (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Dejan Mirović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dejan Mirović.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, naš amandman je podnet u sklopu i drugih amandmana koje smo podneli na prethodne zakone, i ima za cilj da napravi razliku između te politike koja nas vodi NATO paktu i politike koja nas vodi ka neutralnosti.
U tom smislu, poklanjamo pažnju i ukazujemo na taj odnos prema znakovima i simbolima Vojske Srbije. Kao što znamo, ti znakovi i simboli su sada usaglašeni sa onima na Zapadu, tačnije sa NATO paktom. Mislimo da to nije dobro, da je to ishitreno. Ne vređamo nikoga i tvrdimo da se ne iznose argumenti u vezi priključenja NATO paktu, ali ne treba ni izvlačiti iz konteksta.
Na primer, Grčka kao članica NATO pakta, navodno, zbog toga je imala samo beneficije u ekonomskom smislu, to nije tačno. Jer je Grčka imala beneficije od strane Evropske zajednice, a ne od NATO pakta. Što se tiče NATO pakta, 1974. godine, kao što znate, Grčka je bila u NATO paktu, pa je ipak Turska izvršila invaziju na severni Kipar i proterala 200 hiljada Grka. Od tada je prošlo oko četiri decenije i ništa se nije promenilo. U tom smislu to može biti pouka za našu sadašnju vlast. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Delić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman, sa ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Dragan Šormaz, Jovan Palalić, Miloš Aligrudić, Miroslav Petković i Zoran Nikolić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Mićo Rogović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ovim amandmanom SRS je predložila da se reč ''ekstremizam'' briše iz ovog člana i svoju nameru temeljimo na činjenici da nam iskustvo govori da je danas ekstremizam u Srbiji, pre svega, jedna politička i ideološka kategorija, a ne, da kažem, kategorija bezbednosnog i obaveštajnog karaktera. Nažalost, to je tako.
Pokušaću da kroz jedan vrlo konkretan primer iz dela Srbije iz kog dolazim to predstavim. Naime, dolazim iz Pčinjskog okruga, a ne iz ''preševske doline'', kako to neki vole da kažu, u kom su prisutna dva oblika ekstremizma. Iako su prisutni ne vidi se da država reaguje u tom smislu i u tom kontekstu i ova služba o kojoj je reč, o kojoj govorimo danas, kroz ovu tačku dnevnog reda, ali i neke druge bezbednosne službe, koje se bave ustavnim poretkom Republike Srbije.
Prvi ekstremizam jeste šiptarski, koji gotovo da deluje kroz zvanične državne institucije u opštinama Preševo i Bujanovac, kroz lokalne organe samouprave, a drugi, koji se odskora javio, gospodo iz Vlade, pojavio se na teritorije opštine Bosilegrad. On dolazi iz jedne države, istina, po obimu i intenzitetu je manji i u ovom trenutku možda bezopasniji od onoga koji se promoviše u ove dve opštine, ali dolazi iz Bugarske i primećen je i registrovan na teritoriji opštine Bosilegrad. Tamo određene ekstremne grupe deluju već nekoliko nedelja ili meseci unazad vrlo javno i otvoreno, i pokušavaju da unesu nemir među građane, koji su do sada živeli u vrlo korektnim i pristojnim odnosima.
Sa druge strane, u državi se dešava činjenica...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Dva minuta. Zahvaljujem.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Ovim amandmanom se traži da VBA i VOA u saradnji sa policijom i javnim tužilaštvom i drugim nadležnim organima učestvuje u otkrivanju i prikupljanju dokaza. Postavlja se pitanje zašto se beži od saradnje sa redovnim istražnim organima i organima krivičnog gonjenja? Da li je svima u interesu da se svaki zločin ma gde bio izvršen blagovremeno otkrije i adekvatno reši? Ako je to zaista svima u interesu onda ne treba bežati od ovog amandmana, ili je možda nekome zasmetalo kako su otkriveni i istraženi neki pojedinačni zločini prilikom NATO agresije.
Gospodo iz Vlade, kada je svojevremeno jedan mlad oficir došao kod velikog vojskovođe Suvorova i kazao mu da treba napasti jedno selo, jer po njegovoj proceni u tom napadu neće da pogine više od pet ljudi, veliki vojskovođa mu je rekao – a da li biste vi, mladi gospodine, pristali da budete jedan od tih pet?
Pitam sve one koji su tako zdušno da se uđe u NATO Alijansu, da li biste vi bili tako zdušno za to da je neko od vaših najmilijih nastradao u NATO bombardovanju ili da mu se nešto desilo, kao što se desilo desetinama hiljada, pa mogu da kažem i stotinama hiljada građana Srbije? Zaista, rane su vrlo taze i bolne i ne treba se igrati sa osećanjima građana Srbije. Hvala. (Aplauz.)