DRUGA SEDNICA DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.11.2009.

16. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 92 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 88 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad.
Obaveštavam vas da je narodni poslanik Milica Radović sprečena da prisustvuje sednici.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača dr Diane Dragutinović, ministra finansija, mr Verice Kalanović, ministra za Nacionalni investicioni plan, mr Jasne Matić, ministra za telekomunikacije i informaciono društvo, dr Saše Dragina, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, pozvala da sednici prisustvuju i Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku i Nikola Latinović i Vladimir Stanković, pomoćnici direktora Republičkog zavoda za statistiku.
Prelazimo na 13. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O KLASIFIKACIJI DELATNOSTI (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Sreto Perić, Jorgovanka Tabaković, Ljiljana Miladinović, Saša Maksimović, Bojan Mladenović, Mirko Munjić, Dragan Čolić, Mićo Rogović, Zoran Antić, Stefan Zankov i Milorad Buha.
Primili ste izveštaj Odbora za nauku i tehnološki razvoj i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pre prelaska na pretres u pojedinostima, podsećam vas da su narodni poslanici Stefan Zankov, Veroljub Arsić i Zoran Antić povukli amandman koji su zajedno podneli na član 7, a Jelena Budimirović, Vučeta Tošković i Zoran Antić amandman koji su zajedno podneli na član 7.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Reč ima gospodin Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo ministre, na ovaj neveliki zakon, koji ima ukupno 13 članova, Srpska radikalna stranka je podnela pet amandmana. Videćete da su to vrlo kvalitetni amandmani, amandmani koji imaju za cilj da poprave kvalitet ovog zakona o klasifikaciji, a klasirati znači srediti, složiti, razvrstati po nekom redu i principu.
Procenjujemo da donošenje ovakvog zakona iz praktičnih razloga ima smisla, ali prvi razlog za podnošenje ovog amandmana jeste što Vlada Republike Srbije nastoji da predlaganjem zakona i u narednom periodu oduzme deo nadležnosti Narodnoj skupštini Republike Srbije. Videćete na koji način to radi.
Nekad je senat, ali dva i po veka pre nove ere, bio zakonodavno, izvršno i sudsko telo; imao je određene konzule kojima je mogao preneti u nadležnost i uvođenje vanrednog stanja, kao i jednog od konzula proglasiti i diktatorom.
Srpska radikalna stranka se odlučno suprotstavlja tome. Ne želimo da ono što je u nadležnosti, po Ustavu i po određenim zakonima, bude preneto u nadležnost Vlade. Izražavamo sumnju da će jednog dana Narodna skupština Republike Srbije donositi samo naslove zakona, a sadržaj i ostalo će uređivati Vlada.
Ne znam, gospođo ministre, da li vam je ovo smešno, ali pogledajte: „Klasifikaciju, uključujući nazive, šifre i opis delatnosti, propisuje Vlada.“ Mi predlažemo amandmanom da klasifikaciju, uključujući nazive, šifre i opis delatnosti, na predlog Vlade donosi Narodna skupština Republike Srbije.
Klasifikacija je sastavni deo ovog predloga zakona, odnosno, nakon usvajanja, i zakona. Uporište imamo i u važećem Zakonu o klasifikaciji i registru jedinica razvrstavanja. Tako je bilo i u Zakonu koji je donet 1996. godine. Uvažavamo sve zakonske promene od tog perioda pa nadalje. Nama je jasno da je Agencija za privredne registre uzela (preneto je zakonom) ono što je bilo u nadležnosti privrednih, odnosno trgovinskih sudova. Mi želimo da Vlada predloži klasifikaciju i da to postane sastavni deo ovog zakona.
Evropska unija je 2008. godine donela novu klasifikaciju. Mi možemo da ispoštujemo te principe, zapravo Vlada i vi kao skupštinska većina možete da ispoštujete te principe, ali nikad ne možemo da se složimo da ono što bi trebalo da bude u nadležnosti…

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Izvinjavam se, gospodine Periću.
Dame i gospodo narodni poslanici, verujem da ste vi radosni što ste se posle vikenda ponovo sreli, ali podsećam vas da nemate obavezu da sedite u skupštinskoj sali; ako već sedite, molim vas da budete pristojni i da slušate onog narodnog poslanika čije je izlaganje u toku. Hvala unapred na razumevanju.
Gospodine Periću, izvinite još jedanput. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem se, gospodine predsedavajući. Meni to apsolutno ne smeta, jedino bih vas zamolio da ovo vreme u kojem ste vi govorili ostane Poslaničkoj grupi SRS, a potpuno mi je svejedno što se tiče onih narodnih predstavnika koji ne žele da čuje ono o čemu im govori SRS.
Dakle, mi smo podneli ukupno pet amandmana. Ovo je najvažniji amandman, ostali amandmani su logičan sled ovog amandmana. Od pet podnetih amandmana, na zakon koji ima ukupno 13 članova, samo jedan glasi da se član 11. briše, o čemu će govoriti narodni poslanik gospodin Mirko Munjić, a ostali amandmani daju druge predloge, za koje smatram da ne zadiru mnogo u suštinu, osim ako možete da ono što je u nadležnosti Narodne skupštine Republike Srbije njoj i ostavite.
Nadam se da će biti razumevanja za prihvatanje ovog amandmana od gospođe Dragutinović i da će u danu za glasanje ovaj amandman, kao i naredni amandmani koji su podneti na ovaj zakon, biti prihvaćen. Zahvaljujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Periću. Iskorišćeno vreme poslaničke grupe je dva minuta.
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Ljiljana Miladinović i Saša Maskimović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Bojan Mladenović. Da li neko želi reč? (Da.) Gospođa Lidija Dimitrijević ima reč. Izvolite.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, kolega Bojan Mladenović je u ime SRS na Predlog ovog zakona o klasifikaciji delatnosti na član 4. stav 2. podneo ovaj vrlo smislen amandman.
Predlogom zakona predviđeno je da Vlada propiše metodologiju kojom će se bliže urediti postupak razvrstavanja po delatnostima. Amandman koji je gospodin Mladenović podneo glasi – U članu 4. stav 2. menja se i glasi: „Razvrstavanje po delatnostima vrši se po metodologiji koju utvrđuje Vlada Republike Srbije, a usvaja Narodna skupština Republike Srbije“.
Vlada je odlučila da ovaj amandman odbije, uz vrlo kratko obrazloženje: „Amandman se ne prihvata zbog toga što metodologiju za razvrstavanje po delatnostima propisuje Vlada.“
Ovim je amandmanom bilo predloženo da Narodna skupština bude uključena u proces kojim bi se zaokružilo definisanje ove vrlo bitne materije. Vlada je odbijanjem ovog amandmana isključila Narodnu skupštinu, kao najviše zakonodavno telo, iz ovog procesa upravo zbog uloge koju ima Narodna skupština i zbog toga što prateći sednice Narodne skupštine građani imaju prilike da budu obavešteni.
Stav Srpske radikalne stranke je da je ovaj amandman trebalo prihvatiti, kao i amandman na član 3. koji je u ime SRS podneo gospodin Sreto Perić, kojim se takođe predlaže učešće Narodne skupštine u postupku donošenja klasifikacije, a na predlog Vlade.
Na kraju, reći ću danas da srpski parlament u svom radu krši Ustav, zakon i poslovnik o svom radu. Administrativni odbor i predsednik Narodne skupštine se ne obaziru na to što su 31. avgusta ove godine podnete ostavke dva narodna poslanika SRS, moja i koleginice Elene Božić-Talijan. Na 48. sednici Administrativnog odbora doneta je odluka da navodno ne postoje uslovi za prihvatanje ostavki i prestanak mandata. Na taj način nije ispoštovana naša volja iskazana ovim ostavkama, koje su, napominjem, uredno podnete. Svim ostalim poslaničkim grupama bilo je omogućeno da vrše izmene u svom sastavu, jedino se Srpskoj radikalnoj stranci osporava ovo pravo. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Ljiljana Miladinović i Saša Maksimović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Ljiljana Miladinović i Saša Maksimović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Ljiljana Miladinović i Saša Maksimović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima gospodin Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Mi smo imali najbolju nameru da popravimo kvalitet ovog zakona, te smo u vezi s tim podneli amandman na član 7. stav 3. Predloga zakona o klasifikaciji, koji kaže: „Jedinica razvrstavanja za koju ne postoji obaveza registracije neposredno dostavlja podatke potrebne za razvrstavanje organu nadležnom za poslove statistike.“
Predložili smo da ta obaveza bude realizovana u roku od 30 dana nakon osnivanja jedinice razvrstavanja. Vlada nije prihvatila ovaj amandman, a u obrazloženju zbog čega ne prihvata ovaj amandman kaže se: „Amandman se ne prihvata zbog toga što jedinica razvrstavanja za koju ne postoji obaveza registracije neposredno dostavlja podatke za razvrstavanje statističkom organu i njihovo razvrstavanje se po pravilu obavlja istog dana.“
To se u odredbama člana 7. stav 3. ovog predloga zakona ne vidi, i nije tačno. Vlada daje ovakvo obrazloženje zato što ne želi da prihvati amandman. Niste vi obavezni to ni da uradite, ali ako hoćete da imamo zakonske propise koji se primenjuju, koji će nekom značiti nešto, onda morate biti malo precizniji. Mora se imati više smisla za one koji će primenjivati ove zakone.
Imam osećaj da je vama cilj samo da kažete koliki je broj zakona, odluka i drugih akata ova skupština usvojila, bez vaše ozbiljne namere da se oni primenjuju, i da vama zakoni, pa ni Ustav ne znače ništa. Imali ste priliku, kolege poslanici, da i u izlaganju naše koleginice Lidije Dimitrijević čujete da vama zakoni i propisi ne znače apsolutno ništa. Pređite na onu praksu koju je imao stari Rim – neka vam Vlada bude i zakonodavni, i izvršni i sudski organ, pa ćete da vidite kojom ocenom i na koji način građani Srbije ocenjuju vaše bahato ponašanje i nekorektan odnos. Trebalo bi mnogo više da se bavite onim što je sada suštinski problem, a to su radna mesta.
Gospođo ministre, dobra je prilika da vam saopštim da sam za vikend razgovarao sa određenim brojem privrednika, koji nemaju ništa protiv PDV-a, protiv sistema PDV-a, ali obratite pažnju malo kada su u pitanju one firme koje uvoze, kako i na koji način se to plaća. Oni su u poziciji da uzimaju kredite, koji su izuzetno skupi, da bi ulagali u obrtna sredstva i da bi na taj način platili PDV državi. U redu je, treba da se plaćaju određeni porezi državi, jer ona od toga funkcioniše, odatle nam i pruža javne i druge usluge, ali treba da preispitate način donošenja određenog zakonskog propisa u određenom vremenu.
Možda to jeste dobro i optimalno rešenje, ali kada se promene okolnosti, razmišljajte malo o tome da bi vaš stav prema privrednim subjektima, prema građanima Srbije trebalo da se menja. Uostalom, zato su se i održali izbori, zato su građani Srbije određenim političkim strankama ukazali poverenje, a vas izabrala skupštinska većina. Ali, vi tamo sedite u ime građana Srbije, a ne zato što je vama lepo. Sigurno vam je tamo mnogo lepo, a kako je građanima Srbije, to će vam reći na sledećim izborima. Hvala vam puno.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Iskorišćeno vreme od vremena poslaničke grupe je jedan minut i četrdeset sekundi.
Na član 11. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima gospodin Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Predložio sam da se član 11. briše. Da podsetim da član 11. kaže da će Vlada u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu odredaba člana 3. i člana 4. stav 2. ovog predloga zakona propisati klasifikaciju i metodologiju za razvrstavanje po delatnostima.
Tražili smo da se ovaj član briše, što je logičan sled, logična posledica prethodnog amandmana koji smo podneli na Predlog ovog zakona, koji traži da klasifikacija bude sastavni deo ovog zakona, odnosno da Narodna skupština bude ta koja će na predlog Vlade to doneti.
U svom obrazloženju Vlada kaže da će ona, Vlada, u roku od 60 dana propisati klasifikaciju delatnosti i metodologiju za razvrstavanje po delatnostima. To nije obrazloženje, obrazloženje bi bilo zašto Vlada da donese klasifikaciju, zašto ona to da uradi, a ne Narodna skupština, kako smo prethodnim amandmanom tražili.
Ovde je na delu jedna klasična supremacija izvršne nad zakonodavnom vlašću. Kao što se to događa u mnogim situacijama, tako smo, evo, svedoci da se to događa i u ovom zakonu. Šta se na svakom koraku pokušava? Pokušava se da se maksimalno minimizira rad ove skupštine, ovog zakonodavnog tela, a da se u isto vreme maksimalno predstavi rad Vlade, dakle rad izvršnih organa. Time se istovremeno pokušava dati na značaju svemu onome što Vlada radi. Ako se zna kako je ova vlada formirana i ko stoji iza formiranja ove vlade, ko na kraju kontroliše ovu vladu, onda je svima jasno gde nas to vodi. Hvala.