ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.11.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

27.11.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospođice Jovanović. Vreme za repliku je isteklo.
Na naslov iznad člana 25. i član 25. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima gospođica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Danas nećete nešto da se sinhronizujete. Obično kada sedim tu pored vas, a inače mislim da je primerenije kada branim amandmane koje sam podnela u ime SRS, da vam se obraćam odvade.
Zaštita životne sredine je još jedna od odredbi koja je na mnogo detaljniji način i kroz enormno proširenje nadležnosti uneta članom 25. u ovaj zakon o utvrđivanju nadležnosti.
Ako pogledate nadležnost AP i vidite šta sve one mogu da rade po slovu Ustava Republike Srbije, videćete da je poljoprivreda, vodoprivreda, šumarstvo, lov i ribolov, turizam, ugostiteljstvo, banje i lečilišta, zaštite životne sredine itd, oblast koju AP u skladu sa Ustavom i svojim statutom uređuju nadležnost, izbor, organizaciju i rad, ali sve to u skladu sa zakonom.
Postavlja se pitanje - zašto vam je bio potreban, takođe smo ove godine doneli set zakona iz oblasti zaštite životne sredine i zašto se tamo decidno niste odredili prema onome što će u vezi toga da radi AP Vojvodina, već ste Srbiju celovito i jedinstveno tretirali, kako se ona uostalom i tretira prema članu 82. stav 2. Ustava.
Neverovatno je da smo svi imali jasni konsenzus oko donošenja Mitrovdanskog ustava, kako je on i nazvan, zato što je donet tog dana 2006. godine, a da je on sada najgrublje zloupotrebljen, tri godine posle donošenja ovakvog zakona. To je ono o čemu će istorija da sudi, a što se nas srpskih radikala tiče, mi ćemo da nastavimo da do kraja, tačku po tačku da vam govorimo o tome, bez obzira koja je oblast u pitanju.
Počastvovana sam time što mogu o oblasti turizma i zaštite životne sredine da govorim, i da govorim o ovom neustavnom zakonu, ali videćete do kraja, pa kada su u pitanju nacionalne manjine, to je ono što je zapravo najveće težište onih koji se navodno zalažu deklarativno za pravo manjina, da niste u pravu da pripadniku manjine ništa novo neće doneti, niti će poboljšati njegovo položaj ovaj zakon koji je, opet ponavljam, protivustavan i koji je osnov za buduću secesiju naše AP.
Godine 2003. u Narodnoj skupštini Republike Srbije je doneta deklaracija o tzv. setite se, Hakerupovim ustavnim okvirima za područje naše južne pokrajine AP KiM, koja je sada pod okupacijom. Dok ste se još onda hvalili, iako su okupacione snage NATO došle 1999. godine, posle bombardovanja, kako ipak država Srbija može tamo da sprovodi deo svoje vlasti i zakone, a gde smo sada.
Sada imate situaciju da su održani nekakvi šiptarski izbori. Tamo imate dvostruku izbornu vlast i da su Srbi koji su preostali tamo da žive, potpuno poniženi i da nemaju nikakva prava. Bojim se da to ne zadesi u skorijoj budućnosti, ali ta bojazan je sasvim opravdana i argumentovana, građane Vojvodine kroz pet ili deset godina, ne bih da špekulišem, ali točak istine se, nažalost, u slučaju Srbije i svih tih negativnih bilansa i dešavanja brzo okreću. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Iskorišćeno vreme poslaničke grupe je minut i 45 sekundi. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 425. amandman je podnela grupa od 19 narodnih poslanika poslaničke grupe DSS - Vojislav Koštunica. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima gospođa Milica Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine predsedavajući, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, drago mi je što je gospođa Kolundžija ovde, zato što ćemo ponovo argumente iste suočiti.
Član 25. se tiče zaštite životne sredine. U stavu 1. tačka 1), gde se kaže da Vojvodina uređuje, unapređuje i obezbeđuje zaštitu životne sredine za teritoriju Vojvodine, potpuno je prepisana nadležnost Republike kao nadležnost AP.
Možemo govoriti o poverenim nadležnostima, ali one ne mogu biti na ovakav način prepisivane iz Ustava. Sada mi prepišemo nadležnost Republike i kažemo - eto, mi to baš volimo i kako hoćemo.
Zašto sada govorim o tome šta kaže gospođa Kolundžija? Zato što nas je u toku dana nekoliko puta upozorila kako ona zamišlja decentralizaciju i da je ona predstavnik stranke koja se zalaže za decentralizaciju. Kratko ću je obavestiti o tome kako to izgleda u praksi.
Kada je formiran Fond za zaštitu životne sredine, tada se lokalnim sredinama koje su imale sredstva prema Zakonu o zaštiti životne sredine, za zaštitu životne sredine na svoj teritoriji, dakle, potpuno decentralizovano, oduzela ta sredstva i prebacila u zajednički fond. To se zove, gospođo Kolundžija, centralizacija. Takav zakon ste doneli. O decentralizaciji nema reči, kao što nema reči ni ovde kada je u pitanju ovaj statut i ovaj zakon. To nema veze sa decentralizacijom. To ima veze sa vašim namerama, sa namirivanjem partijskih interesa i sličnim stvarima, i sa još jednom velikom stvari, sa time šta ste planirali da se jako velika birokratija i jako veliki apetiti koje ima birokratija na teritoriji AP na neki način namiri.
Sada ćemo ih izmestiti, daćemo im taj prostor, pokušaćemo da ih namirimo raznim funkcijama, tako što ćemo im oduzimati stvari na razne načine, kao što ovde prebacujete nadležnost Republike u nadležnost AP.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodna poslanica gospođa Nada Kolundžija.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovani gospodine predsedavajući, opet ne znam zašto se meni ovde lično obraćaju. Ovde govorim o aktu i sve ono što govorim, ne upućujem nikome lično.
Prosto mislim da je to nivo rasprave koji pokazuje izvrsnu vrstu nemoći i mogući, čak netrpeljivosti, što mislim da nije mesto u Narodnoj skupštini.
Ovde se takođe ne radi ni o kakvom partijskom nametanju. Ovde sada govorimo o konkretnom aktu i o tome, da li taj akt sadrži ili ne sadrži nešto što nije u skaldu sa Ustavom, da li taj akt nije dovoljno precizan, da li ga treba dopuniti, da li nešto treba menjati. Zaista, ništa apsolutno, ništa lično i ništa partijsko ne unosim u ono što danas i ovih dana radim u Skupštini Srbije. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Od vremena poslaničke grupe je iskorišćeno minut i 10 sekundi.
Na naslov iznad član 26. i član 26. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović. Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite, gospođice Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

U međuvremenu su mi stranačke kolege iz centrale SRS donele novi časopis našeg lista "Velika Srbija", gde smo na naslovnoj strani stavili statut Vojvodine, rušenje Srbije i države i našeg ustavnog poretka. Pošto smo mi ozbiljna politička stranka i ovaj časopis, čiji je izdavač i osnivača prof. dr Vojislav Šešelj, koji je, mislim, naočigled čitave i srpske i svetske javnosti u procesu koji se pred antisrpskim haškim kazamatom već sedam godina vodi protiv njega, na osnovu političke optužnice, a objasnio genezu svih događaja. Znate.
Ako malo pogledate, verujem da vi to pratite kao i mnoge kolege iz DS, koji mi stalno govore da daju čestitke dr Šešelju na toj njegovoj borbi, on je tamo uspeo da objasni ono sa čime sam počela da branim ove amandmane.
U početku predsedavajući sudija Antoaneti ništa nije razumeo, znate, ili se pravio da ne razume, ali kasnije, kako je proces odmicao, profesor Šešelj je pokazao da su Amerika i njeni zapadni saveznici, Nemačka, pre svega, Velika Britanija, imali i te kako veliku ulogu u razbijanju bivše države i našeg kulturnog, etničkog, nacionalnog, verskog prostora.
To što će pokrajina da osnuje pokrajinski zavod za zaštitu životne sredine i što je to ovaj član zakona… ne znam gospođo Kolundžija, ne obraćamo se vama lično, nemojte to pogrešno da shvatite, vi ste naša uvažena koleginica s kojom mi imamo komunikaciju, da ne pomisle građani, van ovih skupštinskih debata, ali vi kao da niste od jutros od kad ste ušli u salu shvatili šta je poenta onoga što mi želimo da poručimo i zašto brišemo svaki član.
Mi mislimo da je protivustavan čitav ovaj zakon jer ovaj zakon je samo osnov da vi na način na koji mislite da je to moguće vršite interpretaciju Ustava Srbije, jer pre toga ste doneli statut, pa ste posle toga doneli ovaj zakon o kome raspravljamo i kojim je utvrđen njegov konačni predlog. Da li je tako?
Vi ste jedino po Ustavu, ako ste želeli da se bavite zaštitom životne sredine, čiji član tražim da se briše i naslov iznad člana 26, jedino mogli da povučete granicu između onoga šta su republičke, a šta pokrajinske nadležnosti. Vi to ne radite u svim članovima ovog zakona.
U dve trećine vi unosite potpuno nove nadležnosti koje, ne kako kaže Ustav Republike Srbije, poverava AP, već ih utvrđuje. Ne samo da ste pogrešili u nazivu zakona, već vam se i sva poglavlja i svi članovi zakona kose sa slovom Ustava i već postojećim zakonima koje je ova Skupština usvojila.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Minut i 10 sekundi je iskorišćeno od vremena poslaničke grupe. Reč ima gospođa Nada Kolundžija.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovani predsedavajući, da li mi govorimo o razgraničenju nadležnosti ili utvrđivanju nadležnosti, mislim da bi sada trebalo da bude druga vrsta polemike.
Razgraničenje bi značilo samo u koliko Ustav nije predvideo da Republika Srbija može da prenese nadležnosti na AP Vojvodinu i u tom slučaju, govorili bismo o razgraničenju nadležnosti.
S obzirom na to da Ustav nedvosmisleno kaže da Republika Srbija može da prenese nadležnosti na AP Vojvodinu, onda ipak govorimo o utvrđivanju nadležnosti, po mom dubokom uverenju.