DRUGO VANREDNO ZASEDANJE, 17.06.2010.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGO VANREDNO ZASEDANJE

7. dan rada

17.06.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li neko želi reč?
Pre nego što pređem na čitanje poslednjeg amandmana o pretresu u pojedinostima, podsećam da je poslednji i da nakon njega pravo da dobije reč ima samo predstavnik predlagača, za sve narodne poslanike koji još uvek smatraju da imaju vreme na raspolaganju.
Na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, Odbor za saobraćaj i veze podneo je amandman na član 147, koji je Vlada prihvatila, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Dejan Radenković.
...
Socijalistička partija Srbije

Dejan Radenković

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija
Hvala, potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, uvažena ministarko, Poslanička grupa SPS-JS je u načelu rekla svoj stav. Nismo želeli da učestvujemo u ovim raspravama, koje su juče i danas bile prisutne u parlamentu iz jednog jedinog razloga, zato što je ovde bila neka želja, malo ću se našaliti, da Ilija Čvorović dobije i svoj nastavak, dakle, da krene snimanje filma "Balkanski špijun dva". To je jedna daleka prošlost koja je za nama.
Zašto to kažem? Očigledno je da pojedincima ovde nedostaje mnogo, da kažem, više znanja, kada je u pitanju napredak tehnologije. Neko je od kolega juče to govorio, čak mi je to danas potpuno i nejasno, jer su poslanici LDP juče izražavali i jedan stav, danas iznose drugi stav, pa onda sami sebe obrazlažu, objašnjavaju jedan drugoga, i na kraju ih nema. Naravno, danas su i konkurisali za nešto što će možda u narednom periodu i uvesti, a to je zaštitnih Zaštitnika prava građana. Pošto smo danas imali i takvih slučajeva ovde.
Rekao sam da Poslanička grupa SPS-JS podržava donošenje zakona. Drago nam je što je došlo do nekih izmena, mada ostavljamo i dalje onu bojazan što se tiče nezavisnosti regulatorne Agencije. Tu ćemo ostati pri tom stavu, a u narednom periodu ćemo videti.
Jedan od razloga, naveli smo u načelu, da je za nas najbitnije to što će građani koji spadaju u socijalnu kategoriju mogu dobiti te osnovne usluge, a to je taj univerzalni servis.
Kao neko ko je i vladao nekada, a i danas je na vlasti, očigledno je da smo mi jedini iz prošlosti izvukli neke pouke. Mi idemo napred, a u retrovizoru gledamo prošlost i dobro je analiziramo. Koji god zakon ovde bude u proceduri, onda krenu polemike i vraćamo se, nekih, 10 – 15 godina unazad. Prosto, nejasno je šta je razlog tome, zašto nas ta prošlost, mislim da ćemo se tako često okretajući se iza sebe, saplitati i saplitati i pitanje je gde nas to vodi zajednički. Kada bismo sada analizirali ko je sa kime vladao, kad, ko je bio u prethodnoj vladi, ko je bio u onoj vladi, a danas imamo i polemiku između nekih koji su bili u prethodnoj vladi, pa optužuju jedni druge, jednostavno, smatramo da prošlost, naravno, treba da se analizira, ali u onom pozitivnom smislu, da svako vidi svoje greške i da, jednostavno, idemo napred.
Moram da kažem, ostali ste mi dužni, ministarko, molim vas, samo oko onih direktiva, da li su one implementirane ili nisu, za to nisam dobio odgovor, da ne bi kasnije za nekoliko meseci, to su one direktive od novembra. Dakle, da li su implementirane? Nacrt zakona je bio u proceduri i pre toga. Da li je to implementirano ili nije, da ne bismo posle nekoliko meseci ponovo morali da radimo u vezi toga izmene i dopune?
Ono što mene i dalje interesuje je VEB domen RS. To je nacionalno dobro. Ko, zašto to zakonom nije regulisano? Kako se to reguliše u ostalim zemljama u našem okruženju koje su članice EU? Naveo sam u svom izlaganju, da trenutno taj posao obavlja jedna nevladina organizacija i koja prikuplja značajna sredstva.
Pomenuću samo da u Crnoj Gori, koja je onako mala, tamo je, otprilike, oko 3,5 miliona neki profit po tom osnovu. Ko od toga i u koje svrhe idu sredstva po tom osnovu?!
(Evo, vraćaju se kolege iz LDP, tj. zaštitnici Zaštitnika prava građana.)
Jer, to je pitanje koje je ostalo, bar za mene i za poslaničku grupu, onako, u dilemi šta sa tim. Ne bih da dužim, podržavam zakon, jer je on u cilju regulisanja jasnije tehničke procedure kada su u pitanju licence i njihovo dobijanje. Što se tiče monopola tu smo potpuno jasni, to je za nas prošlost. Jednostavno, Poslanička grupa SPS-JS će se u danu za glasanje izjasniti pozitivno, kada je predloženi zakon u pitanju. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena poslaničke grupe iskorišćeno je pet minuta i 10 sekundi.
Reč ima ministarka Jasna Matić.

Jasna Matić

Po pitanju usklađenosti ovog predloga zakona sa direktivama EU, želela bih da vam kažem da je zakon inkorporirao ono osnovno što najnovije direktiva iz 2009. godine donosi. A, to su, pre svega, definicije i mogućnost Agencije da propisuje parametre kvaliteta usluga, što je od izuzetnog značaja za zaštitu korisnika.
Ono što još uvek nije implementirano u ovaj zakon proizilazi iz našeg statusa u procesu pridruživanja EU, a podrazumeva deo obaveza za izveštavanje organa Evropske komisije i EU koji postoji samo za zemlje članice, a za nas još uvek ne postoji. Taj deo nije implementiran, a sve ostalo jeste implementirano.
Pitanje koje ste već ranije pominjali, pitanje upravljanja domenom RS jeste pitanje koje na svetskom nivou nije regulisano. Primer Crne Gore koju ste spomenuli za nas nije relevantan, nažalost, jer je Crna Gora zbog svog imena dobila domen koji ima veliku komercijalnu vrednost i atraktivnost. Njihov domen je "me", znači, "mi". To na engleskom jeziku koji dominira internetom znači "ja". Ima veliku komercijalnu vrednost i najveći deo domena sa tom ekstenzijom upravo i jeste komercijalna adresa različitih firmi koje pružaju usluge, a nisu uopšte bazirane u Crnoj Gori.
Bili smo voljni i imali smo neke rasprave da inkorporiramo deo zakona koji bi se bavio tim pitanjima, no zaista ne postoji jedinstvena svetska praksa, a još uvek ne postoji ni problem kod nas u toj oblasti, te smo smatrali da je bolje da se ta oblast ne reguliše. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da)
Reč ima narodna poslanica Nada Kolundžija.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsedavajuća i uvažena gospođo ministarka, dame i gospodo narodni poslanici, evo, priveli smo kraju i raspravu u pojedinostima o zakonu o elektronskim komunikacijama i, nažalost, iz cele naše rasprave u načelu i u pojedinostima ne vidi se uopšte o čemu je ovaj zakon.
Dakle, mi smo se, na moju veliku žalost, bavili onim čime se ovaj zakon ne bavi, a nismo se bavili onim čime se ovaj zakon zaista bavi. Bavi se uslovima i načinom za obavljanje delatnosti iz oblasti elektronskih komunikacija, nadležnostima državnih organa u oblasti elektronskih komunikacija, položajem i radom Republičke agencije, delatnosti elektronske komunikacije po režimu opšteg ovlašćenja, komunikacionih mreža i tako dalje i tako dalje.
Ovaj zakon se bavi jednom izuzetno važnom oblašću u kojoj država ima ogroman interes, građani imaju ogroman interes. To je prostor tehnološkog razvoja i unapređenja mnogih oblasti i zato je izuzetno važan i mogu da kažem da će Poslanička grupa ZES i DS glasati za ovaj zakon, pre svega, zbog toga što on na, zaista, dobar način uređuje ovu važnu oblast. Glasaćemo, između ostalog, i zbog toga što se on ne bavi pitanjima BIA. Ne bavi se prisluškivanjem. Ne bavi se svim onim što je ovde pokušano da bude predstavljeno građanima kao materija ovog zakona.
Dakle, ovaj zakon se bavi uređenjem prostora elektronskih komunikacija, koje, opet, ponoviću, kao i svi drugi tehnološki napreci, sa sobom donose ogromne prednosti, ali i nove izazove i svakako da je izazov za svako društvo kako da napredne tehnologije budu u funkciji građana, a da bude onemogućena zloupotreba koja bi nanosila štetu tim istim građanima. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena poslaničke grupe iskorišćeno je dva minuta i pet sekundi.
Narodni poslanik Slobodan Maraš. Vreme na raspolaganju je 50 sekundi.

Slobodan Maraš

Žao mi je što kolega iz SPS nije razumeo šta smo govorili juče i danas. Slažemo se da evropska direktiva kaže da listinzi treba da se čuvaju, ali u svim evropskim zemljama listinzi su dostupni na isti način na koji je dostupan i sadržaj. Negde o tome odlučuje ministar, negde o tome odlučuje sud. Kod nas odlučuje sud o sadržaju. Tražimo isto tako nešto i za listinge.
Još jedna stvar, gospodine Radenkoviću. Veoma je neukusno to što ste rekli da smo mi zaštitnici Zaštitnika građana. LDP je uvek bila na onom mestu gde su bili ugroženi građani, gde su bila ugrožena ljudska prava. Podsetiću vas samo na 2007. godinu i Novi Sad, kada je bio organizovan marš onih koji pripadaju Nacionalnom stroju i kada su neke institucije ove države stajale iza njih. Tada je LDP bila sa građanima i uspela da spreči njihov marš.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Dejan Radenković želi reč. Imate još od vremena ovlašćenog predstavnika devet minuta. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Dejan Radenković

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija
Imam dovoljno vremena, ali ne bih da polemišem sa kolegom Marašem. Samo jedna ispravka, kolega Maraš, razumeo sam odlično sve. Razlika između nas i pojedinih koji ovde dođu, pa iskoriste nekoliko minuta ili desetak minuta vremena da kažu neke svoje stavove, a jedni stavovi su jednog dana ovakvi, drugog dana su drugačiji, jeste u tome što mi provedemo dobar deo vremena u ovoj sali, za razliku od pojedinih i levo i desno klupa koje se samo po potrebi popune i isprazne.
Ne bih da polemišemo sada pred kraj. Potpuno je jasan naš stav i kada smo ga izneli u načelu i potpuno je jasno o čemu se ovde polemiše dva dana. Ne mogu da vređam nikoga, evo, koleginica Nada je sada rekla da nismo polemisali o onome što je važno u ovom zakonu, a polemisali smo danima, i mi i mediji, o tome ko, koga špijunira i ko, koga prisluškuje i ko, koga, i kome to smeta da danas neko ko se bavi kriminalnim radnjama i ostalim nezakonitim radnjama, da policija i BIA radi svoj posao? Potpuno nejasno. Zašto se neko ko je čist plaši bilo čega? Polemiše se dva dana i danima o tome da li to treba ovako ili onako, a na kraju kažemo – Ustavni sud će dati svoje konačno mišljenje i poštujemo mišljenje Ustavnog suda.
Zašto smo dva dana potrošili a nismo pričali o nekim mnogo bitnijim stvarima kojih ima u ovom zakonu? Da li je nešto prošlo što nismo videli? Da li smo se zaslepili polemikama o tome ko, koga?
Vaš kolega Ivan Andrić je juče dobro rekao – ljudi, pustite topa, danas je toliko tehnologija napredovala da više ne znamo ko kako prisluškuje. To je tako otišlo daleko. Pustite prošlost. Pustiste ''balkanskog špijuna''. Zaboravite malo na te stvari. Ovo je otišlo daleko. Ne možemo da stignemo da pratimo koliki je razvoja tehnološkog procesa u svetu. Mi se bavimo nekim nastavcima, da ne bude da se previše šalim.
Ja bih da zaključim ovu polemiku. Ne želim da dalje polemišem i da se nadgovaram i ko je šta razumeo i kako je razumeo vreme će sve pokazati. Hvala vam.