Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Republike Srbije, mi smo još pre dve nedelje postavili Vladi Republike Srbije i nadležnim organima jedno veoma važno pitanje koje se tiče zdravstvene zaštite pritvorenih Srba u tribunalu u Hagu.
Kao što smo vas tada informisali, prema podacima stručnjaka Ruske akademije nauka, 16 Srba je stradalo u Haškom kazamatu prilikom hapšenja ili od tretmana koji su dobili u Haškom tribunalu, dok su pojedini svedoci i važni svedoci, u najvažnijim predmetima pred tribunalom u Hagu iz Srbije, dakle, građani Republike Srbije odlazili uredno da svedoče u Haški tribunal, odlazili zdravi, a vraćali se teško oboleli.
Postavili smo pitanje i Ministarstvu zdravlja, ministru zdravlja smo dostavili odgovarajuće medicinske izveštaje. Takođe, postavili smo pitanje i Ministarstvu odbrane. Vlada Republike Srbije nam nije dala odgovore na ova važna pitanja. Umesto toga, Vlada Republike Srbije je sprečila svaku mogućnost da se pomogne pritvorenim Srbima u Haškom tribunalu.
Želim da vas informišem da se tribunal u Hagu izgovara nedostatkom budžetskih sredstava. To je njihov stav, da oni ne mogu da sprovode odgovarajuće intervencije, zato što imaju malo novca. Prema zvaničnim podacima, samo budžet tribunala za ovu godinu iznosi 302.000.000 američkih dolara, plus donacije 33 države, kao nevladinih organizacija, kao što su Sorošev fond, Karnegijeva i Rokfelerova fondacija. Oni imaju ogromnu sumu novca, ali tu sumu novca koristi isključivo tužilaštvo.
Kao što znate, prema izveštajima lekara, dr Vojislavu Šešelju su davali i kardiotoksične lekove, prema izveštajima iz 2009. godine, koji su izazvali aritmije i pogoršali njegovo zdravstveno stanje. On nije jedini takav slučaj, jednom pritvoreniku su dali lekove na koje je on dobio alergiju i kasnije su mu se po koži pojavili plikovi. Teško je oboleo od tog tretmana u Haškom kazamatu.
Želim da vas podsetim da je na statusnoj konferenciji 21. septembra najavljena i hirurška intervencija nad Vojislavom Šešeljom. Hirurška intervencija koja bi trebalo da se obavi u Holandiji.
Međutim, mi svakako strahujemo za njegov život, pre svega zbog odnosa prema pritvorenim Srbima, a i zbog toga što je zvanično Ministarstvo zdravlja Holandije i holandska Vlada objavila jedno istraživanje prema kojem je 16 hiljada Holanđana završilo u bolnici zbog neadekvatnog lečenja, zbog toga što su im lekari prepisivali pogrešne lekove. Dakle, 16 hiljada njih, napravljena je detaljna analiza, detaljan izveštaj koji je objavljen i u sredstvima informisanja u Holandiji, obuhvaćeni su svi tipovi i sve vrste bolnica i medicinskih ustanova.
Mislim da je zaista ovo jedno važno pitanje koje bi trebalo da alarmira sve. Dok Vlada Republike Srbije ćuti, ne želeći da zaštiti život i zdravlje pritvorenih Srba, građana Republike Srbije, u Haškom kazamatu, reagovala je Ruska Federacija.
Poznati institut "Bakunjin" u Rusiji i šef kardiološkog odeljenja prof. Leo Bokerija je takođe izneo svoje mišljenje o zdravstvenom stanju pritvorenih Srba, u ovom slučaju dr Vojislava Šešelja, koje je katastrofalno. Podsećam vas još jednom da lekovi koje dobija Vojislav Šešelj u Haškom kazamatu izazivaju aritmije i dovode ga u stanje opasno po život.
Dakle, Vlada Republike Srbije mora da reaguje, umesto što ćuti, umesto što je sprečila dr Mijailovića, konkretno gospodin Šutanovac iz Ministarstva odbrane i načelnik VMA gospodin Jevtić, sprečili su dr Mijailovića da da savetodavno mišljenje o zdravlju Vojislava Šešelja prošlog meseca, iako je on od oktobra lekar Vojislava Šešelja, tj. pošto ga je pregledao u Haškom kazamatu i napravio izveštaj 16. oktobra, uspostavljen je između njega i Vojislava Šešelja odnos lekara i pacijenta.
On nije imenovan po zahtevu Vojislava Šešelja ili po zahtevu odbrane, on je imenovan po nalogu Pretresnog veća tri, na čelu sa sudijom Žan Klod Antonetijem, a po izboru Sekretarijata tribunala u Hagu.
Dakle, nikakav zahtev ni Vojislav Šešelj, ni tim za odbranu nisu pisali ni 2009. godine, pa nisu ga ni upućivali Ministarstvu odbrane, tako da ni ove godine nije bilo potrebe zaista upućivati bilo kakav zahtev.