TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.11.2010.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je tri minuta i 30 sekundi vremena poslaničke grupe.

Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 4. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta. Da li neko želi reč? (Ne.)

Pre nego što zaključim pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li želi reč neko ko nije iskoristio svoje pravo? (Ne.)

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u Danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, u pojedinostima i u celini.

Prelazimo na 14. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O FONDU ZA RAZVOJ REPUBLIKE SRBIJE (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić, Srđan Spasojević, Nemanja Šarović, Zoran Popović, Tomislav Ljubenović, Aleksandar Pejčić, Lidija Vukićević, Gordana Pop Lazić, Slobodan Vuković, Jadranko Vuković, Dušan Marić, Filip Stojanović, Boris Aleksić, Gordana Paunović Milosavljević, Zoran Krasić, Vladan Jeremić, Milan Veselinović, Milan Škrbić, Lidija Dimitrijević, Ognjen Mihajlović, Ljubiša Petković, Vesna Marić, Marina Toman, Milorad Krstin, Dobrislav Prelić, Momčilo Duvnjak, Momir Marković, Branimir Đokić, Vitomir Plužarević, Dragan Stevanović, Nikola Savić, Dragan Aćimović, Srboljub Živanović, Aleksandar Martinović, Vjerica Radeta, Dušanka Plećević, Radiša Ilić, Sreto Perić, Goran Mihajlović, Milorad Buha, Paja Momčilov, Dejan Mirović, Dragan Todorović, Milan Nikolić, Milan Avramović, Ljubomir Kragović, Bojan Mladenović, Radica Jocić, Milan Radovanović, Marko Milenković, Slađan Mijaljević, Sulejman Spaho, Vlada Milojković, Mirko Munjić, Nikola Žutić, Dragan Živkov, Nataša Jovanović, Petar Jojić, Donka Banović, Milan Dimitrijević, Nikola Lazić i Milica Vojić Marković.

Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima. Primili ste izveštaje Odbora za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom i Zakonodavnog odbora.

Da li je Zakonodavni odbor dao mišljenje? (Ne.)

Dakle, niste primili izveštaj. Greška je u scenariju.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Gospođo Čomić, ne znam da li ste ljuti na radikale, ali ne znam zašto ste ljuti na nas naprednjake, mi bar nismo podneli slične amandmane. Evo dva sata nemamo informaciju o tome da li neko od ministara stiže li ne stiže i molim vas da nešto preduzmete.
Sada bi ipak malo o amandmanu, nadam se da ćemo u međuvremenu dobiti neko opravdanje. Ovakav cinizam mislim da ne priliči uopšte Narodnoj Skupštini i govoriti o dostojanstvu nema ni potrebe.
Hteo bih samo da kažem da u članu 1. ono što je intenca SNS to je da smatramo da Fond treba da proširi svoju delatnost. Smatramo da danas u Srbiji imamo izuzetno veliki problem u oblasti poljoprivrede. Veliki u tom smislu što skoro 50% gubitaka sveukupne privrede danas u Srbiji otpada na poljoprivredu i što je poljoprivreda u katastrofalnoj situaciji, gubici cele privrede, imam opet podatke iz 2009. godine, iznose 95 milijardi dinara, a poljoprivrede 45 milijardi dinara.
Ako pri tome imate činjenicu da je poljoprivreda u prethodnoj godini, znači u 2009. godini u odnosu na 2008. godinu, imala rast prihoda, a da je u isto vreme imala znatan rast troškova i da zbog tog tako velikog rasta troškova su ostvareni ovi veliki gubici, onda možete da shvatite u koliko je teškoj situaciji poljoprivreda danas.
Mi imamo danas u poljoprivredi, i to se iz godine u godinu uvećava, sve veći disparitet u cenama, sve skuplje inpute koji ulaze u proizvodnju i to poljoprivredni sektor, poljoprivredna preduzeće jednostavno više ne mogu da izdrže.
U poljoprivredi 1.900 preduzeća napravili su taj gubitak od 45 milijardi dinara. S druge strane, imate ukupan broj preduzeća, znači ukupna privreda u Srbiji je 89.000 preduzeća, ovih drugih znači 87.000 napravila je drugu polovinu gubitaka u Srbiji danas.
To na najbolji način pokazuje koliko je loše i teško stanje u poljoprivredi danas. Koliko danas je veliki trošak angažovanja kapitala u poljoprivredi, on iznosi negde oko 22% po podacima koje sam našao. Jako je malo obrtnih sredstava koje danas imamo u poljoprivredi i poljoprivreda sve više zavisi od kredita, a cena tih kredita, kamate na te kredite su izuzetno velike i to je jako dobro poznato kompletnoj javnosti Srbije.
Zbog toga se SNS odlučila da ovim amandmanom u ovom članu interveniše da Fond za razvoj deo sredstava odvoji za poljoprivredu. Ne treba da se igramo poljoprivredom. Jako veliki broj naših građana danas zavisi od poljoprivrede. Samo još jedan podatak da je poljoprivreda u pet ili četiri godine izgubila oko milijardu i sedamsto miliona evra od svoje vrednosti.
Ima jako puno argumenata da se prihvati ovaj amandman SNS. Nažalost, kao što rekoh malopre, o tome nema ko da odlučuje, nema ko ni da čuje. Mislim na predstavnike Ministarstava. Svaka čast kolegama iz vlasti, iz vladajuće većine, ali nekako sam stekao utisak da mnogo veći uticaj na prihvatanje amandman imaju ministri, ministarstva nego što to ima većina u Skupštini.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta i 25 sekundi vremena poslaničke grupe.

Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Srđan Spasojević. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Nemam nameru da vam dozvolim da tako brzo završite.
Kada je u pitanju član 2. imamo još jedan pokušaj ove pomenute stranke u formiranju da sedište Fonda za razvoj u ovom slučaju premesti u Niš. Imamo još jedan pokušaj da se u okviru tog Fonda formiraju ekspoziture. To je ono što su osuđivale skoro sve kolege iz opozicije. To je ono što je bio motiv SNS da podnese ovaj amandman da se ovaj član briše.
Smatramo da nema potrebe danas, kada bi trebalo da zaživi i elektronska Vlada, a da ne govorim o tome da komunikacija putem interneta je i te kako zaživela u skoro svim privrednim subjektima u Srbiji, da se na ovaj politikantski način odlučuje o sedištu jedne institucije.
Nije problem u tome gde je sedište institucije. Što se nas tiče nije problem da ona bude u Nišu. Za nas je problem da se ta sredstva kojima Fond raspolaže koriste što efikasnije. U narednim amandmanima SNS videće se da se to ne čini onako kako bi bilo u interesu svih građana Srbije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Milica Vojić Marković. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Popović. Da li neko želi reč? (Da.)

Zoran Popović

Srpska radikalna stranka
Podneo sam amandman da se u članu 2. stav 1. Predloga zakona reč – Nišu zamenjuje rečju – Valjevu. Vlada nije prihvatila ovaj amandman uz obrazloženje da se sedišta Fonda i njegovo seljenje u Niš predlaže iz razloga dekoncentracije državnih institucija i približavanja usluga licima u područjima koja su manje razvijena. Ovo obrazloženje je u suprotnosti sa namerom da se Fond preseli u Valjevo, što sam predložio mojim amandmanom.
Ako vam je namera da preseljenjem sedišta Fonda u Niš rešavate probleme nerazvijenosti ili manje razvijenosti nekih područja u ekonomskom smislu, onda po mom mišljenju Valjevo ima sve uslove u vašem obrazloženju. Valjevo se sedište Kolubarskog okruga, koje pored opštine Valjevo ima još pet opština – Osečina, Ub, Lajkovac, Mionica i Ljig. Podsećam Vladu i poslanike da još ni izdaleka nije sanirana šteta od zemljotresa koji se dogodio 1998. godine sa epicentrom u Mionici, koji je pogodio svih šest opština Kolubarskog okruga i da je to jedan od razloga zašto Fond za razvoj treba da se preseli u Valjevo.
Na taj način Fond bi bio u kraju koji je doživeo prirodnu katastrofu, koji je ekonomski uništen, a od ove vlade i vlasti zaboravljen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Pejčić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Ljubenović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Donka Banović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Vukićević. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop Lazić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Jadranko Vuković. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Filip Stojanović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Boris Aleksić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović Milosavljević. Da li neko želi reč? (Da.)

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Zašto Kraljevo, a ne Niš? Zašto Kraljevo, a ne Užice? Zašto Kraljevo, a ne Kragujevac? To su sva pitanja na koja bih htela da odgovorim u okviru ova dva minuta. Zašto postoji ova rasprava u pojedinostima. Danas, nadam se da nećemo i sutra raspravljati o ovim amandmanima. SRS zna da je Vlada ove amandmane razmatrala još 28. oktobra ove godine.
Međutim, nažalost, u noći između 2. i 3. desio se zemljotres za koji mi stvarno žalimo i zbog čega niko o tome nije ni voleo da priča, niti bi voleo da se to desi, ali, nažalost, desilo se što se desilo i mi smatramo da nije licemerno da pričamo, a smatramo da ova sednica postoji baš zbog toga što između onog momenta kada se podnesu amandmani i momenta kada se o njima raspravlja, predstavnici ministarstava, odnosno Vlade, treba da budu ovde da bi možda promenili mišljenje, ono koje su doneli onog dana kada su razmatrali o amandmanima.
Nažalost ovde nema predstavnika ministarstva i niko ne može sa nama da komunicira, da vodi dijalog i zbog toga smo mi podneli ove amandmane i govorili o zemljotresu i smatramo da je to i solidarnost, i humanost i ne smatramo da je to licemerstvo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Milan Veselinović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Milan Škrbić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodna poslanica Lidija Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ognjen Mihajlović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodna poslanica Vesna Marić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podnela narodna poslanica Marina Toman. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Krstin. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Dobrislav Prelić. Da li neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Dobrislav Prelić želi reč.

Dobrislav Prelić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, uvaženi građani Srbije, ovo je za danas poslednji zakon o kome raspravljamo. Predložio sam da se sedište Fonda za razvoj preseli u Novi Sad.
Vi znate da u AP Vojvodini već imamo Fond za razvoj AP Vojvodine, on je radio jedno vreme dosta korektno, dok se nije ispostavilo da u Vojnom institutu Vojvodine imamo praktično paralelne institucije. Imali su tu naši pre svega poljoprivrednici još jednu određenu pomoć, međutim, kada smo mi pokušali da apelujemo, pre svega ovde, na Vladu Republike Srbije, a onda i na Vladu AP Vojvodine, da u periodu krize zamrzne na neki način te kredite Fonda za razvoj, jednostavno nije bilo razumevanja.
Onda se ispostavilo da žiro račun AP Vojvodine više ne funkcioniše i naši građani su morali da uplaćuju sredstva u "Metals banku". Sada je to Razvojna banka Vojvodine, a vrlo dobro znamo šta se sve izdešavalo i ko je oprao veliki novac preko "Metals banke".
Svakako da je država trebalo da stane i da posluša naš predlog i da na jedan period zamrzne vraćanje pre svega tih kredita, jer su ti ljudi dali svoje hipoteke, svoju zemlju i oni bi to sigurno vratili posle izlaska iz krize. Ovako, kredite koje su dobijali u daleko velikim iznosima privredni subjekti koji su bili bliski vlasti, njima to nije bio problem jer oni su stavili na hipoteku ono što nisu zaradili, već što su dobili na poklon od vas.