TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.11.2010.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.
Na osnovu službene evidencije, konstatujem da sednici prisustvuje 85 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 87 narodnih poslanika, te da postoje uslovi za rad predviđeni odredbama Poslovnika Narodne skupštine.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Esad Džudžević i Slavica Đukić-Dejanović.
Obaveštenje o pozvanima na sednicu.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pored predstavnika predlagača Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Verice Kalanović, ministarke za NIP i Jasne Matić, ministra za telekomunikacije i informaciono društvo, pozvala da sednici prisustvuju i Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Slađana Backović, direktorka Fonda za razvoj Republike Srbije, Vidoje Jevremović, direktor Sektora u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, Tatjana Prijić i Vera Rovčanin, načelnici odeljenja u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Nenad Ilić i Zora Ilić, savetnici ministra ekonomije i regionalnog razvoja, i Lidija Smiljanić, savetnica u Agenciji za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije.
Prelazimo na 11. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O TURIZMU (pojedinosti)
Pre nego što pređemo na pretres u pojedinostima, na osnovu člana 90. stav 2. i člana 87, obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova, odnosno raspravom u pojedinostima o tačkama dnevnog reda koje su bile predmet rada zajedničkog načelnog pretresa. Takođe da će pauza biti određena u 18.00 časova.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Vjerica Radeta, Dragan Stevanović, Nataša Jovanović, Radiša Ilić, Lidija Dimitrijević, Mirko Munjić, Momir Marković, Zoran Krasić, Marina Toman, Zoran Popović, Sreto Perić, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Milorad Buha, Filip Stojanović, Nikola Savić, Lidija Vukićević, Boris Aleksić, Momčilo Duvnjak, Arsen Đurić, Aleksandar Pejčić, Đuro Perić, Zoran Kasalović, Laslo Varga, Balint Pastor, Elvira Kovač, Arpad Fremond, Marko Milenković, Milan Dimitrijević, Milorad Krstin, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić, Srđan Spasojević, Gordana Rajkov i Vitomir Plužarević, kao i amandmane koje su podneli Odbor za trgovinu i turizam i amandmane Vlade.
Primili ste izveštaj Odbora za trgovinu i turizam i mišljenje Vlade o pojedinim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta. Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, interesantno je kako mi u ovoj nekoj čudnoj preraspodeli radnog vremena raspravljamo, sada bez predstavnika Vlade, a prema našem Poslovniku trebalo bi da je prisutan, kasnimo sa početkom rada, sve je vrlo interesantno i ovo je samo radi javnosti da se vidi…
(Predsedavajuća: Molim da govorite o temi, ukoliko želite da poštujemo odredbe Poslovnika, a ukoliko ne ja sam na raspolaganju, postupanje po obavezi iz članova koji mene obavezuju da sve poslanike koji ne žele da poštuju odredbe Poslovnika, upozorim, pa opomenom kaznim.)
Gospođo Čomić, vrlo poštujem odredbe Poslovnika, a valjda se to odnosi i na početak radnog vremena. Sada govorimo o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o turizmu u raspravi u pojedinostima.
Zaista je vrlo čudno, na šta liče ove izmene i dopune Zakona koje Vlada dostavlja Narodnoj skupštini i za koje Narodna skupština, kada uspe da sakupi 126 poslanika, glasa. Radi se o zakonu, o onom osnovnom koji ima 132 člana, a ovim izmenama menja se 67 članova. Neka mi neko kaže da je to normalna situacija.
Naravno, to je potpuno nenormalno, jer ako ste hteli suštinski nešto da menjate, onda je trebalo da se donese nov zakon. Vi ovde menjate od osnovnih odredbi do poslednje odredbe osnovnog zakona.
Kada je u pitanju član 2, odnosno član 1. na koji sam u ime poslaničke grupe SRS podnela amandman, reći ću da se on odnosi na član 2. osnovnog zakona i govori o uređenju odnosa u oblasti turizma i na kojim načelima se zasniva to uređenje, pa između ostalog kažete – na osnovu održivog razvoja turizma kao usklađenog sistema tehničko-tehnoloških, ekonomskih i drugih društvenih aktivnosti, a koji se zasniva na ekonomskom razvoju, očuvanju prirodnih i kulturnih dobara i očuvanju razvoja lokalne samouprave.
Mi smo rekli da treba da stoji, između ostalog, da se radi o očuvanju kulturnih resursa. Onda imamo obrazloženje Vlade Republike Srbije zašto se to ne prihvata, a kaže se – što je pojam kulturnih resursa neprecizan, dok je Zakonom o kulturnim dobrima ova oblast u potpunosti uređena. Ovo je potpuno nebulozno obrazloženje.
Kakve veze ima Zakon o kulturnim dobrima sa ovim? Ako ćemo o preciznosti, mi tvrdimo da je u kontekstu ovog zakona, da je neprecizno da to bude kulturno dobro, već da treba da budu kulturni resursi, jer oni su nešto mnogo šire, jer kulturno dobro je jedna crkva na KiM, a kulturni resurs je istorijski, kulturni itd.
U tom smislu je bio naš amandman i bilo bi dobro da ste ga prihvatili, ali mi to nismo ni očekivali.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Jedan minut i 30 sekundi iskorišćeno vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Pre nego što pređem na sledeći amandman, samo da podsetim narodne poslanike o ovlašćenim predstavnicima koji su kao ovlašćeni predstavnici bili za ove tačke u zajedničkom načelnom pretresu, PUPS – Đuro Perić, LDP – Nataša Mićić, SPS-JS – Milan Nikolić, DSS – Arsen Đurić, NS – Borislav Pelević, i poslanička grupa SRS – Zoran Krasić.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović. Da li neko želi reč? (Da.)

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Ovaj moj amandman odnosi se na član kojim se definišu i regulišu načela u oblasti turizma, kojima bi trebalo urediti odnose u ovoj delatnosti, odnosno u ovom segmentu ekonomije.
Tražio sam da se iz načela pod brojem 5. izbriše zaštita nacionalne ekonomije. Ako je Srbija došla u situaciju da nacionalnu ekonomiju štiti tako što će menjati Zakon o turizmu, onda smo mi kao država ugasili. Ja ću vas podsetiti na poražavajuću činjenicu da prihodi od turizma na godišnjem nivou imaju učešće u BDP svega 1% i da je nažalost Srbiju, zbog male odgovornosti vlasti prema ekonomiji u poslednje dve godine, posetilo manje od 200 hiljada turista na godišnjem nivou.
To su pokazatelji koji ukazuju da vi nemate veze, dodirnih tačaka sa onim o čemu smo juče govorili, a to je koncept održivog razvoja, a onda naravno i sa našom nacionalnom ekonomijom. Ne može nacionalna ekonomija da se štiti izmenama i dopunama Zakona o turizmu.
Mi bi smo voleli da je stanje pozicije i položaja ove turističke grane ili grane ekonomije u državi na zavidnijem nivou, ali mogu da vam pričam o gomili problema koji se upravo u ovoj oblasti događaju, dešavaju i na snazi su samo u okrugu, odnosno u delu Srbije iz kojeg dolazim.
Od banjskog turizma, naravno do turizma ima na Vlasinskom jezeru koje je raznim strateškim dokumentima definisao kao jedan od osam prioriteta nacionalnih u Srbiji, a od donošenja tih dokumenata kojima se takav položaj i status definiše i reguliše u poslednje dve ili tri godine taj turistički proizvod nije napravio nijedan korak napred.
Prema tome, vi ste svojim odnosom i prema toj destinaciji pokazali da nemate nameru da ni sa turizmom, kao i svim ostalim oblastima ekonomije, štitite nacionalne interese i nacionalnu ekonomiju, pa stoga smatramo da je ova kategorija o načelima u ovom zakonu višak odnosno nepotrebna. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podnela narodna poslanica Nataša Jovanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Čudno je, gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, kako ste uopšte došli na ideju da samo posle godinu i nešto dana vršite izmenu i dopunu Zakona o turizmu koji je usvojen u maju 2009. godine, kada ste tvrdili da je apsolutno harmonizovan sa onim što od vas traži EU, a SRS se izričito protivi ulasku Srbije u EU.
Jer, i ovaj zakon i svi drugi takozvani sistemski zakoni pokazuju da vi ne želite na pravilan način da sagledate celokupnu oblast srpske privrede i da ono što je srpsko blago, a između ostalog to su i neskorišćeni ogromni potencijal i resurs u oblasti turizma, tretira na način kako bi to odgovaralo građanima Srbije a ne Briselskoj administraciji.
U ime naše poslaničke grupe, intervenisala sam u onom delu koji govori o tome kako treba da se uspostavljaju odnosi u Srbiji da bi se unapredila oblast turizma. Pa, vi sad u ovoj tački, u kojoj sam ja izvršila intervenciju, kažete da moramo da imamo dobar odnos sa takozvanim civilnim društvom i ostalim akterima u sektoru turizma.
Naravno, taj pojam civilnog društva ranije gotovo da nije postojao, ne poznaju ga ni oni koji su i te kako bili verni komunističkoj ideologiji, to se čak nije usudio ni Kardelj u oblasti socijalističkog samoupravljanja, kada su izmišljene takve novotarije, da stavlja u zakone, ali to su u Srbiju doneli Soroš i Sonja Liht.
Jer ovaj njen centar za takozvanu političku izuzetnost vi nazivate sektorom civilnog društva. Pošto taj sektor vršlja ovde po Skupštini Srbije, po ministarstvima i svuda se meša u oblast delovanja i Skupštine i Vlade, onda je meni razumljivo kako ste našli u Predlogu zakona mesto za takozvano civilno društvo.
Predložila sam da to ipak budu asocijacije udruženja turističkih agencija i druga udruženja, koja su jedina kompetentna da koordiniraju između potreba i neostvarenih zahteva svih činilaca u oblasti turizma u našoj zemlji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 25 sekundi od vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić. Da li još neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanik Radiša Ilić.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 1, a to je član 2. osnovnog zakona, sa predlogom da se u tački 2. posle reči "ekonomskom razvoju" dodaju reči "na ekološki osetljivoj poslovnoj praksi".
Šta znači pojam "ekološki osetljivoj poslovnoj praksi"? Budućnost Srbije u privrednom smislu posmatrano nije u teškoj industriji, brodogradnji, avioindustriji itd, nego u prehrambenoj industriji, u poljoprivredi i u turizmu.
Da bi turizam postao značajna karika u ekonomskom razvoju Srbije, neophodno je stvoriti preduslove za razvoj turizma. Jedan od najbitnijih preduslova za to je čista i zdrava životna sredina. Naši nacionalni parkovi, zaštićena područja, prirodna dobra, spomenici prirode, moraju biti sačuvani od zagađenja, od uništenja i od divlje gradnje.
Juče smo razmatrali amandmane na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode i baš se vodila rasprava oko dva člana zakona koje Vlada menja, a sve u nameri da se omogući da se pod posebnim okolnostima u tim nacionalnim parkovima, zaštićenim područjima dozvoli gradnja i da se dozvole neki radovi koji će da naruše prirodu, a sami tim i ekološki sklad.
Kakva će biti ponuda Srbije turistima dok, recimo, obilaze Kopaonik, Taru ili Frušku goru, ako se mimoilaze sa nekim kamionima koji prevoze neku čudnu burad ili cisternama koje istaču sumnjive sadržaje?
Dakle, ne vidimo šta je to toliko bilo opasno u odrednici na ekološki osetljivoj poslovnoj praksi da se ne prihvati ovaj amandman SRS. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podnela Lidija Dimitrijević. Ovaj amandman su prihvatili i Vlada i Odbor za trgovinu i turizam.
U raspravi je zato što Zakonodavni odbor nije zasedao.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Ovaj amandman odnosi se na član 2. stav 1. i tim amandmanom se traži da se u stvari definiše pojam ''održivi razvoj turizma''. Predlagač zakona to nije predvideo u onom odeljku koji govori o značenju pojedinih izraza u zakonu.
Dakle, od prvog organizovanog putovanja koje je vezano za ime Tomasa Kuka, koji je 1841. godine prevezao 570 ljudi na jednu destinaciju, kao učesnik jednog kongresa, a preko prvog putovanja oko sveta koje je isti čovek organizovao 30 godina nakon toga, pa sve do današnjeg dana, održivi razvoj turizma podrazumeva određeni turistički razvoj.
Ovaj turistički razvoj mora imati u vidu tri osnovna elementa, odnosno mora uvažavati tri osnovna principa. Pod jedan, to je optimalna upotreba prirodnih resursa. Pod dva, održavanje bitnih ekoloških procesa. Pod tri, zaštita prirodne baštine. To je u stvari ona definicija održivog razvoja turizma koji vi niste predvideli u ovom odeljku.
Ovo posebno iz razloga što je poslednjih decenija došlo do velike ekspanzije turizma. Javljaju se u svetu neki novi oblici turizma, a neki od njih imaju vrlo značajno mesto i na turističkoj mapi Srbije.
Pomenuću samo neke među njima. Na primer, avanturistički turizam, koji uključuje put u surove i neistražene predele, agroturizam, to je jedan ruralni oblik turizma, seoski turizam, boravak u autentičnim seoskim sredinama, zatim ekoturizam, turizam koji podrazumeva minimalni uticaj na životnu sredinu, svemirski turizam koji kod nas ne postoji, nautički turizam itd.
Sve ovo govori u prilog činjenici da je trebalo definisati u stvari pojam održivog razvoja turizma na onom mestu, na onom odeljku koji govori o značenju pojedinih izraza u ovom zakonu. Hvala.