TREĆA POSEBNA SEDNICA, 29.03.2011.

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo, poštovani narodni poslanici, otvaram Treću posebnu sednicu Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.
Ovu posebnu sednicu sazvala sam da bi se Narodnoj skupštini obratio komesar Evropske komisije za proširenje i evropsku politiku susedstva Njegova ekselencija gospodin Štefan File.
Molim narodne poslanike da ne ometaju rad.
Čast mi je da, u ime narodnih poslanika i svoje ime, pozdravim Njegovu ekselenciju gospodina Štefana Filea i ostale članove delegacije EU koji prisustvuju sednici, a to su: Njegova ekselencija gospodin Vensan Dežer, ambasador Delegacije EU u Republici Srbiji; gospođa Jana Lolić Šindlekova, zamenik šefa Kabineta komesara za proširenje; gospođa Mirjam Verže, šef Odeljenja za Srbiju u Direktoratu za proširenje; gospodin Alberto Kamarata, šef Odeljenja za ekonomiju i evropske integracije; gospodin Tomas Njoki, prvi sekretar i šef Političkog odeljenja Delegacije EU u Republici Srbiji; gospođa Luca Kadar, drugi sekretar, zadužena za informisanje i komunikaciju, i gospodin Aleksandar Đorđević, savetnik za medije. (Aplauz.)
Takođe sam pozvala da današnjoj sednici prisustvuju i njihove ekselencije ambasadori zemalja članica EU, i to: Austrije, Belgije, Bugarske, Kipra, Češke Republike, Danske, Finske, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, Grčke, Mađarske, Italije, Holandije, Poljske, Portugala, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Španije i Švedske.
Pozdravimo ambasadore, koji sednicu prate s galerije Velike sale Doma Narodne skupštine. (Aplauz.)
Zamolila bih Njegovu ekselenciju gospodina Štefana Filea, komesara Evropske komisije za proširenje i evropsku politiku susedstva, da uzme reč. Izvolite, gospodine File.

Štefan File

Poštovana gospođo predsednice, poštovana gospodo poslanici, dame i gospodo, hvala na pozivu da vam se danas obratim. Ovaj poziv sam prihvatio kao posebnu čast i kao pokazatelj važnosti koju Srbija pridaje svojoj evropskoj budućnosti. (Aplauz.)
Godina 2011. je godina velikih mogućnosti na polju politike proširenja za čitav region Zapadnog Balkana, a posebno za Srbiju. Nedavno su učinjeni važni simbolični koraci ka pomirenju, kao što je usvajanje Deklaracije o Srebrenici ili sastanak vašeg i hrvatskog predsednika u Vukovaru. Dosta sam mogao čuti o zamoru proširenja. Za mene je to, međutim, jedan mit, poput mita o Jetiju – o njemu se često priča, ali ga još niko nije video.
Hajde da se izborimo s ovim mitom, hajde da se borimo reformama, koje će doneti dobrobit narodu i koje će približiti Srbiju EU. Međutim, proces pristupanja nije lagana i udobna vožnja. Potrebna je široka saglasnost o ključnim strateškim ciljevima i zakonima, a Parlament je upravo ta institucija u kojoj će se odvijati inkluzivni dijalog između političkih partija. Diskusije o Evropskoj uniji su od suštinskog značaja.
Poštovani narodni poslanici, mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo u EU jeste prilika da pređemo na dalje korake u procesu pristupanja. U našem zajedničkom interesu je da vidimo da Srbija postane jedna pozitivna, dobra vest na polju proširenja u 2011. godini. To bi bila dobra vest za Srbiju, dobra vest za region i dobra vest za EU.
Evropska unija je pokazala da želi prisnije veze sa Srbijom. Ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju napreduje velikom brzinom. Sporazum su do sada već ratifikovali Evropski parlament i dve trećine država članica. Prelaznim sporazumom konsoliduje se trgovinska i ekonomska razmena između EU i Srbije. Prošle godine izvoz iz Srbije u EU porastao je za 32%, dok je uvoz porastao za 8%. To je izuzetno značajno za oporavak nakon krize.
Kada je reč o mišljenju Evropske komisije, ono predstavlja savršenu priliku da se pređe na sledeću fazu, suštinski značajnu u simboličkom smislu, a to je mogući status kandidata, možda čak i datum za početak pregovora. Zašto je to u pitanju? Zato što je politika proširenja kredibilna. Vi ste ti koji realizujete reforme, a EU adekvatno reaguje na napredak koji ste ostvarili.
Ta prilika vam se ukazuje ove godine. Komisija je tu da vas usmeri i da vam pomogne. Dali smo vam mapu puta, naš poslednji izveštaj o napretku koji utvrđuje ključne, prioritetne oblasti, koje je vaša vlada unela u svoj akcioni plan, a koje sada treba da realizujete i na njih se treba usredsrediti. Sve su one jednako važne za dobijanje pozitivnog mišljenja. Zato mi dozvolite da ih ukratko nabrojim.
Prvi prioritet je reforma pravosuđa i ona će biti okončana u skladu s evropskim standardima. Ne zato što tako traži EU, već zato što građani Srbije zaslužuju delotvorno, nezavisno i nepristrasno sudstvo, koje će biti u stanju da se efikasno bori protiv korupcije i organizovanog kriminala, a istovremeno garantuje stabilan i predvidiv poslovni ambijent, kako za domaće tako i za inostrane investitore.
Mi cenimo rani početak ove reforme, čak i pre otvaranja pregovara o vašem članstvu. Međutim, bilo je mnogo nedostataka, koji se sada postepeno otklanjaju. Rešenje se nalazi u pristupu koji se realizuje u dve faze. Jedna je izbor redovnog sastava Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, a zatim je posebno važno da oba tela razmotre detaljan pregled procesa reizbora na osnovu jasnih i transparentnih kriterijuma i uputstava.
Prva faza je uspešno skoro privedena kraju. Sada treba da pređete na efikasan pregled, odnosno analizu reizbora. Nema vremena za gubljenje, potreban nam je čvrst dokaz o ostvarivanju učinka pre nego što objavimo mišljenje Komisije. Kada je reč o efikasnosti, racionalizacija sudova je ono što treba da pruži rezultate. Zakonodavne izmene očekuju se takođe kada su u pitanju zakoni o krivičnom i parničnom postupku, jer znamo da je spora pravda isto što i nedostatak pravde.
Drugi ključni prioritet jeste borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. To je izazov za čitav region i niko ne može da priušti da bude samozadovoljan, ni EU ni vaša zemlja, pošto ovaj problem podriva temelje svake demokratije. Srbija je već počela da se bavi ovim problemom. Ojačali ste vaš pravni okvir, sada radite na njegovoj primeni. Međutim, potrebno nam je mnogo više.
Prvo, da pravni okvir bude potpuno formiran. Ne sme biti sivih zona koje će omogućiti neprikladne uticaje i nezakonite aktivnosti. Potrebno je da usvojite zakon o finansiranju političkih stranaka u skladu sa standardima EU, uzimajući u obzir preporuke Venecijanske komisije Saveta Evrope, donete prošle nedelje.
Takođe, potrebno je da usvojite novu strategiju borbe protiv korupcije, zajedno s akcionim planom, koji će biti jasan u pogledu rokova, nadležnih tela i finansijskih sredstava.
Posebnu pažnju je potrebno posvetiti javnim nabavkama, tako da se one sprovode u skladu sa standardima EU, imajući u vidu da je ova oblast veoma podložna korupciji.
Drugo, morate obezbediti punu političku i finansijsku podršku institucijama nadležnim za sprovođenje zakona. Morate povećati iznos sredstava koje ove institucije imaju na raspolaganju za sprovođenje istražnih radnji. Veoma je važno unaprediti njihovu koordinaciju, bilo da je između policije i tužilaštva ili carine i poreske administracije. Oni moraju razmenjivati informacije, garantovati zaštitu svedoka i ''zviždača'', ''uzbunjivača'', i prijavljivati svako sumnjivo ponašanje. To su samo neki od primera koje bih ovom prilikom naveo.
Konačno, pokažite efikasnost sistema putem kredibilne evidencije broja otvorenih istraga i pravosnažnih presuda. Jednostavno rečeno, morate da objavite rat organizovanom kriminalu i korupciji, bez imalo tolerancije, tako da niko ne ostane iznad zakona.
To nije lak zadatak. Za njegovo ostvarenje potrebna je jaka politička volja, ali i aktivna regionalna saradnja. Uglavnom raspolažete svim sredstvima koja su vam potrebna, sada je vreme i da ih primenite.
Treći ključni prioritet predstavlja promena izbornog zakonodavstva, kao osnova za transparentnu demokratiju.
Poštovana gospođo predsednice, pozdravljam vaš angažman na pripremi nacrta ovog zakona. Uzdamo se u to da ćete sada preduzeti i aktivnosti kako bi se taj nacrt revidirao na osnovu mišljenja Venecijanske komisije.
Postoje dva ključna pitanja u ovom kontekstu:
a) Blanko ostavke, koje znače partijsku kontrolu nad mandatima narodnih poslanika. Ovo pitanje je već bilo predmet brojnih rasprava i zaključeno je – blanko ostavke treba ukinuti.
b) Potrebno je puno poštovanja i redosleda kandidata na čitavoj izbornoj listi. Ovo je jedan od osnovnih principa demokratije i ključni evropski standard. Građani moraju da biraju svoje predstavnike slobodno, kao i da znaju ko su oni za koje glasaju. Nema prostora za odluke političkih partija nakon izbora.
Četvrto ključno pitanje je potreba da se obezbedi adekvatno funkcionisanje nezavisnih regulatornih tela. To je takođe pitanje od suštinskog značaja za jednu transparentnu demokratiju.
Poštovana gospođo predsednice, dozvolite mi još jednom da pohvalim vaš lični doprinos rešavanju ovog pitanja u vidu nedavnih amandmana na Poslovnik Narodne skupštine. Revizija Poslovnika predstavlja korak koji pozdravljamo i trebalo bi da demokratsku kontrolu pomeri korak dalje. Posebnu pažnju trebalo bi sada posvetiti adekvatnoj primeni, a ona podrazumeva pre svega transparentnije procedure za imenovanje članova ovih tela u okviru zadatih rokova i posvećivanje pune pažnje njihovim izveštajima, uz poštovanje njihove nezavisnosti.
Peto ključno pitanje je da je neophodno hitno utvrditi pravnu nedvosmislenost i sigurnost imovinskih prava, što je suštinski faktor za povoljni poslovni ambijent. Neophodno je da vidimo ovaj proces odmah.
Šesti prioritet je zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda. Sve institucije treba posebno budno da prate poštovanje ljudskih prava i zaštitu prava manjina, uključujući posebno osetljive grupe kao što su, na primer, Romi. Budna pažnja takođe je i ključ kada je reč o drugim pravima i slobodama, kao što je sloboda izražavanja, zaštita novinara ili prava zatvorenika.
Poštovana gospođo predsednice, poštovani narodni poslanici, nabrojao sam neke od najhitnijih unutrašnjih reformi koje Srbija treba da sprovede u narednih nekoliko nedelja i meseci. One su hitne jer obezbeđuju funkcionalnu demokratiju i predstavljaju ono što nazivamo političkim kriterijumima.
Dozvolite mi da budem jasan. Ispunjavanje političkih kriterijuma je od suštinske važnosti za dobijanje pozitivnog mišljenja, pošto svaka zemlja koja podnese zahtev za članstvo mora da pokaže da je funkcionalna demokratija kako bi Komisija mogla da preporuči otvaranje pregovora o pristupanju EU. Međutim, postoje i druga pitanja od vitalnog značaja, o kojima takođe želim da govorim.
Dozvolite da to nazovem prioritetom broj sedam. Nedavni koraci u pravcu konačnog pomirenja stvaraju pozitivnu percepciju Srbije unutar EU. Najvažniji faktor za očuvanje ove percepcije jeste razvoj događaja u pogledu regionalne saradnje i u pogledu Kosova. U tom smislu cenimo pozitivan duh u kojem je dijalog Beograda i Prištine pokrenut i nadamo se da će obe strane izvući najbolje rešenje iz ovog novog impulsa. Želimo da brzo vidimo pozitivne korake u ispunjenju praktičnih potreba svih ljudi koji žive na Kosovu.
Ali nemojmo zaboraviti druga regionalna pitanja. Potrebno je uložiti posebne napore kako bi se pronašla održiva rešenja za inkluziju izbeglica i interno raseljenih lica. Novi momentum Sarajevskog procesa predstavlja ohrabrujući korak kada su u pitanju izbeglice. Dvadeset godina nakon početka sukoba u bivšoj Jugoslaviji ovo poglavlje bi konačno trebalo da se zatvori.
Kao prioritet osam pomenuću sledeće. Pomirenje neće biti potpuno sve dok se ne ostvari pravda za sve. Puna saradnja s Međunarodnim krivičnim tribunalom u Hagu nije samo međunarodna obaveza. To je moralna obaveza, jer je potrebno pravdu obezbediti žrtvama i rodbini stradalih i ostvariti dugoročno i iskreno pomirenje.
Saradnja s Međunarodnim tribunalom u Hagu biće od ključnog značaja za zaključke u okviru mišljenja, kao i za odluku 27 država članica. U punoj meri primam k znanju snažnu privrženost rešavanju ovog pitanja na najvišem nivou. Iskreno se nadam da će ona dovesti do rezultata u veoma bliskoj budućnosti.
Poštovana predsednice, poštovani narodni poslanici, time što sam s vama podelio svoje viđenje ključnih izazova s kojima se suočavamo, želeo sam u stvari da prenesem veoma jednostavnu poruku.
Situacija nije laka, naročito kada morate da rešavate toliko mnogo pitanja u tako kratkom roku. Međutim, zaista verujemo da vi to možete da ostvarite. U tom nastojanju niste sami. Mi smo tu da vam ponudimo našu stručnost, finansijsku podršku i smernice. Jednom rečju, mi prelazimo taj put zajedno s vama.
Ovo je naš zajednički strateški projekat dolaska Srbije tamo gde i pripada, u porodicu nacija EU. Taj cilj je realan i nadohvat ruke. Nema prostora za sumnju, već samo za energiju i akciju. To je realnost evropskih integracija. To je realnost koju želimo da podelimo s vama. Molim vas da nam omogućite da otvorimo sledeća vrata na putu ka EU krajem ove godine. Otvorimo ta vrata zajedno. Hvala vam puno na pažnji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Hvala lepo, gospodine File.

Dame i gospodo narodni poslanici, dozvolite da u vaše i svoje ime zahvalim gospodinu Štefanu Fileu.

Zaključujem Treću posebnu sednicu Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.

Istovremeno vas podsećam da ćemo u 13.00 časova nastaviti rad po dnevnom redu Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2011. godini, pretresom u pojedinostima o 4. tački dnevnog reda – Predlogu zakona o izmenama Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova za 2011. godinu. Zahvaljujem.

(Sednica je završena u 12.05 časova.)